Bebelusi de septembrie – octombrie 2004 (71)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Si Alma prefera piersicile, nectarinele si caisele, dar ii mai plac si capsunile si ciresele foarte mult (aici fructele astea sunt recomandate si apar in borcanele inca de pe la 4-6luni), kiwi, banane, pepene galben. Doar struguri nu i-am dat inca si ma intreb daca vreuna din voi a dat ceva si daca le-a placut bebelusilor. Am chiar acum struguri albi, fara seminte, in casa si ma tot intreb daca "sa-i dau sau nu".

Daniela Veuger si bb Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma, sufletel mic si iubit

Alma, sufletel mic si iubit -noi
Alma, sufletel mic si iubit-si mai noi
cele mai noi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreema24 spune:

quote:
Originally posted by danyce

Si Alma prefera piersicile, nectarinele si caisele, dar ii mai plac si capsunile si ciresele foarte mult (aici fructele astea sunt recomandate si apar in borcanele inca de pe la 4-6luni), kiwi, banane, pepene galben. Doar struguri nu i-am dat inca si ma intreb daca vreuna din voi a dat ceva si daca le-a placut bebelusilor. Am chiar acum struguri albi, fara seminte, in casa si ma tot intreb daca "sa-i dau sau nu".

Daniela Veuger si bb Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma, sufletel mic si iubit

Alma, sufletel mic si iubit -noi
Alma, sufletel mic si iubit-si mai noi
cele mai noi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei



I-am dat si ia placut f mult.



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50485" target="_blank">Povestea Loreemei www.babysfirstsite.com/LoreemaMariaVlad" target="_blank"> Site Loreema
Ramona & Loreema (6 sept 2004)
Ce tie nu-ti place , altuia nu-i face !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

anamari, multa sanatate tie si micutei Lia!Sa veniti cu vesti bune!

s_simona, eu nu l-am mai cantarit pe Stefan de la 9 luni si sunt tare curioasa cum va decurge procedura asta pe la un an cand va trebui totusi cantarit...in sensul ca se ridica de pe cantar si o ia la fuga in 4 labe...haha.Eu zic sa nu-ti faci probleme, vorba Angelei, doar nu-i pregatim pentru Craciun

Angela, pe cuvant ca am ras cu lacrimi in timp ce ma uitam la pozele Licuriciului!!!haha, inseamna ca eu ar trebui sa ma bucur ca al meu sta cuminte, frumos, si nu se muraderste!!!MA CREDETI?????haha...toata activitatea pe care o are la masa este sa caste guritza mareeee si cand nu mai vrea sa manance imi ia linguritza si e gata masa!Uf...ce fericita ma simt....

Ana, mamica lui Stefan, pui mic si frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Loreema24, cum i-ai dat strugurii? pasati?cu coaja. bucatele?Am vrut sa cumpar si eu dar m-am tot gandit cum sa-i dau, si in final nu am mai luat, dar luni mergem iara la piatza.

Si acum sa va zic si offul meu.Azi inainte de somnic Stefan a facut un kk asa mai verde, adica ce...era verde inchis, un pic normal, asa mai tare, dupa care a urmat ceva mai mult, mai pastos, nu moale, dar verde.Eu nu ma uit la el in pampers dar de data asta mi sa parut suspect.Nu a mancat nimic nou in ultima vreme, si nimic verde
Acu astept sa vad cum face data viitoare si tare rau imi pare ca e sambata, ca as fi dus la laborator sa fac un coprologic, asa pentru linistea mea.
Si apropo de asta, eu paranoia cum sunt...ma tot gandesc, ca intrand in contact cu alti bebici si chiar si adulti, sa nu faca viermisori sau alte dalea miscatoare...voi ati facut coprologic?De ce? si mai ales ati gasit ceva suspect?Sper ca m-am facut inteleasa....

Ana, mamica lui Stefan, pui mic si frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lui Licurici spune:

quote:
Originally posted by ana_a

Si acum sa va zic si offul meu.Azi inainte de somnic Stefan a facut un kk asa mai verde, adica ce...era verde inchis, un pic normal, asa mai tare, dupa care a urmat ceva mai mult, mai pastos, nu moale, dar verde.Eu nu ma uit la el in pampers dar de data asta mi sa parut suspect.Nu a mancat nimic nou in ultima vreme, si nimic verde
Acu astept sa vad cum face data viitoare si tare rau imi pare ca e sambata, ca as fi dus la laborator sa fac un coprologic, asa pentru linistea mea.
Si apropo de asta, eu paranoia cum sunt...ma tot gandesc, ca intrand in contact cu alti bebici si chiar si adulti, sa nu faca viermisori sau alte dalea miscatoare...voi ati facut coprologic?De ce? si mai ales ati gasit ceva suspect?Sper ca m-am facut inteleasa....

Ana, mamica lui Stefan, pui mic si frumos


Ana
, eu tocmai spuneam (sau doar am vrut...) ca i-am facut ex. coproparazitologic...de ce?! pentru ca citisem despre Giardia ca are ca simptome:lipsa poftei de mancare(avem), mancarici la nas(avem si d'asta, si se declanseaza tocmai cand te indrepti cu prima lingurita de papica spre gurita lui...d'aia si aratam ca extrasi dintr-un Picaso), cearcane(si d'astea)...Oricum am facut o tura de trei probe ...una la doua zile...si nu a iesit nimic!

De fructe ... eu sunt fericita cu nectarina...singura pe care o primeste (cu nectarina a inlocuit banana). Dar trebuie sa recunosc ca de cateva zile bea suc de fructe...d'asta nu bause pana acum deloc. Acu vrea portocale, gref si mar...separat ca nu-i plac deloc combinatiile.

Eliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

ana_miti sanatate multa la bebe!

ana_a eu ii fac lunar chiar si la 3 saptamani coproparazitologicul lui Dami pentru ca este in contact permanent cu Ioana care se joaca pe afara te miri cu ce si nici nu se spala pe maini de 100 de ori pe zi (de atata ori urlu eu la ea ca sa se spele) si ii mai fac cand vad ca nu i-a in greutate asa cum as vrea eu si nu strica si cate o coprocultura din cand in cand. Eu o fac si pe asta.

Intr-o alta ordine de idei, bine ca plec la munte si sper pana ma intorc sa se linisteasca apele. Parca nu ne sta bine sa fim uracioase! In ceea ce priveste laudatul sunt de acord cu voi, de cate ori nu m-am minunat ce evoluati sunt unii copii si nu stiam cum de se poate mai ales ca noi facem parte din gasca celor mai "intarziati" .

Geo, Ioana (20.06.1998) si Damian (01.10.2004)

http://community.webshots.com/user/giorgios72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

am uitat sa va zic si de preferintele lui Dami , ii plac piersicile, afinile (la borcanel) si cu greu mananca mere sau banane, bamana o mananca bine doar in iaurt

Geo, Ioana (20.06.1998) si Damian (01.10.2004)

http://community.webshots.com/user/giorgios72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

LA MULTI ANI, LILIA!

noi va salutam de la Constanta! si-a bagat si copilu' meu picioarele in mare, dar nu prea i-au placut valurile...

...care au fost intr-adevar superbe astazi!

trebuie sa citesc din urma, sa vad de la ce v-ati luat iar cu discutii mai incordate...
nu vad de ce ar trebui sa comentez - cine vrea posteaza fotografia cu copilul propriu si cine nu vrea - nu posteaza, dar comenteaza (?)...




Good friends are like stars........You don't always see them, but you know they are always there...

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

am uitat sa va spun ca nu am scapat nici de bubite (mai are pe maini) si nici de scaunele moi;
dar de ieri de la ora 14 pana azi pe la 18 nu mi-a facut deloc kk; mi-a fost frica sa nu-l fi astupat (ieri a mancat mult orez), asa ca la masa de la 17 i-am dat desert niste suc de caise...
si la 18 mi-a trantit un kk moale...



Good friends are like stars........You don't always see them, but you know they are always there...

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Noi suntem tot la piersici impotmolite... La Ale au predominat bananele, apoi a avut o perioada in care cu greu puteam spune ca mananca fructe. Dupa faza cu burta, in care am prestat la greu "babana", a urmat o faza de kk tare (of, ce am patit intr-o zi!) asa ca am scos banana din program (papa mami!). Si suntem la piersica/nectarina. Pepene ma bate si pe mine gandul sa ii dau, dar asa cum a zis si Ana nu prea sunt buni. Plus ca mi-a zis o prietena ca i-a facut fetei ei si desi gustase din el inainte sa-l paseze, cand a vazut ca nu mananca fata l-a gustat iar si era amar....
Azi i-am facut mazare cu rosii, marar, morcovel si pui si .... nu a impresionat-o
Chiar vroiam sa va intreb, cand au iesit dintii fazele cu ne-mancatul si spumele aferente se intamplau inainte sau dupa "eveniment"? Ca a mea copila a papat bine cat a fost cald si chiar si in zilele in care i-au spart cei 2 dinti gingia, iar azi cand e racoare si nu pare sa mai iasa vreun dintisor nu a mancat plus ca ne-a zapacit de cap pe amandoi, am stat afara vreo 6 ore, a dormit numai in urlete (acum am adormit-o in carut)
Herra, asa am patit si eu cu Alexandra in perioada aia de kk multi si moi. Cand avea o pauza de 12 ore si mai mult de ma gandeam ca am indopat-o cu combinatia orez+banana si ii dadeam piersica sau alt fruc, numai ce ma pomeneam cu kk moale si iar o luam de la capat. Iti urez concediu placut, bubitele sa se retraga daca e mai racoare (aici e tare urat nu ma gandeam ca e frumos la mare...) iar kk sa se lege si sa fie tocmai bun

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput