Mamici de noiembrie-decembrie 2005

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lavi spune:

Multumesc tare frumos ca sunteti aproape de mine si ca ma incurajati!
la gatit ma gindeam la ceva rapid, ca nu imi face placere sa stau in bucatarie 2-3 ore, gratarul suna excelent, i-am spus azi lui Victor sa cumpere miste minzat!


Chestia cu retetele gratuite si compensate mi s-a intamplat mie, in martie la o farmacie din zona Floresca, m-a intrebat foarte dragut farmacista daca am salariu minim pe ec, eu am spus nu.....si a inceput sa tipe, ca nu mai re dreptul , ca dc muncesc sa le cumpar. I-am zis si eu vreo doua de dulce si m-am linistit, dar de luat materna am luat-o de la alta farmacie.
Asta e, face staul multe giumbuslucuri cu noi, uneori ma intrb dc mai merita sa speri sau sa mergi la vot!


Lavi
http://community.webshots.com/user/lavinia295

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

LAVI...imi pare asa rau ca nu esti bine. Dartotusi daca trebuie sa te internezi. Chiar daca cateodata nu te odihnesti in spital daca dai numai peste idioti si idioate. Chestia cu tetania...cum este?
Mie mi se zbat muschii asa de rau incat incep sa ma doara la un moment dat. In partea stanga, exact sub san, pe coaste, mi se zbate muschiul ala de ma innebuneste. Daca ma uit se vede cum tremura, mai mult decat bb-ul meu. Sieste asa dureros...ca sa numai zic ca ma trezesc cu mainile sau cu gura ca le inclestez...
Poate ajung la dr de familie.
Dar LAVI fii tare si sa faci ce-ti recomanda dr.
PUPICI
JOY + 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

RIPLEY, Materna nu mai este pe lista de compensate sau gratuite de 2 luni. Eu am luat luna asta....cam in jur de 13-14 reteta "gratuita" adica am platit 530.000 cu materna cu tot(aveam utrogestan si nospa).
Dar nu m-ar mira sa fie cum spui tu....

Mai are cineva ameteli?
Am momente cand sunt ca si cum as fii baut si za u ca nu am facut asa ceva...pur si simplu, stand jos simt ca se invarte totul cu mine si nu ma pot concentra....


JOY + 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

joy, cu crampe-spasme musculare si ameteli, cat mai ai de cand sa stai pana iti repeti analizele la mg, ca, fe? este clar ca ala micu' ti-a tras orice ramasite din corp si tu astepti sa cazi pe strada...hmm.. vezi ca trebuie sa iei suplimente urgent ca n-o sa mai aiba nici copilul de unde sa mai ia in curand.

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

mihaeluta, succes la spulberat concurenta..
si la mine la job mai apare mentalitatea asta: daca esti gravida, parca esti moarta deja profesional... chiar nu inteleg, mai ales in cazurile in care comunici ca nu vei sta decat 4 luni acasa, nu si concediul pt. ingrijirea copilului (cazul meu)

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Ziua buna la toata lumea,

Vad ca-s probleme serioase p-acilea. Lavi, imi pare tare rau sa aflu ca esti atat de suferinda. Sper sa nu ajungi sa stai in spital, ci sa te intremezi p-acasa, ca macar acolo stresul e muuult mai mic.
Pentru fetele care au probleme cu carceii: de ce nu luati MagneB6? Eu iau, la recomandarea expresa a lui Tutunaru, cate 4/zi din prima saptamana de sarcina si voi continua sa le iau pana la nastere. N-am avut nici un fel de problema de acest fel. Pentru starile de slabiciune generala eu beau zilnic ceai ROOIBOS si ma simt excelent. Acesta este recomandat gravidelor fiindca e plin de minerale ajutand in acelashi timp la retinerea fierului in organism. Este un excelent tonifiant si nu are nici urma de cofeina, deci poate fi baut fara restrictzii.

Referitor la retetele necompensate, imi vine sa mor dupa fiecare eco. Eu am cheltuit deja milioane bune cu pregnylul pe care tot trebuie sa-l fac si care nu se da compensat nici de-a dracu'. Nu mai zic de Bio-Marine Plus care e si ala vreo 250.000 (imi ajunge doar o luna), MagneB6 care trebuie luat o data la 10 zile (noroc ca exista si varianta romaneasca de 100.000), No-Spa (vreo 90.000)....
Prenatalele Royal Tonic mi le-am luat inca din primele saptamani de sarcina, asha ca p-astea nu tre' sa mai dau bani pana nasc, fiindca-mi ajung.
Inainte de a ramane gravida nu terminam niciodata banii pana la urmatorul salariu. Acum tot timpul ramanem in pana cu cateva zile inainte de ziua lefei. Ce mai...e ca dracu'. Cand ma gandesc ca va trebui sa iau si nu stiu cate pt. bebe, deja mi se ridica parul in cap. Chiar nu stiu cu ce naiba o s-o facem.

Bafta tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavi spune:

Pai, eu am inceput catinel-catinel sa iau hainute pt bebelac , puteti lua si cosmeticalele si celelate lucruri de igiena care pot fi cumparate.
E mult mai usor si nu ingreuneaza bugetul familiei, in acele momente.Eu una am vorbit si cu sora mea, si am rugat-o si pe ea sa mai ia citeodata ceva , daca simte nevoia,. In asemenea momente, e recomandat sa rogi fam sa te ajute.

Lavi
http://community.webshots.com/user/lavinia295

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

ANDA, CA MG SI FE le-am facut la inceputul sarcinii si erau toate la limita inferioara, dar nu sub. Pe urma daca am inceput sa iau materna, am crezut ca este de ajuns... Chestia e ca deja mi s-au spart 2 masele (erau plombate...dar pe langa s-au spart).
Ma gandeam ca starile de ameteal aor fii de la caldura, dar stau toata ziua la racoare, acasa la fel ca am aer conditionat (nu stau in el ...este la mare distanta de locul unde am biroul).
Nu vreau sa ma duc la dr si sa rada de mine ca sunt dusa...
JOY + 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

fetele, vin shi eu cu o propunere: hai intratzi pe reclama pe site, sa vedetzi ce lucrushoare delicioase au, ce carutzuri, ce patutzuri... hai sa votam, vretzi sa dam note?
ashtept
xandra, 22

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

aaa... nu m-a lasat sa scriu numele... hai sa mai incerc o data, cu spatzii, sa vedem
www . reclama . ro
www. reclama. ro
sa vedem
xandra

Mergi la inceput