1. pentru Livia

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angiVa spune:

Draga Livia, am si eu o intrebare un pic diferita de cele pe care ti le pun aspirantele de obicei: eu iau hormoni sintetici pentru tiroidita cronica autoimuna (Levotiroxina). Crezi ca tratamentul tau ar merge intr-o astfel de situatie , adica s-ar putea asocia cu acest tratament pt. tiroida???
Precizez ca fara acest tratament cu levotiroxina tiroida mea functioneaza anormal, TSH-ul e prea mare (5.4) ceea ce poate afecta sarcina sau poate duce la pierderea ei (deja am pierdut 2, una la 27 ani, cealalta la 28) si in plus mai am si o mica predispozitie genetica pt. probleme de placenta in sarcinii.

angiva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

De ce nu ai spus de la inceput, fiindca,trat.meu este si pt.tiroida asa ca ar trebui sa-ti mai faci analize sa vezi cum stai ca s-ar fi putut rezolva de la trat.si tu sa-l iei degeaba!!!Ce zici,poti sa faci analize?Cat timp ai de cand iei trat.nat.ca sa vad daca nu e prea devreme sa le faci!
Trat.pt.tiroida nu reactioneaza negativ cu cel nat. doar ca trebuie sa vezi din cand in cand cum stai cu tiroida ca sa nu iei tablete inutil.
Te pup sa mai astept vesti!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

OOO..nu m-am uitat pe pag.13 si acum mi-am dat seama ca mai sunt mesaje...O sa raspunddar un pic mai tarziu,bine?
pe curand!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Draga mea Livia,
stiu ca te-am ametzit de tot cu atatea intrebari dar tu esti ...punctul nostru de sprijin....de aceea indraznesc sa mai pun si eu probleme.....
De ce nu-mi vin rushii.....?????
De ce nu pot lua si acum in a 2 luna de tratamentseminte de marar si telina????
Simt ca ovarele lucreaza acolo ceva....simt si injunghieri sub buricutz...dar am deja 9 zile de intarziere la rushi....
Tin tratamentul mai putin argila....
Te pup si pe tine si pe bebitza....si MULTUMESC DIN TOATA INIMA MEA!


o VIITOARE BURTICA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiVa spune:

Livia, multumesc tare mult pentru raspuns. Inca nu am inceput tratamentul tau, pt. ca am facut un tratament homeopat pt. lamblii, spasmofilie si tiroidita autoimuna, si nu aveam cum sa mai iau si trat. tau, ca si asa aveam ore de luat la intervale de juma' de ora unele de altele tot felul de granule. Am renuntat la tratamentul homeopat, pt. ca analizele mi-au iesit mai prost decat inainte de a-l incepe. Acum iau dinnou hormoni sintetici pt. tiroida si vroiam sa stiu daca e ok sa iau si tratamentul tau. iti multumesc tare mult pt. raspuns!!!

PS: avand o boala cronica si autoimuna pe de asupra, cam greu de scapat de pastilutze :(, dar am sa repet analizele inainte de a incepe tratamentul tau). Ei,. si am uitat sa-ti spun ca toate celelalte dozari (progesteron, estradiol, prolactina, FT4) sunt ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Asa...

Pt.MATIA:

Iata cum trebuie sa faci corect si pt.miomul care-l ai cu toate ca nu o sa-ti creeze probl.cum a zis si dr.dar mai bine sa-l tratam si pe el,nu?
-pulberea de marar si telina doar 21 de zile nerepetandu-se in celelalte luni
-2 cani de cretisoara(una dim.si una seara)sau le poti lua sub forma de pulbere, o lingurita , sub limba de 3 ori pe zi ,ca pe telina
-2 cani urzica moarta alba + dragaica sau sanziene (pui planta in parti egale(o lingurita de fiecare) si adaugi apa in clocot ,o cana,lasi 5 minute si apoi strecori si bei incet si rar)-tot dim.si seara
-kamayani
-tinct.de c.soric.si zmeur(luate separat)
-500 ml ceai naprasnic(250 dim.si 250 seara)(stii sa-l prepari,da?)
In marea majoritate ouletul se fixeaza pe nesimtite dar sunt cazuri in care acest lucru se anunta cu dureni uneori foarte mari.

Iei pulbere sau tablete de naprasnis dar, "ritualul" de seara il faci cu spalatura din 2 in 2 zile in perioada fertila inainte de si ungerea zilnica cu alifia de galbenele(chiar si inainte de )+grauntele de argila(zilnic deci si in zilele cu introdus dupa ce ai prestat din greu?-Toate astea ar crea mediu propice si ar trebui facut!!!


Pt.ARIELA:

Si eu stiu cum e sa fii privita de cei din jur ca si cum ai purta vina dar,sfatul meu,ignorai si tot ce vei face sa fie secret si cerei si sotului sa tina acest secret ca sa nu dai explicatii si sa fii ironizata de ceilalti.Asa am facut eu si nimeni nu a stiut nimic doar voi si sotul meu si mai tarziu(dupa ce am nascut) am spus si la prietene.
Daca esti sigura ca nu ai bebe in burtica eu zic sa faci trat.meu tot(cu exceptia produsului kamayani si cat ´s claw care sunt scumpe -vei lua in locul lor uleiul de catina).Iei doar supozitoarele de metronidazol fara cele de carpicon.
Sa-ti faci o schema de trat.si sa mi-o trimiti,daca nu te descurci sa-mi spui ca sa o fac eu,bine?
Sa-ti iei plantute pt.o luna-doua ca s-ar putea sa ramai cu bebe chiar dupa prima menstruatie (dupa trat.cu plante) si ar fi pacat sa cheltui banii degeaba(mai ales cand sunt putini!)
Te pup si sa-mi spui ce decizie ai luat!!!


Pt.CLAUDIA:

1.poate ai bebe si asta ar fi cauza intarzierii sau se regleaza corpul si trebuie sa astepti prima menstruatie indusa de plante si apoi sa te ghidezi dupa ea(ovulatie,perioada fertila)

2.mararul si telina au efect estrogenic(regleaza ovarele si ovulatia)si este de ajuns o cura daca vrei sa ramai cu bebe.Daca faci si in celelalte luni vei avea ca rezultat doar o menstruatie- ceas,o ovulatie minunata dar nu se va produce fecundarea din cauza excesului de hormoni estrogeni.Este de ajuns o cura ca sa se regleze ovulatia(si menstruatia) apoi celelalte plante sa faca restul...sa ajute si mentine o sarcina.
3.daci ai intarziere faci testul dupa 10-15 zile sau te duci la dr.sa-ti confirme sau infirme existenta sarcinii.


Va pup si mai vorbim!!!









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matia spune:

Am luat seminte de marar din doua surse diferite si constat ca si gusturile lor sint diferite. Cel de acum e f. iute si parca putin sarat! Livia, dac am luat luna aceasta doar marar sa iau separat semintele de telina? Desi nu stiu cum as putea gasi!Ceaiul de napraznic stiu sa-l prepar si am baut cam 800-1000 ml pe zi juma' dimineata, juma seara. Are ceva ca-i prea mult?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Semintele de telina le poti lua separat sau mai bine iei tinctura de telina,fiind mai usor de administrat.Si eu am simtit gustul iute al semintelor de marar la cele cumparate din RO dar cele de aici nu au fost asa iuti,cred ca depinde de soi!!!Daca nu iei si pulberile sau tabletele din naprasnic nu este prea mult ceai dar, daca da,ar fi bine sa respecti cant.care le-am scris avand in vedere ca iei si alte ceaiuri trebuie totusi sa fie un echilibru,nu crezi?
te pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matia spune:

Iti multumesc mult de tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariela spune:

Draga mea Livia,sigur nu este bebe.Astazi dimineata ( 20.03.2003 )mi-am luat inima in dinti si am facut testul( il cumparasem de miercuri dupa-masa - costa 57.000 lei).A iesit negativ..A iesit 1 singura liniuta.Deci este o problema hormonala.Rusii tot nu au venit.Si s-au
oprit si petele acelea mici care ma sacaiau.Ce ma fac,Livia?..Vreau sa fac tratamentul tau.Dar cum fac acum sa-mi vina rusii ca sa pot incepe tratamentul?.Te rog frumos scrie - mi si mie ca la prosti ca sunt atat de suparata ca nu stiu cum sa le iau singura.Si cu hartiuta ta in mana ma duc peste tot sa le cumpar.Daca este nevoie le cumpar si pe cele scumpe.Te rog,ajuta - ma.Ai grija de tine si de bebic.Te pup..Ariela

Mergi la inceput