1. pentru Livia

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kerstin spune:

quote:
Originally posted by

Draga Livia,

Am citit despre tratamentul tau pe site si fiind o adepta a produselor naturiste mi-am cumparat plantele pentru a incepe tratamentul. (Am urmat diferite tratamente homeopate pt alte afectiuni si le-am tratat cu succes.)

Stiu ca nu ai timp dar te rog sa-mi spui daca in timpul tratamentului raman insarcinata, plantele ar avea efect negativ asupra produsului de conceptie? Tu ai ramas insarcinata in timpul tratamentului sau dupa ce l-ai terminat?

Daca nu iau pulberile de marar, telina si naprasnic se poate produce un dezechilibru hormonal?
Eu incep serviciul la ora 7 si imi este destul de greu dar sper sa o scot la capat!
Cafeaua are efect negativ?

Multumesc anticipat !

Sa treci cu bine peste perioada de crestere a dintisorilor la bebe!



Cat`s claw se ia doar diminesta si seara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

In sfarsit vesti de la voi...Abia asteptam!
Pt.KERSTIN:
Da numai dimineata si seara.Eu nu am stiut exact cand am ramas cu bb si am facut o luna de trat.peste bb si nu mi-a daunat fiindca mugurii de zmeur,naprasnicul si cretisoara sunt plante care mentin sarcina si au continut crescut de progesteron benefic sarcinii,dar daca iei si alti hormoni(artificiali)aici se schimba foaia,am mai scris...
Cat despre pulberi le poti inlocui cu tincturi si-ti va fi mai usor dar trebuie sa le iei ca sa fie bine.Stii ca trebuie sa iei 21 de zile apoi scapi!Iar naprasnicul il iei tablete in loc de pulberi.


Pt.Catalina:
Este foarte bine cum procedezi.Nu trebuie sa ceri produse speciale vaginale.Iar cu ovulatia poti lua de la farmacie un mic aparatel(cred ca ii spune inductor sau detector de ovulatie)cu niste lamele pe care pui o picatura de urina si-ti indica in fiecare zi daca ai sau nu ovulatie.Stii produsul?
In leg.cu durerile, asa trebuie sa simti ca ,se curata totul pe acolo si sa vezi menstruatia cum o sa fie...dar sa nu te sperii ca e de bine!

Pt-Andrruzza:
E foarte bine cum ti-a venit menstruatia.Ai grija ca poate veni bb ,acum sa bei ceaiul de cretisoara ca sa se fixeze ouletul(in perioada fertila).
La ovare este normal sa simti ceva,asa ca nu te ingrijora,ele acum lucreaza singure si probabil se pregatesc pt.ovulatie.Poate faci si spalaturile cu bicarbonat cand va veni vremea ca sa fie mediul propice pt.miscareti.

Pt.Diana:
1.Poti sa iei linistita ca nu este prea mult daca mai ai putin pana termini cu pulberea ,este o.k.!
2.Daca ai cu ce sa-ti detectezi ovulatia este perfect ca sa stii cand sa ...Apropo de dureri si eu le-am avut si credeam ca este ceva in neregula dar de fapt cand outul coboara in uter si se fixeaza se produc niste dureri de intensitati diferite fiindca el sapa in mucoasa uterina ca sa se prinda... de aici durerile.
3.pt.lumbago iti recomand crema Comag A cu rezultate bune in astfel de probleme-gasesti si la farmacii.

Pt.Criesnemes:
Da, ceaiul se bea in fiecare zi cate 2 cani,una dim. si una seara.



Pt.Cata am sa scriu cam ce analize trebuiesc dar mai tarziu fiindca bb nu mai are rabdare acum,bine?

Va pupicesc pe toate si daca am omis cate ceva,mii de scuze,scriu si eu cand imi permite timpul(adica bb).Mai astept intrebari...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Draga Livia, nu contenesti sa ma uimesti cu grija ta. Iti multumesc din suflet pentru sfaturi, ma bucur ca totul este bine, de altfel si eu simt in sufletul meu ca este.
Iti urez numai bine pentru micutul tau si imi cer iertare pentru momentele cand intrebarile mele te-au rapit de langa el.
Domnul sa te ajute, la fel cum ajuti si tu atatia oameni!
Te voi tine la curent cu evolutia mea, si NUMAI CAND AI PUTIN TIMP, astept indrumarile referitoare la analize.
Te sarut cu drag,

Catalina, o viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Pt.Cata:
Dozari hormonale sanguine sau urinare :
-estrogen
-progesteron
-LH/FSH
-prolactina
-testosteron
-cortisol
-17 cetosteroizi
-gonadotrofine urinare totale
-hormoni tiroidieni
Examenul glerei cervicale
Test de penetratie in vivo(se efectueaza in perioada ovulatiei intre a 12-a si a 14-a zi a ciclului menstrual iar examinarea microscopica realizandu-se la interval de 12-14 ore de la actul sexual.

Cam astea ar fi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camisv spune:

Livia, am si eu o intrebare: ce fel de bicarbonat se foloseste la spalaturi, de sodiu sau de amoniu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Bicarbonat de sodiu.
Pupic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kerstin spune:

Multumesc din suflet pt raspuns! Sa ai o primavara fericita alaturi de familie si sa te bucuri de bebelusul tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Livia, iti multumesc foarte mult pentru indrumarile privitoare la analize. De indata ce voi avea ceva firfirici (ca astea e tare scumpe ...)le voi face si iti voi comunica rezultatele.
Numai bine !

Catalina, o viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Livia, am totusi o intrebare.
Eu in acest moment am o intarziere de 4 zile.De obicei, fara medicamente imi poate intarzia ciclul si 3-6 luni. Am insa credinta ca luand tratamentul natural, nu va mai fi asa. Eu as vrea sa te intreb in ce prioada este cel mai bine sa fac aceste analize. Adica, exista o anumita perioada, sau le pot face oricand ?
Iti multumesc!

Catalina, o viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Daca nu ai menstruatie poti sa le faci oricand.Daca ai menstruatie cu probleme (neregulata)le faci cu 7 zile inainte de perioada presupusei menstruatii.Dupa ce-ti da rezultatul analizelor si daca ai ceva cu vre-un hormon iti va spune la laborator cand sa repeti analiza pt.respectivul...adica atunci cand este optim pt.o determinare mai precisa.N`teles?
Pupic!!!

Mergi la inceput