Ingineri, fosti, viitori..:)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns katik spune:

quote:
Originally posted by linusa

quote:
Originally posted by danna2002
eu fac Ingineria si Managemetul Sistemelor Tehnologice, fostul TCM.


No bun ca m-am lamirit si eu. Sper ca au schimbat putin si materiile, nu numai denumirea Suna interesant!

katik, chestia cu inginer piscicol m-a dat gata. Are de-a face cu constructia bazinelor de pesti, oxigenarea apei sau ce anume?.. De ce faculta apartine? e in directia facultatea de silvicultura? padurile si pestii parca se potrivesc. sau ma insel amarnic?




da linusa, are legatura cu constructia bazinelor, apa, oxigenare dar si cu bolile pestilor, paraziti, igiena alimentara in domeniul produselor piscicole, tehnologii de crestere a pestilor etc.... multe multe.
facultatea este in cadrul Facultatii de Zootehnie si Biotehnologii la Universitatea de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara a Banatului din Timisoara (uh!! tare lung a fost).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

quote:
Originally posted by KUKI

Ma bag si eu in vorba. Singura facultate de piscicultura, din cate stiu eu e la Galati, nu-i asa ? Ciudat, nu cunosc pe nimeni care sa fi terminat piscicultura. Se mai cauta meseria asta la noi, unde comunismul a secat atatea balti ca sa faca agricultura ?

Iulia



scuze ca revin, n-am citit continuarea inainte sa-i raspund la linusa.
din 2001 este facultatea asta si la Timisoara, si, culmea, incepe sa se caute si meseria asta, incet-incet. mai sunt citeva balti si se mai tot fac. aici in vest inca nu sunt f. multe, este loc de mai bine!!!
va pup inginerilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linusa spune:

Clar si cu ingineria piscicola. Daca tot povestim de pesti, pe vremea lui Ceasca' la Baia-Mare erau magazinele pline de peste proaspat si congelat (nu se prea vindea), iar in celelalte orase, nici urma de peste, ca se vindea ca painea calda.. f ciudat.. Si vorbind de Galati, acolo si in delta am mancat cei mai meseriasi pestani Cel mai ciudat peste l-am mancat in Olanda si arata ca un pestisor turtit cu usa, foarte plat si subtirel si de-abia am putut alege ceva carne de pe el.. si ma mirasem ce ieftin e un peste asa de mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nexus spune:

Salutare inginerilor!!!
De vreo 9 ani incoace si pe mine scrie tot inginer....electronist. Specializarea telecomunicatii..retele de telecomunicatii si inginerie de trafic...mama ce pompos... Dupa terminarea facultatii am lucrat oarecum in domeniu, dar in Ro retelele de telecomunicatii inseamna gropi sapate unde se pun cabluri si stalpi intre care se intind cabluri...Am trecut apoi in domeniu IT, mult mai pasionant si interesant si care se potrivea mult mai bine cu ceea ce facusem la facultatea aceea de inginerie.
Ups ... acum constat ca m-am apucat sa fac un CV.
Din septembrie 2004 am si meseria de mamica...cea mai frumoasa meserie din lume si de pe urma careia am satisfactiile cele mai mari.


Mihaela & Arthuras Ingeras (02.09.2004)
poze Arthur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

quote:
Originally posted by linusa

Clar si cu ingineria piscicola. Daca tot povestim de pesti, pe vremea lui Ceasca' la Baia-Mare erau magazinele pline de peste proaspat si congelat (nu se prea vindea), iar in celelalte orase, nici urma de peste, ca se vindea ca painea calda.. f ciudat.. Si vorbind de Galati, acolo si in delta am mancat cei mai meseriasi pestani Cel mai ciudat peste l-am mancat in Olanda si arata ca un pestisor turtit cu usa, foarte plat si subtirel si de-abia am putut alege ceva carne de pe el.. si ma mirasem ce ieftin e un peste asa de mare




"bag de sama" ca esti o "fana" a pestilor (ma refer la animal, nu la altceva ). si mie imi plac mult, cam orice fel, chiar si alte vietuitoare acvatice, marine sau de apa dulce. pe aici pe la noi nu se gasesc prea multe feluri, plus ca specialitatile costa cam mult, dar asta este (presupun ca si pe la voi). de aia mi-am luat un inginer piscicol la purtator,poate imi fac o balta particulara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linusa spune:

Sa termin cu pestii, sa stiti ca dupa ce am venit din Japonia nu mi-a mai trebuit peste cateva saptamani.. imaginati-va ca si la micul dejun trebuie sa mancati peste crud.. Unii zic ca-i chestie de obisnuinta... Si da, in Elvetia pestele e scump, da' tot ce-i bun e scump

Sa revin la inginerie, facultatea de transporturi suna interesant. Stiu pe cineva care a terminat asta, a lucrat in cadrul CFR si spunea ca doar transportul feroviar de marfa aduce profit in RO. Inca ceva, stiu ca este fac de transporturi la Buc, dar asa-i ca este si fac de transporturi rutiere la Brasov?

Mie imi plac toate specializarile voastre. Intrebarile le pun pe rand ca sa mentin topic-ul in viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

Intr-adevar, ingineria este un domeniu vast. Politehnica este o universitate destul de grea. Sper ca fetita mea sa aleaga altceva.
Eu am facut Ingineria si Managementul Sistemelor Tehnologice (fost TCM), specializarea ~ masini unelte, iar sotul Facultatea de Mecanica ~ specializarea masini hidraulice.
Eu am lucrat la o fabrica de autobuze (care a dat faliment), iar acum sunt angajata la o fabrica de panificatie. Sotul este bugetar. Nici unul dintre noi nu lucram in domeniile de mai sus.
Unul dintre nepoti a terminat si el tot IMST-ul, iar pe alt nepot mai mic l-am indrumat spre un liceu economic. Asta e „la moda” acum.

"Cine se amesteca in Legenda Personala a altuia, niciodata nu si-o va descoperi pe a lui." ~ Paulo Coelho

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linusa spune:

Si o matusa de-a mea a terminat TCM-ul, a lucrat la o fabrica de confectii si apoi s-a mutat la fabrica de rulmenti din Suceava (plateau mai bine).
Ahh si mecanica e faina! O cunostinta (neamt de felul lui) lucreaza la BMV si face chestii f meseriase.
Aveam o colega de camera care a terminat electronica, dar nu si-a gasit de lucru, pentru ca toti cautau "baieti priceputi". Acum e contabila.
O alta cunostinta a terminat energetica si acum e profa de specialitate intr-un liceu. Ii place la nebunie sa faca pe sefa printre ciutici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Va salut si eu si ma inscriu pe lista ( unde-i lista?) ca inginer electronist care si-a practicat prima meserie doi ani jumatate -in domeniul interesat dar falimentar al cercetarii. De mai multi ani lucrez in a doua mea calificare: in contabilitate.

Cum mi-am ales meseriile? Pai... mama inginer, tata economist...ca sa nu se supere nici unul, am facut si Poli si ASE-ul!

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monagan spune:

Salutare, salutare tuturor inginerilor!!!!
Sa traiasca inginerii!! .Ma inscriu si eu pe lista voastra, ca ing. constructor(C.C.I.A.).

MG

Mergi la inceput