Bebelusi de martie - aprilie 2005 (16)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dariaevelin spune:

daandruzzai-am pus comprese reci des schimbate. Merci de sfat.Totusi e marait in continuare si numai ce l-am adormit in brate(lucru pe care ,normal,nu-l fac) de mila ce-mi era de el.
ariadnabr si eufolosesc Pempers,dar cred ca exista Huggies si la noi.
Stie careva de unde am putea cumpara un tarc,nu de lemn,ci de acesta,pliabil dar care sa aiba dimensiuni mari,cel putin 1,30/1,30?In comert sunt de acelea,mici,adica inguste.Oare pot comanda undeva marimea dorita?

Daria si Brien

http://pg.photos.yahoo.com/ph/dariaevelin/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

dariaevelin, medicul mie mi-a spus sa nu schimb des compresele, ci sa pun cu apa statuta si sa le las vreo 2 ore.

ariadnabr mi s-a parut mie sau te-ai suparat pe mamacita? Si eu cred ca intr-adevar fiecare mama face cum vrea ea, dar ar fi bine sa o faca in cunostinta de cauza. Cred ca asta a vrut sa spuna mamacita, ca o mamica care (scuze de cacofonie) ia hotararea sa dea lapte de vaca la copil, tre sa stie datele problemei si de ce nu este indicat pana la un an. Cel putin eu asha gandesc.

Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

zuzunachi , am uitat sa-ti zic felicitari pentru prajitura!
Intrebare: cand aveti nunta? Ca am uitat! (varsta asta!)



Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

mai fetelor,
ma speriarati cu Merlinu' vostru.Mie nu-mi aparu nimic la logare.
Ligia,
multumesc de felicitari.Nunta(si botezul)-pe 27 august,ora 18.30.Daca ai drum incolo,te asteptam
Bine ca l-am pus degeaba pe socru-apropo de nunta-sa faca hartii pt a dovedi scopul calatoriei pt.ca datele respective intra in vigoare la 1 oct.
ariadnabr,
sunt de acord ca fiecare mamica ia decizia cea mai buna pt.copilul ei si e normal sa foloseasca diferite surse de inspiratie.Gestul tau-f dragutz de altfel-de a posta textele a fost binevenit.Si eu l-am parcurs si pe alocuri nu sunt de acord.Dar desigur ca are si parti bune.Fiecare retine ce crede ca-i este folositor.Insa nu mi se pare tocmai ok atitudinea ta vehementa(scuze, asa am perceput -o eu)fata de mamacita.Nu tin partea nimanui si nu ma intereseaza sa dau dreptate cuiva pe ochi frumosi dar se pare ca te-a ofensat faptul ca mamacita a spus doar o parere(avizata zic eu)despre laptele de vaca.Nu cred ca exista motive de suparare la mijloc.Suntem aici sa ne ajutam si sfatuim.sper sa nu te superi (si)pe mine.E parerea mea si nu-i cer nimanui s-o accepte.Eu zic ca din "ciocnirea mica" avuta cu Marox am invatat ceva.

Eu sunt happy ca Buculetzu meu a mancat pana la ora asta 530 laptic si 2 lingurite jumate de piure de mar la masa de pranz(rox,inainte de laptic de data asta.I made it!)Avem o repriza de urlete la activ pe ziua de azi,ceea ce -i bine.Dar ziua nu s-a terminatIn orice caz azi mai pe seara iesim iar in gradina(si ieri am stat vreo 2 ore,am facut si pozici,poate le pun azi)ca bubu sta excelent in chaise-longue-ul sau si noi putem lectura ceva intre timp.

Am uitat ieri sa va spun ce -am patzit(numai eu pot sa fac de-astea)Am cazut pe scari!!!Bine ca n-am decat o zgarietura naspa la mana(poate pana ma marit imi trece)si neste dureri de shale.Calculatorul e in camera de sus.Eu stateam bine mersi si-mi savuram tigara si suculetzul de dimineata cand aud alarma la ceas in camera.In graba mare si desculta fiind...oops,am alunecat!Eh,sunt tanara,ma regenerez eu(inca)

dariaevelin,
imi pare rau de micutzul tau.Sper sa-i treaca febra cat mai repede!Noi la vaccinul de 4 luni n-am facut nici febra,nimic!
andira,
maica -mea e ok in general.Dar uneori zice numai sa ma enervezept.ca -mi stie parerile si doar ma tachineaza.Dar te inteleg mai cu socrii tai...aoleu...ca pustii de clasa a 5-a care fura poze din oracole(zisei si eu ca asa era pe vremea mea,acuma fura poze d epe net).Eu sper sa fie ok Irinuca la ei si sa nu-ti mai faci atatea griji.O iubesc si ei cred foarte mult ...

Va pup forumiste dragi!Deja ma gandesc cand plec in Gr ce m-oi face fara voi.Dar parca are cumnata net la birou asa ca sper sa va mai salut si de -acolo.Iar din Ro...poate doar din net cafe(ca sotzu nu vrea sa-mi ia un notebook si mie)Ma fac io mare...



Nicole-mami de pici cu lipici (19.03.2005) http://pg.photos.yahoo.com/ph/nezdravana/my_photos

People see God every day, they just don't recognize him.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmissis spune:



FELICITARI BEBEILOR CARE AU REUSIT SA SE INTOARCA PE BURTA! DEJA SUNT MARI!

DARIAEVELIN - v-amvazut la Teo ! Brian seamana f. bine cu tine!
OANAMC - SI EU VREAU DEFINITIA MAMEI!Multumesc!

ZUZUNACHI - si Rada s reactionat asa in ultima saptamana refuzand aproape doua mese de laptela ora 11 si 19. Ca urmare tantine-a pus sa le inlocuim cu un fruct si biscuiti dim., la amiaza sa introducem supica de zarzavat (reteta a fost data pe net de Ariadna), iar la ora 19 cereale fara gluten. Deja urmam sfaturile ei de 3 zile si am scapat si de constipatie.Speram ca totul sa fie bine mai departe.

Fetelor nu va certati...ar fi pacat dupa atata timp!Stiu de laptele de vaca din Capraru cred, dar si cunosc chiar mamici care au introdus laptele de vaca imediat dupa ce nu au mai alaptat! A fost alegerea lor!Mie dr. mi-a spus sa fol. laptele de vaca numai pt prepararea branzei de vaci, un lapte mai gras...nu pot sa spun de care ca sa nu se considere reclama...Eu inca mai astept...

Sa ne laudam un picAm crescut avem 60 cm si 5,500 grame. Prindem jucariile(in special cu mana stanga)ne rasucim in pat dar nu ne intoarcem pe burta.

La noi este f. cald 38 grade la soare si 28 in casa. Pana acum nu am considerat ca este necesar sa investim in aparat de aer conditionat (suntem totusi in zona de deal si munte)dar dupa caldurile din ultimele zile cred ca este f. indicat...
Cele care aveti aparat spuneti-mi ce tip si daca sunteti multumite...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk spune:

Salutare fetelor!Caldura mare!Nu mai suportam....de nicola ce sa mai zic e toata transpiratica....29 grade in casa...

Mamacita mergi cu alex pe pleja seara la aerosoli?

Daria,bafta cu vaccinul calm ca trece....mai greu de el scumpetea ca tare suntem frumusel....

Rrox,mersi de informatii.....

Noi suntem morti de cald si abia asteptam sa vina seara sa iesim cu asta mica....

ralu si nicola mica(26.03.2005)
www.rraluca.photosite.com/nicolaadriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrianah spune:

va salut si eu scurt, imi pare rau ca nu pot scrie mai mult.
eu am facut o infectie urinara, cu dureri mari, febra si la ex. de urina au gasit singe.mi-au dat amoxi de 500 de 3 ori pe zi, insa gabriel saracutul are deja scaune moi, si foarte dese, chiar daca nu sint in cantitate mare.cred ca l-am schimbat de vreo 5 ori pina acuma. pediatru nostru e plecat in concediu, am sunat la o farmacie si mi-a zis ca ar trebuie sa ablactez , alta farmacie mi-a zis ca nici vorba.is cam data peste cap cu vestile astea..acum merge sotul meu sa cumpere ceva capsule cu bifidus( pentur diaree) pentru gabriel.prima farmacie ne-a zis ca se dau doar de la 2 ani in sus, iar cea de-a doua farmacie ne-a zis ca ii putem da linsititi...
va rog daca ati avut experiente cu antibioticele, spuneti-mi si mie.
andira, parca tu ai luat?
oare trece mult antibiotic in lapte?trebuie sa iau 3 zile, dar cred ca daca intrerup alaptarul, adio lapte!ca si asa nu e prea mult..

oana_mc mersi de eseu, scuze ca nu am scris mai repede
zuzu si danna_j, va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

ariadnabr,ti-a sarit mustarul degeaba,draga mea.Inca de cand am intrat pe acest topic am dat sfaturi cerute si pareri sustinute bine informational,in speranta ca mamicile cu care comunic vor sa actioneze in cunostinta de cauza,nu numai"by the book",ci "by the newest book",dupa cele mai noi teorii.Mie asa-mi place,dar n-am impus nimanui nimic si nu am judecat pe nimeni ca face asa sau altfel.Cine sunt eu?O persoana care are ceva mai multe cunostinte medicale decat media,cunostinte pentru care am muncit o viata si pentru care mai-mai sa pierd sansa minunatului statut de mamica si pe care ma bucur sa le impartasesc cu altii,la fel de insetati de informatie ca mine.Deci,pur si simplu nu ma baga in seama cu sfaturile mele rau intentionate si urmeaza-ti drumul.Din partea mea poti sa-i dai si mamaliga,daca asa consideri tu ca e sanatos.
Nu m-am certat cu nimeni pe acest forum si in general sunt destul de greu de scos din pepeni,dar sa stii ca si noi avem nervii intinsi la maximum de nopti nedormite si urlete interminabile la care nu ai solutie si nu ne-am apucat sa ne refulam online.
Daca as fi vrut sa denigrez cele scrise de tine,asa cum se pare ca ai perceput,nu ti-as fi multumit pentru informatii si efort,logic,nu?

http://pg.photos.yahoo.com/ph/balcanalina/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadnabr spune:

Stati asa sa lamurim ceva!! Eu nu m-am suparat pe nimeni iar daca asta a reiesit din ceea ce am scris imi pare rau. Eu incercam numai sa subliniez faptul ca ceea ce a fost postat a fost postat doar cu nota informativa si ca fiecare ia din articol ce ii convine sau ceea ce i se potriveste copilului ei. Sincera sa fiu abia acum ma supara raspunsul tau Mamacita. Am si eu niste studii si de cand am ramas insarcinata citesc pe paine in fiecare zi despre bebelusi. Nu spun ca stiu mai multe decat tine, sunt convinsa ca fiind medic ai mai multe de spus. Asa cum am mai spus eu nu judec pe nimeni, pur si simplu pentru ca am incredere in judecata fiecarei mamici. Chestia cu "by the newest book"...hmmm...sincer eu nu-s de acord nici cu noile carti. Mi-am crescut copilul asa cum am crezut eu mai bine si e sanatoasa (si nici mamaliga nu i-am dat BTW asta a fost o gluma!!), de multe ori luand in considerare si cele mai noi informatii dar si pe cele vechi. Asa-s eu Se pare ca ati uitat ca scrisul nu poate sa redea si tonul vocii si ca internetul e rece...

Imi cer scuze daca te-am jignit, nu asta mi-a fost intentia. Nici mustarul nu mi-a sarit si nici de refulat online nu m-am apucat...Asa ca te rog frumos...ok?

Inca o data, atitudinea mea nu a fost vehementa. In sfarsit...

Sa fiti iubite!

Madalina si bebe Sonia
http://www.babiesonline.com/babies/s/sonia/
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ariadnabr/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

S-ar parea ca nu am fost singura care a perceput astfel mesajul tau;vorba ceea"cand doi iti spun ca esti beat,te duci sa te culci".Poti sa-ti recitesti mesajul cu aceeasi atentie cu care l-ai citit pe al meu.
Cred oricum ca e bine sa punem capat acestui schimb de replici tensionat care nu face bine nimanui si e foaaaarte off topic.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/balcanalina/my_photos

Mergi la inceput