1. pentru Livia

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns livia spune:

DA si ARGILA... ASEMENI!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariela spune:

Draga mea Livia, te rog frumos spune-mi si mie ce tratament crezi tu ca pot face eu in situatia mea.Acum 6 ani , am facut 3 intreruperi de sarcina la cerere.Au fost toate fara probleme aparente, au decurs normal,dar acum se vad consecintele.Acum cand vrem sa avem un bebic nu se mai poate.Am colindat la o gramada de doctori,care s-au dovedit ulterior ca au fost prosti, care nu au stiut sa-mi citeasca analizele, care m-au derutat.Am facut HSG si mi-au spus ca totul e OK , cand in realitate ambele trompe erau infundate.Abia anul trecut un doctor mai destept mi-a repetat HSG si s-a vazut clar ca trompele erau infundate.Am facut laparoscopie dar nu mi-a rezolvat decat o singura trompa, pentru ca la cealalta nu a putut ajunge.De anul trecut si pana acum am luat gramezi de CLOSTILBEGYT,am facut PREGNYL,am cotizat luna de luna la spital ingrosand buzunarele doctorilor,iar acum am ajuns ruinata din punct de vedere material si sufleteste.N-am realizat nimic.Am pierdut timpul si nu mai am nici o speranta.O prietena m-a condus catre REFLEXOTERAPIE si am inceput si aici un tratament care nu stiu unde ma va duce.Spune -mi si mie ce sa fac si ce tratament sa mai urmez?Te sarut si ai grija de comoara ta din viata ta.Ariela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kerstin spune:

Draga Livia,
Am inceput trat. tau acum 18 zile din a 5a zi a ciclului. Din pacate nu am luat pulberea de marar, telina si napraznic, in schimb am luat restul plantelor. De cateva zile am niste intepaturi puternice in ovare. Perioada ovulatiei a fost pe 10-11 Mar. dupa cum am observat mucusul cervical. Crezi ca a aparut vre-un dezechilibru?
Care ar fi explicatia acestor intepaturi? Temp este 37,2, ar putea fi sarcina?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aaaa spune:

Buna Livia,

Sunt noua in formul vostru si mi-ai fost recomandata ca s-ar putea sa poti sa ma ajuti.

Necazul meu este urmatorul :

In lichidul seminal al sotului meu , in urma spermogramei , nu s-au gasit spermatozoizi, am repetat analiza si rezultatul a fost acelasi.

Mentionez faptul acest lucru s-a intamplat acum 3 ani dupa care am lasat-o balta atat de afectati am fost , nu am avut puterea sa mergem mai departe dar acum cand am aflat de existenta voastra parca am prins curaj.

In speranta ca imi vei raspunde, pe curand

Lusu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daisy spune:

Liviuta,
Te rog ajuta-ma si pe mine!
Sunt in a 13-a zi (deci chiar in perioada fertila) si cred ca ma confrunt cu o problema de care te-ai lovit si tu, mai exact,aciditate vaginala ridicata. Sotul meu acuza usturimi si chiar i-au aparut niste mici pete ca de arsura sau ca niste afte; eu nu am nici un simptom, nici scurgeri insa aceasta problema si mai ales momentul in care ea a aparut este total nepotrivita (maine ar trebui sa fie ovulatia si noi pierdem vremea cu altele...) Crezi ca ar fi contraindicat sa avem contact in continuare (pana acum am avut deja doua) sau chiar daca avem nu se va intampla nimic? Eu inainte de fiecare contact fac spalaturi cu infuzie de galbenele si ma ung intravaginal cu Carpicon . Stiu ca tu ai recomandat crema de galbenele si argina + spalaturi cu bicarbonat de sodiu insa asta am in casa si sincera sa fiu sunt cam stramtorata in aceasta perioada.
Te rog spune-mi ce ar putea face sotul meu sa scape de probleme si cum ar trebui sa procedez inaintea fiecarui contact.
Te-as ruga sa-mi raspunzi cat poti de repede sa nu pierd si aceasta luna :(

Multumesc din suflet si pupici tie si bb-ului Christian,

Daisy (Bianca)

Cea care spera

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Buna fetele!!!
Sa o luam pe rand...

pt.Daysy:

Cred ca sotul tau face alergie la Carpicon,asa se manifesta alergia.Eu m-am uns pe picior si mi s-a inrosit locul,ma ustura si-mi venea sa ma scarpin dar nu puteam ca era locul sensibil.Nu trebuia sa-ti introduci carpicon fiindca este prea puternic si nu se aplica pe mucoase,asa ca eu zic sa te opresti imediat sa faci spalatura cu ceai de galbenele si bicarbonat,te ungi cu alifia de galbenele care este antialergica si neutralizeaza tot ce este prea acid pe acolo.Il ungi si pe el apoi la treaba...Puteti avea contact dar numai dupa toata procedura de seara din trat.meu,da?
El se va spala bine si sa se unga cat de des poate cu alifia de galbenele fiind foarte buna in astfel de cazuri.
Sa ma mai tii la curent cu voi,da?



Pt.aaaa,bine ai venit in familia despre copii!
Eu zic sa tina trat.pt.barbati,care l-am scris pe forum si are rez.foarte bune.Rog fetele sa-ti scrie link-ul ca eu nu mai retin unde l-am scris...Sotul tau este cooperant,fiindca plantele nu sunt foarte bune la gust!?!

Daca ai intrebari ,le astept!!!



Pt.Kerstin:

La temp.pe care o ai s-ar putea sa fie sarcina,abia astept vestea!!!Daca esti cu bebe s-ar putea sa ai dureri(normale)cand se implanteaza ouletul in mucoasa uterina-el sapa acolo ca sa se fixeze.Daca nu,durerile sunt normale in trat.nat.inseamna ca plantele lucreaza si ca au intalnit ceva iar acum rezolva ,daca nu te-ar durea ar insemna ca nu ai ceva grav sau nu le iei cum trebuie.Daca ai luat tinctura de muguri de zmeur si cretisoara e bine,ar fi fost excelent daca ai fi luat macar naprasnicul fiindca el mentine efectul trat.-lui ( dupa terminarea lui )sa nu mai ai probleme,adica sa nu revii la vechile probleme.



Pt.Ariela:

Scumpi,poti face trat.meu cu toata increderea s-ar putea(la ce ai tu) ca numai dupa prima menstruatie din timpul trat.sa ramai cu burtica!!!
Poti continua sedintele de reflexo ca n-ar fi bine sa intrerupi acum cand corpul este rascolit,da?
Daca esti hotarata sa faci trat.sa-mi scrii ca sa te ajut,bine?

Va pupicesc pe toate!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matia spune:

Livia, draguto cred ca te-am siciit destul pina acum dar mai vreau o confirmare de la tine. Am luat (si iau inca)pulbere de seminte de marar,1 cana ceai de cretisoara pe zi, kamayani, vit C, vit E, acid folic,tinctura de coada soricelului si de zmeur si 800-1000 ml ceai napraznic.
Ti se pare suficient? Eu cred ca nu am decit un dezechilibru hormonal( dupa ce am tratat trompele infundate) si pe fundul uterin un miom.(Dr. zicea ca nu va pune probleme la nidare miomul).Ce zici, iau destule? Nu prea mai imi da mina sa mai iau altceva, dar tu spune-mi ca vad eu.....Crezi ca totusi miomul asta pune ceva probleme?Cred ca nu am ce sa iau pt. el !
Spune-mi neaparat tre' sa simti cind se prinde ouletul sau se fixeaza si pe nesimtite?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kerstin spune:

Iti multumesc din suflet Livia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariela spune:

Buna,Livia.Am asteptat cu sufletul la gura sa vin astazi la servici ca sa ma uit pe INTERNET.Eu nu am calculator acasa, asa ca singura mea legatura cu tine este de aici de la servici.Numai de aici pot vorbi cu tine.Te implor spune-mi si mie ce sa fac pentru ca esti singura mea speranta.Am pierdut atatia ani degeaba, varsta mea nu mai tine cu mine ,am 35 de ani, doctorii toti sunt niste prosti,si tu esti singura mea speranta.In plus, am mai scris aici , trebuia sa am ciclul pe 6 martie, nu a venit nimic pana acum 2 zile,cand au aparut cateva semne ca ar veni.Sigur nu e sarcina,pentru ca am mai avut asa si anul trecut in vreo 2 luni.A intarziat cate 2 saptamani si pana la urma s-a hotarat sa vina.Fetele m-au incurajat ca e sigur sarcina,sa ma duc la farmacie sa cumpar testul , dar eu nu m-am dus pentru stiu ca nu este, si nu are rost sa mai dau bani si pe el.Stiu ca nu costa multa, dar crede - ma nu mai am.Si sedintele de reflexo costa 200 de mii - 1 ora.E cam mult,dar poate ma ajuta.As incerca orice m-ar ajuta in aceasta problema.Mai am 3 sedinte si le termin,pentru ca in total se fac 10 si apoi se face pauza.Si sotul meu acum imi reproseaza de ce se intampla, de parca nu ar fi vrut si el atunci sa fac avort.Atunci a fost de acord.Acum asteapta totul de la mine.Si parintii si socrii , toti.Nu te supara ca ti-am scris atatea dar nu pot spune lucrurile astea oricui.Te pup si te astept.Ai grija de tine si de bebelus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daisy spune:

Merci mult, Liviuta!

Am sa te tin la curent, bineinteles!

Pupici mici si dulci tie si BB-ului Christian!

Daisy (Bianca)

Cea care spera

Mergi la inceput