Vieti luate in mod inconstient

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

Solutia normala: reclamarea medicilor indiferent daca mai este sau nu internata, scandal la director ca face cunoscut nu numai pe linia ierarhica / colegiul medicilor etc dar si in mass media. Scandal pe bune, ca la usa cortului, fara frica si fara rusine.

Pentru pui si mama: externare la cerere de fapt cerere de transfer in alt spital cu motivatiile reale.

Daca iese si se externeaza nu mai are ce sa le faca medicilor, nu poate opri ce se intampla acolo.

Acum 5 ani ar fi trebuit sa nasc acolo dar Dumnezeu a facut sa fie altfel. Intamplator, mai tarziu, mi-au cazut ochii pe o scrisoare din Libertatea referitor la niste probleme ale unei fete cu copilul ei, copil nascut in Sf. Pantelimon. Copilul ei s-a nascut cu 3 saptamani inainte de al meu si au fost probleme la nastere ( hemoragie, etc ). Din cauza modului in care s-au miscat medicii ( ref mama, hemoragie etc ) copilul are un handicap motor si probabil si psihic. Am admirat-o pe fata si am ajutat-o ( si o ajut in continuare) cat am putut pentru ca NU SI-A ABANDONAT copilul chiar daca este handicapat si ea este saraca lucie si cu N alte probleme. Ea a incercat sa faca scandal pe ideea sa nu se mai intample si altcuiva asa ceva dar ... sistemul a ingropat totul. Mai mult, totul a cazut pentru ca a apucat sa se externeze inainte sa reclame .. deci problemele sunt din cauza ei nu din cauza spitalului / medicilor.

Concluzie: pe biletul de externare trebuie sa aiba mentionat motvul pentru car este trimisa la Buidmex si EXACT ce proceduri au fost "aplicate " copilului.

Aici poate ajuta adrianangi si orice alt reporter dispus sa-si masoare motivatia in vieti de copii salvate. Probleme exista in tot sistemul sanitar dar spitalele unde se intampla ceea ce se intampla la Sf PAntelimon trebuie puricate !

Roxana&Ruxandra

http://community.webshots.com/user/aquariusrpro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

Buna,
am revenit,si, din pacate nu cu vesti bune, in sensul ca voi prelua eu subiectul atata timp cat amica mea este cu fetitza ei in spital..diagnosticata cu epilepsie..
Problema spitalelor este o problema acuta, mai ales ca pentru a le dezinfecta , inseamna inchiderea totala a spitalului, deci nu azi aripa 1 si maine aripa 7. Din pacate conducerea din fiecare spital nu o sa aprobe niciodata asta. Nu le convine din foarte multe motive sa faca asha ceva si ca atare prefera sa moara bebeii in spitale...si bineinteles, ei inventeaza o cauza a mortii. A facut complicatie la nu stiu ce..sau..mai stiu eu ce inventeaza, si de fapt copilul moare ca a luat nu stiu ce stafilococ din spital.
Taman deunazi, o amica din Municipal, urla ca pe ele, mamici proaspete, le-a mutat in saloane cu tipele care stau ambulator sa faca avort. Imaginativa o fata "darnica", venita cu cine stie ce boli si alte alea, in salon cu o mamica, si apoi, se duce sa isi alapteze nou nascutul de 2 zile...e strigator la cer...
si NIMENI NU FACE NIMIC!!!!

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

SALUT.
am un bebe de 20 de saptamani in burtica si vreau sa va intreb ceva :
cum de se ajunge in aceste mizere spitale pentru a da nastere ?
eu stau in crangasi, si cel mai firesc ar fi fost prbabil sa merg la giulesti, insa am auzit de mizeria si tigania de acolo, asa ca m-a dus sora mea la filantropia, unde a nascut ea; aici am dat peste o doctorita cam ocupata si care nu mi-a inspiirat nimic; asa ca am intrat pe forumul dc, si am aflat ca cea mai curata maternitate e cfr2, unde sunt oameni de calitate, care nu te jefuiesc de bani si sufletisti; asa ca am luat un buchet de flori si m-am dus pe tura doctoritei despre care citisem pe forum ca ar fi de treaba; i-am zis cine sunt si ca am auzit de bine de ea, si ca vreau sa imi supravegheze sarcina, iar ea m-a invitat la control; toate astea se intamplau cand aveam 6-7 saptamani de sarcina, deci foarte devreme.
pana acum suntem foarte multumiti, si eu si sotul meu de spital, cand merg la control, de doctorita si de personalul de acolo.
de ce nu poate fi asa de simplu pentru toata lumea ?!
am 22 de ani, si suntem la primul copil; nu am aruncat cu bani in toate partile, dar am tratat pe toata lumea corect;
asta e intrebarea mea, pentru ca pt mine lucrurile sunt clare : DE CE NU POATE FI ASA DE SIMPLU ?!

dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

diana, du te sa vezi doctori si spitale in Tg Muresh..nu o sa iti vina sa crezi ce bun simt, ce constiinciosi..ca sa nu mai spun ca lingi pe jos de curatenie...asha ca...ce sa iti zic draga mea...Ginecoloaga mea estede la Giulesti, eu chiar vb cu ea la pers 1, Carmen...heheh..e o super femeie si a avut grija de toate prietenele mele..au nascut la giulesti in rezerve...ca de..

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

eu nu cred ca pot fi referinta pentru nimeni in acest domeniu; dar totusi, daca am evita pe cat posibil spitalele astea infecte, ar fi sanse sa ramana fara pacienti ? adica - unde e bine - acolo - acolo ma duc si eu si cu asta basta ...
stii ce ma enerveaza pe mine cel mai tare ?
pai intrebarile alea cu cat costa nasterea; sau povestile cu i-am dat 300 de euro pt cezariana, sau alea cu i-am dat 100 de euro si s-a starambat la mine ... cum de nu dau si eu de unu d-asta, ca de nu as face un tambalau de m-ar trimite acasa a doua zi pachet si cu copil si cu cezariana cu tot ...
credeti ca visez, si oadata ce o sa fiu in spital, de frica sa nu i se intample ceva rau lui bebe, o sa inghit toate magariile personalului, daca va fi cazul ?

dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

quote:
Originally posted by aquariusrpro
Solutia normala: reclamarea medicilor indiferent daca mai este sau nu internata, scandal la director ca face cunoscut nu numai pe linia ierarhica / colegiul medicilor etc dar si in mass media. Scandal pe bune, ca la usa cortului, fara frica si fara rusine.Aici poate ajuta adrianangi si orice alt reporter dispus sa-si masoare motivatia in vieti de copii salvate. Probleme exista in tot sistemul sanitar dar spitalele unde se intampla ceea ce se intampla la Sf PAntelimon trebuie puricate !Roxana&Ruxandrahttp://community.webshots.com/user/aquariusrpro
La asta m-am gandit si eu. Dati in gat, oriunde se poate, plus adusa si televiziunea si puricati bine de tot.
mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41618" target="_blank">Povestea-nasterii Super-desenele lui Liviu - iunie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

mai intai trebuiesc invatate mamele sa vorbeasca...sa strig in gura mare si sa ii arate cu degetul..dar tutror le este frica.., ca de, tot pe mana lor intra

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

of, mi-am amintit cum i-am zis si eu asistentei (de la prematuri!!!) ca am vazut O URECHELNITA langa pat...
s-a uitat la mine ca vitelul la poarta noua!

Good friends are like stars........You don't always see them, but you know they are always there...

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iri_sori spune:

chiar daca se aduce televiziunea nu se rezolva nimic, exemplu maternitatea din PLOIESTI de fapt acolo am nascut si cunosc conditiile pana la urma ei au iesit basma curata deci corb la corb nu isi scoate ochii

iri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

asha este iri, nu vei vedea niciodata ca un cadru medical sadea altui cadru medical in cap...si Doamne cat se mai acopera..si ce mi au auzit urechile...si? Pestele de la cap se impute..asha ca, noi ne dam de ceasul mortii sirestul?
Iata o dovada clara...cititi va rog aici
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52620,,adica, pentru aintelege mai bine

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput