FIV 40

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Letitia spune:

Referitor la dozari hormonale: da, am facut. Eu aveam deja o problema cu prolactina care e mai mare decat normal, asa ca mi-am verificat din proprie initiativa hormonii cam cu 2 luni inainte de ET, mi-am tratat prolactina si apoi le-am refacut si au iesit bine.

Alte analize pe care le-am facut au fost cele "serioase": hepatite, sifilis, hiv, dar daca ale tale sunt mai recente de 6 luni nu trebuie sa le refaci; si secretii + cultura din col.

Letitia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonav23 spune:

Uite ca nu m-am gandit la faza cu subventionatul daca nu esti de la ei. Am sa o intreb pe colega mea, si am sa ma lamuresc.

Pana la urma, la Giulesti 1300 este FIV si ICSI cat e?

Si, Gina 2.500.000 sau 25.000.000?

Zambeste, maine va fi mai rau!
http://community.webshots.com/user/ramonav23

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saftoiu_gina spune:

Da RAMONAV 2.500.000 milioane lei analizele le-am facut la GIULESTI si eu si sotul meu,pe amindoi ne-a costat atat,sotul a facut spermograma si analizele serologice..
La Giulesti mie mi-a dat un barem minim de analize...
A)Profil hormonal ziua 3-5 a ciclului..FSH,LH,PRL,Estradiol.
B)Analiza uzuala a sangelui..Hemoleucograma,Glicemia,Ureea,Creatinina,Coagulograma.
C)Investigatii serologice pentru..Hepatita B,Hepatita C,HIV,VDRL.
D)Histeroscopia - care am avut-o facuta.

Acolo toate analizele sant mai ieftine . ICSI la Giulesti e 500 E.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

MRL, noi abia venim pe 23 septembrie si eu o sa stau pina in decembrie, deci avem tot timpul sa ne intilnim. Sper si eu sa vina ziua aia cind o sa pot sa va scriu ca am 2 liniute! Iti multumesc mult!

Gina, de ce trebuie sa ai histeroscopia? E recomandat la toata lumea sau doar in anumite cazuri?

Mai am o intrebare: toate medicamntele de care vrobiti voi pt. stimulare si ET se gasesc la noi? Stiu ca costa mult, dar macar se gasesc? Eu nu am cum sa ma duc sa mi le iau din Ungaria sau mai stiu eu de unde.

dulci la toate fetele frumoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Danutza_c sunt farmacii la care se gasesc puregon si gonal f. Dar numai la unele. Despre menogon nu stiu exact. Unele medicamente se gasesc si la centrele unde se face FIV.
Eu nu am facut histeroscopie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saftoiu_gina spune:

DANUTZA pe buletinul de analize era trecuta si histeroscopia,mi-a zis sa nu o fac,eu am crezut ca zice asa ptr. ca o aveam deja facuta ,acum nu stiu daca trebuie sau nu la FIV.

Cu medicamentele,le iei de la spital,le au pe toate,inclusiv UTROGESTANUL care se gaseste la toate farmciile.Eu am luat Menogonul,Dipherelinul,Pregnilul, de la spital.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

Gina si Crinuta, mercicel pentru raspunsuri. Bine ca le gasesc la spital, ca nu cred ca o sa am energie sa alerg prin tot orasul dupa ele!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinici spune:

Danutza
La Giulesti gasesti medicamentele pe care le prescriu si pretul e putin mai mic decat la unele farmacii. Asa ca fii fara griji
Cristinici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

buna fetelor...n-am prea intrat ca a fost nebunie pe la servici...

U-Oana...poti merge la Dr Tutunaru pentru lipsa de ciclul...si parerea mea e sa incepi de acum tratamentele...

danutza..mi-am scos toate analizele...adica sange si urina deocamdata....si-s bune...n-am infectie urinara...iar pe sumarul de urina...toate sunt negative...doar la sfarsit scrie ca am leocucite si epitelii frecvente...si asistenta a zis ca asta poate s ainsemne o raceala usoara....si sa iau albastru de metilen si fostul biseptol...a zis cum se cheama...dar am uitat...
cred ca ar fi bine sa iau ceva totusi sa nu las sa se agraveze..
cam atata deocamdata...tu cum te mai prezinti?...mai ai aproape o luna si vii in romania...daca te pot ajuta cu ceva...sa nu eziti sa-mi spui...

numai bine la toata lumea...si pupici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Diciu, eu zic sa nu iei tratamente prescrise de asistente intr-o doara. Albastru de metil in nici un caz. Daca urocultura a iesit negativa n-are rost sa iei nici biseptol.
Poti incerca cel mult un antiseptic usor, gen Rowatinex. Dar cel mai bine intreaba un medic.
Oricum, iti spun din experienta, cateva leucocite si epitelii ies in sumarul de urina la majoritatea femeilor, daca sunt "rare" plus urocultura negativa nu se face nici un tratament. Ar putea proveni si de pe tractul vaginal (e greu sa faci o colecta de urina fara ceva elemente din zona genitala).

Mergi la inceput