1. pentru Livia

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ariela spune:

Ajutor, ajutor, unde gasesc supozitoare cu carpicon si cu metronidazol?.Ariela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaDo spune:

Draga Livia,
nu am gasit tinctura de marar ci doar seminte pe care trebuie sa le tin sublingual 15min.Am voie sa amestec 1 lindurita seminte cu miere pentru a-mi fi mai usor sau nu mai are acelasi efect?
Care e explicatia cu aceast procedeu?Sub limba se absorb mai bine in organism acele substante din planta?Daca nu le tin nu mai au efect in organism?
Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Pt.Ariela:

Supozitoarele cu carpicon le iei de la orice plafar,acum nu stiu pe la care ar mai fii.Mai intreaba fetele poate stiu ele...

Metronidazolul il iei numai de la farmacie si poate fi si sub forma de ovule vaginale dar tot in poponetz le pui( chiar daca sunt asa).Vezi ca o sa-ti dea 10 ovule(asa sunt in cutie)le utilizezi pe toate daca nu gasesti carpicon.Vit.E incepi de acum chiar daca nu ai menstruatie.O sa iei pana iti vine menstruatia,apoi intrerupi sa calculezi din ziua a 5-a!!!


pt.Matia:

O sa-ti trimit poze...ca am o gramada, ca sa ne cunoastem !!!

Pupici !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariela spune:

Buna,Liviuta.Multumesc pentru raspunsuri.Cand vii in Romania vrei sa ne intalnim?.Sa-mi trimiti si mie poze.Te rog.Ai grija de tine si de bebic.Te pup..Ariela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

liv,
luna aprilie sau in mai o sa ma opereze dr.marinescu de la giulesti sa-mi refaca uterul(bicorn). ce zici, am sanse?

Noroc tzie, mie...tuturor!!"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepsica spune:


Buna Livia! am si eu o rugaminte: mi-ai scris pe mail in legatura cu menstruatii abundente sa iau tinctura de marar- la Plafar cica nu se gaseste etc. Intr-un final am gasit, dar mi-a zis tipa aia ca poate saibe efecte exact pe dos: si mai abundente! De frica n-am luat- ce ma sfatuiesti?

sa-ti spun mai amanuntit despre mine: imi vine la fix 28-30 zile, darincet- incet, vreo 3 xile doar niste pete, apoi mai mult si cam in ziua a 5-a MULT. Uneori ( ca acum o saptamina) e cu cheaguri, fara dureri, dar imi da o stare de neliniste si mai ales slabiciune. Dupa care se opreste aproape brusc. De la inceputul pina la sfirsitul fenomenului trec 7-8 zile.

Doctorii au zis ca nici vorba de chisturi, fibroame, endometrita, etc. Am facut ecografie chiar acum o luna, totul OK. Unul mi-a dat cindva Linestrenol, si a fost o aiureala, aveam o usoara singerare zilnica! Pe la 20 de ani am luat anticonceptionale, si a fost OK, in sensul ca nu mai aveam hemoragii, ma tinea doar vreo 3 zile, ca la carte. CInd am incercat insa acum 3 ani din nou cu anticonceptionale, a fost insa nasol: singerari permanente. Am decis ca nu e de mine asa ceva, si am trecu la ceaiuri. Buuuun. Acum iau cretisoara, 3 cani pe zi, dar se pare ca nu e suficient. Am citit ca ar fi buna traista ciobanului, 10 zile inainte de ciclu, iar in hemoragie cica ar fi buna coada calului.
Am observat ca se agraveaza cind e frig afara- deh! daca primavara nu mai vine!!!- cind urc scari sau fac bai fierbinti - prin urmare in acele zile evit sa fac toate astea. Nu am dureri mari- putin, inainte de ziua cea grea...oricum suportabile.

Multumesc frumos si lamureste-ma cu tinctura de marar, sau ce altceva ar fi bun- dar NATURAL.

PS: am si o acnee destul de aiurita ( la 35 de ani!)ceea ce ma face sa ma gindesc la foliculina dereglata....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELVIRA spune:

Multumesc Livia pentru raspuns . E bine ca pina pe 17.04. mai putem vorbi .Despre excursia la Buc. de o zi sa vad , poate reusesc !Apropo daca nu reusesc poti sa-mi scrii pe e-mailul personal la ce nr. de telefon te gasesc? salutari la bb si tie!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matia spune:

Draguta, nu am inteles exact, daca iau tinctura de telina in loc da seminte o iau tot 21 de zile sau iau mereu?...............Asa m-am dezumflat azi, ca vreo saptamina am avut niste sini umflati)cred ca de la semintele de marar) si azi s-au desumflat si cu ei si eu ....( sint abia in ziua 23)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aaaa spune:

Draga Livia,

Te rog mult, sa-mi spui, pentru tratamentul cu marar , eu nu am gasit tinctura, pulberea imi face greata iar la plafar se gaseste ulei de seminte de marar, eu pot sa continui cu uleiul, daca da, spune-mi cum sa se ia si cate zile.

Multumesc mult.

Lusu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Astazi nu am putut raspunde.Am fost cu bebe la vaccin si acum este asa agitat si plange din orice,nu stiu ce sa-i mai fac!!!

Acum la treaba...

pt.aaaa:
-trebuie sa iei tinctura daca nu suporti pulberea,poate te ajuta cineva si-ti trimite cumva,nu costa mult.Uleiul este pt.alte afectiuni si daca-l vei lua nu va avea absolut nici un efect la ce ne trebuie noua.

Pt.matia:
Si tinctura si pulberea se adm.tot 21 de zile.

pt.pepsica:

Mararul are (pe langa altele)si rolul de a regla fluxul menstrual;mai scurt...daca e abundent il reduce daca e scurt il lungeste cu o zi doua!Deci nici o teama si in plus nu te mai lua dupa oricine are ceva de spus!!!
Daca ai astfel de probleme te sfatuiesc sa iei tinctura de coada soricelului(30 pic.de 3 ori pe zi),amestec de ceai de coada soricelului+ceai de cretisoara(cate o lingurita plina din fiecare se opareste cu o cana de apa in clocot,dupa 5-10 minute se strecoara si se bea incet),tinctura de muguri de zmeur(30 de pic.de 3 ori pe zi).
Asta ar trebui sa-ti regleze menstruatia!!!

Pt.andruzza:
-n-ai teama,este o operatie cat se poate de usoara.Ai nevoie de ea.Dute cu toata increderea si gandestete ca dupa interventie o sa fii mai aproape de bebe!!!

pt.oana:
daca nu rezisti sa iei pulberea de marar poti schimba cu tinctura.Daca nu le tii sub limba nu au efect iar daca le amesteci cu miere o sa-ti vina rau ,sigur,de la acel gust!!!


pt.ariela si elvira:

comunicam prin e-mail,da?

Va pupicesc,iar acum fuuuug la bebe ca iar a inceput plansul!!!

Mergi la inceput