1. pentru Livia

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Important-alte informatii!!!

Plantele contin fitoestrogeni si au ca efect inhibarea tumorilor mamare si echilibrarea efectului estrogenului(excesul)produs de organism.

Pupici!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Mai multe despre...Branca ursului:

- Impotenta hormonala si vasculara, sterilitate masculina. Se ia de trei ori pe zi cate o lingurita din acest preparat, amestecat intr-o cana cu apa. Pentru a avea eficienta, este bine ca administrarea sa se faca pe nemancate. Acest preparat stimuleaza secretia gonadelor, dilata vasele din zona genitala (o actiune extraordinar de importanta pentru cei la care impotenta apare pe fondul restrangerii calibrului vaselor sanguine), creste numarul spermatozoizilor si le imbunatateste motilitatea.

- Menopauza prematura. In cazul in care cautati un miracol care sa va redea ca prin farmec tineretea si fertilitatea, l-ati gasit. Dupa doar o luna de tratament, timp in care veti lua zilnic pulbere de seminte si flori de branca ursului, cate o lingurita de patru ori pe zi, pe stomacul gol, vor aparea si efectele. Pentru a-i intensifica actiunea, puteti lua simultan si pulbere de seminte de marar in aceeasi cantitate.

- Amenoree, sterilitate feminina. Se foloseste pulberea de branca ursului, administrata pe stomacul gol, cu putina apa - o lingurita de trei ori pe zi. Efectele apar din prima luna.


-Anexita-Tratamentul medicamentos in anexita, de exemplu, este facut in perioada ciclului menstrual, atunci cand circulatia sanguina, care de obicei este deficitara, este mult amplificata in aceasta zona. Folosirea acestei plante sub forma de tinctura rezolva aceasta problema si da o eficienta deosebita tratamentului, fie el naturist sau alopat. Se ia o lingurita de tinctura de trei ori pe zi, cu apa. Tratamentul cu branca ursului se face minimum o luna, iar pentru afectiunile cronice - minimum trei luni

Intern: Planta le este contraindicata femeilor gravide. Problemele de prostata manifeste sau latente pot fi activate de aceasta planta - in cazul in care apar jena la urinare sau inflamatia prostatei, se va intrerupe tratamentul cu aceasta planta si se va trece la o cura cu pufulita si ghimpe , dupa care tratamentul va putea fi reluat. In caz de hipotensiune, aceasta planta va fi administrata impreuna cu maghiranul (Majorana hortensis), care are rol compensator pentru aceasta deficienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

Liviutza

Azi am dublat cantitatea de planta la ceaiul de naprzanic. Adica la 4 linguritze d planta, in final 4 cani de ceai..doua eu, doua bogdan.
Si..si..si..am baut de dimineata ..iar acum mi-a crescut pofta de guci guci ;))
Mi-am trecut graficul pana astazi pe forum..te rog, poate ai timp sa te uiti sa-mi zici daca e binishor, da?

Noroc tzie, mie...tuturor!!"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Buna Livia,

si eu urmez tratamentul tau, mai putin partea cu argila si cu masajul vaginal cu galbenele si supozitoarele cu metronidazol. Nu am facut asta pentru ca nu stiu cum...
Am tot vrut sa intreb cum e cu masajul asta, cum se face, poti sa detaliezi?
Apoi argila, nu se dizolva acolo(asa cum se intimpla cind o pui in apa de seara pina dimineata)?
Mai am si alte nelamuriri: Supozitoare metronidazol nu se mai fabrica, doar ovule! cum pot sa folosesc ovulele altfel? nu dauneaza? Tu ai folosit ovulele ca supozitoare?
Dintre fetele de aici nimeni nu s-a plins ca supozitoarele cu carpicon nu se gasesc. Voi de unde le procurati? Eu am avut intimplator pentru o luna jumatate dar acum, in citeva zile se termina. Si eu aveam mare incredere in el, dupa ce am mai citit si in F.As.
Iti multumesc,va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Buna Madalina....si eu am o saptamana si ceva de tratament dar mi-a fost o frica sa introduc argila ca m-am lasat de partea asta...in schimb cu galbenelele...iti umgi din abundenta un deget (cel mai lung!) de la mana si-l introduci, masand in interior vaginul...asta nu e greu deloc.
Privind supozitoarele cu metronidazol....intrebi la farmacie si-ti va spune ca exista un medicament care contine metronidazol si chiar daca pe cutie scrie ovule sa stii ca sunt supozitoare....dar marea problema e ca desi tratamentul recomandat pe prospect e de 7 zile...farmacistele nu dau decat toata cutia de 10 bucati (apropos costa aprox:95000lei).....
Si voiam si eu s-o intreb pe Livia daca are ceva daca folosesc toate cele 10 supozitoare....
Supozitoarele cu carpicon se iau de la plafar....iar argila nu se topeste...dar se lipeste de interior si-l scoti greu (am incercat si eu o data)....si te cam zgarii ca sa-l scoti...poti incerca totusi....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Asa e,cum a spus Claudia cu masajul si cu argila.Eu ungeam bulgarasul de argila cu crema de galbenele ca sa nu ma zgarie.Iar cand il vei scoate va fi ceva malos,lipicios.Supozitoarele(ovulele)se pun in poponetz(poti pe toate 10).Ca sa scoti argila mai usor te asezi "pe vine".


Pt. Andrruzza: asta este efectul,inseamna ca-l faci bine.Sa-ti spun cum se numeste popular naprasnicul...sculatoarea,e...ce zici?


Pupicusi!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Draga Livia,
am niste intrebari...de ieri imi este atat de rau, acum nu stiu daca e de la tratament sau am racit....ma dor cumplit ovarele si imi directioneaza durerea si in spate si picioare...mi-am mi-am pus sotul aseara sa-mi frece picioarele ca ma chirceam de durere...si inca ceva tot de iei iam un gust acru persistent in gura...sa fie oare de la tincturi??????
Oricum nu opresc deloc tratamentul...dar as vrea sa stiu si parerea ta ...
sunt in a 8-a zi de ciclu...oare ovarele mele au inceput sa lucreze????
Te pup si daca ai un raspuns pentru mine astept cu nerabdare! Pa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Daaaa,de la trat.simti ovarele.Si eu ma simteam rau cu stari de voma ;nu mai stiam ce sa fac dar dupa cateva zile mi-a trecut.Imi puneam sticle cu apa fierbinte in zona dureroasa sau stateam cu poponetzul in ceai de coada calului 20 de minute,si-mi mai trecea.Eu simteam gust metalic-acru in gura,ih...
Te pup si sa-mi mai spui pe parcurs ce simptome mai ai...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Nu-ti fa griji asta inseamna ca trat.lucreaza,da?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronici spune:

Draga Livia,
Eu astazi sunt in prima zi de trat.naturist. Abia asta seara mi-a gasit sotul meu ceaiul de naprasnic.Pe aici pe la noi nimeni nu auzise de el. Sunt f.bucuroasa,pt.ca eu credeam ca fara napraznic trat.nu este complet. Metronidazol a gasit doar comprimate,pot lua pastile in loc de supozitoare?Pt.ce se ia sup.cu Metronidazol? Pe prospect scrie"Tricomoniaza vaginala si uretrala,lambliaza,dizenterie acuta si abcese hepatice amebiene,infectii cu anaerobi".E OK?
Mi se par gretoase rau semintele de marar si telina,imi vine sa . Pot sa le inghit fara sa le tin sublingual?
Este bun trat.pt.sot?
- ceai naprasnic 2 cani/zi;
- pastilute cu propolis+polen+apilarnil 1x2/zi
- pastilute de telina 1x2/zi
Am vrut sa-i dau si branca ursului dar nu am gasit.Este bun trat.?
Merci si
P.S.Nu am gasi sup.cu Carpicon . Sunt f.f.f.imp?

Mergi la inceput