Vieti luate in mod inconstient

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by mariana_1976

Personal nu am mare incredere in statistici, dar din pacate,in prea multe statistici internationale actuale Romania apare ca una dintre tarile din Europa cu mortalitatea infantila cea mai ridicata!

Mi-e teama ca nu e vorba doar de statistici nefondate si incercari de discreditare/dezinformare...

Nu stiu cum este in Romania,insa aici,dupa nastere,primim acasa prin posta un plic ce contine toate informatiile medicale despre cum s-a desfasurat nasterea,(durata,procedurile medicale efectuate,medicamentele administrate daca e cazul,etc etc...chiar si greutatea placentei,situatia sānilor in timpul alaptarii,conditiile in care mama si noul nascut au fost tratati in perioada spitalizarii,in plus toate datele despre bebe!!)

Va doresc tuturor multa putere la cresterea copiilor si sper ca intr-un viitor destul de apropiat sa pot citi si vesti mai bune despre situatia spitalelor din Romania!

numai bine
Mariana





Bineinteles ca nu sunt statistici nefondate, sanatatea costa bani.
Cat despre scrisoarea cu informatiile despre nastere, si in Romania exista, numai ca nu se trimite prin posta ci se da pacientei in mana cand pleaca. Se numeste "Bilet de iesiredin spital" si are valoare de document medico-legal.



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

cataghe- aici nu e vorba de informatii pseudo-medicale, e vb. de realitatea romaneasca din spitale. Iti duci copilul si nu ai voie sa mai intri la el, daca e putin mai mare si poate sta singur,decit la orele de vizita, adica seara cind nu mai e nici un medic sa-ti spuna ceva de starea copilului. Daca dai spaga poti intra si ziua si apoi incepi sa vinezi medicul sa-ti spuna ceva si primesti numai informatii laconice. Medicul roman trebuie ajutat sa vorbeasca cu bani,destul de multi,dar si asa pt ei sintem ca niste muste deranjante.
Operatie de apendic: medic-1500000
anestezist-500000
asistente-50000 la fiecare tura zilnic
brancardier-100000
Suna cuiva cunoscut?Toate asteasint preturi de care am fost anuntata in usa salii de operatie si mi-au dat de inteles ca nu o baga in sala daca nu dau. Si am dat.
Nu cred ca ai lezat pe nimeni. E normal sa gindesti asa pt. ca tu traiesti intr-o tara unde medicul isi face meseria corect, stiind ca poate fi tras la raspundere

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iri_sori spune:

Oricum vad ca nu s-a schimbat nimic de cand am nascut acum 14 ani ,am nascut al doilea copil in Ploiesti si a doua zi cand mi-au dat voie sa ma duc la el ,nu va vine sa credeti copii stateau cu geamurile sparte si copilul meu avea ochii umflati si rosii dar nu si-a dat nimeni interesul iar a treia zi m-am cerut acasa pe propria mea raspundere sa imi ingrijesc copilul de parca acolo era ingrijit.PE PRIMUL COPIL L-AM NASCUT LA Brasov dar a fost incomparabil cu medicii din Ploiesti acolo de la asistent pana la medic iti acorda o atentie in mod deosebit fara sa dai un leu fara sa cunosti pe nimeni.Cum a spus ALINA trebui sa dai peste tot ca sa poti sa mai traiesti chiar mie m-i s-a intamplat. DAR ODATA SI ODATA VOM PLATI CU TOTI PENTRU FAPTELE PE CARE LE FACEM.

iri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

eu nu prea inteleg ce se contesta aici : nesimtirea si obraznicia unor cadre medicale, sau neprofesionalismul si dezinteresul lor ?
pentru ca fiecare problema are o cauza clara :
- sunt gandaci ? pai ori nu isi face bine femeia de servici treaba, si e gunoiul nestrans, ori e spitalul vechi si nerenovat; solutia - in primul caz - obraznicita femeia, sau na imi dau singura cu matura, ca 2 zile nu mor, daca n-am chef de scandal; in al doilea caz - cred ca mai ales cele din orasele mri au posibiliatea sa vada inainte de nastere unde se cazeaza, nu ?
- doctorita nu ne baga in seama ? sa vad si eu spitalul ala unde e numai un doctor; imediat trec la urmatorul...
- daca dau peste vreo asistenta impertinenta, sterg cu ea pe jos de mare urgenta, ca nu ma jenez deloc la d-astea; cred ca pentru a reactiona pasiv si a suporta obraznicia astora, trebuie ca o femeie sa aibe o parere foarte proasta despre ea insesi, fiindca eu una nu-am facut atata scoala ca sa ma ia la misto vreo infirmiera prin spital...


dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iri_sori spune:

A fost un caz unde o doamna nu i-a placut curetenia din salon si s-a luat de femeia de serviciu ,si ce sa spun ca si-a batut joc de ea, a dat cu formol pe jos ,de o zi intreaga nu s-a mai putut sta in salon dar nici doctorii nu au intervenit

iri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Alinaxeni, eu m-am referit strict la cazul prezentat, am discutat din punct de vedere medical (nu din punct de vedere al sistemului sanitar sau din punct de vedere administrativ sau ce mai vrei tu) si am precizat clar acest lucru. Daca crezi ca eu pot da socoteala pentru spagile pe care le-ai dat tu sau altcineva la doctori sau la asistente, te inseli. Iar realitatile din Romania le cunosc foarte bine, sint plecata doar de 4 luni din tara si cea mare masura din pricina lor am si plecat. Ceea ce deranjeaza sunt exagerarile si datul cu parerea in serena necunostinta de cauza.



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Imi cer scuze, dar subiectul e foarte sensibil pentru mine si nu cred ca exista mama care a fost cu copilul in spital si nu a fost revoltata de modul in care sint tratati copii.
Asa cum s-a spus ar trebui facut ceva,tras un semnal de alarma,dar nici nu stim de unde sa incepem.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Alina, stiu ca e un subiect sensibil si te inteleg, insa crede-ma si pe mine ca de multe ori oamenii vorbesc in totala necunostinta de cauza, cel putin din punct de vedere medical.



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Calinescu Lucia spune:

Fetelor, ma ingrozejte ce citesc si ma gandesc ce norocoasa am fost eu. Am fost initial la Filantropia, la un dr. foarte bun, in luna 5 am avut tensiune si m-au internat, noroc, pentru ca am vazut ce mizerie era (in 2003) si am decis sa schimb spitalul, de dr. imi parea rau, dar de gandacii de acolo nu. Am aterizat la Elias. Nu am decat cuvinte de lauda pentru Dr. Tutunaru ginecologul cu care am nascut, dr. Cobac - neonatolog si tot personalul medical din maternitate, o curatenie super, oameni draguti care nu cer, le dai daca ai si vrei, daca nu tot asa se ocupa de tine. Eu as alege la urmatorul copil tot spitalul Elias.


Cu pupici
Cristina si bebe Maria

bebe Maria

www.babiesonline.com/babies/g/gandacelul/" target="_blank">pagina Mariei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

[quote]Originally posted by dienutagraviduta
- sunt gandaci ? pai ori nu isi face bine femeia de servici treaba, si e gunoiul nestrans, ori e spitalul vechi si nerenovat; solutia - in primul caz - obraznicita femeia, sau na imi dau singura cu matura, ca 2 zile nu mor, daca n-am chef de scandal;

nu cred ca gandacii se duc daca dai cu matura...

in al doilea caz - cred ca mai ales cele din orasele mri au posibiliatea sa vada inainte de nastere unde se cazeaza, nu ?

la mine e un oras mare, cu doua (doua) maternitati - crede-ma ca am ales-o pe cea mai buna!


- daca dau peste vreo asistenta impertinenta, sterg cu ea pe jos de mare urgenta, ca nu ma jenez deloc la d-astea; cred ca pentru a reactiona pasiv si a suporta obraznicia astora, trebuie ca o femeie sa aibe o parere foarte proasta despre ea insesi, fiindca eu una nu-am facut atata scoala ca sa ma ia la misto vreo infirmiera prin spital...


am facut si noi scoala; dar nu am chef sa sterg pe jos cu asistenta care apoi se va ocupa "cum stie ea mai bine" de copilul meu!





Good friends are like stars........You don't always see them, but you know they are always there...

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

Mergi la inceput