Rahie sau anestezie generala?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina_carmen spune:

Dragele mele, eu abia am dat de voi si ii felicit pe cei care au avut ideea acestui forum.
Eu am o mare dilema....am nascut acum 11 ani (cam mult nu?) la Bucur prin cezariana. Am avut probleme la reanimare, adica m-au trezit foarte greu, tot atunci recomandandu-mi sa nu mai fac operatii cu anestezie generala. Acum sunt din nou insarcinata si din cauza traumei suferite nu stiu daca sa pastez copilul sau nu. Ma gandesc ca o sa mor si o sa-mi las copiii singuri. Daca a trait cineva vreo experienta similara astept cu nerabdare parerile voastre.
Cu multumiri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Buna si bine ai venit!! Felicitari pentru sarcina si nu te mai gandi la prostii!! De ce sa nu pastrezi sarcina?? Dupa cum ai vazut, sunt mai multe tipuri de anestezie....nu te obliga nimeni sa faci generala. Si eu m-am simtit rau dupa generala...doar de-aia am deschis subiectul asta....vreau altceva! Acum voi face rahi-peridurala, are riscuri mai putine.

Daca vrei sa afli mai multe pareri si experiente similare, posteaza un subiect nou, tot aici, la "Nasterea pe glob" sau, mai degraba, la "Odiseea sarcinii..."

Multa sanatate!!

quote:
Originally posted by irina_carmen

Dragele mele, eu abia am dat de voi si ii felicit pe cei care au avut ideea acestui forum.
Eu am o mare dilema....am nascut acum 11 ani (cam mult nu?) la Bucur prin cezariana. Am avut probleme la reanimare, adica m-au trezit foarte greu, tot atunci recomandandu-mi sa nu mai fac operatii cu anestezie generala. Acum sunt din nou insarcinata si din cauza traumei suferite nu stiu daca sa pastez copilul sau nu. Ma gandesc ca o sa mor si o sa-mi las copiii singuri. Daca a trait cineva vreo experienta similara astept cu nerabdare parerile voastre.
Cu multumiri!

irina



_Ella, Emma & din burtica

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_carmen spune:

Iti multumesc din suflet pentru raspuns si pentru incurajari. Legat de anestezia peridurala am stat de vorba cu un medic de le polizu si nu mi-a recomandat-o din cauza ca am circulatia periferica foarte proasta.....deci in opinia lui tot generala trebuie sa fac. Mi-a spus ca oricum anestezicele si metodele de acum sunt mult superioare....a trecut ceva timp de cand am nascut!!!
Poate me inveti si pe mine cum anume fac ca sa postez un subiect nou, nu am reusit sa-mi dau seama.
Pupici multi!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Irina, eu nu sunt medic, dar ce are circulatia periferica cu rahi-anestezia?
Poate ne pot ajuta fetele medici.

Eu cred ca poti face.
Nu te mai speria, nu e nevoie sa renunti la bb. Vorbeste si cu alti medici. Eu am nascut la Elias si acolo sunt niste anestezisti ff buni, mergi si discuta cu unul.

Multi anestezisti nu se simt siguri pe ei si atunci fac tot felul de recomandari aiurea, ca sa le fie lor mai usor.
Felicitari pentru bb!


Raluca, Emi bebelusa si bb2 din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by irina_carmen

Iti multumesc din suflet pentru raspuns si pentru incurajari. Legat de anestezia peridurala am stat de vorba cu un medic de le polizu si nu mi-a recomandat-o din cauza ca am circulatia periferica foarte proasta.....deci in opinia lui tot generala trebuie sa fac. Mi-a spus ca oricum anestezicele si metodele de acum sunt mult superioare....a trecut ceva timp de cand am nascut!!!
Poate me inveti si pe mine cum anume fac ca sa postez un subiect nou, nu am reusit sa-mi dau seama.
Pupici multi!!


irina


Draga Irina,
Daca situatia o permite,dupa 11 ani de la prima cezariana,poti naste linistita natural.
Cum s-a mai scris pe-aici,nu toata lumea a avut probleme de la anestezia generala.

Sarcina usoara iti doresc!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_carmen spune:

Dragele mele va foarte multumesc pentru incurajari!!! Nu stiu care este legatura intre rahi- anestezia si circulatie asa mi s-a spus!!
Oricum cred ca problema este mai mult a mea si este psihica.
Mi-as dori sa nasc natural dar medicul nu-mi recomanda....dar cred totusi ca a fost o greseala a anestezistului, o doza prea mare habar nu am!!
Va pup pe toate!!


Mergi la inceput