hiperprolactinemie (1)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nejla spune:

Buna fetelor,si eu ma confrunt cu prolactina marita,am luat brocriptin 2 luni mi-am facut analiza si am vazut ca mia scazut,dupa o pauza de 1 luna mi-a crescut din nou,endocrinologul mi-a dat acum dostinex,mie frica sa nu patesc la fel,dorim sa facem FIV iar doctorul mi-a spus sa vin cu prolactina la limite normale.
Va doresc sanatate
Nejla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela 1969 spune:

iarinutza,datorita faptului ca aveam prolactina marita nu puteam ramane gravida.Atunci doctorul mi-a prescris bromcriptina si mi-a spus ca in cazul in care raman gravida sa incetez a o mai lua si sa ma prezint la el.Tin minte ca atunci i-am zis ca mi-e frica sa o iau pt.ca e un hormon si nu stiu ce reactii are si mi-a sugerat ca nici el nu se baga in balantele mele de verificare.Una peste alta mi-am atins scopul,am un baietel de 9 ani super O.K.Nu am avut nici o reactie la medicament din cele amintite de catre fete mai sus.Alte amanunte nu-mi mai amintesc pt.ca a fost tare demult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Nejla, Dostinex-ul are efect pe termen mai lung, e foarte bine ca il iei. Mult succes !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nejla spune:

Multumesc Maria-Alexia,edocrinologul mi-a spus ca cel putin 6 luni sa folosesc dostinex,va intreb fetelor care ati folosit nu este oare cam mult 6 luni,daca mia-ti raspunde as fi bucuroasa.
Va doresc o seara placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

Buna ziua fetelor,

Sunt si eu nou venita (daca vreti puteti sa cititi povestea mea la "ma primiti si pe mine?") si as avea o intrebare: cit costa Dostinex-ul in Romania? Si pentru cit timp ajunge un flacon? 1 luna sau mai putin? Vreau sa-mi fac o idee daca e mai ieftin acasa decit aici (120$).

Va multumesc mult!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:


Fetelor, imi cer scuze! Nu am vazut mesajul Mariei cu costul Dostinex-ului.

Dar mi-ar prinde bine sa ma primiti si pe mine aici ca si eu am prolactina mare, inca nu stiu care e valoarea, si inca nu am vorbit cu nici un doctor despre tratament. Eu mi-am mai facut analiza mai demult, acum vre-o 10 ani si am luat Bromocriptina, nu am avut nimic de la ea dar cred ca nici nu m-a ajutat, dupa cum se vede...Tare e rau sa nu ai cu cine vorbi, sa mai fi si printre starini, si tare mult m-am bucurat ca am gasit site-ul DC.

Va multumesc!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nejla spune:

Danutza,bine ai venit printre noi,si eu sunt cam in acceasi situatie ca tine,am luat brocriptin 2 luni mi-a scazut dar dupa o pauza a crescut din nou.Acum am sa iau dostinex,dar inca nu lam gasit in farmacii,astept sa imi aduca prin comanda.Ma intreb tu din cauza prolactinei marite nu ramii insarcinata sau ai alte probleme.
Va doresc o zii buna.NEJLA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nejla spune:

Danutza,nu mai este nevoie sa-mi raspunzi,am citit prin ce-ai trecut,ce pot sa-ti spun iti doresc din suflet sa ti se indeplineasca dorinta,si eu de 5 ani ma duc pe la doctori si uite ca na-m rezolvat nimic.
Iti doresc numai bine.NEJLA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Nejla
Eu am avut hiperprolactinemie la prima analiza pe care am facut-o (acum vreo 5 ani). Valoarea ei l-a convins pe doctor sa-mi recomande 8tb. de Dostinex. Stiu ca l-am gasit foarte greu si era foarte scump. Nu am avut nici un efect secundar. Cand am repetat analizele au iesit OK de fiecare data. Prof. Ancar a concluzionat ca a fost ori eroare de metoda ori stres. Ce-ar fi sa repeti analiza si sa mai consulti un medic inainte sa iei 6 luni?

marrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bal_mascat spune:

Dostinex e destul de scump: 2 pastile (asa sunt flacoanele) costa peste 300000 lei. Se iau 2 pe saptamana, asa ca practic un flacon este pentru o saptamana.
Eu l-am luat compensat cu reteta de la medicul de familie

Mergi la inceput