hiperprolactinemie (1)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

Nejla, aici FIV costa peste 20.000$! Iti dai seama ca la banii astia fac 10 FIV acasa. Siur ca mi-au propus dupa operatie sa fac FIV dar cind am auzit cit ma costa si ca nu e acoperit de asigurarea medicala ne-a cam murit muschiu'

M-am gindit la Giulesti pentru ca stiu ca dr.M e un doctor bun si mi-a fost recomandat, nu stiu ce sa spun de celelate clinici. O sa mai incec sa mai sun inca odata si sa aflu mai multe amanunte dar trebuie sa stau noaptea ca intre noi e diferenta de 10 ore, eu fiind in urma, deci daca vreau sa sun pe la ora 10 la voi la mine e 12 noaptea! O sa sun saptamina asta sa vad ce mai aflu.

Cit despre valorile de la prolactina m-am mai uitat prin analizele mele facute anul trecut ianinte de operatie si am vazut ca mi-au dozat atunci prolactina care era 24,5ng/ml cu normalul pina la 25, deci eram la limita. Dupa operatie am avut niste cicluri total aiurea si inainte eram la 27-28 de zile fara probleme. Acuma am avut cea mai lunga perioada de 50 zile !!!! si eram apropae sigura ca eram cu bb, mi-am facut un test care a iesit negativ sipeurma mi-au venit rushii. La o saptamina dupa ce mi-au venit rushii am facut niste analize si nu am stiut ca doctorita a recomandat sa fac si betahCG-ul care a iesit <5 unitati, negativ,dar cred ca er fi treuit sa fie 0 daca nu a fost sarcina. Nu mai inteleg nimic. Ce ma frusteaza cel mai taree ca nu ma crede nimeni ca am fost cu bb pentru ca nu au iesit niciodata testele pozitive! Mai am o consulatatie pe 19 august la ginecolog pentru ca am cam avut dureri luna asta si am resuit sa obtin o consultatie, sa vad ce o sa fac atunci, daca o sa am cu cine sta de vorba...

Si iti spun sincer, dupa atiea intirzieri de rushi,teste negative am si eu impresia ca am luat-o razna!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nejla spune:

Danutza,nu am crezut ca este asa de scump fiv-ul acolo,ai dreptate cu banii aia faci aici mult mai multe.Te sfatuiesc sa aflii cum stai cu prolactina, in cazul in care este in neregula sa o poti trata pina vii aici pentru fiv.
Daca ai nevoie de ajutor pentru obtinerea unei programari pentru orice te rog sa-mi spui,te ajut cu cea mai mare placere,inteleg ca este greu sa rezolvi fiind departe si cu diferenta asta de ore
Iti doresc numai bine NEJLA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

Nejla, iti multumesc din suflet ca te-ai oferit sa ma ajuti. Am sa incerc sa mai sun diseara in asa fel incit sa fie in jur de ora 10 dimineata acasa si o sa-ti spun ce am aflat.

Cu prolactina sper sa ma lamuresc saptamina asta ca sa pot, asa cum spui si tu sa incep tratamentul cit mai repede.

Te mult de tot si iti doresc cit mai repede sa-ti vezi visul cu ochii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lilicica spune:

Pentru fetele care au mai luat dostinex.
Este o perioada a ciclului in care ar trebui inceput tratamentul cu dostinex, sau se poate incepe de oricand?
Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Lilicica
NUse poate incepe oricand tratamentul. Daca nu primesti azi raspuns exact revin eu maine. Am luat cam de mult si am cam uitat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nejla spune:

Danutza,repet daca ai nevoie de ajutorul meu nu ezita sa-mi spui,pentru mine nu este nici o problema toata ziua sunt acasa iar internetul il am non stop.

Lilicica,mi-e endocrinologul nu mia spus nimic, doar mia spus sa iau o jumatate de pastila pe saptamina, am dat comanda la farmacie si imediat ce lau adus am inceput sa iau.

Va pup pe toate NEJLA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Lilicica Revin asa cum am promis.
NU conteaza exact momentul CM(ziua) dar ar fi bine sa calculezi dinainte cand incepi tratamentul. Adica... Mie doctorul mi-a prescris 8 tablete pe care sa le iau 2tb/saptamana si sa repet dozarea de prolactina in ziua 21 a CM dupa minim 10 zile de la ultima tableta. Asta pentru ca degeaba faci analiza daca esti sub influenta tratamentului. Asa ca nu poti lasa timp prea mult sa treaca in functie de programarea la medic si graba cu care astepti momentul ca sa fii mamica. Oricum, medicul este cel care iti spune cate tablete iei si cum.

marrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Eu n-am primit nici o indicatie despre momentul in care sa incep tratamentul, dar l-am inceput pe la inceputul lunii (~ziua 7)...
Mi-a fost recomandat sa iau o luna Dostinex (cam 5 sapt = 5 tbl, mi-a spus), dupa care, SUB TRATAMENT FIIND, sa repet analiza si sa revin la control. Scopul era sa vedem cum raspund la tratament, daca mai trebuie ajustata doza, cat mai continuam etc.
Deci fiecare medic cu metoda lui, ascultati de ce va spune!

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lilicica spune:

Va multumesc de raspunsuri.
De saptamana viitoare mergem in concediu 10 zile, ramane sa incep sa iau tabletele dupa ce ne intoarcem din concediu.
Ma bucur pentru tine [red]Maria Alexia[/red, ca asa repede ai ramas insarcinata dupa ce ai inceput sa iei tabletele, sper sa dea roade si la mine.
Va pup pe toate si am sa va citesc cu nerabdare cat mai repede.
Lili.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

Draga Nejla , iti multumesc din suflet. Uite chiar am sa te rog daca poti sa suni tu la Giulesti si sa intrebi cind incep sa faca programarile pentru septembrie. Noi o sa venim la sfirsitul lunii, mai exact in 24 sau 25, inca nu stiu cind o sa gasim bilete. Sotul meu sta doar 2 saptamini si in timpul asta trebuie neaparat sa doneze el pe care sa-i punem la frigider pina le-o veni rindul sa faca treaba .
Am niste numere de telefon de la Giulesti: clinica de fertilitate (as mi s-a spus) 316.12.73 si mai am si alt numar care l-am primit tot de pe forum pt. FIV: 316.12.77, acuma nu stiu care e cel bun. Centrala e:312.12.81. Te mult de tot!

Azi am aflat si cit e prolactina mea: 66 (normal<25). Tu ai luat Dostinex, am inteles. L-ai gasit usor? Trebuie sa vorbesc cu cineva care merge acuma acuma acasa sa imi aduca de acolo ca e mult mai ieftin.

Multumesc din suflet!

Va pup pe toate si sa ne vedem cit mai repede la

Mergi la inceput