Rahie sau anestezie generala?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Adica cum "senzatii de tractiune"?? E ceva super nasol??
Imi amintesc acum ca si un somnul ala profund si narcotic al anesteziei generale am simtit ceva la un moment dat...asa, ca prin vis. A fost ceva cat se poate de scurt, dar dureros...asa, o senzatie ca cineva m-ar apasa cu toata puterea pe burta, dar stiti...cu toata puterea!! Atat am simtit, ca prin vis...Insa a fost urata senzatia!!
Aaaaa!!! Si mi-a zis o prietena care a ales tot generala ca i-a zis anestezistul ei ca daca face rahi, ar simti ceva...Asa, la generala, doarme si nu simte nimic.

quote:
Originally posted by mira_m

Ai sa vezi ca e super sa-ti vezi copilul chiar dupa nastere. Trebuie sa fii pregatita, insa, ca in timpul operatiei sa suporti niste senzatii de tractiune. Cam atat am simtit eu.
Am intrat in sala de operatii cu tensiune 17, dar m-am calmat ulterior si am vorbit ca o moara hodorogita toata operatia.
Nu mai alege generala!


Mira si fetita dulcika



_Ella, Emma & din burtica

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Nu e ceva de speriat, dar simti putin (nu durere ci senzatii)in momentul in care este cusut uterul. Ca doar esti anesteziata, nu moarta!

Fii fara grija, alege sa fii treaza la nastere, nu se compara cu nimic altceva. BAFTA SI SA NE SPUI CUM A FOST!!!!


Mira si fetita dulcika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavi spune:

DRAGA pisi,
eu tot la a doua cezariana am sa fiu in toamna si tot anestezie generala am sa cer, nu m-am simtit rau, nci bine, asa si asa, dar eu una sunt un om fricos si prefer sa nu aud doctorii ce spun asta, am intele ca te apropii de mometul X, asa ca nastere usoara si sa ai grija de tine si un bebel sanatos + un prichindel acasa cuminte si la fel de sanatos

Lavi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Eu am nascut prin cezariana, cu anestezie generala, in noiembrie anul trecut. Asta a afost sfatul medicului ginecolog, dar si al anestezistei. N-am avut nici o problema, operatia a durat 50 minute, am intrat la 11,pe picioarele mele, la 11.10 se nastea Vladimir, iar la 11.50 m-am trezit in salonul de reanimare. am coborat a doua zi dimineata si am mers f bine. totul a fost exact cum ma asteptam, daca ar fi sa repet, as opta ptr aceeasi anestezie.
Nastere usoara, pe orice cale si bb sanatos.

aime si bb Vladimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

aici la cezariana programata se face spinala,adica rahi-peri, nu generala. pe mine ma asteapta in august, dar m-a incintat ca pot sa primesc bb in brate citeva min imediat ce scoate nasucul si e si tati linga mine, la capul meu, cu anestezistul. ginecologul si moasa/asistenta la treaba lor, dupa cearsaful-paravan. la generala nu cred ca are sens sa fie sotul in sala, nici nu stiu daca l-ar lasa...
M 30s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

In Ro tatal nu cred ca este lasat in sala de operatie...Am auzit un caz, dar cred ca sunt rare aceste cazuri. Avem noi niste prieteni, el a asistat si a FILMAT cezariana nevesti-si , are un sange rece de n-are nici o treaba!!! Ne-a aratat si noua poze!!!! Nu sunt prea dragute!! Asta la noi, in Ro...deci se poate...Nu mai stiu insa la ce maternitate si cu ce dr...Mama, cred ca ar lesina barbatu' meu daca l-as pune sa filmeze!!! El nu suporta sa vada o picatura de sange, il ia cu ametela!!
Nu stiu....sa vorbesc cu dr meu, desi ma indoiesc ca l-ar lasa pe sotz sa stea cu mine....chiar si asa, dupa cearsaful paravan.
In Ro sotzul abia are voie sa asiste la nasterea naturala, si nu multi dr sunt de acord...daramite la cezariana...Asa suntem noi, mai inapoiati!!
Dar cum e cearsaful asta paravan? Ti-l pune in fata si nu vezi nimic, decat o panza alba?? Da' m-as plictisi, zau asa!! Sau e vreo asistenta care mai vorbeste cu tine?

quote:
Originally posted by mamini

aici la cezariana programata se face spinala,adica rahi-peri, nu generala. pe mine ma asteapta in august, dar m-a incintat ca pot sa primesc bb in brate citeva min imediat ce scoate nasucul si e si tati linga mine, la capul meu, cu anestezistul. ginecologul si moasa/asistenta la treaba lor, dupa cearsaful-paravan. la generala nu cred ca are sens sa fie sotul in sala, nici nu stiu daca l-ar lasa...
M 30s




_Ella, Emma & din burtica

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Al meu nu suporta nici sa intre in spital, ce sa mai vorbim de intrat in sala si filmat!

SF-uri, nene!


Mira si fetita dulcika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

e un cearsaf vertical, perpendicular pe burtica. eu daca ma uit, nu vad ce fac ei acolo. sotul sta de o parte, pe scaun si nici el nu vede mai nimic si de partea cealalta sta anestezistul, pe scaunelul lui. asa mi s-a explicat. iar ginecologul( chirurgul) cu asistenta fac treaba lor acolo, dupa paravan. nu te plictisesti, cred, fiindca ai sotul si anestezistul care te tin de vorba, pina iese copilul dureaza ceva gen 10min, am inteles si cred ca trec repede, mai ales ca te intreaba daca simti si blah..blah...apoi vezi copilul si ei se apuca de cusut. tatal poate sta cu mama pina la final, sau se poate duce cu bb la spalat si imbracat.al meu zice ca ramine cu mine. am inteles ca partea de croitorie dureaza mult. am intrebat daca sotul vede ceva, fiindca il stiu sensibil si mi s-a spus ca nu vede,decit daca se ridica si se uita intentionat peste "gard", dar ca nici nu are voie de partea aia, din motive de microbi etc- oricum si el e echipat cu haine sterile, botosei, caciulita.
finul meu a intrat cu fina in operatie, la sp. pantelimon, dr Ancar, dar el e medic si cred ca de-asta s-a putut.
daca ar fi bunavointa s-ar putea, doar si studentii intra in sala de nasteri sau operatie.
M 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Fetelor, am fost azi la control, totul e ok, dr a zis ca ma opereaza in jur de 8 iulie, daca totul e bine pna atunci...Adica cu 7-8 zile inainte de termen. Am vorbit despre anestezie si a zis ca-mi poate face si rahi-epidurala, daca doresc...nu neaparat generala. A zis ca facem cum vreau eu! Asa ca...ma gandesc sa fac de-asta, ca am citit mai multe pareri pro decat contra.

_Ella, Emma & din burtica

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

pisi, iti tinem pumnii, daca si puia e de acord, nu va fi nici o problema cu anestezia asta..si il vei vedea pe bebe imediat...

multi pupici!!!

If a have a bag of rocks to carry as I go
I just want to hold my head up high....

Mergi la inceput