dilema vietii mele ... am nevoie de un sfat bun !

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Si la noi a fost la fel!
Emi ne-a deschis multe usi si asta mica la fel, desi inca nu s-a nascut!
Pastreaza bebelusul, va fi un fratior sau o surioara nepretuita pentru fetita ta.
Si nu uita, Dumnezeu are grija de sufletelele pe care le trimite pe lume.
Mult noroc.

Raluca, Emi bebelusa si bb2 din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

motanutz, spuneai ca nu ai o biserica unde sa mergi, e suficient sa-ti iei o psaltire si sa citesti in fiecare seara din ea cit simti tu nevoia si ai sa vezi ce se intimpla cu viata ta in tot acest timp.
Eu nu sint genul sa merg pe la biserici dar cind sotul meu mi-a luat fata asa am facut ,nu o vazuse m 5 ani,nici nu stiam pe unde sa o mai caut, ii pierdusem urma, apoi intr-o zi,nu stiu cum m-a gasit,a venit si mi-a adus-o.
Ai incredere, D-zeu ii apara pe oamenii buni.Nu te mai gindi la bani,ca o sa vina singuri.
Curaj si fruntea sus.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flexi spune:

Nu sunt o mamica singura, dar am fost. Cand baietelul meu avea un an, ne-am despartit pentru o alta. Asa a fost sa fie. Dupa 3 ani am intalnit un om extraordinar cu care m-am caaatorit. Dar vreau sa va spun ca n-am mai avut curajul sa fac un al doilea copil. Nu stiu de ce. Mi-a fost teama sa nu faca diferenta, sa nu-l mai iubeasca asa cum il iubeste. Asta inseamna oare egoism din partea mea?
Dar motanutz are intr-adevar CURAJ. Si o admir, o respect si o invidiez. Poate sa aiba si cel de-al 2 copil, desi stie ca EL nu va fi alaturi de ea atunci cand MINUNEA va veni pe lume. Daca ai fi aici in Romania mi-ar fi placut sa te cunosc personal si sa te felicit. Asa nu pot decat sa-ti doresc TOT BINELE DIN LUME.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moana spune:

n-am nici o cadere sa dau sfaturi, dar nu m-am putut abtine. mie mi se pare ca e o minune ce ti s-a intamplat. asa ca, cere pensie alimentara si pastreaza copilasul.

oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Motanutz, mi-a placut tare mult ce si cum ai scris...
Eu cred ca ai multe de oferit unui copil si esti o mama extraordinara...chiar daca iti vei creste copiii singura.
Gandeste-te la copilul pe care il porti in tine si vei simti raspunsul la problema ta...nu conteaza cu cine si in ce imprejurari a aparut...conteaza ca creste acolo in tine...
Mult succes si putere in orice decizie vei lua!!!!

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi si David
La Brasov

La marea Neagra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Motanutz,ce mai faci? mai da un semn ,sper ca esti bine?

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Motanutz, īn ce oras esti? Poti sa-mi raspuns pe PM daca ai chef, iar daca nu, te īnteleg. Pe subiectul cu Franta gasesti multi oameni deosebiti, te asteptam acolo. Poate sunt care locuiesc aproape de tine si cred ca ti-am face bine sa ai cu cine sta de vorba. Iar daca nu e biserica ortodoxa īn orasul tau, sigur vei gasi una īntr-un oras mai mare din apropiere.

Si nu-ti fa probleme cu partea financiara, īn Franta chiar esti ajutat daca vrei. Copilul asta e un dar de la Dumnezeu, nu-i īntoarce spatele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Dupa ce am citit atit de trista-ti poveste am fost tentata sa iti spun ca poate mai bine ar fi sa renunti.Iti va fi cumplit de greu, tatal nu da un semn ca are de gind sa te ajute, iar daca l-ai iubit atit de mult incait sa iti doresti sa ai tot timpul cu tine o particica din el, acest lucru il ai deja:fetita ta. Mi-am adus insa aminte ca aflindu-ma intr-o situatie relativ asemanatoare cu a ta, cineva m-a sfatuit sa fac avort.Tare m-a nemultumit varianta asta pentru ca decizia mea era luata,imi voiam copilul cu orice pret.Acum sint insarcinata in 21 de saptamini.E primul.Cred ca si tu ai luat deja hotarirea.Doar ca nu stiu care e.Mai cred ca daca vrei sa renunti, dupa ce toate fetele te-au sfatuit sa n-o faci, ti-e jena sa anunti asta pe forum.Cert este ca orice hotarire ai luat, e a ta.Tu esti cea care va trebui sa se descurce.Si nu esti datoare cu nici o explicatie nimanui.Ar trebui totusi sa faci ceva in privinta pensiei alimentare.Pentru un copil sau pentru doi, indiferent.A fi donator de sperma nu-i de ajuns sa fii si tata.Iar daca nu are constiinta, trebuie obligat sa-i cresca si lui una.
Te pup, cu drag
Ai grija de tine si fetita in primul rind,si cintareste cu atentie situatia.


21+

leea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Motanutz,
Vin si eu in discutie. De ce? Pentru ca acum am 20 ani, dar am crescut fara tata. Mama mea e bolnava, sufera de o depresie peste care n-a reusit sa gaseasca puterea sa treaca, chiar cu un copil in pantece. Din pacate, ea nu s-a putut ocupa de mine. M-a crescut o bunica extraordinara, mama mamei mele. Nu am simtit niciodata lipsa acelui om care nu m-a dorit, care a venit de cateva ori sa-mi aduca o portocala sau o ciocolata. Nici la ora asta nu am idee ce rol ar putea sa aiba un tata sau ce-ar trebui el sa faca. O perioada am avut pensie alimentara, dar in liceu, cand aveam si eu nevoie de un ban sa-mi cumpar un covrig in pauze a avut curajul sa ma poarte prin tribunale pt pensie alimentara. Am luptat atunci cu el si am castigat. Ce? O mizerie de 40 lei noi si gustul amar al unui tata... Ii multumesc lui Dumnezeu ca m-a tinut departe de acest om fara suflet si ca mi-a dat o bunica atat de inimoasa incat m-a crescut din putinul ei. In ceea ce o priveste pe mama, e mai bine, dar vindecata complet nu va mai fi. Regret ca nu am cunoscut-o atunci cand era bine.
Asta e o parte din povestea mea. Sper sa te inspire si sa nu renunti la cel de-al doilea copil. Mama mea si-a mai revenit datorita existentei mele.
Iti urez multa putere si sa ne mai tii la curent. Lupta pt copiii tai caci sunt o adevarata binecuvantare!

Liliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Motanutz, eu o sa fiu mai directa asa nitel, sper sa nu te superi
in rezumat, ai de ales intre a-ti ucide copilul si a-i reaminti tatalui de datoria pe care o are fata de copiii sai. e greu sa faci aceasta alegere, oare? te pui automat in pozitie inferioara ca mama si nu inteleg de ce. cine ti-a spus tie ca mama e singura responsabila de cresterea copiiilor? nu i-ai conceput singura, deci acum datoria ta e sa-ti lasi menajamentele la o parte si sa pui binele copiiilor deasupra jenei de a le cere drepturile din partea tatalui. nu tu ai dreptul sa refuzi ajutorul tatalui, ci copiii tai au dreptul la ajutorul si prezenta tatalui! spui ca te apropii de 40 de ani si vorbesti ca o adolescenta plina de menajamente si impresii sublime despre un barbat fara scrupule. in ochii cui crezi ca o sa cresti tu daca neglijezi drepturile copiiilor tai? si acest barbat ce pazeste de nu s-a trezit pana acum sa contribuie la intretinerea fetitei? iesi din romanele de dragoste usurele si uita-te in oglinda: esti mama in primul rand, nu femeia de rezerva a barbatului respectiv! ia o decizie legat de viata ta, nu-l mai lasa pe el sa faca asta! cand ati conceput si-al doilea copil, era si de datoria lui sa recurga la protectie, deci sunteti amandoi responsabili, clar. nu conteaza ca el te-a avertizat ca nu-l intereseaza, e legea care aduce la ordine astfel de specimene. acum, depinde pe cine iubesti mai mult? pe copiii tai si te porti ca o tigroaica pentru ei chiar si cu tatal lor (ca sa le oferi o viata mai buna), or pe barbatul care te-a abandonat cand erai insarcinata in 7 luni (si-atunci lasi usa deschisa pentru cand o avea el chef sa va viziteze, fara nici o obligatie)?

prietena ta a avut dreptate intr-un sens. a fost inconstientza sa nu te protejezi cu fostul, stiind ce fel de om e si ca nu aveti viitor impreuna. dar si mai mare inconstientza ar fi sa comiti acum o crima ca sa nu-l deranjezi pe el financiar. pe undeva eu chiar cred ca daca i-ai cere ajutorul prietenei, poate n-ar ezita sa ti-l dea, la nevoie, n-ai de unde sa stii.

sper sa nu te superi ca am incercat sa joc rolul dushului rece, provin dintr-o familie destramata si ma gandesc ce bine daca ar fi avut si mama pe cineva s-o scuture nitel din romantismul ei pagubos cand a fost cazul....

ai grija de tine si de copii in primul rand, ca dupa unghii si barbati nu merita sa plangi in veci. unghiile cresc la loc, iar barbati se gasesc pe toate drumurile. si mai ales barbati dintr-astia iresponsabili ca fostul tau sot, din pacate. asa cum fetita e toata viata ta acum, asa vei simti si pentru al doilea copil! iar de financiar chiar nu merita sa te strezezi exclusiv tu, aminteste-ti ca pruncii tai au un tata. hai fruntea sus si relaxeaza-te, bucura-te ca vei fi mamica iarasi, felicitari si sarcina usoara in continuare!

Mergi la inceput