Mamici din Canada (11)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Bravo, Myrrha, ai facut o afacere buna cu aparatul de aer conditionat! Noi deocamdata tot fara suntem, ca am cautat portabil si am gasit pe la 600-700, iar eu speram la maxim 500. Dar poate azi reusim sa cumparam ceva, mergem in deplasare la cumparaturi, ca nu se mai poate. Ieri am petrecut doua ore in Walmart doar ca sa nu ma duc acasa, unde ma innebunea caldura! Noroc ca nu am cheltuit mult, m-am multumit doar sa probez niste costume de baie si sa ma uit de jur imprejur.
Myrrha, cum te mai simti? Ai ajuns la doctor?
Eu am avut parte de concediu duminica, m-am relaxat intr-o zi de plaja cat intr-o saptamana de concediu. A fost excelent, am fost la lacul Erie, apa era calda, batea putin vantul, ne-am jucat cu fetita si ne-am simtit minunat.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Donia, www.canadiantire.ca/assortments/browse_product.jsp?FOLDER%3C%3Efolder_id=1408474396669889&PRODUCT%3C%3Eprd_id=845524442396497&ASSORTMENT%3C%3East_id=1408474396670271&bmUID=1119992895743&assortment=primary&fromSearch=true" target="_blank">aici te-ai uitat? Cele mai multe modele sint sub 500.

Frumoasa duminica voastra! Pe unde e lacul Erie, in Nord (dupa Algonquin)?
Noi ne-am facut de treaba cu vecinii nostri de pe Church St . Mie mi s-a parut fun, sotului mai putin, de, el e cam... homofob, sa vezi ce figura a facut cind l-am pierdut din vedere si a venit un pusti la el sa-i faca ochi dulci si sa-i ceara o tigara
M-au cam socat prezenta in parada a United Church of Canada si a bisericii anglicane (chiar daca stiam ca sint tolerante in privinta asta) si a Elementary Teachers of Ontario. M-au amuzat cei care stropeau de sus si i-am sorbit din ochi pe travestiti (adevarate opere de arta!)
Cu raceala mea sau ce-o fi inca nu m-am lamurit, nu am luat amoxicilina decit o zi (dupa aia m-am speriat), m-am indopat in schimb cu ibuprofen si alte chestii babesti si in doua zile mi-au disparut durerile cam prin minune. Insa menstruatia tot nu da nici un semn sa vina (si sint deja in ziua 42). De-abia martea viitoare mi-au facut programarea la doctor, mai devreme si-a luat el liber, asa ca astept...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Buna fetelor, noi am fost simbata la party si duminica la lac, linga Simcoe, in parcul Mc Rae point, de fapt in jur sunt vreo 3 lacuri.Acuma joi plecam de 1 iulei la cotage la French River( speram sa avem fun ca mergem 3 cupuri cu 4 kids si unul la purtator) si la parada nu am fost ca ne lasa rece, de..

Denisa
9+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Vicki, poate e cu oki si la tine ca la Denisa, ca tot te gandeai tu, ce zici ? Incearca un test de sarcina, Clear Blue e destul de accurate.

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

De, Cristina, eu nu m-as supara, dar am facut doua deja (Life, cred ca e bun si el), negative, altfel nu luam atitea medicamente de capul meu. Mai degraba totusi sa fie o dereglare hormonala.
Stau cuminte pina martea viitoarea si dac-o fi sa fie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Avem aer conditionat! Asta e vestea buna, vestea proasta e ca au sarit sigurantele de vreo 5 ori in mai putin de doua ore. Alta veste buna e ca multumita sistemului canadian, sigurantele nu trebuie inlocuite, asa ca poate pana la urma reusim sa dormim intr-o camera mai racoroasa.
Myrrha, multumesc pentru site, dar ce ne interesa pe noi tot scump este, adica aparat portabil. Pana la urma am luat de la Walmart ca ajunsesem la capatul puterilor.
Stranie boala ai, poate dereglarea asta e din cauza caldurii, ce zici? Oricum, sper sa te lamureasca medicul, bine ca nu te mai doare nimic acum.
Lacul Erie e cel mai in sud, uite o www.realestateincanada.net/provincial_maps/ont_new.jpg" target="_blank">harta. Noi locuim intre Kitchener si London, iar pana la lac facem cam o ora. Mergem de obicei in Port Burwell, dar am mai fost si la Long Point, amandoua sunt de fapt parcuri provinciale. Daca va luati masina poate va aventurati si pe acolo si chiar in oraselul nostru, sa luati o mostra de viata provinciala, ca sa nu spun de "viata la tara" . Am fost si la Lake Huron intr-o statiune numita Grand Bend, ne-a placut, dar e ceva mai multa lume si agitatie, mai aproape de ce stim noi ca inseamna statiune de litoral.
Denisa, iti doresc un week-end luuung si frumos. Mergeti la pescuit? Te astept cu impresii si poze.

Am mai intrat o data ca sa te intreb, Myrrha, ce faceau reprezentantii bisericilor pe care le-ai pomenit la parada? Am fost tare uimita citind.
Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Vad ca nimeni nu povesteste de artistii populari romani, deci n-ati ajuns acolo. Ei sunt acum in fata la primarie, unde e si festivalul de jazz. Daca aveti timp mergeti pe acolo, au lucruri foarte frumoase si nu sunt kitsch-uri sunt autentice.

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daisy spune:

Va doresc sa petreceti frumos maine, oriunde ati ales sa va duceti...

http://www.123greetings.com/view/7CG10630170653478

Happy Canada's Day!



Cea care spera

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Donia, felicitari pentru aerul conditionat!
Daisy, multam de urari, bag seama ca toata lumea petrece zilele astea . Numai eu sint superstresata cu eseul meu final (am depasit deja deadline-ul si incep sa banuiesc ce-o sa urmeze de la supervisor ) si cu teancul de lucrari de corectat...

Donia, bisericile de aici ma uimesc si pe mine, isi fac asa o reclama sa-si cistige noi adepti de parca ar fi firme de sampon, am cunoscut o tipa la biserica noastra din colt (noi sintem catolici) care ne povestea ce biserici frecventeaza: pai uneori penticostalii, alteori baptistii, ii mai place nu stiu ce bisericuta de nu stiu unde, la catolici nu se impartaseste pentru ca nu-i place ca nu dau si vin, care e de fapt cel mai important, ca reprezinta singele Domnului , ce mai, ne-am ingrozit amindoi .

Am pus aici niste poze "mai bisericoase" de la parada; ultima, cu forever art am pus-o pentru aerul baroc si triumfator al scenei...

pentru toate canadezele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Multumim de recomandari si de invitatie la degustat viata provinciala canadiana, Donia, sper sa o si onoram vara asta, Cristi al meu si-a pus in cap sa ne luam masina cit mai repede, desi mie imi ajunge la drept vorbind .
Voi sinteti demult aici, ati stat de la inceput in Woodstock?

Cricor, am avut intentii sa vizitam tirgul taranilor din Horezu, am auzit si noi numai de bine, dar n-am izbutit. Cica marti dau o demonstratie pentru copii la 7 pm, in parcul Sunnybrook (nu stiu precis unde e), poate mergem, daca nu e prea cald si prea departe.


Mergi la inceput