1. pentru Livia

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CODRINA spune:

Buna Livia ,
Sunt aspiranta incepatoare Codrina care a inceput cu balbiieli.
In primul rand as dori sa te felicit pentru tot ce ai facut pentru a-ti reliza visul ; esti o mare luptatoare si ai avut tenacitatea si intelepciunea sa cauti si sa alegi ce e mai sanatos si mai sigur pentru tine.
In al 2-lea rand iti multumesc alaturi de celelalte asipante pentru tot ceea ce faci pentru noi, fiindca iti rupi din pretiosul tau timp pentru a ne lumina noua calea.
Te rog , daca ai timp, citeste ce am postat eu la subiectul Laparoscopie (bineinteles, cel pe care am reusit sa il trimit) si spune-mi si mie comentariile tale. Crezi ca ar fi mai bine in cazul meu sa nu fac laparo, ci sa incep tratamentul tau? Este eficace oare in cazul trompelor infundate?
Si altceva: avand in vedere analizele mele hormonale, crezi ca am si probleme de ovulatie?
Ce semnifica faptul ca estradiolul este foarte mic?
Sper ca nu te-am plictisit/deranjat prea mult, si astept cu infrigurare raspunsul tau.

Te pup ,
Codrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Buna fetele!!!

pt.Matia:Eu nu mi-am mai luat temp.fiindca pt.mine era un stres inutil,mereu termometrul arata 36.5 cu mici variatiuni asa ca...m-am lecuit!Culmea temp.ar fi trebuit sa fie mai ridicata la inceputul sarcinii, cand am masurat eu ,si nu era...Eu zic sa nu te mai chinui!
Si eu imi simteam ovarele ca lucrau chiar si cand a fost ovulatia...ma durea in partea cu pricina ca pe tine.

Pt.Codrina:

iti raspund in partea cealalta...bine?Un pic mai tarziu,acum culc bebele si o sa am timp mai mult!

pupici!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CODRINA spune:

Draga Livia,
Multumesc pentru raspunsul tau promt. Mai am niste nedumeriri, daca nu te superi:
1. Azi sunt in a 21-a zi de ciclu, iar in ziua in care imi va veni, va trebui sa sun la dr. Niculescu sa ma programeze in prima parte a ciclului urmator, deci cam pe 31 martie ar trebui sa ma internez.
Sa aman laparo o luna pentru a face trat tau, sau sa fac acum laparo si sa incep si trat tau concomitent?
2. Trompele mele sunt permeabile pe tot parcursul. La HSG se vede foarte clar cum circula lichidul de contrast in uter si pe toata lungimea trompelor, dar la capetele dinspre ovare (in jos)pe unde ar trebui sa intre foliculul in trompa, sunt ingrosate (cel putin asa s-a exprimat dr Niculescu)in sensul ca se vede ca si cum lichidul de contrast s-ar fi acumulat intr-o mica punga.Banuiesc ca acolo este si obturat si de aceea nu a mai intrat nici un folicul in trompe. Sper ca asta sa fie singura cauza a infertilitatii mele, si ea sa fie reparabila.
3. Ce crezi despre estradiolul meu f. mic, desi eu am ciclu normal?
4. Trat tau incepe din prima zi de menstra (sangerare) sau imediat dupa ce se opreste?
5. Metranidazolul se introduce pe perioada menstrei pentru a curata mai bine eventalele infectii?

Iarta-ma daca te-am retinut pre mult; raspunde-mi doar daca ai putin timp, fiindca stiu ca esti ocupata cu micutul tau.

Pupici,
Codrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia spune:

Draga Livia,

Uite ca am aparut iar in lista luuuunga de mesaje pentru tine. De data asta cu o noua problema. Am facut laparoscopie si mi-au desfundat trompele... din pacate erau amandoua infundate si nu cred ca reuseam eu prea multe cu plantutele, asa ca ma bucur ca am facut-o.
Din pacate la nici 2 saptamani dupa operatie am racit groaznic (inca mai sunt infundata). Eu eram o persoana puternica si pana anul asta cred ca am mai racit acum vreo 5 ani si mi-a trecut in 2 zile... In iarna asta, insa am racit de 3 ori destul de urat!
Spune-mi daca pot lua ceva ca sa imi creasca imunitatea.

In alta ordine de idei, dr. ne-a spus sa ne protejam in urmatoarele 3 luni. Tu ce zici? Sa mai iau plantute in perioada asta? Sau sa stau linistita 3 luni si sa vad ce se intampla atunci, poate nu mai e cazul? Multumesc mult de ajutor!

Ce face bb?

Letitia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Eu zic sa iei plantutele in continuare au efect sa-ti creasca si imunitatea+ca o sa-ti revii mai repede dupa interventie + o sa invete corpul sa lucreze sanatos si sa nu mai ai dereglari,mai ales ca trompele sunt permeabile este excelent!!!.Eu nu am mai racit deloc de cand am facut trat...

Te pup!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Metronidazolul se poate folosi oricand iar trat.meu la fel.Eu zic sa amani o luna si apoi sa faci laparo ,poate nu mai ai nevoie de interventie dupa trat.nat.,ce zici?Dar daca totusi vrei sa faci...poti incepe trat.nat.de acum,faci operatia iei plante in continuare pt.refecerea rapida -ca sa nu mai astepti 3 luni.
Sa-mi spui ce te-ai hotarat!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaDo spune:

Draga mea,Livia
Spune-mi, te rog,ce pot lua din tratamentul tau acum cand sunt in a 16-a zi a C.pentru a pregati "terenul" pentru luna viitoare,cand voi urma tratamentul complet ...si va veni si jumatatea mea acasa pentru a-l face pe bb.
Spune-mi daca pe viitor o parte (care?)din tratamentul tau va putea face si reglarea hormonala a organismului.
Te pup si iti multumesc!
Oana M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Buna!
Poti incepe cu tinctura(sau semintele de marar si telina)timp de 21 de zile.Cura nu se mai repeta in celelalte luni.Pulberea de naprasnic de 3ori pe zi sublingual+ceaiul de naprasnic(preparat special)+ceaiul de cretisoara+kamayani+tinctura de muguri de zmeur.Seara ungi vaginul cu alifie de galbenele si introduci si un bulgaras de argila(uns si el cu alifie) pe care-l scoti dimineata.
Restul adaugi pe parcurs dar sa nu fie pauza mare intre ce vei lua acum si ce trebuie sa mai adaugi,max.3 saptamani,da?

Sa-mi scrii daca nu te descurci,chiar si pt.cel mai mic amanunt,bine?
Te pup !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Am uitat sa-ti scriu...
Ce am enumerat mai sus vor avea efect puternic reglator,vei simti dupa cateve zile de administrare,restul plantelor vor completa acest lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

Liv,
Masaj cu crema de galbenele...s eface zilnic??


Noroc tzie, mie...tuturor!!"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput