1. pentru Livia

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Scumpi...
Dupa cum sunt analizele este o problema hormonala.Daca se va regla aceasta problema nu va mai fi nici progesteronul scazut.Asa ca ,eu zic sa faci trat.meu,tot, ca daca o sa iei doar progesteron nu rezolvi nimic fiindca corpul tau e dereglat si ,cum nu mai iei medicamente iar va fii in deficit de acest hormon;trebuie invatat sa secrete singur hormonii necesari,nu?
Stii de trat.meu ?Daca vrei sa-l faci eu te ajut cu mult drag!
Mai stii ca, ceaiul de naprasnic se prepara un pic altfel ca sa aibe efectul dorit?
Cum am vazut, sotul tau e bine iar la tine doar sa rezolvam acest deficit si va fi o.k.,trebuie sa tii trat. min.3 luni.Poate ai norocul meu...dupa numai o luna de trat. am ramas cu burtica!!!
Ce zici,incercam?Eu te voi ajuta si cu cel mai mic amanunt!!!
Pupici!!!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisnemes spune:

Draguta,
Stiu de tratamentul tau , l-am listat de pe vechiul forum si chiar am cumparat o parte din plante.Nu am mai gasit ceai de napraznic si nici pulbere de napraznic dar mai caut si la alte plafare.Am cumparat doar argila granule, tinctura de telina, crema de galbenele,ceai de dragaica si coada soricelui. Cand o sa am tot de ce am nevoie vreau si sunt foarte hotararta sa incep acest tratament pentru ca am incredere in tratamentele naturiste.Am mai citit si din raspunsurile pe care le-ai dat altor fete sicred ca am invatat multe,am vazut ca ele sunt foarte optimiste, iar acest lucru ma bucura foarte mult pentru ca eu anul trecut am trecut printr-o perioada grea de suparare ca nu am ramas insarcinata.Am inceput sa gandesc pozitiv si lucrul acesta ma ajuta foarte mult.
Multumesc pentru tot ce faci pentru noi.
Puipici multi

Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Iti tin pumnii si daca ai intrebari stii unde ma gasesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kerstin spune:

Draga Livia,

Am citit despre tratamentul tau pe site si fiind o adepta a produselor naturiste mi-am cumparat plantele pentru a incepe tratamentul. (Am urmat diferite tratamente homeopate pt alte afectiuni si le-am tratat cu succes.)

Stiu ca nu ai timp dar te rog sa-mi spui daca in timpul tratamentului raman insarcinata, plantele ar avea efect negativ asupra produsului de conceptie? Tu ai ramas insarcinata in timpul tratamentului sau dupa ce l-ai terminat?

Daca nu iau pulberile de marar, telina si naprasnic se poate produce un dezechilibru hormonal?
Eu incep serviciul la ora 7 si imi este destul de greu dar sper sa o scot la capat!
Cafeaua are efect negativ?

Multumesc anticipat !

Sa treci cu bine peste perioada de crestere a dintisorilor la bebe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Draga Livia, iti multumesc din suflet pentru raspuns, iarta-ma ca pana acum nu am dat nici un semn, dar eu scriu de la serviciu si de vineri pana acum nu am fost.
Iata in detaliu modul cum iau eu aceste plante si ce anume iau:
Orele sunt 5:30, 11:00 si 18:00 (bine, pana le iau pe toate se face vreo ora si ceva de fiecare data). Mananc la cel putin 15 minute dupa ultima.
Intai iau pulberea de marar, sub limba (e adevarat ca am tinut-o numai 2,3 minute, dar acum o voi tine cat pot mai mult), dupa 15 minute iau pulberea de plante (patrunjel, telina, feniul, chimen, anason) iar dupa o jumatate de ora iau 4 tablete de napraznic, tinctura de zmeur in apa si Kamayani. As aprecia mult daca mi-ai indica eventualele greseli pe care le fac. Stiu ca nu am luat crema de galbenele si argila. Am sa le cumpar dar m-am tot codit sa iti pun o intrebare care cred ca o sa sune prosteasca - trebuie sa cer crema de galbenele si argila speciale pt. tratament intravaginal ?

Sunt foarte fericita sa iti spun ca duminica am simtit pe bune ca ceva se intampla cu ovarele mele. Nu ma mai inselam, cu siguranta, pentru ca imi amortisera picioarele de durere. In plus, sa vezi ce fata am, zici ca sunt copil, aveam o iritatie care s-a facut nevazuta. Sunt foarte incantata si am mare, mare incredere in sfaturile tale.
Imi cer scuze daca uneori pun intrebari la care s-a raspuns pe forum inainte, te rog sa ma crezi ca rareori am timp sa citesc/scriu atat cat as vrea. De fapt lipsa timpului este si motivul principal pentru care nu tin tot tratamentul.
Apreciez in mod deosebit felul in care ne raspunzi la fiecare si te preocupi de binele nostru. Din suflet, multumesc.

Am insa acum un stres. Mie trebuia sa imi vina ciclul pe 28.02. Ca de obicei (la mine) nu s-a intamplat nimic. Azi am sa merg sa iau un test de sarcina ca sa mai stric unul, asa pentru orice eventualitate. Problema este ca, din cauza ca menstruatia nu vine la timp, nu pot stabili o perioada clara de ovulatie si deci nu stiu cand ar trebui ca respectiva activitate sa fie mai intensa. Offf! Acum, eu merg inainte cu tratamentul si sper sa mearga totul bine.
Inca o data iti multumesc pentru grija ta.

Catalina, o viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabyna spune:

Catalina, ti-am scris pe un subiect separat pe 1 martie, te rog eu mult il citesti si imi raspunzi?Te rog mult...Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_b spune:

Liviutzo, am patit doua necazuri, poate ma poti ajuta.
1. Sint in a 27 zi de tratament si mi s-a terminat ceaiul de napraznic, la Plafar mi s-a spus ca momentan nu se mai gaseste pe nicaieri. Eu iau in locul unei lingurite de pulbere de napraznic 4 capsule de napraznic. Crezi ca as putea inlocui si ceaiul cu capsule ? Si daca da, cele 3-4 zile cit mai am de luat capsulele (pt. ca ai zis ca pulberea se ia 1 luna), n-ar fi prea mult ?
2. Eu n-am respectat zilele de 9-18 pt. , pentru ca la mine ovulatia se producea prin ziua 18 (conform temperaturii bazale). Acum, pt. ca t.b. s-a dereglat, am urmarit ovulatia cu un minimicroscop "maybe baby" poate ai auzit de el. Ei bine, el mi-a aratat ca ovulatia s-ar fi produs in a 20 zi. Asa ca am prestat in a 19 zi si in a 20 zi dimineata, am si apucat sa stau 30 min in pat si dupa vreo ora am reusit sa fac o miscare gresita si sa ma aleg cu un lumbago de toata frumusetea. Imi pare rau ca-ti redau filmul prestatiilor, dar e necesar pt. intrebarile pe care ti le pun.
2-1. Daca outul meu a dat noroc cu , crezi ca a mai avut chef sa se fixeze pe undeva, dat fiind durerile mele ingrozitoare ?
2-2. N-ai tu vreun remediu si pentru lumbago, ca ma omoara cu zile de 1 saptamina ?

Iti multumesc ca reusesti sa-ti faci timp si pentru noi, desi daca as avea o dulceata de bb ca al tau as sta toata ziua sa-l dragalesc.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Draga Livia, daca ai putin timp, cand imi poti raspunde la mesajul postat mai sus, te rog mult, imi poti indica ce analize mi-ar fi necesare. As vrea sa fac niste dozari hormonale care sa imi indice cum stau acum dar nu stiu ce sa cer daca merg la un laborator.
Iti multumesc.

Catalina, o viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Diana. ceai de napraznic se mai gaseste la un miniplafar chiar in incinta metroului de la Pta Unirii, la iesirea dinspre restaurantul Horoscop (este vizavi de o florarie), cum treci de aparate il vezi.
karula

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

Liviutza

Astazi mi-a venit ciclu. Am tinut cam 28 de zile tratamentul naturist, adica l-am inceput inainte de ciclu cu 3 zile + 25 zile ..
Acum, prima zi de ciclu, nu mai simt durere jos la burtica, cum simteam deobicei, ci in parti, in dreptul ovarelor. Simt de parca ma chiupeste si simt acolo f f f cald. Oare e bine???

Te pupik!

Noroc tzie, mie...tuturor!!"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput