Mamici de ianuarie-februarie 2006 (3)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

Salut voios la toate burticutele frumoase,
Giova, cred ca m-ai confundat, eu nu am facut inca ecografie si nu stiu cat are samburica al meu. Am citit ca ma intrebai de marimea lui, ca daca e asa mare. Eu sper sa fie cat mai mare. Am programare la doctor abia marti si sa vedem cand ma trimite la eco.
In rest, eu tocmai m-am trezit, am dormit o ora, cred ca as dormi si pe strada daca s-ar putea, oricum indiferent de cat dorm, tot ma simt obosita. Ma chinuie si greturile si uneori nici nu pot sa deschid frigiderul ca ma apuca toate greturile, am ajuns sa imi fie si frica sa-l mai deschid, ca ma intreb care miros mai imi va mai face rau. De varsaturi nu am, dar eu oricum nu vomit decat foarte, foarte rar, asa ca nu cred sa ma apuce. Bine ca vine week-end-ul, asa ne mai odihnim si noi... Acum ma duc sa fac o pizza ca vad ca samburica al meu are chef de pizza, era si cazul sa se hotarasca odata ca nu mai puteam de foame.
Pupicei la toate gravidutele si la burticile voastre!
Anda si matzul subacvatic 7+

toujours optimiste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Monica asa am inceput sa mananc si euCulmea e ca ieri dupa ce am mancat iaurt am devorat si niste gogoneleFac niste combinatii de te doare capul
Fetelor o sa imi lipsiti pana sapt viitoare In weekend nu prea este activitate pe forum,eu sant prezenta oricum

Sa aveti zile frumoase cu simptome usoare

6+

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_m spune:

Buna fetelor,
Chiar daca nu am scris de cateva zile , v-am citit in fiecare seara. Am de lucru pana peste cap la servici si vin obosita si nu mai am chef sa scriu. Mirela zici ca ai dat peste un medic plictisit ? Dar unde ai fost la privat sau la stat ? banuiesc ca la cel de stat , caci la particular am fost si eu odata aici si vreau sa iti zic ca nu se compara. Eu dragele mele am ramas oripilata zilele astea cand am mai aflat ceva. Deci in Spania secolului XXI , de gravide se ocupa MOASA. Cand am auzit prima data i-am ras in fata persoanei care mi-e zis, apoi intelegand ca e adevarat am facut o mutra de zici ca am vazut o stafie
Si cica sarcina ti-o urmareste moasa,la centrul de asistenta primara unde apartin, abia in ultimele luni te trimite la medic la spital.
Mirela tu ce stii de asta ?
Maraki tu la ce ora te duci la eco luni ? Eu am programare la gineco luni la 5 dupa masa. Sper sa imi faca dobitocii astia eco.
Probleme mari de 2-3 zile cu Maninc cirese, beau suc de porto si nimic.....
Va las acum ca imi pica ochii in gura de somn.
Pupici si somn usor!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_m spune:

A am uitat sa va zic , am inceput sa ma tacanesc de-a binelea. Ma enerveaza tot si nu mai suport mirosurile. Ma apuca asa din senin. Aseara pe la 12 inainte de a se culca isi face sotul un dus, si dupa aia vine si se baga in pat. Pe mine ma loveste mirosul de dus-gel care mi se parea groaznic de puternic , si incep da pe cine ai mai vazut tu sa se spele si dupa aia sa se culce imediat ( de parca eu nu fac acelasi lucru aproape tot timpul El radea de mine , de prostiile care le debitam. I-am zis sa mearga sa doarma in celalat colt al patului ca nu-i suportam mirosul.
Si asta e doar inceputul nu ? Cred ca o sa devin terorista .
Somn usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinadum spune:

ana este normal sa iti urmareasca sarcina o "moasa" asa este mai peste tot . stai linistita ca sunt foarte bine pregatite pentru asa ceva ( au foarte multi ani de studiu numai pe aceasta tema). doctorul ginecolog iti face eco si nu ai treaba cu el decat daca ai complicatii( ceea ce nu vrea nimeni). in ceea ce priveste moasa ea te va ajuta cel mai mult pe perioada sarcinii de la sfaturi pana la cel mai mic detaliu tot cu ea vei naste ( asta daca nu faci cezariana). Ai sa vezi ca o sa fie bine si eu am avut aceeasi reactie ca tine dupa care mi-au explicat ba chiar o sa imi vina una marti acasa ( din proprie initiativa) sa imi raspunda la intrebari si sa imi explice tot ce vreau sa stiu.
In ceea ce priveste ecografiile sa te astepti sa fie in jur de trei una pe trimestru pentru ca ei considera ca atata timp cat nu e nevoie nu ai de ce sa vii in fiecare luna ( asa ca hai acasa in vacanta si faci aici cate vrei).si eu astept sa vin acasa sa fac eco ca aici de abia la 11 saptamani imi face.
sper ca te-am lamurit un pic
Irina 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela10 spune:

monica si irina,bine ati venit,ma bucur pt voi.
ANAM medicul plictisit era de la particular,nu de la stat.ce-i drept era o clinica mai micuta ,un pic dosita,dar oricum ma asteptam la cu totul altceva.am ramas complet dezamagita.cred ca in romania sunt mai buni profesionali.si ceea ce ti-a spus irina stiu si eu.astia iti fac doar trei ecografii,si o sa te urmareasca moasa.eu am prima consultatie la gineco pe 2 iunie si prima eco pe 6 iulie.din cauza asta am vrut sa fac o eco la particular.parca am inteles ca tu iei tratament.eu am luat din proprie initiativa acid folic pt ca nici macar nu s-au sinchisit sa-mi dea.in fine sunt f.f.f.dezamagita de astia de aici.
si eu am toane ,ma enervez din te miri ce si am chef sa plang.azi dim cand m-am trezit,cat pe ce sa pic in cap.asa m-a luat o ametela cu transpiratii si lesin.ma durea stomacul si am crezut ca mor.slava Domnului ca mi-a trecut repede.
sotul meu e satul de aberatiile mele despre boli congenitale ,avort spontan si sarcina oprita din evolutie.m-am gandit ca daca a vrut Dumnezeu sa am bebe o sa-l am.asa ca o sa incerc sa gandesc mai pozitiv.dar ma omoara senzatia asta de moleseala.parca as fi o gasca beata.
va pup burticutze si sa fiti cuminti si sa ganditi pozitiv!!!!!!!!!
mirelutza6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Hello -tzelor

Chiar mai fetelor, ce e cu starea asta de rau care o avem aproape toate??? Am o prietena care este gravi in 5 1/2 si tot starea asta o are de la inceputul sarciniiEu va spun sigur ca nu am avut simptomele astea cu nici o sarcina! S-a mai schimbat ceva in atmosfera si ne afecteaza, cine stie....
Azi noapte m-am trezit de 4 ori sa ma duc la toaleta iar dimineata cand m-am sculat, direct la baie sa am alergat.Sant curioasa daca ma v-a tine asa de acum incolo sau e doar o intamplare Starea de rau persista,simt nevoia sa stau in pat( dar trebuie sa mai fac si treaba nu???)
Mirela luni la ora 10.30 sant programata la ecoO sa va scriu cand ma intorc ce s-a vazut
Am vazut intr-o emisiune ca femeia are simtul olfactiv mai dezvoltat decat al barbatului cu 30% Va dati seama acum cat santem gravide?M-am distrat tare la faza " cati barbati vin direct in pat dupa ce fac dus???"Deocamdata nu am probleme cu mirosurile insa imi aduc aminte cand eram gravi cu fata , gateam foarte greu pt ca nu mai suportam mirosul mancarii
O sambata frumoasa burtici si chiar asa: ganditi pozitiv

6+

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

V-am incurcat numele Ana ma intrebase cand ma duc la eco nu Mirela


6+

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Lacramioara cum te mai simti? Te-a mai durut burta? Daca se intampla sa te mai doara constant mai mult de o jumatate de ora fara pauze, este mai bine sa te duci la dr. sa spui...


6+

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela10 spune:

Maraki,de abea astept sa vad ce ti se vede la eco,mai ales ca avem sarcina de aceeasi varsta.dar cum o sa faci normala sau transvaginala?sper sa-ti vezi samburelul si sa fie bine.te pup
mirelutza 6+

Mergi la inceput