hiperprolactinemie (1)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lilicica spune:

Buna fetelor!
Ma confrunt si eu cu aceeasi prolactina marita ca si voi de altfel. Anul trecut am facut analiza de prolactina, mi-a iesit usor marita fata de cat era limita, am facut tratament cu bromcriptina timp de 3 luni, dupa care am refacut analiza si mi-a scazut in limita, cam pe la mijlocul limitei era. Anul acesta din nou am facut toate analizele hormonale (lh,fsh,estrafiol,progesteron, prolactina), toate analizele au iesit super ok, in afara de prolactina care mi-a iesit 26.2 iar limita era 24. Eu parca as vrea sa incerc sa iau de data asta dostinex, mie mi s-a parut prea lung 3 luni tratamentul cu bromcriptina, mai ales ca trebuia tot timpul sa-mi injumatasesc pastilutele la inceput, si sa nu uit sa le iau seara si dimineata.
Maria Alexia daca ai luat dosyinex nu poti sa dai mai multe amanunte cum le-ai luat si ce perioada de timp?
Danutza la voi in 120$ cate pastile intra?
Voi ce simptome aveti de la prolactina marita, eu simt ca toata fata mi se inroseste, si parca mi se infunda capul, si atunci imi dau seama ca mi se urca prolactina.
Din cate am vorbit cu doctorita mea imi spunea ca prolactina este una din numeroasele cazuri de infertilitate. Ma bucur ca s-a redeschis acest subiect si putem conversa pe aceasta tema.
Va pup pe toate si astept multe informatii de la voi.
Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Eu am inceput Dostinex-ul cu 1/2 tableta de 2 ori pe sapt. Dupa o luna trebuia sa repet analiza si, in functie de rezultat, eventual sa mai modifice doza. Dar ... n-am mai apucat asa de departe !
Am inteles ca urma sa fac tratamentul pana cand se ajunge cu valoarea prolactinei la normal si inca vreo cateva saptamani ca sa se stabilizeze. In general, cam 3 luni ar dura toata schema...

Cu pretul Dostinex-ului e o mare pacaleala: se vinde la flacon de 2 tablete cu > 450.000/tableta, sau la flacon de 8, si atunci ajungi la ~330.000 pe tableta. Asta era in aprilie. Si mie mi-au adus pe baza de comanda, trebuie cerut clar farmacistei de care flacon. In orice caz, intr-o farmacie mare, altfel te cam refuza.

Multa sanatate si un cat mai curand!

Maria, 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lilicica spune:

Fetelor, am fost la farmacie si am aflat ca dostinexul este pe lista medicamentelor compensate. Se compenseaza 50%, pretul normal al unei cutii de 8 tablete este de 2 milioane 178 de mii, asta in cazul in care prindem o farmacie la care se da compensat, pretul este de 1 milion o 100 de mii.
Maria Alexia tu ai mai luat si altceva cand ai ramas graviduta?, sper ca te simti bine cu sarcina si nu ai probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Imediat ce a iesit primul test pozitiv am dat fuguta la medic si mi-a dat Duphaston pentru sustinere, il mai iau si acum, pana in sapt. 20... Si clasicul acid-folic. Deocamdata n-am avut nici o problema, am inteles ca hiperprolactinemia nu afecteaza sarcina, doar ca nu ramai insarcinata...

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Eu ma avut prolactina de 4 ori peste limita admisa. La valori de 4 ori mai mare dect cele normale, se recomanda RMN, ceea ce am si facut.A iesit perfect, deci nu putea fi vorba de un adenom hipofizar (asta ar fi suspiciunea pt valorile exagerat de mari)
In perioada aceea luam contraceptive Diane.Se pare ca acesata era cauza care-mi provoca hiperprolactonimia.Am intrerupt, a revenit la val de 2 ori peste limita normala, apoi dupa alte cateva luni aproape de normal. Sunt ani de atunci, acum e la valori normale (analize repetate recent)
Este stiut ca anumite organisme au o sensibiliate aparte fata de trat hormonale (pilula), in timp ce altele reactioneaza normal. Unul din factorii stimulatori al prolactinei sunt hormonii estrogeni (pe langa stres) continuti din plin in pilule contraceptive.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

Fetelor,

Va multumesc pentru mesaje.

Lilicica, flaconul are 8 tablete si ar insemna ca tine 2luni daca iei doar 1/2 tb pe sapt.

Nejla, iti mltumesc pentru gindurile tale. Nici nu mai stiu ce sa cred: daca prolactina e de vina acuma, dupa operatie, sau mai e si altceva. Adevarul e ca am cam intrat in panica si sunt foarte stresata (si din cauza altor probleme de acasa cu ai mei) si pentru faptul ca aici nu gasesc un doctor cu care sa pot sa stau de vorba si care sa ma inteleaga. Oricit as incerca sa ma pacalesc pe mine ca nu trebuie sa intru in panica, nu prea reusesc. Daca as putea scapa de presiunea timpului ar fi minunat. Ma ingrijoreaza faptul ca eu mai mult de 3 luni nu pot sa stau acasa, fara sa-mi pierd serviciul, si imi e teama sa nu trebuiasca mai mult timp pentru un eventual tratament pina la FIV. Stie cineva daca se face FIV daca ai prolactina mare sau intii trebuie adusa la valori normale? Eu nici macar nu am aflat cit e de mare...doctorul mi-a scris in e-mail ca e mare si atit. Astept totusi sa-mi scrie mai mult.
Nejla tie doctorul ti-a spus sa vii cu valori normale ca sa poti face FIV? Sau ca sa faci bb pe cale naturala? Poti sa-mi spui unde te duci, la cine?

Va doresc la toate sa ne vedem visul cu ochii si sa-l tinem in brate cit mai repede!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nejla spune:

Danutza,am fost la un consult pentru FIV,am aratat analizele,prolactina mi-a iesit 771 iar valorile normale sunt intre 72 si 511.Doctorul mi-a spus sa sa scad prolactina dupa care sa fac vreo 2 inseminari artificiale si daca nu reusesc atunci sa vin pentru FIV.Anul trecut am facut o inseminare dar nereusita la constanta.
Pentru FIV ne gindim sa-l facem in Turcia,sotul meu este cetatean turc,am gasit o clinica specializata in infertilitate,o singura data am fost si din prima vedere cu doctorul am fost multumita de el,i-am spus ca noi stam in romania si ca timpul este pretios,mi-a spus sa vin in prima zii de menstruatie si ca toata procedura va dura 1 luna,la sfirsitul lunii se va stii daca am ramas sau nu.Nu mi-a cerut sa aduc nici o analiza,mi le va face acolo in primele zile.Am inteles ca FIV -ul costa 2500 dolari fara medicamente,iar in caz de nereusita al 2-lea este redus iar al 3-lea este gratuit.
Am inceput sa iau dostinex,mi lau adus cu 790000 mii 2 tablete,doctorul mi-a spus sa iau jumatate de tableta pe saptamina.
Eu mai sufar si cu glanda tiroida ,am hipotiroidism pentru asta iau Euthyrox.
Cu toate problemele noastre sa speram ca va fii bine.NEJLA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lilicica spune:

Maria Alexia tu ce valori ti-au iesit la prolactina, cand ti-a fost recomandat Dostinex, si care erau limitele normale?
Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

Nejla, uite ce ciudata e viata asta: eu vin din America in tara ca sa fac FIV si tu te duci in Turcia. Daca sotul tau e cetatean turc atunci totul emult mai simplu, altfel mi s-ar parea complicat sa pleci in alta parte.

Iti multumesc pentru raspuns,cam asa ma gindeam si eu ca nu ar trebui sa dureze mai mult de o luna. Eu inca nu am aflat cit e de mare prolactina mea dar nu mai inteleg nimic: aici valorile normale sunt pina la 20ng/ml, sau oricum sub 30 la alte laboratoare dar "normaluri" asa de mari mi se par cam ciudate, sau poate unitatile de masura difera. Oricum din cite am citit hipotiroidismul poate fi o cauza pentru hiperprolactinemie. E bine daca faci tratamentul cu Euthyrox. In orice caz te sfatuiesc sa-i spui dr. cind te duci in Turcia de chestia cu tiroida, e bine sa stie.

Mi se pare foarte avantajos ce ofera ei cu reducerile de pret daca e nereusita si a treia incercare gratis. Asta pe aici nu se intimpla!

Si eu sunt cam presata de timp, asa cum ti-am spus. Aseara, de fapt azi dimineata la voi, am sunat la clinica la Giulesti ca sa ma programeze pentru septembrie si mi-au spus ca acuma nu mai fac programari, ca in august se inchide clinica de FIV si ca sa sun la inceputul lui septembrie pentru programare. Sunt un pic stresata acuma ca nu o sa prind o programare cind vreau eu (noi venim acasa pe 24-25 septembrie) si sotul meu nu poate sa stea decit 2 saptamini, timp in care trebuie sa "doneze" citi mai multi cu care sa-mi faca mie FIV. Dar sper sa fie totul bine pina la urma!

Vezi daca nu cumva gasesti Dostinex-ul la Sensi Blu mai convenabil la flaconul de 8 comprimate.

Nejla,Lilicica, Maria Alexia, Iarinutza si toate fetele va doresc sa aveti un weekend cit mai bun!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nejla spune:

Danutza,valorile la analiza poate sa difere,daca este un laborator care se respecta in dreptul rezultatului trebuie sa scrie si valorile normale,asa este la medicover mai exact synevo si-a schimbat numele.
Doctorului ginecolog din turcia i-am spus despre hipotiroidism a si vazut toate analizele mele facute pina acum, unde apare si T.S.H.-ul.
Voi ati hotarit sa faceti FIV-ul la giulesti,nu te-ai gindit la medsana,am inteles ca este o clinica buna.Sfatul meu este atunci cind suni pentru programare sa spui ca suni din america si ca nu aveti timp mult la dispozitie,eu zic ca o sa te inteleaga.
In America cit costa un FIV? nu este posibil sa faceti acolo,ma gindesc ca doctorii sunt mai buni si se lucreaza cu aparate mai performante,zic si eu.Deocamdata iti doresc sa ai rabdare si sa stai cit mai departe de stres NEJLA.

Mergi la inceput