Bebelusi de martie - aprilie 2005 (16)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

salut

fetelor eu nu prea mai am timp de scris dar de citit tot imi fac timp, ma bucur sa vad ca sunteti bine la fel si bebelusii

azi Cezar s-a intosr pe burtica singur, l-am lasat in patul meu pe spate, ii pregateam baita m-am dus pana la baie si cand m-am intors el pe burtica, fericire mare pe el, numai ca nu putea sa scoata manuta de sub burtica, daca vedeti ce tehnica are...imi vine sa-l mananc , e un dulce

ma duc si eu la culcarica , parca vad ca se trezeste pe la 3 , azi s-a culcat la 9,30 sper sa doarma pana dimineata

pupilici

http://community.webshots.com/user/cezargeorgian

Adriana si Cezar (n. 23 Aprilie 2005 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Andruzza, Adriana, felicitari pentru rostogoliri!!

Rrox, ramane pe alt weekend, ne mobilizam noi odata si-odata!
Si mie imi place sa fac prajituri, drept ca n-am fost asa precoce
Dar de cand am gasit forumul asta si cel de pe culinar.ro, am gasit o multime de retete, nici nu mai iau reviste.
Am descoperit o reteta de prajitura cu branza de vaci, o minunatie, cred ca o sa fac si eu din nou, mi-ai dat idei .

Cand ne intoarcem din concediu trebuie sa mergem si noi la vaccin, mi-e groaza... dar o sa-i dau si eu paracetamolul preventiv, bine ca mi-ati spus.

Zuzunaki, asa face si mama, stai linistita, ba mai mult, soacra-mea avea minunata idee sa-i pun caciulita dupa baie, acu' in miezul verii, cand ne topim toti 3 de cald!
Ma enervez numai la gandul ca Irina va sta peste zi la ei, din septembrie. Uf!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Vad ca de cateva zile eu dau desteptarea...

Ariadna, Huggies sunt si aici, dar eu folosesc Pampers. Poate o sa incerc si eu, daca zici ca sunt asa bune. Am avut cateva din Anglia, dar desi erau mult mai moi la arici, deci nici o primejdie sa zgarie piciorusul, in schimb aproapre a trecut kk prin el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Neata!

Voua cum vi se pare ideea asta cu Merlin care ne ureaza bun venit la logare pe forum? Ca eu tare m-am speriat prima data. Credeam ca e virus!

Ieri am resimtit si noi vara din plin. Raducu a stat toata ziua numa in body fara manecuta, afara la plaja. L-am dat si cu sunscreen si l-am tinut si un pic cu manutele si piciaorele la soare.
Eu am cumparat sunscreen de la Nivea! Voi ce stiti e recomandat la bebelusi asha mici? Sper sa nu fac o prostioara.

Am vazut ca va laudati cu progresele bebelusilor. Cum zicea mamacita, se pare ca baietii se "maturizeaza" mai greu , unii niciodata. Apropo se asta, sotul meu "creste" odata cu Raducu (sa nu ma spuneti).
Deci Raducu a ras intr-o zi in hohote, de ne prapadeam si eu si tati de ras linga el. De atunci insa iar nu-i mai iese si tot un sunet ciudat din gat scoate cand rade.
Jucariile le tine un pic in mana daca i le dau eu in manuta. Acu a primit 2 jucarele mai micute, si pe astea le tine mai mult, ba chiar de 2 zile duce manuta in fata ochilor si se uita la ele. Tot de vreo cateva zile a inceput sa dea cu manuta in jucaria atirnata de carucior.
Referitor la rostogolire, nici macar nu se gandeste. El pedaleaza linistit pe spate, fara sa schiteze vre-o intentie de a se misca. Daca il pun pe burta, zici ca e un pestisor pe uscat. Ia pozitia barcutei, cu capul si picioarele sus si se leagana cateva minute (2-3) dupa care se enerveaza si se inroseste tot , baga nasul in paturica si asha sta .
Intr-o zi l-am pus pe canapea, care e un poc inclinata, si acolo a incercat sa se intoarca, dar nu a reusit.
Mai a descoperit ceva. A descoperit ca si mami are nas si ochelari si ma apuca de ei. E f incantat cand am ochelarii la ochi (eu nu port mereu prin casa).

mamacita, mie medicul mi-a spus ca data viitoare la vaccin, o sa-i dam juma de paracetamol cu algocalmin inainte de vaccin. Data trecuta la noi paracetamolul nu a avut efect, numa algocalminul l-a calmat. El nu a fcaut febra, dar i s-a umflat piciorusul si il durea.

Fetelor, a mai fost cineva in situatia mea, adica sa refaca vaccinul anti TBC? Sa ma astept la reactii si la acest vaccin? Ca maine vrem sa mergem.

andrutza, adrianafedorca felicitari pt rostogolire.

Se pare ca toti bebelusii maninca mai putin in perioada asta. Raducu si-a scos o masa. El minca la 3 noaptea, la 7 dim, la 10, la 1, la 5 si la 9. Acum maninca la 4 noaptea, la 8-9 dim, la 12-1, la 5 si la 9.




Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sibip spune:

Neata fetelor! Long time, no see... Noi am fost in "vacanta" la ai mei la Iasi, a crescut micutul ca din apa. Toata ziua avea cine sa vorbeasca cu el, cine sa-i sufle-n fundulet, plus cu plimbarile in Gradina Botanica de cite 4-5 ore pe zi... ce mai, boierie nu alta!

Fetelor nu va impacientati daca micutii maninca mai rar! Eu stiu ca e normal ca sa-si stabilizeze in general cam 5 mese pe zi. Noi sintem un contraexemplu, se pare ca aerul din Buc. nu-i prieste ca de cind ne-am intors maninca iar ca disperatul, inclusiv noaptea cind se trezeste de 2-3 ori. La Iasi reusise sa doarma si toata noaptea, 8-9 ore continuu.

Mamacita, am si eu problema cu unghiutele de la degetul mare de la picior. Se pare ca nu am reusit sa -i tai unghia cum trebuie la unul din degetele, iar acum s-a inrosit+ inflamat. Acum nu-mi dau seama daca o mai fi ramas vreun coltisor pe-acolo, cred ca totusi ieri a reusit sotul sa-l scoata... DAr nu stiu ce sa fac cu infectia: I-am pus comprese cu musetel+ oxacilina, dar vad ca tot nu cedeaza - e a 3a zi si se pare ca va coace in final. Medicul (bunicu' adica) mi-a spus la telefon sa-i dau oxacilina, pe gura, iar daca tot nu da inapoi si nu reusim sa taiem unghiuta sa ne ducem la Grigore Alexandrescu sa-l vada un chirurg. Ce ma sfatuiesti? Nu as trece pe antibiotic, exista vreo solutie alternativa??? Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Ligia, si eu m-am speriat de Merlin, nu stiam cum sa ma infig mai repede in Ctrl Alt Del, ma gandeam ca cine stie ce virus am descarcat, tot batand netul dimineata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

Neata!
Adica "Buna ziua",ce mai...S-ar parea ca bietul Merlin a ajuns sperietoare,desi e dragalas si politicos,caci si eu am avut aceeasi reactie ca si voi cand mi-a aparut pe monitorCred ca era bine sa ne fi prevenit adminii...
Nu stiu ce sa mai cred,asa cum ii spuneam unei prietene,sper ca faza prin care trecem acum,cu multe miorlaieli si urlete,sa fie trecatoare rapid,caci nu mai pot,uneori cedez si,ca sa nu tip la bubulin,fug la baie.Bineinteles ca el urla si mai tare,dar vin cu forte improspatateNu stiu de ce,dar imi face impresia ca nu suntem decat cateva in situatia asta:eu,zuzunaki,adriana...si toate cu copii zdraveni,pe care nu prea poti sa-i banuiesti ca ar fi bolnavi...Ma rog,mai asteptam.
ariadna,multumim pentru efort si la mai multe stelute!Ai grija insa,apropos de cate bordeie,atatea obiceie,am constatat mai multe discordante cu regimurile care se recomanda modern in afara,una dintre ele fiind cu adm.laptelui de vaca,contraindicat pana la 1 an.Ai vazut ca si rrox a constatat schimbari fata de schema aplicata Mariucai,care n-a fost acum o vesnicie.
andruzzasi adriana,felicitari pentru
ligia,Alex n-a avut febra,dar va amintiti cand va spuneam ca dupa o 3-4 sapt.i-a copt,apoi s-a facut o floricica frumoasa,ceea ce ar constitui reactia normala la acest vaccin;ba unora cica le-a copt de mai multe ori,iarasi normal...
sibip,intre inflamatie si infectie sunt niste diferente ,inflamatia nu presupune prezenta unor germeni si are alt aspect.Are lichid(puroi)sau doar e rosu si umflat?Caci daca e rosu si umflat si i-ati scos coltul,chiar si singur ar trebui sa se retraga in decursul a 12 ore,eventual ajutat de niste comprese cu rivanol.Oricum,coltul trebuie musai scos si,daca voi nu puteti,e bine sa va ajute cineva la mici interventii.Daca e puroi(panaritiu),atunci se dau antibiotice preferabil local,dar daca infectia e importanta si cu eventuale reactii sistemice(generale,de ex.febra),atunci oral(uneori se ajunge si la i.v.,dar nu e cazul vostru).Oxavilina e o buna alegere,vedeti ca exista si ptr.administrare topica(locala).Dar daca nu e panaritiu,nu e cazul.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/balcanalina/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariaevelin spune:

Sunt asa de suparata! Ieri,imediat dupa vaccin i-am dat eferalgan.Cu toate astea, a facut o febra....de zile mari.Toata noaptea a ars.Si cum se intorcea in patut ,plangea.Cred ca de durere cand atingea zona injectata.
Acum i-am luat temperatura si are 38.4.E totusi mare desi i-am mai dat un supozitor de dimineata si 2,5 mg de Nurofen.Chiar acum plange .Ma duc la el,ca poate-l ajuta prezenta mea.

Daria si Brien

http://pg.photos.yahoo.com/ph/dariaevelin/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

daria, i-ai pus compresieu cu apa rece in locul unde l-a intepat?? linisteste-te, febra o sa scada, e doar reactia la vaccin.
lasa-l mai dezbracat


mamica lui Rares(10.03.2005)
http://community.webshots.com/user/andrruzza

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadnabr spune:

Mamacita Eu nu-s genul de om care sa urmeze ceea ce citesc ca pe Biblie. Sunt de principiu ca fiecare mama isi are metodele ei, dar atunci cand nu stii, iti trebuie inspiratie. Tot ceea ce am postat e cu nota informativa, nu inseamna ca asa e mai bine, ci e doar o idee. Eu aici daca intreb GP-ul (doctorul de familie) primesc un raspuns si mi se indica o metoda, iar daca telefonez moasei, primesc alt raspuns...alta metoda. Fiecare bordei are intradevar obiceiul lui. Eu nu-s in masura sa spun ce e bine pentru copii altora, ci sa hotarasc ce e mai bine pentru al meu. Forumul e creat tocmai pentru ca mamicile/parintii sa citeasca despre o anumita problema si sa se inspire. De asemenea, eu fac parte din generatia care a fost "pusa" pe sucuri de fructe/legume incepand de la 6 saptamani si zau ca-s sanatoasa si n-am nimic la stomac. Daca metodele noi sunt diferite de cele vechi, inseamna ca cele vechi nu-s bune? Eu zic ca nu e asa. Eu zic ca fiecare mamica are dreptul sa hotarasca ce cale apuca...pe cea veche sau pe cea noua sau face o combinatie intre ele...Daca o mamica da lapte de vaca bebelului ei si bebelul reactioneaza bine, cine-s eu, sau tu sau altul sa-i spuna ca nu e bine?? Nu stiu, eu asa consider. Postez ceea ce cred ca v-ar interesa si pe voi. Daca in ceea ce postez gasiti ceva care cu care nu sunteti de acord...atunci nu folositi respectiva sugestie. Simplu, nu?

In respectivul articol am gasit si eu cate ceva cu care nu sunt de acord (ex. ficat proaspat la bebe???)

In sfarsit am debitat destule prostii pe tema asta

V-am pe toate!

O zi buna si plina de soare ca aici ploua!!

Madalina si bebe Sonia
http://www.babiesonline.com/babies/s/sonia/
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ariadnabr/my_photos

Mergi la inceput