Bebelusi de martie - aprilie 2005 (16)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

daria,daca nu te superi si tu ca"indraznesc"sa-ti dau un sfat,ai incercat cu Algocalmin?De multe ori bebelusilor nu le scade febra cu paracetamol,dar cu algocalmin da(cateva picaturi;nu mai stiu ce greutate are Brien,scuze).Iti sugerez asta pentru ca stiu ce m-am necajit eu cand a facut febra Alex si nu vreau sa se prelungeasca si la tine starea asta.Pupici lui Brien.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/balcanalina/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadnabr spune:

cum zici tu mamacita Am invatat si eu ceva...de acum citesc si tin pentru mine ca vorba aia...e mai bine

V-am pupat

Madalina si bebe Sonia
http://www.babiesonline.com/babies/s/sonia/
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ariadnabr/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Astazi am avut mai multe premiere si suntem tare fericiti
In primul rand am papat fulgi de orez cu lapte (preparati cu formula sa nu se obisnuiasca cu lapticul meu si in cereale)!! Cam 3-4 lingurite pline! Nu prea stia ea cum se inghite, mai il dadea si afara, dar in final il plescaia interesata. Asa ca suntem pe solide!!
In al doilea rand vrem foarte tare sa ne ridicam in picioare si pentru foarte scurt timp am reusit!! O ajut sa se ridice in fundulet tinand-o de manute si domnisoara nu se mai multumeste sa ajunga in fund, impinge cat poate in picioruse si trage de mainile mele si... surpriza, a reusit de cateva ori sa-si ridice fundul si sa ajunga in picioruse (fara sa le indrepte perfect fiindca fundul greu o tragea inapoi in jos). Problema a fost ca dupa aceasta mare realizare a fost extrem de fericita si vroia sa faca numai asta, nu mai vroia sa stea in fund. Si plangea de mama focului daca nu o ajutam. Noroc ca i se facuse si foame si dupa ce a mancat a uitat
Cam atat cu laudele. Avem si o mica problema: nu mai avem decat 4 mese pe zi si asta de vreo 2 saptamani. Am zis ca o fi trecator si revine la 5, dar vad ca nu are e gand. Si e perfect fericita asa. Doarme noaptea cam 10 ore si in jurul pranzului mai sta vreo 5 ore fara sa manance fiindca intai se joaca vreo 2 ore si dupa aceea doarme dusa vreo 3 ore. Asa ca nu mai ramane timp decat pentru 4 mese. A crescut mai putin in perioada asta, dar a crescut totusi. Nu stiu ce parere sa am despre chestia asta, daca ma uit la copil zic ca-i totul in regula, daca ma gandesc ca are doar 4 mese pe zi nu mai zic ca-i totul in regula... Ce parere aveti?



Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Mamacita fara suparare, stii ca eu te apreciez foarte mult si n-as vrea sa te supar cu absolut nimic, dar mie nu mi s-a parut Ariadnabr rau intentionata si nici nu mi s-a parut ca i-ar fi sarit mustarul. Stii ca am avut si eu o mica disputa cu ea mai demult, dar acum mi s-a parut ca doar explica ce si cum. Zic asta doar fiindca vreau sa fiu corecta. Pe net se pot crea confuzii.

Daria si eu stiu tot ca Mamacita, daca are febra peste 39 de grade nici nu mai incerci cu paracetamol, ii dai direct algocalmin, exista sub forma de picaturi si se numeste Nevralgin si sub forma de supozitoare si se numeste Novocalmin. Picaturile se dozeaza in functie de greutate, supozitorul se taie in doua. Scade febra destul de repede. Nurofenul face fata intre 38 si 39 de grade cu succes, dar nu mai stiu exact de la ce varsta e recomandat. Paracetamolul se descurca bina cam pana la 38. Astea le stiu din experienta mea cu Mariuca.

Gabrianah in primul rand insanatosire grabnica. In al doilea rand amoxicilina e OK de luat atat in sarcina cat si in timpul alaptarii. Trece in lapte o mica cantitate si poate intr-adevar provoca diaree. Daca nu se rezolva diareea trebuie luata o pauza cu alaptatul. Folosesti pompa si arunci lapticul si ii dai formula lui Gabriel.

Zuzunaki Felicitari pentru masa lui Bubu! Bine ca n-ai patit mai rau cu cazatura aia pe scara. Fii atenta te rog, macar pana te mariti

Carmissis tu ai introdus toate mancaricile alea asa de rapid, intr-o saptamana? Sunt curioasa.

Nici Ioanei nici macar nu-i trece prin cap sa se rostogoleasca! Si are 4 luni deja (ma rog, am citit ca la cei nascuti prematuri milestonen-urile se decaleaza exact cu cat s-au nascut ei mai devreme, in cazul nostru 4 saptamani). Nu o intereseaza deloc rostogolitul. Daca o pun pe burtica isi ridica capul, nu si pieptul, si fundul si da cat poate din picioruse, vrea sa se tarasca, sa se miste. Se chinuie cat poate. Iar daca sta pe spate vrea sa se ridice in fund, si, mai nou, in picioare, cum v-am povestit.
Si asa cum ne-a zambit abia pe la doua luni, acum ne-a ras odata cu zgomot si gata, de atunci e numai zambete. In schimb a descoperit ca-i place sa tipe si tipa toata ziua. Tipa ascutit si zambeste cu gura pana la urechi. Cand sunt langa ea mai si vorbeste, dar cand e singurica tipa de zor

tuturor!

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

zuzunachi nu am drum in Grecia din pacate, ca as fi venit. Cum mey nu iti apare merlin la logare?

rrox3, cum reusiti sa convingeti copiii astia sa doarma toata noaptea?
Cred ca in ziua in care nu se mai scoala noaptea ma imbat. Fomila asta al meu azi iar a mincat ca ceasul cu cuc, fix la 3 ore. Da nu asha, dupa fix 3 ore urla si de-abia apucam sa-l schimb, asha nerabdator era. Cred ca i-a fost cald si apa sau ceaiul le scuipa indiferent cat de sete ii e.
Mi-e groaza de diversificare. El acum nu accepta decat lapte cald, ceai cald, chiar si apa, dar daca e incalzita. La temp camerei nu vrea nimic. Pai ce o sa fac, o sa-i incalzesc marul?

Mai e cineva care se trezeste noaptea? ca sa vad daca numa al meu e asha de fomist!

gabrianah imi pare rau pt problemele tale. Eu am avut un furuncul si am luat oxacilina 7 zile. Din fericire Raducu nu a facut diaree, dar medicul a zis ca nu-i bai daca nu's mai mult de 3 , 4 pe zi. Daca sunt mai multe si bebe da semne de deshidratare , se punea problema de intarcare. Nu cred ca te ajuta prea mult raspunsul meu, dar nu stiu ce sa-ti spun mai mult!

carmissis am inteles eu gresit sau de 3 zile i-ai schimbat toate cele 3 mese

Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

quote:
Originally posted by mamacita

ariadnabr,ti-a sarit mustarul degeaba,draga mea.Inca de cand am intrat pe acest topic am dat sfaturi cerute si pareri sustinute bine informational,in speranta ca mamicile cu care comunic vor sa actioneze in cunostinta de cauza,nu numai"by the book",ci "by the newest book",dupa cele mai noi teorii.Mie asa-mi place,dar n-am impus nimanui nimic si nu am judecat pe nimeni ca face asa sau altfel.Cine sunt eu?O persoana care are ceva mai multe cunostinte medicale decat media,cunostinte pentru care am muncit o viata si pentru care mai-mai sa pierd sansa minunatului statut de mamica si pe care ma bucur sa le impartasesc cu altii,la fel de insetati de informatie ca mine.Deci,pur si simplu nu ma baga in seama cu sfaturile mele rau intentionate si urmeaza-ti drumul.Din partea mea poti sa-i dai si mamaliga,daca asa consideri tu ca e sanatos.
Nu m-am certat cu nimeni pe acest forum si in general sunt destul de greu de scos din pepeni,dar sa stii ca si noi avem nervii intinsi la maximum de nopti nedormite si urlete interminabile la care nu ai solutie si nu ne-am apucat sa ne refulam online.
Daca as fi vrut sa denigrez cele scrise de tine,asa cum se pare ca ai perceput,nu ti-as fi multumit pentru informatii si efort,logic,nu?

http://pg.photos.yahoo.com/ph/balcanalina/my_photos



mamacita, fara suparare, mult prea dura exprimarea! faptul ca madalina nu e medic nu inseamna ca e mai putin mamica decat o mamica medic, serios!
iar la faza cu mamaliga, care nu seamana a gluma, ai cam situat-o pe la 1800.

imi pare rau sa vad asa discutii aici





mamica lui Rares(10.03.2005)
http://community.webshots.com/user/andrruzza

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

rrox, sa stii ca nici Rares nu statea pe burtica. cand il puneam, mai mult de 2 minute nu statea si se enerva. doar la masajul dupa baie il puneam, in rest nu l-am fortat. si aseara dintr-o dat s-a rostogolit, asa ca ..fii cu ochii pe Ioana ca dintr-o data o vezi de-a rostogolu' tu o lasi sa se ridice in piciorushe?? si Rares incearca sa se ridice direct in picioruse, se arunca pe spate cand vreau sa-l ajut sa se ridice in fundulet, dar nu l-am lasat pana acum sa se sprijine pe picioruse. ce mai doream sa te intre: ce fel de cereale ii dai Ioanei, ce firma?? ai inceput direct cu cereale??thx!




mamica lui Rares(10.03.2005)
http://community.webshots.com/user/andrruzza

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadnabr spune:

Andruzza, Roxx Multumesc frumos

Madalina si bebe Sonia
http://www.babiesonline.com/babies/s/sonia/
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ariadnabr/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Gabrianah, eu am luat ampicilina si supozitoare cu indometacin, pentru infectia de la epiziotomie, dar Irina era tare mititica atunci, avea 5 zile, si iti dai seama ca nu puteam sa-mi dau seama daca are diaree sau nu, scaunele erau oricum foarte dese. N-am observat insa modificari atunci la ea.
Infectie urinara am avut si eu, cistita hemoragica, cu scancete cand ma duceam la baie, dar in timpul sarcinii, si am luat augmentin.
Nu stiu cat te ajuta asta. Insanatosire grabnica si multi !

Rrox
, deci Ioana trebuia sa fie tauras? Ca nu mai tin minte dpn-ul tau. Multe felicitari pentru progrese!
Sa stii ca si Irina mananca mai putin, eu ma tem ca si mie mi-a cam scazut lactatia pe tema asta. Am cantarit-o azi la Medicover, si de unde a luat 4 saptamani la rand cate 300g pe sapt, acum a luat in ultima luna doar 700g...Doctorita insa a zis ca oricum arata ca un copil de 6 luni, ea avand 3,5 luni. Deci pot sa stau linistita.
Oricum, m-am hotarat sa iau Galactogil si sa reiau ceaiurile de anason si chimen, la care am renuntat usurata acum vreo 2 luni, vazand ca Irina nu face colici si eu am lapte destul.
Poate ar fi bine sa te duci si tu cu ea la Medicover, sa ceri o parere. Dr Cristea a fost ca de obicei super ok.

Zuzunaki, vrem sa vedem poze cu tine dantuind la nunta, asa ca te rog frumos sa nu ma dezamagesti, ai grija de tine( a se citi "casca ochii"! - glumesc, binenteles)
Si multumesc pt incurajari...

Mamacita si Ariadna - cred ca pana la urma e doar o problema de comunicare, pt ca nu ne auzim. Citind primul mesaj al Ariadnei si mie mi s-a parut putin intepat, dar recitind dupa ce a postat a doua oara, mi-am dat seama ca e doar o parere, ea de fapt vroia sa sublinieze si sa argumenteze cele scrise.
Asa ca .. relax! Avem noi destule alte motive sa ne ciufulim si sa ne stresam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocrainic spune:

Nici nu-mi vine sa cred de cind n-am mai scris, red ca m-ati uitat pe mine si pe daviduc.
Noi inca tot prin casele altora. E inforator cu un bebel asa de mic sa nu ai locul tau, patutul lui, jucariile...Asta e, am terminat etapa cluj unde mi-am reluat rezidentiatul (pt mamacita - dermatologie faceam si insist sa-mi termin specialitatea si in RO, asa cu inreruperi-ministerul zicea ca se poate; pt schumi - parca tu ma intrebai de intrerupt rezi, se poate cu o gramada de hirtii la minister si cu un motiv plauzibil), si acum in weeked plecam la BM de unde nu ma mai misc. Sunt bucuroasa ca nu o sa mai stau cu toate lucrurile prin valiza, ffara macar sa stiu care hainite ii mai sunt bune lui bebe si care nu!

Noi continuam odiseea initiala a suplimentarii, dar in continuare sugem mai mult de la mama. Ma bucur foarte, caci voi stiti ce greu ne-a fost la inceput si la urma urmei telul de alaptare pina la 4 li sper sa mi-l ating.

Eu cu diversificarea sunt cam n ceata, nu am avut timp defel sa citesc asa fiind tot pe drumuri. Lamuriti-ma si pe mine cu 2 lucruri. Dac abebe al meu nu este alaptat interal ar trebui sa incepem mai repede cu diversificarea? In NZ e spusesera tot dupa 6 luni, ca nu conteaza ca papa si lapte praf. Si a doua intrebare (stupida poate dar va rog nu dati cu pietre!)deci, bebe al meu face 4 luni pe 17 august, deci in mom de fata el are 3 1/2 luni. asta inseamna luna a IV-a?

Noi nu vedem inca minute, nu ne rostogolim nu ne ntereseaza prea mult jucariile, nu apucam...ce mai suntem un baietel tare lenes!!!

Am innebunit cu alegerea laptelui praf, cite persoane am intrebat, atitea mi-au zis cite o alta marca, nici nu stiu ce sa mai cred, cred ca toate preparatele de pe piata mi-au fost laudate. Dar ete, stiti voi o formula care e total adaptata, nu doar partial adaptata? Deocamdata a papat in completare Hipp care acus s-a teerminat si m-am gindit la Milumil.

Va pupilec mult de tot si mi-a fost dor de voi, de citit am mai incercat eu, dar nu chiar toate capitolele pe care le-am pierdut.

Oana si David bebelusul minunat de cuminte

http://community.webshots.com/user/ocrainic

Mergi la inceput