Mamici de Noiembrie -Decembrie 2005(13)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

Buna burtici, mai mari sau mai mici!
Draga Bic:e cam greu pentru mine sa-mi dau seama ce intelegi tu prin "alimentatia proasta" de la noi.Sunt foarte convinsa, aproape sigura ca la noi in tara gasesti fructe si legume si NATURALE,iar carne...la noi in tara ,pina ne vom ridica la nivel mondial puiul are gust de oui,porcul de porc..etc.Iar un lucru pe care e imposibil sa nu-l fi remarcat:la noi,in Romania,numarul de obezi e mult sub cel inreg. in State (asta datorita si alimentatiei)
Iar daca te-ai invatat cu noi de la noi-dec e pacat sa pleci( mai bine sa fi mare printre aia mici decat mic printre aia mari!).
Diordia2000:vroiam sa te intreb mai demult:de ce ai ales spitalul(mater.)Caritas?
Am cunoscut azi o burtica de aprox. 16 sapt.Stiti ce mare era?!?!
Tot citindu-va , am realizat ca 90% din gravidele din Bucuresti merg mai devreme sau mai tirziu la doc Iosup.Eu cred ca tipul va putea candida la primaria generala in anii urmatori ca faima ar avea! Cred ca am luat-o....razna.
Atena19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Ripley chiar ma bucur de sugestii si sfaturi!
Sotul meu o respecta foarte mult, nu, nu este mamos chiar deloc,dar cam ce spune dinsa este lege...in plus, acasa are sot si mai are copii( fiecare pe la casele lor, este-adevarat). Au paminturi multe si ea s-a saturat sa le lucreze si nici sa le vanda nu vrea, ca-i tare avara si zgarcita din fire. In tara tot ea taie si spinzura, tot clanul trebuie sa fac dupa cum zice. Ne-a propus sa-i facem ei si lui socra-meu viza permananta si sa stea aici 6-8 luni si vara sa se duca la ei; eu am inebunit cind am auzit, binenteles ca nu am fost de acord. In fiecare an imi calc pe inima si-mi spun "lasa, citeva luni nu voi muri cu ea in casa" dar uite ca-mi da viata total peste cap. Anul acesta a venit sub pretextul ca "ne ajuta cu casa" dar sta toata ziua si croseteaza. Stiu ca exista conflictul de generatii intre noi, dinsa este mai batrina, are conceptii invechite, si am spus ca atita timp cit nu ne deranjam prin casa este bine totul. Se baga in tot, este curioasa, eu cu barbata-meu nu mai putem vorbi caci ea isi da cu parerea si asta nu ar fi nimic, am rugat-o sa nu raspunda la tel. fiindca nu stie engleza o boaba si ea face exact invers, astept programari de la doctor, astept tel. oficiale,raspunde si inchide apoi telefonul caci nu intelege. Avem caller id, putem vedea cine a sunat, dar ar fi mai bine cu mesajul. Ne-a spus ca "poate o cauta cineva pe dinsa" si de-aia rapsunde, desi i-am explicat clar ca poate sa raspunda atunci cind aude vocea persoanei respective. Daca ar fi venit pentru prima data aici, as fi inteles, dar este a nu stiu cita oara si avem mereu aceleasi probleme. Am incercat sa discut cu sotul meu, mi-a spus sa o ignor si gata, ca nu o poate trimite acasa, de abia a venit. El saracul s-a gindit ca, cu cit o sa inaintez in sarcina o sa-mi fie mai greu sa muncesc pe-acasa ( mai ales ca am inceput sarcina cu probleme, nu puteam spala doua vase)si dinsa ne-ar fi de ajutor, dar s-a pus problema sa vina aici inainte ca eu sa ramin insarcinata, deci planul era deja facut...sint prinsa in capcana. Eu nu-i pot spune soacrei in fata tot ce am pe suflet caci nu vreau sa o necajesc si am observat ca nu se schimba nimic, i-am spus sotului de citeva ori si a intervenit o mica tensiune acumulata intre noi, iar daca tin in mine simt ca explodez ..norocul meu ca va am pe voi si ma descarc si mai am prietene (care mi-au spus ca daca era dupa ele dinsa era de mult zburata).
De cele mai multe ori las de la mine ca sa le fie bine celor din jur.
Urasc sa ma pling despre asta si sa-mi fac viata un calvar tocmai acum, cind de fapt sint atit de fericita de aceasta sarcina (ce ironie!) si cind toate prioritatile mele ar trebui sa fie indreptate asupra lui bb, nu asupra soacrei. Dar uite ca ea invinge de fiecare data. Poate ca va pleca mai repede, ma rog la Dumnezeu. Ieri imi spunea ca se plictiseste si ca nu este atit de bine cum era la casa unde am stat anul trecut ( era mai in centru, mai multa galagie, populatie, aici sintem mai izolati, este un cartier foarte linistit)...poate-poate...eu am sperante.

Scuze ca m-am intins atit, nu vreau sa va incarc negativ cu problemele mele.

Pupicei!

& sufletel+

Ina

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

ina, cum ti-au zis si fetele, stressul e nasol de tot pentru tine si pentru bebe din burtica. incearca sa petreci cit mai mult timp departe de soacra-ta, plimba-te, du-te prin magazine cind iesi de la servici si asa ajungi acasa mai pe seara cind mincati (uneori tu poti minca in oras, ca deh, esti graviduta, se permite:)) si apoi, hop in pat sau, ma rog, in camera ta/voastra. ocupa-te de rinduirea camerei si lucrusoarelor copilului (daca nu cumva esti superstitioasa si nu vrei sa cumperi nimic inainte de a veni bebe pe lume:)), citeste la o parte de lumea din casa si uite-asa o sa-ti petreci vara cu soacra de parca nici n-ar fi. iar cind te trezesti fata in fata cu ea, pune-ti un zid imaginar si nu lasa nimic sa te raneasca. fii vaga cu raspunsurile ca si cum nici n-ar conta ce zici la ce te intreaba. io una asa as face si inteleg perfect cum e sa ai asa o soacra .

bic, da' ce bine te petreci tu acolo, pe meleaguri romanesti. hai, ca ultima zi a lui octombrie e tot acolo:). eu am fost (si inca sint) in grupa de fete cu bebici de mai-iunie 2004 si lia s-a nascut in aprilie!:) ce bine de tine ca stii sigur ca bebe e bine (triplu test bun! fain!!)

va pup cu drag, pe toate!

mona, lia (24.04.2004) si simburelu' mic (19fix)

www.seansimon.com/BabyXPoll.php" target="_blank">BABY X
www.seansimon.com/aruba2005.htm" target="_blank">VACANTA

site-ul nostru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961" target="_blank">asa s-a nascut lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Fetelor eu nu sunt de acord cu acceptarea asta mai ales in PROPRIA CASA!!! nici acolo sa nu ai liniste si comfort?
Daca nu ai de ales, nu ai casa ta si trebuie sa stai cu parintii sau socrii (desi mai bine chirie chiar dc mananci paine goala - parerea mea) atunci deh.... suporti, dar cand esti plecat din tara, sa vina cineva sa-ti stea pe cap luni de zile, sa te f..... la cap in propriul tau cuib, chiar dc e cel mai bun om din lume tot ti urca nervii la cap.
Ina, eu zic ca trebuie sa pui cumva piciorul in prag, altfel risti sa se mute cu totul si sa-ti dirijeze casa, pt ca din cate spui tu e clar genul de generaleasa care le stie pe toate si se baga in toate. Scuze, dar am mai auzit chestii de genul asta, si nu te vad bine nici cand apare copilul pe care il va "adopta" si creste cum vrea ea, pe capul vostru. Eu zic ca dc nu iei atitudine, cu riscul unei tensiuni temporare cu sotul tau, atunci lucrurile vor degenera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane_mary24 spune:

Buna gravidutelor.Vreau sa va spun ca saptamana trecuta am avut o secretie de culoare inchisa spre maro.M-am speriat si am dat fuguta la doctor.D-na doctor mi-a spus orice scurgere de culoare inchisa se numeste sange ca planceta este o.k.ca se afla acolo unde trebuie dar in schimb mi-a dat un tratament cu no-spa,gynipral si dupasthon.In momentul de fata nu iau decat dupasthonul ptr ca in primele 3 luni de sarcina l-am mai luat si astept ca vineri sa ma mai duc la un alt medic ptr a afla daca este o.k totul.Va rog daca v-ati mai confruntat cu astfel de probleme sa-mi spune-ti si mie ce sa fac in acest caz.Astept raspunsurile voastre

[pup pe toate paaaaaaaaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

noi avem programare la doctor de azi intr-o saptamana, dar de abia luna viitoare voi face ecografia morfologica si voi afla sexul....
Bic-mi-ai facut o pofta de telemea cu rosii. ...acum din nou trebuie sa-l conving pe sot sa ma duca la magazinele rusesti pentru salam unguresc si telemea...ne bucuram ca ramai in grupul nostru.
ina-daca alteceva nu poti sa faci , evita sa ai prea multe contacte cu ea...e pacat ca se poarta la tine in casa ca si cum ea ar fi stapan, dar daca asa s-a invatat...
parerea mea,e bine ca sa discuti de pe acum cu sotul tau ca nu vrei sa vina sa te ajute sa cresti copilul, ca daca e asa cum povestesti isi va da mereu cu parerea si a ei va fi cea mai buna...
monet-cand te duci tu la doctor?sa ne spui daca va fi pereche...
ripley-nu toate mamicle au probleme cu respiratia in ultimul trimestru...



anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005
poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Multumesc fetelor, suportul vostru mi-este de mare folos.

Noki_Lara; monet voi aveti perfecta dreptate, ptr. bebe ar trebui sa las totul si sa ignor, caci altfel nu ma vad bine. Bunica mea m-a invatat ca “capul plecat sabia nu-l taie” dar nu se poate aplica intotdeauna. Pe de alta parte, ii dau perfecta dreptate si lui Ripley care a intuit bine, soacra-mea este genul “iti place, nu-ti place, asta este!” Mai are o nora si un ginere acasa care s-au mutat prin orase mai mari(caci acolo si-au gasit posturi de profesora si respectiv inginer si au vrut sa fie departe de socrii, este-adevarat) si nu-i poate ierta ca au fugit acolo si-i ponegreste de multe ori, desi au trecut multi ani de-atunci. Deci nu are cu mine nimic personal, ci are cu toate nurorile/ginerii. Inca din anii trecuti am stat de vorba si am spus ca este cel mai bine ca fiecare sa stea in casa lui, dar soacra a spus “daca voi nu ne vreti, noi va vrem!” si uite-asa , in fiecare an, trebuie sa-i avem pe cap. Anul trecut i-am invitat ptr. o luna si au stat 4! Socru-meu face ce-i spune soata, nu-i iese din cuvint. Egoismul ei este atit de mare incit si-a lasat casa, sot, nepoti, ca sa vina in Canada sa-si faca "vacanta" ca in fiecare an, ca asa s-a obisnuit.

Singura mea sansa ca sa ramin sanatoasa la cap este asa cum ma sfatuia si Monet, sa ma plimb, o sa ma duc la librarie sa stau acolo sa citesc, o sa ma duc pe la prietene caci am o groaza care s-au oferit sa mearga cu mine sa ne uitam de hainute ptr. bebelusi…asa este cel mai bine ptr. toata lumea. Binenteles ca este strigator la cer sa nu stau linistita in propria casa, as fi vrut si eu ca dupa servici sa ma duc si sa stau relaxata cu o carte in mana in loc sa ma plimb prin magazine,dar daca nu se poate, doar ca sa fie liniste si pace in casa, am sa cedez.
Prietenele mele sint foarte dragute si intelegatoare, una mi-a spus “draga, culca-te cu barba-tu in fiecare seara si tipa de placere sau macar mimeaza, asa poate si-o da seama soacra-ta ca este in plus si o pleca…” ha, nici vorba de culcat cu barbatul cind este ea prin zona ca-mi trece pofta…( scuze fiindca nu sint subtila ). Fiecare mi-a dat fel de fel de idei mai nastrusnice, am ras de m-am prapadit, binenteles ca nu o sa aplic nici una, soacra buna-rea, nu am avut cum sa o aleg, a venit “cu tot pachetul” cind m-am maritat si asta este.
Da, ai dreptate, Ripley, soacra-mea a spus clar ca ea vine aici sa ne ajute cu cresterea copilului, si sotul meu a spus ca e bine asa, de ce sa-l dam pe mina unor straini in loc sa-l creasca cineva de-al casei (asta dupa un ce copilui va implini un an si eu ma voi intoarce la serviciu).

Sa stiti ca pe mine ma invionvatesc cel mai mult de situatia in care ma aflu, fiindca imi calc pe inima de fiecare data cind vrea sa vina si apoi sufar ca fraiera. Pentru tot si toate exista o solutie.Eu sint de vina ca nu stiu sa iau masuri, ca nu stiu sa fiu diplomata, ca nu stiu sa ignor si sa intorc spatele,ca nu sint inteleapta intr-atit incit sa accept totul, ca nu stiu sa spun un mare NU atunci cind trebuie sau daca spun DA sa suport consecintele ca atare, fara sa ma pling. Este cit se poate de trist si deplorabil. Nu vreau ca ingerasul pe care il astept de-o viata sa sufere si sa plateasca din cauza nesabuintei mele, deci voi injura printre dinti, voi urla in perna ca sa-mi dau afara tot naduful, voi pleca de nebuna prin magazine, dar stiu ca asa voi fi libera si fericita.



& sufletel 14+

Ina

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

Ina
scuza-ma ca-mi dau si eu cu parerea-eu nu sunt in situatia ta, soacra mea nu mai traieste ...

nu e vina ta. Mi se pare ca nimeni din familia soacrei tale `nu are curajul sa-i spuna "NU" ... si asta nu-i vina ta. Din pacate nu ne putem alege familia si nici familia sotului. Asa ca daca simti nevoia sa "iti versi zaduful" pe forum, noi suntem aici sa ascultam...altfel, ai grija de bebe si de tine.

cat despre venit sa te ajute cu copilul-poate vei avea mai mult succes sa discuti cu sotul tau dupa ce pleaca soacra.Explica-i ca sunt mari diferente intre cuma au crescut mamele noastre copii si cum se cresc acum-si asa este, intre cum se cresc copii in Romania (sau se cresteau acum 10-11 ani) si cum se cresc aici-vorbesc din proprie experienta. documenteaza-te cu articole pentru mamici despre aceste diferente...spune-i ca , dat fiind faptul ca mama lui e mai determinata, si fiind diferente de opinie intemeiate se pot naste conflicturi care vor afecta educatia copilului vostru...nu ca ea n-ar vrea binele vostru. vezi poate se ajunge la o solutie comuna de evitat situatia...



anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005
poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Ina, eu cred ca trebuie sa pui piciorul in prag acum.
Vorbeste cu sotul tau si explica-i ca te doare burta cand te enerveaza si ca ti-e frica pentru sarcina. Daca e normal la cap, nu te va obliga s-o suporti.

Vorbiti amandoi cu ea si spune-i ca este in casa voastra si ca acolo se aplica regulile VOASTRE. Or else.

Cand va veni bebe si ea te va "ajuta" cum stie ea, fara sa tina seama de tine, o sa aveti parte mai mult de conflicte decat de ajutor. Fetele de pe forum care au patit-o cu soacrele iti pot confirma.
Deci nu ai nici un ghiseft, degeaba umbli prin oras si rabzi. Dupa ce va veni bb, nu vei mai putea sa evadezi asa...

Asa cum pe ea n-o intereseaza ce gandesc ceilalti, nici pe voi nu va intereseaza figurile ei. Trebuie sa faca asa cum vreti voi sau sa plece la ea acasa. Si cu asta, basta.

Gandeste-te ca, avand o discutie serioasa si categorica cu ea, vei avea emotii cateva zile. Dar daca lasi lucrurile asa, vei avea emotii cativa ani.

Fetele au dreptate, stresul mamei influenteaza bebelusul din burtica pe viata. Intre mine si sora mea sunt mari diferente in ceea ce priveste nervozitatea si pragul de sensibilitate.
Cand era insarcinata cu mine, mama locuia cu socrii si a avut niste socuri de numa-numa. Cand era insarcinata cu ea, nu.
Si se vede si 30 de ani mai tarziu. Nu-ti bate joc de bb ca sa-i fie bine soacra-tii sau sa nu-si bata capu' barbatul tau.

Nu vreau sa te supar, imi esti foarte simpatica, tocmai de aceea iti spun ca problema e foarte serioasa.



Raluca, Emi bebelusa si bb2 din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Neatza tuturor,

Andutzy, nu am ales eu spitalul ci eu am ales un medic ginec. cu care sa nasc. Acest medic profeseaza la sp. Caritas. E un spital asa prost? Oricum eu sunt multumita de dr.ginec. si nu cred ca conteaza prea mult spitalul daca dr. e bun.

PS: Chiar si eu m-am nascut la Sp. Caritas

Va pup
Diana17+

Mergi la inceput