Mamici de Noiembrie -Decembrie 2005(13)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

neata !
ina, zboar-o pe baba-cloanta de mare urgenta, fa-o pachet si trimite-o acasa ! e adevarat ca atunci cand te mariti "pentru un carnat iei tot porcu'", dar adu-ti aminte ca te intreaba daca il iei in casatorie pe el, nu tot neamul !

noi suntem bine, mersi, numai ca in loc sa fim pe plaja, stam la cursurile de asigurari, pe care le am azi si maine.... naspa...

cu seviciul, am fost stresata, si am avut si remuscari la inceput, mai ales ca sor-mea lucreaza cu mine si imi povestea la telefon ce ingrijorati sunt toti...
dar cand au inceput sa ma sune de 5 ori pe zi pentru niste rahatisuri, mi-am inchis un telefon, si m-a sunat directorul de vanzari sa ma atentioneze ca nu am telefonul deschis... ei, atunci zau m-am enervat...
in unirea, nevasta lui onasis sa fi fost, nu gaseam nimic cu burta, asa ca incerc sa-mi fac eu singura o rochita draguta, ca ma pricep...

dienutagraviduta 14+ si bebelusha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavi spune:

Ina, draga nu te enerva, ca bebelu simte si se streseaza si el, toate mamicile au drepate, gaseste o solutie pasnica pt tine si burtica daca nu vrei sa ai probleme cu bebelu. Se agita se supara si nu are rost, de citeori ma enervam Eva ma lovea si era agitata , o simteam zvircolindu-se in burtica si imiera asa mila de ea.
Nu se merita. Te pupic si sa ai gija de voi

Neata, cum sunt trupele de miscari azi?

Lavi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

Buna,fetele!
Diordia2000, eu locuiesc in vecinatatea spitalului de vreo 25 de ani si iti dai seama ca de cite ori am avut probleme de sanatate de acolo incepea "aventura" fiind cea mai apropiata unitate sanitara si cunosc ...
Departe de mine gindul sa fac pe desteapta sau sa te sperii , daca doctorul tau e bun si ai incredere in el sa nu renunti.
Iar nu am vrut sa intelegi gresit:medicii sunt foarte buni, insa incepind de la portar, continuind cu femeile de servici, asistente,etc., daca vrei sa continui o pot face: nu stiu daca ai fost internata recent in acest spital..daca da ai fost ai vazut conditiile.Ultima experienta am avut-o acum 1,5 ani cind intr-o seara m-am dus cu soacra`mea intr-o criza de dischinezie biliara rea.De cind am intrat pe poarta pina la preluarea ei de catre personal autorizat a durat cam 25-30 min., dupa asta bagind mina adinc in buzunare si imprastiind pe unde puteam pt a se face ceva, intr-un exces de zel o asistenta vine fuga cu o punga din alea de perfuzie (fara sa spuna cuiva ce are in ea)si i-o infige in vena. De unde am adus-o pe soacra-mea pe picioare dar incovoiata de dureri si varsind intr-una, era sa scap de ea :femeia (asist.) a bagat in punga aia pe linga ce avea acolo nitel` Piafen la care batrina (50 ani) are alergie , nu suporta si org ei respinge subst.I-a scazut tensiunea cit sa cada ,aproape in coma,s-a racit si a cazut jos.Intr-un final a venit un med. si ne-a explicat ce are si ce s-a intimplat.BELEA, nu?Atena 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Draga Ina, ar mai fi o idee, dar se poate aplica doar daca crezi. Ajuta daca te rogi ca Dumnezeu sa-ti arate cea mai buna cale de urmat sau sa aranjeze lucrurile in asa fel incat sa fie bine. Trebuie sa ai incredere ca chiar daca nu vezi care e rezolvarea buna ea exista.
Sau sa gandesti pozitiv, in sensul ca sa-i doresti soacrei tale tot binele din lume, un bine mult mai mare decat a sta la voi.

Pe de alta parte, daca esti de acord sa faci acest compromis, si sa nu iei atitudine in fata ei, atunci trebuie sa-ti dai seama ca cu situatia asta trebuie sa traiesti si sa inveti sa nu te stresezi. Pana la urma o sa-ti doresti in cele mai ascunse ganduri ca ea sa pateasca ceva rau ca sa poti scapa de ea, si asta sigur nu-i o idee stralucita.

Eu am fost ieri la medic pentru masurarea pliului nucal, si mi-a zis ca toate arata in regula. Avem de toate. Avem si trimitere la alte analize, tot cu bani. De unde ma bucurasem acum 2 saptamani ca am reusit sa obtin o derogare de facut cateva analize din serologia Torch acum banii economisiti se duc pe altele.

Asta e, noi sa fim sanatoase si sanatosi!

13s+


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Coralia, vreme buna la mare iti dorim!!!

Ripley spor la mutat. Cu chestia cu aerul, v-am mai povestit ca pe mine ma ia cu lesin cand stau mult timp in picioare (da' nu foarte mult) in spatii inchise, populate si daca mai e si caldura....

Bic stai linistita ca 90% din gravidele din Romania baga telemea la greu, 100% din cele de la tara samd. Ce mi-a zis mie doctorita a fost sa fie telemea luata din alimentara, nu din piata de la persoane necunoscute care nu se stie cum stau cu igiena. Eu imi reprosez dimpotriva, ca NU mananc destula carne, ieri mi-am facut nitica carnita de porc (ca puiul nu-l mai pot suferi dupa ce am mancat cu asta mica toata ziua pui pana a facut 3 ani - ca sa nu gatesc separat si pt mine). Dar poti manca legume si in Ro: eu tocmai am terminat conopida gratinata, azi fac cartofi noi, maine dovlecel pane... toate cu rosii din belsug. Si zilnic cumpar 1 kil de capsuni si cam la 2 zile 1 de cirese.

Ina mama, stresul e unul din cele mai rele lucruri pt bb. La fel eu, de Pasti, m-am certat cu taica-meu zilnic (pt ca ma pisalogea si ma batea la cap FA-RA LI-MI-TE, zicandu-mi aceleasi chestii nasoale de nu stiu cate ori pe zi), bine eu nici eu nu-s usa de biserica dpdv al tolerantei...., cand m-am intors acasa dupa cele 4 zile de Pasti am zis ca na, hai sa ma odihnesc si eu dupa atata nervi si plans...

Tre' sa o pui intr-un fel la punct pe soacra-ta, mai ales daca sanse sa scapi de ea nu-s. Sa incercati sa va ignorati reciproc.

Ina, nu e bine si sanatos sa stea prea multe genberatii sub acelasi acoperis. Adica omul odata salariat (si isi permite o chirie) e bine sa stea la casa lui, nu cu parintii. Si nici parintii la el. Mai rarut ca-i mai dragut.

Eu sunt in conflicte cu taica-meu care venea la noi lunar cate 4-5 zile, la fel se baga in toate discutiile noastre, ma facea pe mine cicalitoare, ca il cicalesc pe sot, dar de fapt sotul nu se simte cicalit, noi ne intelegem excelent. Toata ziua se ia de Silvia ca alearga prea mult, ca tipa... ei la 70 de ani au alta energie, gandesc si simt altfel decat copiii de 3 ani si parintii de 30. M-a enervat si ca a venit in lipsa noastra (eram plecati un we) la noi si m-a anuntat dupa aia (El locuieste in Tm, noi in Buc). Mi s-a parut nasol, poate imi lasam scuzati chilotii si prezervativele (nu ca ar fi cazul acuma) imprastiate prin casa, nu stiu... Acum i-a zis soacra-mea sa nu mai vina asa de des la noi si s-a suparat pe ea, si pe mine si pe toti...

andtutzy, ai fost tare cu primaria, nici nu-i chiar asa de greu sa mearga taote la Iosup ca are ecografii apropae zilnic, cel putin la CMU Unirea, are in 2 zile de la 9 la 20 parca program si in 1 de la 9 la 14, mai are la CMU altundeva, plus la Diagnosis. Si ii ia cam 1/2 ora de graviduta.

Va pup, Lavinia 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Fetele gravidutele care se pare ca nasteti in octombrie, sunteti tare dragute ca ramaneti la noi, inseamna ca ne iubiti! Nu si pe mine care dupa ce ca-s sfatoasa mai sunt si rea de gura, chiar mi-era frica sa ma inscriu la mamici de nov-dec ca o sa reusesc sa ma pun rau cu taota lumea, da' eu numai de gura sunt rea si ma mai cert, de fapt doresc binele la toata lumea si fac bine atat cat pot

Ina, eu zic sa vorbesti cu sotul tau, sa-i explici exact cum te simti si sa-i propui sa scurtati sejurul soacrei la 1-2 luni. Iar despre avut grija cand bb trece de un an, spune familiei ca mai vedeti atunci, cautati-va DE PE ACUM o cresa sa aveti locul asigurat, ca stiu ca sunt probleme in unele tari, cred ca si in Canada, ca sa aveti asul asta in maneca. Silvia noastra merge la cresa de la 2 ani si uite-o ca are 3 ani si 4 luni, in afara de cateva viroze (unele cu temperatura e adevarat), o varicela, si vreo 2-3 diarei, e absolut OK, dezvoltata normal, vesela, are prieteni, vorbeste si acasa de ei, e un copil fericit zic eu. Acolo a invatat la olita, stie sa respecte niste reguli, sa se joace cu alti copii si sa imparta jucariile, suntem multumiti.

Exista obiceiul asta tampit rau la batranii din Roamania: daca copiii "s-au ajuns" in strainatate se duc si stau la ei luni de zile. Iar cei plecati la care nu se prea duc parintii sunt judecati ca "nerecunoscatori", etc, etc. Asta e mentalitate din vremea lui Ceausescu cand plecatul in vest reprezenta salvarea, iar ramasul in Ro era calvarul. Acum nu mai e asa groaznic in Ro, cel putin noi am ramas de buna voie, am fi putut pleca, dar nu ne plangem de viata pe care o ducem aici, chiar daca nu ne lafaim, avem ce ne trebuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Buna fetelor !

Eu am o stare mai proasta in ultima vreme, si nu stiu daca e chiar normala... Nervozitate la maxim, mai nou imi tiuie si urechile, imi cam amortesc mainile... Ma gandesc ca probabil am ajuns sub nivel cu stocul de ceva minerale, in afara de acid folic nu iau nimic.
E drept ca a fost si o perioada mai aglomerata, si din pacate va continua inca cel putin 2 sapt. ; apoi [sper !!!] plec in concediu !!!
Cum spuneam, nu stiu daca e normala starea asta sau ar trebui sa fac ceva. Analizele de acum 3 sapt erau bune, magneziul cam mic numai.

Ma straduiesc si eu sa fiu cat mai calma si sa ma odihnesc cat de mult, dar uneori chiar nu se poate. Am citit ca adrenalina descarcata in sange la nervi trece si la bb, ceea ce nu e prea bine pentru inimioara lui micuta...

Va pup, sa avem cu toate zile linistite si un weekend care sa le mai spele pe toate !


Maria, 12s.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Fetelor, am rezultatul la triplu, e ok, acum chiar sunt mult mai linistita si ma bucur ca l-am facut.

Cat despre discutia cu produsele lactate din piata.... a mais fosty mai demult. Un fte bun prieten de-al nsotruy e exact la controlul sanitar-vet in piata iar producatorii din incinta pietelor, sunt verificati la sange zilnic, deci se poate cumpara cu incredere de la ei. Asa ca eu bag la greu cas si telemea din piata, cu multe verdeturi, si ma simt fte bine cu ele. Ideea e sa cumperi doar de la prod. autorizati, eventual sa le ceri certif de producator si nu de la batrane cu cate 2 l de lapte de care si mie mi-e mila dar nu as risca.

Un sex-ceva.... nu mai aflam? Ca e prea echilibrata balanta de carucioare :))

Ripley 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavi spune:

Felicitari Repley,
pentru test. Si eu pap brinzica de oiae si cascaval, cas nu pot iar lapte chiar nu pot, il vomit imediat. Am incredere in putini producatori,dar asta e prefer sa iau de la magazine, nu demult de unde cumpara mama au gasit destuii cu aracet in brinza si lapte batut, asa ca renunt.

Cum se face conopida aia gratinata??????????
Am o stare de obosela cronica de citeva zile, ma adun cu greu sa fac ceva, azi e sarbatoare mare asa ca Hristos s-a inaltat!!!! si numai bine
Cine cunoste un remediu de insufletire, astept sugesti

Lavi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Ina inteleg atat de bine, prin ce treci, desi experienta mea cu "mother-in-law" nu a durat chiar atat ... insa suficient. Dupa nunta, dupa ce promisesera sa ne lase singuri in apartament (ea si socrul meu), socrul meu s-a mutat cu mama lui, dar soacra mea a facut o criza de nervi - ca ea nu poate sa stea cu soacra ??!! (dar eu puteam!). Asa ne-am pricopsit vreo doua luni cu ea si a fost un CALVAR. Cred ca plangeam in fiecare seara de nervi. Dimineata, la micul dejun, sceneta era asa: eu faceam ochiuri, ea facea oua fierte (ca LUI ii plac mai mult fierte); eu faceam ceai, ea punea pe masa lapte (ca Puisorul are lipsa de Ca) si ... uite-asa am dus-o pana cand m-am hotarat sa aplic un plan diabolic si sa o stresez eu pe ea pana pleaca (desgur, cand nu era fiul de fata). Am dus o politica dura pana intr-o zi cand i-a scapat "porumbelul" si a zis: "eu ma mut de aici!". In momentul ala eram doar noi doua. Am sarit pe telefon si am chemat rapid un taxi, sa nu se razgandeasca! Am ajutat-o sa care bagajul si ... dusa a fost, ma rog, cu tentative de revenire, dar taiate rapid din fasa. Acum cand sunt insarcinata am tinut sa stabilesc impreuna cu sotul meu canu acceptam sa se bage nimeni in felul in care ne vom creste copilul (nici ai mei, nici ai lui), dar le vom accepta ajutorul atunci cand il vom solicita NOI. Poate reusesti sa ai si tu cu sotul tau o astfel de discutie, spune-i de starea ta, ca te simti vulnerabila si ca- vrei nu vrei - starea astea iti produce nervi iar tu consumi o MAAARE energie incercand sa-i stapanesti. Chiar nu aveti nevoie si de o alta sursa de stres, iar ajutor cu asa un pret ... mai bine lipsa! Iti tin pumnii stransi !

Maria_Alexia, Cora mi-e tare dor de voi. Atat de greu apuc sa citesc pe forum, daramite sa mai scriu ceva! Tare as vrea sa ne intalnim! Cora, tu pleci de luni la mare? Poate reusim sa stabilim o zi desi, recunosc, eu sunt vinovata pentru absente. Maria am avut si eu stari proaste, vestea buna e ca se duc, zic eu, destul de repede.

Eu am remarcat urmatoarele probleme, poate ma ajuta cineva care este sau a fost in aceiasi situatie:

1. Nu ma ingras DELOC, dimpotriva, SLABESC! Am plecat in sarcina de la 50 kg si acum, la 13 sapt., am 47.8 kg!!!

2. Nu numai ca am probleme respiratorii dar la cursuri, cand predau, mi se intalmpla sa mi se taie brusc respiratia si ma nu mai pot continua. Nu am mai patit asta pana acum!

3. Au inceput sa-mi apara cosuri urate pe fata si sa am tot mai mult par pe burtica.. La voi e la fel?

va dulce

Tania & Punctuletz 13+

Mergi la inceput