FIV 40

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pis spune:

Steliana04 ai dreptate, fiecare cu sansa si norocul lui.
Dr.T mi-a spus Debretin-Ungaria, dar ma gandesc la drum, la faptul ca nu cunosc limba etc... Tu unde ai facut primul FIV?
Danita s-ar putea sa fie in concediu, sigur dr.Protopooescu este in concediu...telefon 314 99 42 ???



Pis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinici spune:

Hello!
Lachi , bravo , esti optimista si asa tb sa ramai, totul se rezolva cand te astepti mai putin.
Si eu am avut 2 extrauterine si 2 FIV-uri nereusite si tot mai sper ca totul va fi OK. Tb sa ma hotarasc cand voi face si al treilea FIV care sper sa fie cu noroc. Orice s-ar intampla nu tb sa disperam.
Oricum sustinerea voastra este excelentasi de mare ajutor.
cristinici''

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

da pis, pe acel numar am sunat, dar voi mai incerca.
saptamana asta am fost tare pesimista si mi se pare ca totul e foarte departe si aproape imposibil. am un feeling tare ciudat si nu stiu ce sa fac sa ies din asta . :(
va pup pe toate si va doresc numai bine
danita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pis spune:

Danita, te rog, curaj...Fiecare avem zile mai bune si zile mai proaste...dar nu trebuie sa ne pierdem speranta...Haide, incearca sa . Si tu te pregatesti de FIV ? Poate nu am fost eu atenta...



Pis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

da si eu sunt in pregatiri ... astept sa merg in sept la dna dr. sunt tare nerabdatoare .
va pup
Danita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

Buna, fetelor si la inceput va doresc la toate din suflet sa aveti parte de reusita cat mai repede.
Am si eu cateva intrebari legate de FIV: este adevarat ca daca nr. de spermatozoizi este sub 5 milioane ( 1,5 mil in speta) nu se face FIV, neexistand sanse de reusita?
Stiti niste doctori buni in acest domeniu din judetul Hunedoara sau Alba? Mi-ar fi cam greu sa ma duc orin alte parti.
Injectiile pentru stimularea ovariana trebuie facute la clinica unde are loc operatiunea?
Va intreb pentru ca tratamentele pe care le-am urmat nu au avut efecte si ma gandesc la un FIV, despre care nu stiu mai nimic .


Pusi,pusi!!!

Mi-ka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

Fetelor, si eu ma pregatesc de FIV, o sa vin in septembrie acasa pentru chestia asta. Am si eu o intrebare: stie cineva cum se recolteaza ovulele, cumva cu sonda prin uter-trompe sau prin punctie?As fi vrut sa stiu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

succes la FIV danutza!!!
mai e putin...
si eu tot cred ca la FIV ajung...
dar pana atunci mai sper minunea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinici spune:

Danutza ovulele se extrag prin punctie cu anestezie usoara.
Mi-ka tratamentul de stimulare se face acasa, doar in ultimile zile se vine la clinica pt monitorizare. Tratamentul poate sa dureze 7 zile , 10 sau mai multe, depinde de tratamentul prescris , de cum reactioneaza organismul. apoi in ultimele zile faci ecograf si cand ajung ovocitele la dimensiunea necesara se face punctia, iar dupa 3 zile ET si apoi la 2 sapt Bhcg si afli rezultatul muncii.
Inainte de inceperea tratamentului mergi la consultatie pt prescrierea lui (tratamentului).Cel mai mult dureaza perioada analizelor (asa mi s-a parut mie)
Cristinici''

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Mi-ka, nu este adevarat ca sub 5 mil nu se face FIV, ba se face, numai ca probabil este nevoie de procedura ICSI, tot un FIV ceva mai avansat. Se face FIV-ICSI cu oricat de putini spermatozoizi, daca exista. Iar daca nu exista in sperma, se poate face punctie testiculara si se recolteaza de acolo spermatocite si tot se poate. Dar la 1,5 mil eu zic ca poti fi foarte optimista.
Am auzit de un medic bun in Deva, se numeste Romeo Stanescu. Dar poate ai auzit de el. Nu face FIV, dar poti incerca o consultatie sa vezi ce iti spune.
In timpul tratamentului de stimulare, cam la 3-4 zile se face ecografie, pentru a monitoriza numarul si dimensiunea foliculilor, iar in functie de asta de ajusteaza tratamentul din mers.
Tratamentul dureaza cam 12-14 zile in medie, iar in aceasta perioada va trebui sa faci cam 4 ecografii de monitorizare.
Danutza, punctia pt recoltarea ovocitelor este transvaginala. Se introduce sonda prin peretele vaginului si se ajunge in ovar de unde se aspira sub ecran ecografic fiecare folicul in parte.
Bafta multa si sa vi se implineasca marea dorinta cat mai repede.

Anemona si Denisa mica, frumusica si cumintica
http://community.webshots.com/user/anemona112
http://community.webshots.com/user/denim1213

Mergi la inceput