Mamici de Noiembrie - Decembrie 2005 (21)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Si eu sunt foarte indignata de lege. Nici la fetita nu am prins 7.800.000 ca am nascut in 13 decembrie 2003 si legea e din 1 ianuari 2004. Si vad ca si acum nu o prind.
"Sa traiti bine"





Paula 13+
Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Corap, situatia pe aici sta in felul urmator; avem CCP ( Canada Pension Plan) si suma primita este calculata in functie de cit ai cotizat lunar si pentru cit timp. Persoanele pe care le cunosc prefera sa investeasca in proprietati imobiliare si la pensie sa le vanda ca sa poate trai decent, decit sa blocheze banii in acest plan din care nu se stie cit mai apuca sa ia la batrinete ( am auzit cazuri ale unor persoane care au contribuit toata viata cu sume frumusele fiindca au vrut sa aiba o siguranta la batrinete si la putin timp dupa ce au iesti la pensie au decedat – caz in care ,o parte din suma , mult mai mica , se aloca lunar partenerului de viata sau mostenitorilor - ). Exista si flexibilitate in sensul ca poti iesi la pensie la 60 de ani, dar suma pe care o vei primi va fi automat mai mica.
Mai exista OAS ( Old Age Security) Program, este o pensie modesta pe care o primesti la varsta de 65 de ani daca ai locuit in Canada in ultimii 10 ani cel putin (in jur de $ 350-400 /lunar).
Aici la batrinete in general oamenii isi vand casele ( care pina atunci se presupune a fi achitate integral) si se muta la aziluri de batrini, care si acestea sint in functie de buzunar.
Oricum, stii la ce sa te astepti , este adevarat, si poti lua masuri din timp, nimeni nu te forteaza sa cotizezi daca nu esti dispus sa o faci.





Ina

http://community.webshots.com/user/ina869
Virsta puisorului meu:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20727;31/st/20051203/k/f560/preg.png

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Dar alte metode de "finantare" ( ceva asigurari) pe perioada cic-ului, sa nu stam in aia 2 mil. nu stiti?Poate gasim alte solutii. Caci sincer, parerea mea este ca treaba asta cu 32,7% o sa treaca, toata activitatea guvernantilor de pana acum ma fac sa cred asta, strategia lor.

aura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Stiti cine este sustinatoarea cea mai ferventa a acestui proiect de lege? "Doamna Anca Boagiu". Care dupa cate stiu nici macar nu este casatorita si nu are nici copii.Deci o femeie. Din tot sufletul ii doresc sa aiba tot ce ne doreste si noua si sa ajunga sa traiasca cu 3 milioane pe luna.

Ma intreb insa totusi cum la armata s-au putut da acum cateva saptamani salarii compensatorri de aproximativ 400 milioane lei pentru cei care au fost trimisi in rezerva la 45 de ani.Am o colega de servici a carei sot a fost ofiter la Armata si s-a pensionat la 45 de ani acum doua saptamani si a luat o gramada de bani.Lor de unde li se gasesc banii astiaFratilor abia astept anticipatele astea ca acum stiu cu cine sa votez.

Mandy, 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

daca mai vin anticipatele!!!!ca doar n-or fi prosti... ce, parca se baga cineva sa dreaga ce-au stricat astia in juma de an!

Cristina 17+ si Andrei-Razvan
http://www.andreirazvan.home.ro
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Buna fetelor!
Din pacate nu am mai intrat de mult pe site si v-am dus mult dorul! mai mult, chiar de ziua mea, sotzul meu mi-a facut un "cadou" pe cinste: si-a rupt mana dreapta!!! Asa ca acum iar spitale, doctori etc.

Cu privire la proiectul acela de lege (mi-e sila sa pronunt cuvantul "lege" in legatura cu acest subiect) eu zic asa:
S-O PUNEM DE-UN PROTEST!!!

Eu ma inscriu pe liste, fac si pancarde, fac comunicate de presa pentru ca NU SE POATE ASA CEVA!!!

Voi ati vazut-o pe nesimtita aia de la ministerul muncii la stiri la Esca? Cica ea pe vremea lui Ceausescu, cand avea copii, a dus-o mult mai rau... sa-si traga un glonte in cap, acuma se razbuna pe noi ca a dus-o ea mai rau????

Eu zic sa nu ne lasm, sa facem valuri!

Sunt suparata!

Tania & Punctuletz 15+

Varsta Punctuletz
Poze cu Punctuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Fetelor, din ce inteleg de aici, de pe DC, cam nasol cu 3 mil. pe luna, mai ales daca ai un salariu bun acum.
Dar, ca sa pun paie peste foc, nu-mi aduc aminte sa fi indignat nimeni cind puteai sa stai bine merci acasa DOI ANI!!!! pe banii statului.... Pai, trebuia sa se sparga buba odata. Nici una dintre cele doua extreme nu mi se pare in regula. Va tin pumnii sa se rezolve cumva.

Daca nu va convine, va poftesc in America, unde ai 6 saptamini de concediu postnatal platit. In California exista o lege de vreun an conform careia poti sa-ti iei 12 saptamini, asta doar post-natal, nu-ti poti lua 4 inainte si celelalte 8 dupa nastere. Acele 12 saptamini se platesc la 55% din cel mai mare venit cumulat pe saptamina.
Eu una nu o sa iau nimic pentru ca am lucrat cu ora undeva si nu angajata.. Sau s-ar putea sa iau maximum vreo $200 pe luna...(in conditiile in care chiria la casa e $1100)

numeioana. Eu zic sa-i cumperi prietenei tale fie niste pantaloni cu betelie de bortzoasa, fie o fusta... Cu susul e mai usor de rezolvat din garderoba prorpie, mult mai nasol cu josul...

DPN 31.10.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

da, am vazut si eu la stiri.
ce ma mira e ca majoritatea femeilor care au avut copii inainte de 89 ne considera norocoase ca putem sta cu copiii, ca avem pampersi...
vaca asta se pare ca nu...

Cristina 17+ si Andrei-Razvan
http://www.andreirazvan.home.ro
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Da, Bic, ai si tu dreptate, nici eu nu ma gandeam sa stau doi ani acasa, asta a fost inca o masura populista la vremea ei. In schimb, poti sa-ti descriu situatia mea: asistent universitar, 6.000.000 lei /luna, din care o parte se duc tot pe partea de slujba (carti, hartie - ca nu ne da nimeni, copii xerox etc). Ca urmare, am fost nevoita, ca majoritatea colegilor mei, sa-mi iau a doua slujba, de unde cotizez la stat la fel, chiar daca nu primesc servicii de 2 ORI! Plus de asta, ma imbolnavesc, nu orice interventie medicala e acoperita de banii pe care ii dau eu lunar (de exemplu un consult la cardilogie m-a costat).
Stii ce se va intampla daca acest proiect de lege trece? Ceea ce pun la cale de catva timp cei de la Ministerul Muncii si au spus-o pana acum mai mult sau mai putin voalat: sistemul de pensii este falimentar, asa ca, in cativa ani, nu vom mai putea plati pensiile. Si li se va parea justificat, ca si masura cu mamele. Si atunci la ce bun am platit 37% din salariul meu mai bine de 11 ani de munca?

Tania & Punctuletz 15+

Varsta Punctuletz
Poze cu Punctuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amparo spune:

FETELOR, HAI SA NE UNIM SI SA FACEM CEVA!!
EU AM SCRIS LA MINISTERUL MUNCII SI AM MAI SCRIS UN MAIL SI CELOR DE LA COMISIILE DE MUNCA SI FAMILIE DIN SENAT SI CAMERA DEPUTATILOR!SCRCIETI-LE SI VOI,ASA POATE NE FACEM AUZITE!!
cmun@senat.ro,mifrim@cdep.ro,ovidiu.brinzan@cdep.ro,stelian.dutu@cdep.ro,rovanaplumb@cdep.ro,mona.musca@cultura.ronicolaevacaroiu@senat.ro
HAI SA NE MOBILIZAM!!

Mergi la inceput