Mamici de ianuarie-februarie 2006 (3)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

IRINa esti inscrisa pe lista. chiar cap de lista!!!

si eu azi sunt balonata. scriam mai sus, ca nu am mai fost de 3 zile la wc. eu care, inainte, mergeam zilnic.
am o burta, ca a trebuit sa ma deschiei la pantaloni, ca ma strangeau. zici ca sutn in 4 luni, nu 7 sapt.

http://community.webshots.com/user/ioananemes


gio si bb 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Giova multumesc ca o sa ma treci pe listutza.
Eu am gandesc sa beau lapte cu prune si sa vedem dc se intampla ceva ca sa rezolvam constipatia si apa cu lamaie, poate ajuta..
In rest sa aveti un weekend frumos si

Denisa
5+

Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Giova la 7 saptamani a avut 7 mm si acum se dubleaza intr-o saptamana, si eu m-am mirat dar dr. a spus ca asa este acum si e normal. Am mare incredere in el si fac tot ce spune ca e cel mai bun dr. si cel mai capabil si atent cu femeile. Sanatate sa aiba si viata luga si sa ajute multe mamici sa nasca bine.



Paula &
Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinadum spune:

merci inca o data Giova.
apropos de balonari stati linistite se pare ca e ceva absolut normal atat ele cat si durerile de burta pe care si eu le-am avut pana pe la 6-7 saptamani ( si am fost la doctor sa intreb).
Pupici si aveti grija de voi ,Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Vreau sa va spun sa cereti dr. gin. sa va masoare pliul nucal intre saptamana 10 si 12, neaparat, se poate vedea daca fatul e ok. Daca aveti un dubiu faceti in aceeasi zi si triplu test, sa cereti voi ca unii dr. nu spun de asa ceva. Va anunt din timp ca sa-i anuntati si sa cereti asa ceva. Eu am sa lipsesc de forum 2 saptamani si nu pot sa va spun atunci.



Paula &
Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

mersi mult DENISA.
IRINA nu ai de ce.suntem 20. nu-mi vine sa cred!!!!

fetelor va pupic
weekend placut.
aveti grija de voi si de sambureii din burtici.
sa ne auzim cu bine pe luni.

http://community.webshots.com/user/ioananemes


gio si bb 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara t spune:

Fetelor e posibil ca din cauza balonarii sa ma doara burtica pe parte de jos?De vreo 3 ore nu ma lasa si nici nu pot lucra.

Va pupic pana luni si sa fiti sanataoase,sa aveti grija de voi si samburei.
Un weekend linistit,Lacra
7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna fetelor-salutari speciale nou venitelor ! Sa stiti ca si daca nu am timp sa scriu va citesc integral cel putin o data la doua zile!
Multumesc celor ce m-au incurajat.MIRELA stai linistita ca eu sant cu doua saptamani inaintea ta si tot nu se vede cine stie ce la eco normal, doar un punctulet.
Cu simptomele stau relativ bine.Doar saptamana trecuta (zilele 43-49 de la ultimul ciclu) mi-a fost greata toata ziua la birou (pana pe la 3-4), dar n-am ajuns sa vomit.Tot in perioada aia m-a durut si burta, in special dimineata la trezire si seara cand ma puneam in pat. Cred ca are legatura si cu pozitia uterului il am retrovers.Tot din cauza asta cred ca sunt si mai constipata decat de obicei (nu mergeam chiar zilnic...nici inainte) pentru ca in pozitia asta uterul apasa pe rect dupa cate stiu eu.
Saptamana asta am mai scapat de greata, doar dimineata mai mi-e putin rau si cand simt un miros de parfum...pana ma obisnuiesc cu el( de musai...cel putin al colegului de birou?!?) Si nici nu pot sa zic nimic sa ma dau de gol...am doua saptamani vechime la acest loc de munca.
Stare din aia de rau inexplicabil am avut tot saptamana trecuta, nu-i greata ci senzatia ca nu mai esti bun de nimic, ca nu mai ai energie nici sa stai pe scaun...
Pieptul e tot mai imens,greu si cand imi scot sutienul seara ma doare...
In schimb pot consuma orice, in afara de ciocolata( nu mi-e pofta) si cafea ( mi-e sila de ea) pe care, cum v-am mai scris, le consumam zilnic inainte.
Ieri cand am ajuns acasa am gasit o oala de sarmale adusa de mami, am mancat urgent patru bucati, peste o ora am mai mancat o farfurie de ciorba, peste inca una am mai atacat doua sarmale...ca nu m-am putut abtine! Si culmea ca acum am 50 kg nu 52 kg cum avea de obicei!!! Si nici n-am vomitat defel! Probabil ca e din cauza stresului cu schimbarea serviciului si pentru ca am foarte mult de lucru.
Eu am facut si niste analize deja ,mi-a dat deocamdata sa fac doar HEMATII,HEMOGLOBINA,HEMATOCRIT,LEUCOCITE,VDRL(ASTA-I PENTRU SIFILIS),HIV,GLICEMIE,ACID URIC,CALCEMIE,MAGNEZIU,FIER,PROTEINE TOTALE si URINA. Toate au iesit bine in afara de calciu care e putin sub limita.A zis ca nu-mi da inca nimic, sa continui sa consum branza, lapte,oua. A uitat sa-mi faca RH-ul si oricum urmeaza sa fac probabil toxoplasmoza, listeria si ce-o mai fi pana la triplu test, astea pe banii mei evident. Celelalte au costat doar 200000 lei, recoltarea, restul e subventionat.
Continui sa iau VIT E ,acid folic si utrogestan. Non spa pentru dureri de burta cred ca am luat doar 2-3 bucati cand a fost cazul.
In rest astept sa se vada embrionul, oare saptamana viitoare la 8 sapt. jumate se va vedea la eco normal? Ce ziceti? Sau sa mai astept?
Va pup pe toate sa creasca "mm" cat mai mari!!!

molisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinadum spune:

Lacramioara t burta te poate durea din mai multe motive dar atat timp cat nu sunt foarte puternice si constante si insotite de sangerari e ok . E perioada cand uterul creste deci e posibil sa mai ai dureri de astea.
Te pup si ai grija de tine
Irina 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Irina, as zic si eu, ca lacramioara, e de la intinderea ligamentelor si uterul creste si eu am dureri dar nu puternice, si pe perioade, si am inteles de la doctor ca sunt normale, ai grija, nu et obosi si vor trece..
VA pupic si numai bine tuturor burticutzelor!

Denisa
5+

Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput