FIV 40

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Buna fetelor,
Am revenit si eu.
Pis multumesc de incurajari!
Steliana04: Da, eu fac FIV cu dr. Micu. Multumesc ca mi-ai zis ca stii fete care au reusit la Cluj. Chiar eram gandita ca eu nu stiu de nimeni care a reusit acolo. Si asa sunt super-ingrijorata.
Mi-Ka eu nu fac injectiile de stimulare la clinica unde fac FIV.
Va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pis spune:

Buna fetele, ce faceti , cum a fost in week-end? Eu m-am miscat pe langa casa, si am incercat sa reflectez putin la daca nu va fi sa reusesc FIV-ul de prima oara, daca voi mai avea puterea sa o iau de la inceput... N-am ajuns la nici o concluzie , stiu ca este o incercare, stiu ca fiecare este cu sansa lui, dar mai stiu ca in toate este si o limita...
Crinuta71 te-ai mai relaxat in week-end?
Danutza_c ai spus ca te pregatesti sa vii in septembrie acasa, te-ai hotarat unde vrei sa faci FIV-ul ?

Pentru toate fetele si un .

Pis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceciserban spune:

Mi-ka dupa cum ai zis si Anemona se poate face FIV+ICSI in astfel de cazuri,cum de altfel voi face si eu in sept.-oct. la Medsana.Si noi avem aceiasi problema si se poate face FIV,dar cu ICSI,ceea ce inseamna 500 euro in plus la Medsana.Asa ca mult noroc iti urez!
Crinuta te pup ti_am dat email.
Lachi iubita poti sa-mi zici cum s-a intamplat cand ai pierdut acel lichid rozaliu?Din cate am inteles ai stat la pat,nu?
Daca vrei poti sa-mi raspunzi intr-un PM.
Multi pupici tuturor .


cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

Diciu,merci mult! Sa dea Domnul sa fie cu succes!

Anemona, multumesc mult pentru lamuriri.

Pis, o sa ma duc la Giulesti, la prof. Marinescu. Imi convine mai mult acolo ca e dupa cm al fiecarei paciente si nu pe loturi ca la Medsana, unde am inteles ca e asa de aglomerat ca am citit ca fetele abia au reusit sa-si faca programare pt. octombrie. Eu am deja programarea facuta la Giulesti. Trebuie sa ai puterea sa lupti pina la capat, si asa cum spui si tu fiecare cu sansa lui. Dar trebuie sa fii increzatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romaniaau spune:

Va rog frumos sa imi dati ti mie citeva lamuriri legate de FIV.

1. Inainte de stimulare se iau contraceptive pentru a inhiba ovulatia? In ce zi a ciclului se incep si cite zile se iau?
2. in ce zi a ciclului se incep injectiile pentru stimulare?

Multumesc si va doresc reusita grabnica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

quote:
Originally posted by romaniaau

Va rog frumos sa imi dati ti mie citeva lamuriri legate de FIV.

1. Inainte de stimulare se iau contraceptive pentru a inhiba ovulatia? Da, diphereline inhiba ovulatia pentru 28 de zile. In ce zi a ciclului se incep si cite zile se iau? Ziua 2 sau 21, depinde cum te "incadrezi" in lot si este o singura injectie. Ce spun eu se practica la Medsana, dar stiu ca exista clinici care dau tratamente cu contraceptive pe o perioada de 3 luni
2. in ce zi a ciclului se incep injectiile pentru stimulare?
Multumesc si va doresc reusita grabnica. Dupa ce ai facut diphereline-ul stimularea se incepe dupa protocolul stabilit de clinica. Asta este rolul dipehereline-ului, prin stoparea ovulatiei tu poti incepe stimularea in orice moment din acele 28 de zile.


Bafta!


Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romaniaau spune:

Multumesc frumos Tia.

Pe 25 august mergem la vizita medicala pentru informatii. Am inteles ca protocolul incepe cu antibiotice pentru ambii parteneri, apoi o perioada se foloseste un spray nazal care inhiba ovulatia, dupa care 10-14 zile de injectii pentru stimulare. Aici nu se face FIV pe loturi, lucreaza cu fiecare cuplu individual, in functie de ziua ciclului, rezultatele testelor de singe (estrogeni) si ecografii. Sper ca prin septembrie-octombrie sa facem ET-ul. Sau poate sint eu prea optimista.
Va anunt pe 25 schema.

Multumesc inca o data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonav23 spune:

Buna ziua. AM si eu o intrebare pentru fetele care au facut FIV fara trompe, dar nu numai. Daca nu ai trompe, cum isi fac ovarele treaba, adica cum mentin sarcina?

Zambeste, maine va fi mai rau!
http://community.webshots.com/user/ramonav23

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Buna Fetelor,
Ramonav23 ovarele isi fac "treaba" independent de trompe. Rolul trompelor este de a gazdui ovulele pentru fecundare si a mentine zigotul pe trompe 72 de ore dupa fecundare iar apoi de a il trimite in uter pentru a se implanta in endometru. Deci ovarele lucreaza si fara trompe, doar ca nu poti ramane insarcinata natural daca nu ai trompe pentru ca nu au ovulele unde se fecunda si pe unde ajunge apoi in uter, de aceea se recurge la fiv, ovulele fiind recoltate direct de pe ovare prin punctie, fecundate in vitro (intr-un mediu special de cultura in laborator) si dupa ce sunt embrionii divizati corespunzator sunt transferati direct in uter.

Ceciserban, da am stat cuminte la pat. Am venit cu multa grija acasa dupa ET, m-am urcat in pat si fara nici o durere seara, cand m-am dus la toaleta am simtit ca iese un lichid apos, m-am uitat pe tampon si era roz. A iesit pur si simplu. Nu stiu de ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceciserban spune:

Lachi merci mult de raspuns.Ce sa zic e super naspa ca se poate intampla chestia asta.Nici nu stiu ce sa mai zic,practic si daca stai la pat cuminte sau nu e cam la fel,daca nu ai bafta sa se prinda din prima tot nu se prinde.Te pupic si sa stii ca sunt alaturi de tine si sper din suflet sa ne vedem in sept. cand vin la Buc. ca eu sunt cam speriata de bombe si sigur o sa am nevoie de sustinatori.

cecilia

Mergi la inceput