Cu ce ne ungem burticile?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Eu aveam o burta enorma, si simteam cum mi se intinde pielea zilnic.
Am resuit su crema de galbemele sa nu fac nici vergeturi, sa nu mi se crape nici pielea si sa nu cheltuiesc nici prea multi mani pe creme antivergeturi.
Deci puteti incerca cu incredere crema de galbenele (calendula)

Ligis si RAdu(22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tangerine spune:

eu sunt disperata cu cremele; in mod normal am o piele foarte uscata pe picioare-am fost la doctor si se pare ca am o insuficienta de uree secretata la nivelul pielii, iar pielea are din aceasta cauza un aspect groaznic de iritat, insa fara vergeturi
de cand sunt si insarcinata perspectiva de inrautatire a situatiei m-a determinat sa am o intreaga baterie de creme: nivea Q10 (foloseam si inainte, e ok), eucerin cu uree 10% (asta ca tratament; e f buna dar scumputa), unt de cacao de la bodyshop si mai nou am primit de ziua mea un baton cu unt de cacao cu care ma dau zilnic pe burtica si vhichy lapte de corp cu uree

folosesc aceasta combinatie de creme prin rotatie-toate sunt ok pt bebe si ce vreau sa spun ca pielea mea arata super-cel putin pe picioare unde aveam probleme; mi-ai disparut iritatiile, nu se mai exfoliaza pielea non stop si e fina, fina..acum burtica a fost intotdeauna in regula si momentan chiar daca s-a intins vorba sotului meu a luat din pielea de pe spate care prisosea si nu am nici o vergetura

am si galenic antivergeturi dar deocamdata o pastrez pentru dupa eveniment sau daca doamne fereste ma napadesc vergeturile in luna a saptea

stiu ca uleiul de masline e bun da mie mi se pare ca face prea multa mizerie si mi se imbicsesc hainele de la el

Ramona 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina81 spune:

Buna fetelor cu burtici!Desi va citesc de mult,abia acum cred ca am reusit sa va scriu!
In legatura cu vergeturile,eu am citit ca daca e sa apara,apar oricum pentru ca ele se datoreaza mai mult nivelului hormonal altfel decat de obicei si mai putin se datoreaza structurii pielii.Asa ca nu cred ca pot face prea multe cremele antivergeturi.Este bine sa folosim creme hidratante,cremele cu unt de cacao sunt foarte bune.
Irina81 si bb 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaloredana spune:

Folosesc ptr. burtica,sani si coapse uleiul din gama WELEDA speciala ptr. gravidute.E natural,fara parfum si chimicale si sper sa dea rezultate...
22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Eu ma dau cu Chicco, o crema pentru corp speciala pentru gravidute. Sper sa fie OK. M-am dat si cu Sanosan anti-vergeturi, pe sani si pe burtica.

Oricum si eu am citit ca nu cremele fac totul ci noi trebuie sa fim hidratate , sa mancam fructe si legume proaspete, lichide multe iar cremele sa fie hidratante nu neaparat grase.

Asadar nu ne ramane decat sa avem grija de noi cu toate armele si sa combatem eventualele urme neplacute.

Sper sa nu fie ereditar pentru ca mama are niste vergeturi de toata frumusetea pe butica. Era f. slaba si desi s-a dat cu crema vergeturile s-au facut. Cand eram mica imi spunea ca semnele i le-a facut barza cu ciocul cand m-a adus pe mine.

La cat mai putine vergeturi!

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Eu ma dau cu o crema anticeluliat de la Yves rocher deocamdata si ma am un gel f. bun numit Stimuven, sunt multumita, dupa 22 de sapt. voi cauta una speciala de gravida.
Numai bine!

Denisa
10+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MyBaby spune:

Buna mamici si burtici!Am citit mult despre acest subiect pentru ca si eu sunt obsedata de vergeruri,celulite,dar am aflat ca nici o crema nu le poate preveni sau vindeca.De folosit folosesc o crema de la Palmer's cu unt de cacao,elastin,vitaminaE si colagen,sper sa ajute,pana acum nu au aparut cu toate ca am pus destul pe mine,am aproape 12 saptamani si burtica mea se vede bine,iar sanii imi sunt aproape dublii.
Pupici si sarcina usoara !

Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

de la 3 luni de sarcina ma dau cu crema speciala de la chicco. nu stiu daca e folositoare cu adevarat, cert e ca ma simt bine sa ma dau cu ea, seara, dupa dus. miroase placut, pielea nu ma strange, plus ca fac un masaj micut cu ocazia asta (altfel...).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natachka spune:

Dupa studierea atenta a recomandarilor de pe forum, am cautat disperata prin farmacii o crema antivergeturi... Intr-un final, m-am hotarit sa iau LINEANCE "Soin vergetures". Dar, m-a oprit farmacista - nu este indicat pentru femeile insarcinate!!! Asa ca, aveti grija sa va informati inainte de a va hotari pt un anumit produs!
Mi-a recomandat un ulei de migdale dulci(italia), care este folosit in compozitia multor creme antivergeturi. Dupa ce am ajuns acasa, mi-am facut rapid un dus si, in culmea fericirii, m-am dat cu el aproape pe tot corpul. Dar am constat cu stupoare ca a ramas pe piele fara sa fie absorbit, cum presupuneam eu in naivitatea mea! Dupa vreo 20 min. am sacrificat un tricou si un prosop, ca nu mai puteam ...
Intrebare!, pt fetele care au folosit ulei de corp de orice fel:

Voi cum ati procedat ca sa nu va stricati toate hainele???

Mersi anticipat! Aveti grija de voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Eu folosesc de vreo luna o crema hidratanta L'Oreal Nutri Soft 24H, mie mi se pare f. buna, se absoarbe bine in piele, iti da o senzatie de catifelare. Inainte foloseam de la Avon crema antivergeturi.

Mandy, 26+

Mergi la inceput