1. pentru Livia

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

matia,

Livia a spus ca-i problema de fertilitate, nu sterilitate.
Sterilitatea este cand nu ramai, iar infertilitate cand nu se poate fixa sarcina si duce pana la capat.
Sterilitatea nu-i acelasi lucru cu infertilitatea.
O sa te lamureasca si livia.


Noroc tzie, mie...tuturor!!"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

Livia,
Inca am senzatia de greatza, dar n-am intrerupt tratamentul...si nici n-am de gand....l-am tinut 22 de zile...tre' sa mai rezist 6 cel putin...ma lupt cu mine:) si cu starea de greatza, tre' sa fiu mai puternica decat greatza, nu?:)) De altfel, am doar senzatia asta de greatza, in rest ma simt ok!
Te pup!

Mai scrie-ne despre uter bicorn cand ai timp!!

Noroc tzie, mie...tuturor!!"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_b spune:

Livia,
In mod normal, cam in a 18 zi aveam ovulatie si cam cu 3-4 zile inainte se modifica consistenta mucusului.
Acum sint in a 19 zi de tratament si vad ca nu se intimpla nimic. Nici mucusul nu s-a modificat, nici pe la ovare nu mai simt nimic, in general n-am nici un simptom. E frumos ? Ovarele le-am simtit pe la inceputul tratamentului, dar acum ... nimic. Vad ca toate celelalte fete care urmeaza tratamentul tau au tot felul de gretzuri, dureri samd, si tu spui ca-i normal. La mine e normal sa nu se intimple nimic ?

Pupicei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Nu trebuie neaparat sa simti ceva,durerile apar in functie de afectiune.Daca este ceva obstruat normal ca apar dureri la desobstruare.Daca este doar de reglat hormonal nu sunt dureri,la chisturi iar sunt dureri si tot asa...
O sa-ti dai seama ca s-a intamplat ceva la prima menstruatie cu plante:aspect,durata...si apoi la ovulatie...De obicei ovulatia apare cu 14 zile inainte de urmatoare menstruatie!
Te pupicesc si sa-mi mai scrii de simptome!
Acum o sa scriu la fete despre uterul bicorn...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matia spune:

Cind iubito, cind...ca oricum tremur ca o frunza.....!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Are dreptate Andrruzza cu explicatia.
Sa va spun despre anomaliile uterine generatoare de infertilitate si cum se rezolva ele.Acestea pot fi :
1.congenitale (se datoreza unor deficiente in dezvoltarea normala a canalelor Müller)si sunt:
-agenezia uterina -generatoare de sterilitate definitiva
-agenezia uterina unilaterala
-uterul bicorn
-uterul septat
-hipoplazie uterina cu sau fara malformatie
-vicii de pozitie
Aceste modificari in functie de gravitate beneficiaza de trat.chirurgical cu rezultate foarte bune.Uneori nu este nevoie de interventie chirurgicala sarcina instalandu-se normal.In aceste situatii obtinerea unei sarcini se face mai greu.

2.dobandite:
-inflamatii uterine(endometritele)
-factori distrofici(fibromul uterin)
-leziunile cicatriceale(sinechii uterine genereza sterilitate in 85% din cauzi prin impiedicarea migrarii si a nidarii oului)
Si acestea se trateaza chirurgical asociindu-se si un trat.hormonal.


Pupici!!!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Draga Livia,
sunt cam trista, pentru ca citind toate cate discuti cu fetele pe subiectul acestui tratament, imi dau seama cat nu stiu.
Dupa cum probabil stii, eu am imbratisat varianta de tratament pe care Doina ne-a spus ca a tinut-o (pulberea, marar si Kamayani - i-am asociat eu si Napraznic tablete, o fi bine?).
Mi-am cumparat toate plantele de care zice ea (patrunjel,telina, fenicul, anason, chimen), am mai luat marar si pe langa astea am luat Kamayani (pe care il iau deja de 20 de zile si Napraznic tablete).
Acuma, citind toate cate s-au scris pe acest subiect, am noi intrebari si nu stiu daca este bine ceea ce iau.
Adica: trebuie sa le iau intr-o anumita ordine? Am inteles ca trebuie sa fac pauza intre pulberea aceea amestec si cea de marar si tabletele de napraznic ?
Crezi ca are ceva daca le iau cu miere, imi e mai usor sa le inghit astfel? Deci trebuie sa le tin catva timp in gura inainte sa le inghit ?
Daca mai ai si alte sfaturi pentru mine - eu am fost diagnosticata cu ovare polichistice si am facut o laparoscopie in oct. ; in prezent nu mai iau nici un medicament si as vrea sa fac acest tratament pentru 21 de zile.
Iti multumesc anticipat pentru raspuns, imi cer scuze daca te bat la cap cu chestiuni pe care tu le-ai mai abordat dar sunt sigura ca stii cu cata infrigurare cautam orice informatie folositoare in situatia noastra.

Catalina, o viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Buna Cata!!!
O sa-ti raspund si o sa scriu de cate ori va fi nevoie doar bebe sa vina ca in rest...nici-un deranj sau plictiseala,da?
Ai grija ca daca iei pulberile au efect estrogenic puternic asa ca va trebui sa iei cu naprasnic si tinctura de muguri(mladite) de zmeur care au efect progesteronic,ca sa se creeze un ehilibru.
Eu zic sa iei doar marar tinctura(este mai usor de adm.3-4 lingurite pline pe zi dizolvate intr-un pahar mic cu apa) si celelalte sa le amesteci si sa faci pulbere.
Indiferent cum le vei lua trebuie sa fie min.15 minute pauza intre ele iar fata de ceai sau tablete(naprasnic) sa fie o jumatate de ora.Sa mananci doar la 15-20 min.de la adm.tuturor plantutelor.
Cu pulberile si tinctura de marar faci trat.unic de 21 de zile dar cu naprasnic o luna iar cu tinctura de muguri de zmeur min.3 luni.
Asa se adm.plantele care vrei tu sa le iei,daca vei lua mai mult sau mai putin nu vor avea efectul dorit.Te mai sfatuiesc sa te ungi vaginal cu crema de galbenele si apoi sa introduci seara cate un graunte(cat o aluna) de argila acestea vor avea rolul de a lucra la ph vaginal si de a face drumul propice pt. si de a rezolva inflamatiile de pe acolo(in plus argila act.si asupra chisturilor).
Cam atat...daca ai ceva nelamuriri...mai vorbim,da?
Te pup si spor la treaba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Draga mea Livia,
cum iti faci tu timp pentru noi toate !
Stii cata speranta mi-ai dat prin mesajul tau?
Eram asa de trista ca nu stiu cum sa iau aceste plante, daca gresesc, offf. Acum ma simt parca usoara, alerg sa iau crema de galbenele si argila.
Am printat deja raspunsul tau si ma voi ghida dupa el.
Din suflet iti multumesc, sa iti dea Dumnezeu mult sanatate ca tare ne mai ajuti pe fiecare.
Te pup cu drag.

Catalina, o viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Si eu va pup si cel mai mult imi doresc, acum,sa va "vad"cu bebei.


Mergi la inceput