Vieti luate in mod inconstient

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iri_sori spune:

Pashosha sati spun un caz anul trecut o tinara mamica fara relati la medici a nascut un baietel mare sanatos si la cateva ore i s-a spus ca copilul a murit atunci aici este un semn de intrebare unde e copilul ca nu la vazut nici mort asta s-a intamplat la PLOIESTI e strigator la cer

iri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Dragele mele, eu sint mamica cu state vechi. Am avut probleme la municipal, am facut scandal si degeaba... am fost catalogata drept nebuna si mi s-a recomandat consult psihiatric.. sa nu mai spun ca acum 11 ani un medic pediatru mi-a omorit copilul punindu-ma sa-i pun ser fiziologic in nas pt. raceala....a doua zi dimineata era mort. Nu am putut sa-i fac nimic dr. ca mau indopat cu calmante si apoi am fost cercetata penal un an de zile....ce conta ce spuneam eu. Pina la urma, noroc ca politistul si-a dat seama ca am dreptate si a inchis dosarul dar nici dr. nu i-a facut nimic

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

quote:
Originally posted by alinaxeniacum 11 ani un medic pediatru mi-a omorit copilul punindu-ma sa-i pun ser fiziologic in nas pt. raceala....a doua zi dimineata era mort.
In primul rand imi pare nespus de rau sa aud ca ti-ai pierdut copilasul.In al doilea rand insa mi se pare tare ciudata afirmatia ta pentru ca si eu la sfatul medicului i-am pus de nenumarate ori copilului in nasuc ser fiziologic pt a inmuia mucozitatile si pentru desfundarea nasucului.Asa se face, e un lucru absolut normal. Asa fac toate mamicile, cred. Poti citi in orice revista sau carte de specialitate sau pe orice site despre copii ca la bebei se foloseste serul fiziologic pt nasucuri infundate, la raceala.
mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41618" target="_blank">Povestea-nasterii Super-desenele lui Liviu - iunie 2005Opere de artaIn parc cu barca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iri_sori spune:

Alina imi pare nespus de rau sa aud ca tis-a putut intampla asa ceva, "cum am mai spus e strigator la cer" parca imi este deja frica sa ma duc cu copilul la medic dar trebui iar daca nu imi convine ceva cred ca am sa-i zic.

iri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Copilul meu avea nevoie de internare in spital, avea probleme cu plaminii plus ca luase si un stafilococ auriu din spital, cind l-am nascut, dar dna dr. era prea ocupata si nu l-a consultat.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iri_sori spune:

dar pana la urma lai dus la alt doctor?cred ca uni doctori nu au suflet

iri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Acum am inteles, a fost vorba de neglijenta, de tratarea cu superficialitate a unei boli mai complicate ca sa zic asa. AR fi meritat data in judecata doctorita aia.Asadar acum cuvintele sunt de prisos, din pacate o viata s-a dus fara sa fie sanctionat vinovatul, cel putin aici pe pamant.Restul nu mai conteaza.Imi pare tare rau alina!


mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41618" target="_blank">Povestea-nasterii Super-desenele lui Liviu - iunie 2005Opere de artaIn parc cu barca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Sigur ca medicii "se acopera intre ei" si "nu patesc nimic" cata vreme conform standardelor medicale la ora asta in lume au dreptate... Un copil de 1500 g este in Romania considerat cu un grad de prematuritate destul de mare, iar prematuritatea asta are patologia ei. Una dintre cele mai mari probleme este ca copilul nu are sistemul imunitar dezvoltat si este predispus la tot felul de infectii, chiar cu germeni care unui nou-nascut la termen nu ii dau nici un fel de probleme. Prin urmare, nu trebuie sa il imbolnaveasca medicii ca sa fie bolnav, nu este deloc neobisnuit pentru un prematur nicaieri in lume sa fie foarte bolnav si nu este neobisnuit nici sa nu supravietuiasca. Chestia cu "branula in cap" este o chestie de rutina la bebei, "galma" nu stiu ce este, posibil sa fie sau un hematom, sau un cefalhematom, sau o bosa - oricare din astea ar fi se va resorbi fara probleme. Faptul ca i-au dat bilet de trimitere pentru ecografie transfontanelara este legat tot de gradul de prematuritate, nu inseamna "spalat pe maini" asa cum se insinueaza aici, ci dimpotriva.
Prin urmare, in cazul in speta nu a imbolnavit nimeni fetita, fetita este bolnava pentru ca a fost un mare prematur, cu problemele specifice prematuritatii. Imi pare extrem de rau pentru familia ei, stiu ca este un mare soc, insa nici nu pot sa stau cu mainile incrucisate sa vad cum aici se vehiculeaza informatii pseudo-medicale lipsite de orice fundament care pot speria alti parinti, ca sa nu mai vorbesc de viitoare mamici.
Scuze daca am lezat pe cineva si numai bine,
Catalina.
P.S. Nu intentionez catusi de putin sa ma apuc sa comentez cazuri despre care nu stiu nimic, insa acesta mi s-a parut destul de tipic.



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Personal nu am mare incredere in statistici, dar din pacate,in prea multe statistici internationale actuale Romania apare ca una dintre tarile din Europa cu mortalitatea infantila cea mai ridicata!

Mi-e teama ca nu e vorba doar de statistici nefondate si incercari de discreditare/dezinformare...

Nu stiu cum este in Romania,insa aici,dupa nastere,primim acasa prin posta un plic ce contine toate informatiile medicale despre cum s-a desfasurat nasterea,(durata,procedurile medicale efectuate,medicamentele administrate daca e cazul,etc etc...chiar si greutatea placentei,situatia sānilor in timpul alaptarii,conditiile in care mama si noul nascut au fost tratati in perioada spitalizarii,in plus toate datele despre bebe!!)

Va doresc tuturor multa putere la cresterea copiilor si sper ca intr-un viitor destul de apropiat sa pot citi si vesti mai bune despre situatia spitalelor din Romania!

numai bine
Mariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iri_sori spune:

speram sa fie bine dar? nu vad sa fie bine pentru majoritatea populatiei care sunt sub limita existentei ,ei ce-o sa faca saraci nici medici nici guvern.... nimeni ,nu stie cum sa fure si din putinul pe care il au ( aici este vorba de conserve si altele ...) la ei chiar nimeni nu se gandeste? cei de mijloc din punct de vedere social se mai descurca cum pot. OARE NU MAI AVEM CREDINTA IN DUMNEZEU

iri

Mergi la inceput