FIV 40

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

danutza...da poate ai dreptate..in situatia data..poate asa a fost mai bine...
oricum nici n-ai de ce sa te descurajezi...tu vii aici cu un scop...si vei pleca acasa cu bebeul mult dorit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

Diciu, iti multumesc! Esti o scumpa! Uite, mi-au dat lacrimile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

quote:
Originally posted by MRL

Crinuta, sarumana mult. Daca o sa fac FIv sigur o sa ajung la Giulesti. Pana in primavara am sa incerc inseminari. Cred ca in curand o fac pe ce-a cu nr.8. Stiu ca la FIV prima data trebuie sa faci tratament de stimulare care este destul de scump. Costurile ajung sa depaseasca 3000 de eur. As vrea sa stiu daca in cazul in care FIV-ul nu reuseste de prima data si vrei sa treci la o alta incercare costurile noului FIV sunt aceleasi?
Pupicei


Daca nu ai embrioni congelati, costurile sunt aceleasi, adica o iei de la capat. Noi primisem un discount de 10% pentru a doua incercare la Medsana - propunere din partea lor, noi nici nu ne gandisem ca ar fi posibil. Daca ai embrioni la congelator, platesti numai ET-ul.

In alta ordine de idei, preturile la Giulesti sunt intr-adevar mai mici, dar nu uitati ca in afara de costurile oficiale mai trebuie sa dati bani ca la orice spital de stat

Bafta, sa auzim de


Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pis spune:

Danutza daca te pot ajuta cu ceva cand vii in Romania, sa-mi spui ( nu stiu... aeroport, etc.). Sau dupa ce va "linistiti" cu drumurile ,poate ne intalnim sa bem o cafea si sa povestim , sa ne incurajam inainte de ... marele eveniment...venirea bebe-ului.
Ai grija de tine si sa nu uiti ca cel mai bun doctor pentru fiecare este cel in care ai cea mai mare incredere ca te va face bine... in cazul nostru ca ni-l va aduce pe bebe.




Pis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pis spune:

MRL si eu stiu cum a spus Tia. Daca nu reusesti prima data, a doua oara platesti acelasi tarif, adica integral toata procedura.
Daca ai embrioni congelati, atunci platesti numai procedura de embriotransfer.

Cred ca un FIV clasic( fara iCSI) cu analize, medicamentatie si procedura in sine este cam la 3,000 EURO. Daca faci si ICSI, atunci mai adaugi 500 EURO.

pentru toate fetele.

Pis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saftoiu_gina spune:

MRL...eu am facut FIV la Giulesti in luna iunie,m-a costat 1300E (contravaloarea sumei de 1000E am platit-o la casierie vreo 36000000 iar 300E in ziua punctiei) si tratamentul 22000000milioane , aaa am uitat de anlize 2500000.Daca faci al doilea FIV ai reducere 300 E,deci platesti numai 1000E.Si in legatura cu datul la doctori la spital eu nu am dat nimic si aceeasi atentie am primit-o.Noi de aici avem prea multe probleme si ca sa dam bani mereu ,de unde.Aaa ,daca totul mergea OK si nu faceam extrauterina la FIV era cu totul altceva, intai rezultatul si dupa aceea recompensa.

DANUTZA cand vii in Romania ai cum sa iei legatura cu noi?Trebuie sa ne tii la curent cu tot ce faci si in final sa ne spui rezultatul.Iti doresc sa fii foarte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

Pis, iti multumesc mult de tot pentru ca te-ai oferit sa ne ajuti. Cu aeroportul nu pot sa rog pe nimeni ca noi ajungem la 12 noaptea si e prea tirziu. Dar nu e o problema ca o sa luam un taxi fly si am fost cu ei si anul trecut si a fost foarte bine. Cit despre cafea, asta in mod sigur o s-o facem, nici nu ma gindesc altfel.

Gina, sigur o sa tin legatura cu voi, se poate? Eu am acasa internet, e prin conex, nu stiu cum mai merge, asta iarna cind am fost nu cred ca l-am folosit, dar trebuie sa mearga, asa ca sigur o sa tinem lagatura. De altfel nici nu am pe cine " sa bat la cap" decit tot pe voi, asa ca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

danutza_c, multumesc mult. Din pacate la sfarsitul lui septembrie o sa fiu plecata din tara, mai exact dupa 21-22 septembrie pana la inceputul lunii octombrie. Daca nu pleci imediat poate am sansa sa te intalnesc sa stam de vorba. Abia astept sa anunti fetele ca totul a decurs bine si ca rezultatul o sa fie ++. Te pup dulce si astept in continuare vesti de la tine.
crinuta, sarumana mult de tot si vorba fetelor, ai putintica rabdare cu analizele ca stresul iti face rau tie si nu altcuiva.
cristinici, Tia, Pis, Gina multumesc mult de tot pentru informatii. Gina, ai dreptate - mai intai rezultatul si pe urma recompensa.
Pupici dulci pentru toate fetele curajoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIHAELA V. spune:

Letitia, bafta multa!
In primul rand stai linistita si cel mai important lucru fii optimista!
O sa vezi ca o sa fie bine!
Letitia, te rog spune-mi si mie in ce a constat pregatirea pt.ET?
Ai refacut dozarile hormonale? Ti-a mai dat ceva de facut?Ai mai facut dipherlin?
Lachi, ce mai faci?Zii ceva...nu te lasa...fii barbata!...
Trebuie sa fim tari, si sa privim numai inainte.

Bafta la toate fetele!
Mihaela V.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia spune:

Mihaela,

Ca fapt divers, in noiembrie cand am obtinut embrionii, Dr.Protopopescu mi-a zis sa stau 3 luni inainte de un nou ET, ca sa se refaca ovarele.
Tratamentul pentru ET e mult mai simplu: am facut dipherelin in z.21 de ciclu din iunie (adica pe 1 iulie), apoi am avut un ciclu mai scurt cam in 7 zile si apoi am luat cycloproginova: intai cate 3 pe zi si apoi cate 6. Inainte de ET cu 3 zile am luat si utrogestan, 12/ zi.
Dupa ET am continuat cu cycloproginova si utrogestan si mai iau in continuare in aceleasi doze.

Oricum tratamentul de acum am inteles ca a diferit de cel facut in noiembrie (chiar si de cel pentru ET) si mi-a spus Denisa (asistenta Dr.Protopopescu) ca decizia referitoare la tratament se ia la recomadarile medicilor greci, asa ca e posibil sa se mai modifice din tratamentul asta.

Incerc sa stau cumintica, mi-am luat 5 carti, dar nu am reusit sa citesc mai mult de 10 pagini, in rest DC...

Letitia


Mergi la inceput