Rahie sau anestezie generala?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

bravo, e bine ca macar ai de ales, orice ai hotari pina la urma. te asteptam apoi cu impresii, eu voi fi programata pe nla inceputul lui august.
curaj!
M 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

pe 20 intreb si eu cum e cu rahi-peridurala.

La noi din cate stiu nu iti pune cearceaful ala vertical... dar oricum stai la orizontala si nu vezi cum te scormonesc.


Offf, asha vreau si eu sa ajung sa-l tin pe bebe in brate!!!

Pupici,

Boga, mamica de Mirunica si burtica de bb2- 32 + (DPN 1 august)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Mie mi-a pus cearceaful.
Era un cearceaf verde, tin minte si acum.
De simtit impinsatura in burtica, nu-mi amintesc. Nu a fost o senzatie naspa, ca as fi tinut minte.
Va pupam,

Raluca, Emi bebelusa si bb2 din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Multumesc pentru raspunsuri!! Cred ca de-asta fac pana la urma! Dar ia spuneti....doare tare intapatura? Ca am si io o problema cu injectiile astea in coloana!!
Deci unele dintre voi nu ati simtit nimic in timpul operatiei...Am inteles ca simti ca se umbla pe-acolo, dar nu te doare...Am ceva emotii...Dar tot mai bine decat generala!!

Va pupam,

_Ella, Emma & din burtica

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Buna fetelor, sunt in saptamana 20 de sarcina si am deja indicatie de cezariana. Problema este ca nu as dori sa fac anestezie generala (nu am un motiv anume pentru acest lucru, poate ca mi-e un pic frica ca as putea sa nu ma trezesc) -nu stiu de unde am eu ideea asta.

Dupa cate vad eu pe aici parerile sunt impartite intre anestezia generala si rahi-epidurala (am scris oare corect?), as opta pentru cea din urma. Eu nu am discutat inca despre tipul de anestezie pe care mi-l va face la cezariana cu doctorul meu ginecolog. Cand credeti ca ar fi ideal sa-i pun problema. Pe 22 iunie am programare la eco, apoi pe 20 iulie si apoi in august medicul meu e in concediu:(, ne revedem abia in septembrie. Credeti ca ar fi bine s-o intreb deja saptamana viitoare.

Ma roade subiectul acesta de o vreme incoace si poate as fi mai linistita daca as stii cat de cat clar la ce sa ma astept.

Si inca o intrebare stiti cumva daca exista contraindicatii pentru o varianta sau alta de anestezie (eu am o mica insuficienta mitrala).

Multumesc.

Mandy, , 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Nu doare deloc intepatura; sau ma rog, nu mai mult decat la o banala injectie. Totul e sa nu te misti atunci cand o face; eu am fost disperata din punctul asat de vedere, aveam contractii din ce in ce mai frecvente si mai dureroase si eram sigura ca imi va fi aproape imposibil sa nu ma misc. Asa ca sotul meu m-a tinut strans si cand aveam contractii, ma agatam disperata de el ca sa nu ma misc. Practic, la durerile alea, nici n-am mai simtit intepatura de la peridurala; vroiam doar s-o faca odata...

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Nu vei simti cand iti pune cateterul.
Te anesteziaza la nivelul pielii cu Xilina (atentie, sa spui daca esti alergica, ca sa foloseasca altceva).
Eu n-am simtit decat o piscatura cand mi-au facut Xilina.


Raluca, Emi bebelusa si bb2 din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Aha, am inteles! Dar ia spuneti-mi...cam cate ore se tine acolo cateterul? Si dupa ce-l scoate...durerile or fi tot asa mari ca dupa generala?? Tin minte ca, cand m-au ridicat din pat a doua zi dupa operatie....am zis ca, daca nu mor atunci...pai nu ma mor niciodata!!! Si apoi doua-trei zile...parca avem cutite in burta, cu toate analgezicele lor.... Gemeam la fiecare miscare...
Sau asta tine de organismul fiecareia....de pragul fiecareia de suportabilitate??

Scuze daca v-am plictisit cu problemele mele! Dar mai e asa putin si am emotii!!!!!!!!!!!!

_Ella, Emma & din burtica

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Mie mi-au lasat cateterul 24h, si din ora in ora bagau analgezice pe el.

Gabitza si bebe Andrei-Stefan (25.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisik 4ever spune:

inainte de operatie mi s-a explicat ca peridurala se face spre baza coloanei vertebrale, se introduce un tubulet din plastic si la fiecare o ora jumate prin tubulet se introduce o noua doza de anestezic (in cazul unei nasteri normale); arhi- se face mai sus, diferenta este ca efectul este imediat si dureaza tot o ora jumate, ca peridurala, si se face in cazul unei cezariene programate. daca in cursul nasterii sunt probleme, se poate ajunge in blocul operator cu peridurala, are acelasi efect. eu am avut o cezariana programata, mi-a fost frica dar nu am simtit deloc intepatura, efectul a fost imediat, in timpul operatiei am simtit ceva-ceva prin burtica dar eram incapabila sa spun despre ce e vorba ; nu am simtit nici un fel de durere. Mai este un risc pentru peridurala, si anume sa nu-si faca efect decat pe o singura parte a corpului, de aceea medicul anestezist trebuie sa aiba experienta. Aceasta probleme nu exista pentru arhi anestezie. Am stat sub perfuzie 24 de ore dupa care am fost trecuta pe dafalgan, nu am avut dureri mari, a doua zi puteam sa merg la toaleta si sa-mi fac dus singura. dupa 4 zile nu am mai luat dafalgan deoarece nu voiam sa treaca in lapte si nu am avut dureri. cel mai grozav a fost insa ca imediat ce bursuca mea a iesit la lumina mi-au aratat-o cateva minute, inainte sa o spele, iar la vreo ora jumate dupa, eram intinsa , plina de fire, dar cu bursuca pe burtica mea si cu gura pana la urechi.

You're unique. Just like anyone else.

Mergi la inceput