Mamici de Noiembrie - Decembrie 2005 (21)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

shi eu am scris un mail d-nei Mona Musca.
Maine urmeaza a doua tura. oare citeste cineva mail-urile astea?


Tania & Punctuletz 16 fix

Varsta Punctuletz
Poze cu Punctuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Pai poate le blocam serverul, dar e bine sa scriem.

Daaca stam sa ne gandim ca sistemul de pensii este pe butuci eu cred ca atunci cand vom ajunge la pensie vor constata guvernantii de atunci ca nu mai au bani nici de pensii.. se poate nu? Ar fi f interesant. Deci solutia sunt asigurarile private, pensiile private, nu inteleg de ce nu se reglementeaza odata situatia asta. Si va propun ceva toate fetele de aici sa-si lase locul de munca , sa-si faca firme de consultanta sa lucreze pentru fostii angajatori , sa incaseze de la fostul angajator propriul salar brut, plus toate contributiile pe care angajatorul ar fi trebuit sa le plateasca la stat. Si uite asa ne putem face asigurari private si statul sa-si rezolve problemele cum vrea caci tot statul a dat legea asta la limita legii

Ce va propuneam eu mai sus functioneaza in f multe firme si private si de stat (se numeste "externalizare"), si ne miram ca nu sunt bani.Ministrul Ionut Popescu a fost inainte de a fi numit ministru membru in Consiliul de Administratie al unei firme care practica acest sistem pe scara larga si astazi.

Mandy, 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

BIC draga, nimic de zis, daca nu ai sti situatia de aici tot la fel ai gandi.
Impozitul si restul darilor catre stat si ridica la 49% din salariu: adica ce-ti opreste tie si ce plateste angajatorul pt tine.
Am o prietena care a platit analizele medicale pt fetita de 2 ani si anume 1.700.000, pt ca numai aveau fonduri. In conditiile in care plateste 1.200.000 pe luna la sanatate si mai plateste si firma unde lucreaza vreo 1.000.000/luna. Si de cate ori ma duc la dr trebuie sa pun in plic 400.000 ....ca altfel nu am asa trecere...
STII cati angajati sunt in romania asta care au trecut pe statul de plata sal minim pe ecomonie (3.1000.000) din cauza acestor aberante taxe?
Sau stii ca incepand cu 1 ian 2005 o sa creasca TVA-ul de la 19% la 22%?
Sau ca pentru sal ala minim unii lucreaza 12 ore/zi 7 zile pe saptamana?
Din 3.100.000 se iau tazele, cred ca mai ramai cam cu 2.600.000...ce poti face in ro intr-o luna cu banii aia? pai sa vedem...cam 17 kg carne de porc....sau o pizza in fiecare zi.
Sau intretinere ap cu 2 camere si 3 persoane pe timp de vara cca 1.000.000, lumina 250.000(cu ecomonie) cablu 120.000 telefon fix 300.000(nu vb deloc inafara minutelor gratuite pe care le am dar atat platesc eu) daca faci si abomanente pe ratb inca vreo 270.000.
Iarna, dubleaza intretinerea (de fapt din iarna asta chiar triplata, pt ca deja s-a scumpit gigacaloria si o sa se mai scumpeasca).
Gradinita te costa cam 1.000.000/luna....
CE FACE O FAMILIE IN SITUATI ASTA?
SI CREDETI-MA CA STIU ASTFEL DE FAMILII, CU UN COPIL SAU CHIAR DOI, SI CU VENITURI NU MAI MULT (CUMULATE) DE 6.5 MIL - 7MIL /LUNA.

INTREB SI EU NU DAU CU PARU......
aaaa inca ceva: un coleg de serviciu a primit de la o verisoara un super aparat foto digital,(din america) la un pret de 300 $ .Aparat care la noi costa.....520$ !!!!!!
SIGUR TRAIM MAI BINE DECAT IN STATE SI NE PERMITEM SA PLATIM CU MULT MAI MULT DACAT FACE !!!!!!!

JOY + 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Mandy vreau sa iti spun ca la cat de tabacit le e obrazul, o sa ii doara fix la poponeata. Nu o sa ia nici o masura, iti garantez. Boii!!!!!!!!!

aura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Acea fiinta - Maria Muga (inspirat nume pentru o vaca proasta!) - de la Ministerul Muncii este - ATENTIE! - coordonator al activitatii de asistenta sociala si politici pentru familie.

Ia cititi ce mai scoate pe guritza madam Muga:
"sa ne amintim ca, pe vremea lui Ceausescu, mamele nu aveau decat un concediu de patru luni. Statul trebuie sa-si asume responsabilitatea natalitatii, nu bugetul asigurarilor de stat, care se ocupa in special de pensii".

... si declara filozofic:
"Maternitatea nu este o stare de boala, ci o stare optionala".

Cred ca si eu sunt in "starea optionala" de a face schimb de locuri cu madam, sa vada cat supravietuieste dumneaei cu 3 mil. pe luna.



Tania & Punctuletz 16 fix

Varsta Punctuletz
Poze cu Punctuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Copiez si aici din Libertatea din 24 iunie (data la care a aparut si Proiectul)

Nr. 4715, 24 Iunie 2005
Mamele cu salarii mari, nepagubite
Deputatii PNL au depus o initiativa legislativa prin care mamele care au un salariu mai mare decat salariul mediu brut pe economie vor avea o indemnizatie pentru cresterea copilului de 85% din media veniturilor lunare din ultimele 6 luni dinainte de concediul de maternitate. Mai mult, mamele care vor sa se intoarca la serviciu inainte de cei 2 ani prevazuti legal vor primi un "cos al copilului" egal cu valoarea salariului minim brut pe economie. Semnatarii initiativei sunt liberalii Cristian Boureanu, Catalin Micula, Cornel Popa si Relu Fenechiu.


Eu am tras concluzia ca pedistii si liberalii nu mai stiu care e mai tare si s-au luat la tranta. Ca Proiectul e sustinut de Anca Boagiu care a fost in seara asta si la TVR , si care e pedista, iar initiativa de mai sus e a liberalilor

Ce ziceti?

Mandy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Da', ma joy, stiu bine despre ce vorbesti, ca doar m-am intors din Ro acum o saptamina si m-am ingrozit ce scump e totul...E nasol.
Ziceam insa ca nici una dintre extreme nu e buna.
Da' nu ma mai bag ca nu e problema mea.
Bafta!

DPN 31.10.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

ha ha ha
astia sunt chiar tampiti?
dar chiar sunt tampiti....pur si simplu...parca traiesc intr-un vis de fapt un cosmar. Chiar trebuie sa facem noi ROMANII totul dandoaselea?
Si mereu ne plangem ca altii sunt de vina, strainii care vor raul tarii, ca noi am face din kkt brici dar nu putem....
INCERC SA MA LINISTESC CA NU DE NERVI AM EU NEVOIE.
SI ASA AM AVUT O ZI PLINA PESTE MASURA SI DIN CAUZA ASTA AM FOST SI NERVOASA SI BB-UL MEU A FOST LA FEL CA MINE.

joy + 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

NU ESTE VORBA SA NU TE BAGI...SCUZE NU AM VRUT SA SUNE ASA.
Dar mi se paruse ca tu consideri ca in tara se traieste regeste...si nu ne curge dacat miere si lamaie

joy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Fetelor, sunt alaturi de voi dar nu am mai putut scrie deoarece plang de azi dimineata aproape in continuu si nu imi vine sa cred ce aud si ce vad! Plang de suparare ca am invatat ca proasta ani buni, am prins un post in care am avansat un pic pana la un salariu decent tocmai pentru a putea sa-mi intemeiez o familie. Cu greu si cu un credit de 70 mil lei am facut o nunta anul trecut, iar anul acesta platesc rate si totusi m-am hotarat ca ar fi timpul sa fac si un copil! dar acum ca sunt in 5 luni nu prea ma mai bucur si imi vine sa plang de necaz ca nu stiu cum ma voi descurca cand numai rata la credit ma costa 2.5 mil lei sa nu mai vorbim de altele.Sincer nu stiu cum ma voi descurca si am intrat intr-o panica totala! Probabil ca imi voi lasa copilul la 2 luni in grija unor straini (cresa) sau il voi duce doamnei care considera ca este perfect normal ca noi cele care muncim si care platim impozite si taxe la stat sa fim tratate ca toate tigancile care fac copii pt. produs sau toate incultele si amaratele care nu au nici un venit! Sa le dea si lor dar nu in conditiile in care sa ne ia noua!

Oricum sunt suparata rau si daca se iese in strada cred ca voi fi printre primele protestante din simplu motiv ca nu e CORECT!

Mergi la inceput