Povestea nuntii... sau nunti de poveste

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Buna,
I-am promis Venessei - inger_alb ca o sa ii postez povestea nunti lor si sa va arat pozele de la nunta si de la botez... asa ca iacata... lectura placuta si numai bine


POZE de l anunta si de la botezul lui Angel
Buna fetelor,
Promisiunea e promisiune, cu totusi ca nu mai am cont pe DC eu ma tin de cunvat si va arat pozele de la nunta mea si va dau cateva detail despre cum s-a desfasurat evenimentul.
Am avut nunta pe 28 august intr-o Duminica o zi splendida dar cu peripeti, cu o noapte inaite. sanbata pe 27 am avut botezul baiuatului si binenteles al sotului deoarece nu il lasa in biserica daca nu era botezat ortodox. Bun totul.
Frumos in privinta sotului dar a baiatului nu prea. Mau chemat de acasa pt. Ca plangea in hohote de mai avea putin si lesina. Toata slujba lui a fost intr-un tipat si urlet . Am ajuns acasa iar bb tocmai a adormit dupa atata plans…. Lam scos din mir la o saptamana...... am servit cu neamurile mai da cate o vorba despre una alta si iacata ca sa facut ora de somn. Emoti nu am avut, pe cuvant, eram cu toate treburile la puct doar ca eram putin speriata cum o sa fie vremea. aproape toata luna a plouat. Nu cazuse nici o sambata sau Duminica frumoasa. dar m-am tot rugat sa fie frumoasa.
Am avut o noapte cu temperatura de ce?.........sotu si baiatul au avut temperatura cand unul cand altul cand amandoi de cand au fost botezati. Totul a iesit bine doar ca nu prea am dormit dar ce mai conta se crapa de zi si dai cand in dormitor cand in sufrageri asteptam ora 9 pt. coafor.
Gata cocul a iesit superb suna telefonul erau cei de la nunta de vis Bacau era sala-cantina incuiata . le-am spus sa sparga lacatul. Dai fuga la ei la ora 13:00 cu lacat nou deja erau asezate husele, inimioarele mai aveau ei dar era totul de o frumusete. Nu mai are rost sa scriu dar pt. ca a fost anulata nunta am pierdut restaurantul si a trebuit sa aceptam ce sa gasit dar a iesit totul frumos era o sala nemaipomenita. Trebuia sa ies de la mama de acasa dar sa anulat si pana la urma am iesit de la mine. Gata sotul se inbraca ce sa mai… era deosebit cu un costum alb, era minunat. Dai fuga repede si orneza masinile prima a lu tata cu fonta cu papusa etc.
Sotul era saracu asa de plutitor avea emoti mari chiar daca I-am explicat cap coada. Pleaca dupa nasi ma duc sus repede sa ma imbrac. Ma machez, ma imbrac ma ajuta surorile lu mama chiar daca am avut rochita cu trena de 6 metri era ca si cum nu o aveam . Puteam sa-mi lasa trena si so pun exact ca bretele fiind ca o pelerina. Gata vin wow era totu o splendoare deja cand scriu traiesc clipa Nasi mei au fost de o minunatie exact dupa cum me-am dorit cei mai minunati oameni din viata mea. varul mamei mele care l-am iubit de mica si mi-am dorit sa-l am ca nas. Oameni deosebiti pentru tot deauna.
Gatitul miresei. mirelui, nasilor ,parintilor, si domnisoarei-cavalerul de onoare au trecut prin emoti de bucurie si fericire. Domnisoara era sora mea si cavalerul baiatul nasilor. Coboram se arunca colacul se pun florile roz la doamne si bleu la domni exact asa era si sala roz,alb si bleu. totul in contras era frumos pacat ca trece de nu sar mai termina ce bine ar fi fost. Se face hora dansam sotul dai cu vin la lumea de afara eu cu prajituri era Lume doamne si se mai mirau si ma scuipau iar 28 august era cea mai stralucita zi lucea soarele de parca imi zambea.
Gata hai sa plecam spre biserica era la 5 minute de blocul meu. mama...mama hai unde sunt fetele care imi tine trena / cum nu sunt decat doua ?! Bine unde este Mihai si Laura erau nepoti dupa surorile lu mam noroc de ei i-am chinuit pana la biserica si sala atat in rest am mai indurat eu putin ptr. ca nu dansam in largul meu. dupa ce am fost furata m-am schimbat in rochie grena deschis si sotul costum negru cu cravata grena
Slujba a fost minunata mersul pe jos putin mai greu ma dureau picioarele dar nici ca nu ma mai interesa era ziua cea mai MINUNATA din viata mea. Sotul era plin de fericire si incantat de cate traditi avem. Am avut invitati ptr. 150 persoane si au venit 180 dar totul a iesit bine In privinta locurilor si meniului. A fost Duminica si o parte au plecat mai devreme care incepeau munca si chiar a fost loc de das. Am dansat mai putin pana 12:00 deoarece am asteptat invitatii dupa 12:00 am fost furata spre discoteca dupa ce l-au pacalit pe sot de 5 sampani l-am revazut. Ei fetelor intrase in patria muzici lui de negru am stat aproape 80 minute dar a fost un adevarat spectacol ptr. privitori sotul meu dansa de m-am crucit eu... ce binei mai statea. Ne-am dus acasa ne-am schimbat si dai dans. dans… dans exact vro 3 zile. ca dupa terminare nunti hai,la nasi hai la miri, hai la socri… totul o splendoare.
A! cu baiatul a fost bine doar cand ma vedea hopa dai tatica ca nu-l intarcasemi dar ma mai feream. Am avut o nunta ca-n povesti si mai bine spus ca cei care au organizat-o NUNTA DE VISSSSSSS! Ii multumesc lui Dumnezeu ptr. ziua deosebita care a fost si va mai fi in sufletul meu pana no mai fi. Nasilor care sunt si au fost TRUP SI SUFLET la aceasta nunta .Parintilor mei minunati si binenteles bucataresele care au fost Bunicile socri fratelui meu si matusa mamei mele si binenteles sotului care a fost un om extraordinar si dulce de lau iubit o nunta-n treaga. Am facut luna de miere La Slanic cu nasi , parinti si binenteles bb. Si exact ca-n tro poveste insarcinana dupa o luna de miere doresc sa fie fata ( doua luni si...).
Trei luni au fost de vis in Ro ptr. sot o luna. Toata organizarea nunti au fost facuta prin munca depusa si de mine de la cumparaturi idei toate au trecut prin ochisori si manutele mele si sunt tare mandra de asta. Voalul corotita etc. au fost cumparate de mine si platite cum sar spune de minunati mei nasi. si cam atat sper sa va placa pozele nu au fost asa multe dar casetele video 16 ore sunt deosebite.
Nu v-am uitat pa pa!



Nicole mamica lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
0 - 2 years 2 - 3 years
Opere de arte Mini-Vacante
Exerciti Animate



Decalotarea nu este necesara la baietei daca urineaza in jet si nu au infecti repetate in zona genitala. Apa si sapunul sunt suficiente pt pastrarea igienei intime la baieti. Luati si cititi despre www.cirp.org/library/treatment/phimosis/index_ro.html" target="_blank">FIMOZA si nu va mai chinuiti inutil bieti copilasi nevinovati.
Este totul normal daca arata www.cirp.org/library/normal/" target="_blank">ASA

Intrebari fregvente despre www.cirp.org/pages/parents/FAQ/index_ro.html" target="_blank">CIRCUMCIZIE. www.cirp.org/library/procedure/plastibell/" target="_blank">Poze cu etapele unei operati de CIRCUMCIZIE... priviti, mirativa, crucitiva si GANDITIVA BINE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Mut aici si cele 2 raspunsuri a lui fete sa poata acel subiect fi inchis... deci:

quote:
Originally posted by devylla

Vanessa ai fost ca un ingr alb in rochia de mireasa.
Baietelul tau e un scump.Sa-ti traisca.
Iti doresc toata fericirea din lume si problemele in viata sa te ocoleasca pe tine si familia ta.
Mult noroc!



quote:
Originally posted by ratusca1977

Gabbriela, vezi ca mai e un subiect asemanator aici: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48808&whichpage=11
Ar fi mai bine sa copiezi aici ce ai scris, e un subiect care exista deja.

Albumul nostru





Nicole mamica lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
0 - 2 years 2 - 3 years
Opere de arte Mini-Vacante
Exerciti Animate



Decalotarea nu este necesara la baietei daca urineaza in jet si nu au infecti repetate in zona genitala. Apa si sapunul sunt suficiente pt pastrarea igienei intime la baieti. Luati si cititi despre www.cirp.org/library/treatment/phimosis/index_ro.html" target="_blank">FIMOZA si nu va mai chinuiti inutil bieti copilasi nevinovati.
Este totul normal daca arata www.cirp.org/library/normal/" target="_blank">ASA

Intrebari fregvente despre www.cirp.org/pages/parents/FAQ/index_ro.html" target="_blank">CIRCUMCIZIE. www.cirp.org/library/procedure/plastibell/" target="_blank">Poze cu etapele unei operati de CIRCUMCIZIE... priviti, mirativa, crucitiva si GANDITIVA BINE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floarea de colt spune:

buna dragi doamme de acum!!!!
se face indata o luna de la nunta si eu nu am apucat sa ma adun si sa pun in randuri ....amintirile nuntii mele....
deci...totul s-a intamplat intr-o zi de sambata frumoasa de toamna...1 octombrie...
cu o seara inainte am stat pana tarziu si am aranjat prajiturile in caserole de plastic la care am atasat cate o fundita si o inimioara in interiorului careia era scris frumos numele noastre...
toata dimineata de vineri am facut marturiile ,cate o bomboana mare cu cireasa la mijloc am legat-o cu tul si fundita si un biletel in care multumeam invitatilor pt participare...imi pare rau ca nu am facut poze dar nu am apucat...
Intr-un final am terminat cu prajiturile ,am pregatit platourile si vinul pt biserica , am mai facut putina ordine in ganduri ca sa stiu a doua zi ce mai am de facut pas cu pas..si asa am adormit...gandindu-ma la ziua cea mare..dar nu cu emotie ..ci doar ingandurata ca imi va scapa ceva....
sotul meu....nu avea nici o treaba ..cel putin asa mi s-a parut mie...el voia sa iesim cu prietenii in oras...sa facem impreuna petrecerea burlacitelor si a burlacilor...desi toti prietenii nostri s-au casatorit in acest an....
dar inainte de a adormi mi-a marturisit ca toata ziua a avut un nod in stomac..si ca a fost extrem de emotionat...cum nu s-a simtit in viata lui niciodata...

bun....s-a facut sambata dimineata..ne-au trezit parintii cu o cafea la pat...am baut-o..si am sarit amandoi din pat...hai fiecare pe la treburile noastre...eu am intrat intr-o agitatie maxima...si ii terorizam si pe ai mei ..cu 1001 indicatii.....
sotul ne-a dus la coafor pe mine si pe mama....si ne-a recuperat cand am fost gata...acasa toata lumea calma...nimeni nu se agita..nimeni nu facea parca nimic...mai trebuiau duse la rest. sucurile si apa min, prajiturile pragitite de mine cu o seara inainte ,servetele roz si bleo personalizate ...marturiile...le coboram la masini ,si plec si eu la rest. cu cocul meu cu diadema...si in blugi ..trebuia sa mai dau ultime indicatii...
in sfarit...se apropie ora 12 ...sotul pleaca la prieteni sa se imbrace ,eu raman la mama ...sunt singura..domnisoarele de onoare nu au venit inca...nici rudele mele nu au ajus..ce ma fac...chiar sunt a nimanui....
mama si cu tata meu...super calmi....eu ii terorizez...dau indicatii..ufff....gata ...deja simt imi scapa de sub cotrol..totul..ma calmez...
vin si rudele de la iasi...e casa plina dintr-o data...eii e mai bine parca...ma linistesc...as vrea eu acum...un pic de liniste si un loc numai pt mine...dar...nu se mai poate....
incep sa ma machiez singurica, si sa ma imbrac tot singura...sun donsoarele ..sunt pe drum..dar nu mai am rabdare sa le astept...indata tre sa apara sotul si cu nasii...
cand sa imi pun rochia..mi se agata in diadema din par....m-ai ca imi venea sa plang...si chiar atunci intra pe usa domnisoara...ma ajuta...eii..gata..sunt o mica printesica...mici retusuri..parfumele ..rujuri...gloss...
ies din camera..toti ma privesc adimirativ...ma simt bine in rochita ...si imi vine ca turnata...nu ma derajeaza cu nimic...nici macar arcul nu il mai simt ciudat asa pe langa picioare..
a venit si mirele...si nasii....pupici... punem florile..mai dansam o mica hora in casa...io nu am vrut hora si nici colac rupt in fatza blocului....nu am avut nici cantareti live..doar pe calc..canta in surdina..muzica specifica...

bun...coboram...in fatza blocului..s-a adunat lumea ca la circ...si toti vor sa vada mireasa...iooo as vrea sa ma fac mica...ma duc repejor la masina..gata plecam in parc sa facem poze....

in parc...o minune de culori in frunzele cazute pe alei...ne plimbam de mana...pe pod...facem poze..e cald..e un soare cald de toamna tarzie....si ne simtim asa bine...si linistiti...ne sarutam...parca uitam ca suntem azi mire si mireasa..parca suntem niste simpli indragostiti care se bucura unul de altul ..si se plimba linistiti tinadu-se de mana....cred ...ca acolo in parc...am trait cele mai frumoase momente ale nuntii noastre ..alaturi de sotul meu...

facem poze in cele din urma..doar de asta am venit..
trebuie sa plecam la biserica...slujba a fost frumoasa..dar eram atata de emotionata incat nu mi-am amintit nici un cuvant din toata slujba...abia cand am avut casetele de la nunta...am ascultat cu nesat fiecare cuvintel rostit de preot...

am ajuns la restaurant...am fost intampinati de un grup de oameni care serbau ceva pe terasa restaurantului....si care...cand au vazut alaiul nostru apropiendu-se...au inceput sa chiuie sa strige...sa ne ureze de bine.....a fost tare emotionant si acel moment ...niste oameni care nu aveau treaba cu noi...au vrut nu numai sa stea deoparte si sa ne admire..ci chiar s-au implicat...intr-un mod placut...

restaurantul era aranjat asa cum mi l-am dorit..cu huse frez, si masa noastra tare dragut arajanta ..si balonul jumbo..si servetele mele roz si bleo...am vrut o nunta colorata...si am avut-o..

au inceput sa apara si invitatii...si vreau sa spun...ca nu mi-a venit sa cred cat de mult s-a dansat...si cum s-au distrat toti...si cat de frumoasa a fost acea noapte...

nu am vrut sa ma las furata...si nici sotul meu nu voia sa fiu furata...dar m-au luat si pe mine si pe el prin invaluire...pe el l-au luat la o hora intre barbati si pe mine..m-au dansat vreo doi dupa care...desi strigam la sotul meu....m-au scos cu forta din rest..si apoi in brate..au fugit cu mine -pana la maxi taxi...cu care erau veniti invitatii din suceava...
am fost in disco...si ca sa ma rascumpere..pe langa bere si sampanie ..sotul a trebui sa danseze cazacoic...si mireasa ...tigancusa....a fost distratie..maxima...

intr-un cuvant.....am avut o nunta frumoasa...pt care am muncit un an de zile..la toate micile detalii..noi doi ne-am implicat in tot..nu am apelat la ajutorul nimanui..pt ca am constatat ca ...mai mult ne incurcau decat ne ajutau.....

nu e usor sa faci de unul singur...sau ma rog in doi....o nunta...pe care ti-o doresti deosebita...si nu doar acolo ...ceva ce seamana cu o nunta..sau pe care o faci ...sa ca fie...
am invatat multe chestii de aici..de pe site...si pt asta va multumesc ca existati!!!!

pup doamnele...si urez viitoarelor doamne ..multa bafta la pregatiri...



nuntahttp://pg.photos.yahoo.com/ph/tomaanamaria2005/my_photos


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Iata ca a venit si randul meu sa scriu povestea nuntii. Voi incepe cu ziua de miercuri, 19.10.2005. Matrezesc pe la ora 8 dar incerc sa nu ma foiesc prea tare ca sa nu-l trezesc si pe ubi. Nu reusesc si pana la urma se trezeste si se duce la baie sa-si faca toaleta de dimineata. In clipa aia sar din pat ca arsa: bine, bine maine ma marit, dar AZI e ziua LUI. Fug dupa el in baie si-i cant "la multi ani!" Cadoul i-l dadusem cu cateva zile inainte. Se bucura, ne sarutam muuult si duuulce dupa care...gata, ca avem treaba. Mai aveam de cumparat cate ceva. Aoleu, sa nu uitam sa luam caseta pt. camera de filmat. Aaa, si nici bomboanele pentru civila. Aoleu, trebuie sa-i iau lui ubi camasa pt. costum si pantalonii de la scurtat. Ubi pleaca la servici. Offf, iar stau singurica...Dar la cata treaba am, uit si plec la ale mele. Ma duc ii iau camasa bleu...uraaa, am gasit masura lui, 39. Vanzatoarea se uita cam lung la mine, zambesc, ii zic "deh, e tare subtirel" si plec la mama sa-mi iau de la ia pantofii de cununie. Apoi fuga in Piata Amzei dupa un buchet de flori de camp. In fine, pe la ora 14 ajung acasa incarcata ca un Mos Craciun si extenuata. Ii desfac camasa lui ubi din ambalaj si o las asa desfacuta pe pat, s-o vada cand vine acasa si sa-i vad reactia. Trantesc cutia de pantofi intr-un colt al camerei dupa care ma apuc de buchetul de flori de camp. Il desfac, ii tai sforile, e destul de incalcit dar pana la urma reusesc sa-l desfac si sa-l fac pe jumatate. Aranjez florile frumos, adaug plantele de decor, il leg cu fundita vernil de organza: gata, am buchet pentru cununia civila. Il pun intr-un borcan, afara in curte. Buchetul e superb din crizanteme mici de tot, galbene si pufuleti albastri. Buchetul are toate cele 3 culori in care ne imbracam ubi si cu mine la cununia civila: galben si verde eu, albastru ubi. La 17 am programare la epilat, manichiura si pedichiura. Termin la 18, a doua zi ma duc iar, la coafat. Grea zi, dar suntem amandoi plini de energie. Fericirea pe care o simtim alunga orice urma de oboseala.
Joi, 20.10.2005, ma scol iarasi pe la 8. La 9 trebuie sa plec pentru ca la 10 sa fiu la coafor. Incerc sa-mi calc bluza pentru cununie si-mi ies din minti pentru ca nu reusesc. O scol pe soacra-mea "va rog salvati-ma, nu se calca bluza". Ma sfatuieste ce sa fac, dar degeaba, parca nu vrea deloc sa se calce. Soacra-mea pana la urma zice "lasa, mama, iti pui sacoul pe deasupra si n-o sa se vada ca nu-i calcata bine". Asa o sa si fac, trantesc bluza cat colo, deja sunt plina de nervi, si ma apuc de camasa lui ubi. Noroc ca are camasa din bumbac si e usor de calcat. Termin repede cu camasa si ma imbrac. Ubi zambeste la mine din pat...ce bine de el, inca mai poate lenevi in pat, numa' eu tre' sa plec. Ii zic lui ubi ca pe la 12 cel tarziu o sa fiu inapoi. Ajung la coafor cu 10 minute mai tarziu, asta e. Si coafeza termina mai tarziu decat imi zisese. Abia la 11 eram gata. Iau repede troleul dupa aia maxi-taxi. La o statie de casa suna ubi, evident nerabdator si nervos: "unde esti, hai, vii odata?" Ii spun ca ajung in 5 minute, se linisteste. Ajung, ubi arata splendid in costumul lui bleumarin, camasa bleu si cea mai superba cravata pe care o are. E prima oara cand il vad cu cravata. Il admir, ii spun ca arata superb, ma ia in brate ma saruta, soacra-mea, haideti copii ca o sa aveti timp dupa sa va pupati, hai ca intarziem acolo. Era 11.45, cununia civila trebuia sa fie la 13. Indesam repede in masina camera de luat vederi, sampania, bomboanele, a venit si sora mijlocie a lui Cristi cu familia, indesam si florile de la ei si florile socrilor mei...am uitat ceva? "Luati-va si certificatele de nastere, poate va trebuie" zice sora lui Cristi. Eu stiu sigur ca nu ne trebuie dar, fie, lasa sa fie acolo. Ne apucam sa le cautam, gata le-am gasit. Aoleu, actele de la masina si carnetul de conducere al lui socru-meu. Le cautam amandoi...nu le gasim. le cautam peste tot...nimic. "tata, nu gasim actele unde sunt?". Socru-meu nu stie. Cristi incepe sa injure. Incerc sa-l calmez si-i zic "lasa ca luam taxiul" Soacra-mea si sora lui Cristi cu familia au plecat deja cu un taxi. Apuca-te si scoate toate boarfele din portbagaj, incuie masina si cheama un taxi. Noroc ca erau acolo cateva si ne-am urcat repede intr-unul. Soferul cand aude de starea civila ii da bataie tare de tot. Ajungem in 15 minute. E 12.15, e prea devreme. Incep sa filmez putin casa de casatorii. Apare si mama cu un unchi de-al meu. Ii pasez camera si lumea incepe sa apara. Pe la 12.55 urcam si intram. Fotograful de acolo ne aseaza pe fiecare in parte, vociferam ca noi avem fotograful nostru, ne zice ca nu se poate ca trebuie sa ne faca poze, in fine, n-am chef de cearta, si-asa sunt nervoasa ca nasii nostri care trebuiau sa ne fie si martori, nu au venit inca, incepe "cetatene...da" cand ma intreaba pe mine ma apuca spumele de-a binelea pt ca imi stalceste numele dar in acelasi timp imi vine sa si plang. Ca sa nu plang las capul in jos, in fine mergem semnam, primim flori, pupici, iesim de-acolo papam ciocolatele si bem sampanie, apar nasii nostri ne pupam, "Bai, sa nu ne faceti sa va asteptam si la biserica, pt. ca ma supar rau!!!" In fine, chemam 4 taxiuri, vin doar 3, raman in urma Cristi si sora lui cea mai mare. Ajungem pana la urma cu totii acasa cu bine. Mama vede pentru prima oara casuta noastra dar ii place. "E cea mai cocheta de pe strada" Hehe, pai normal, ca-i a noastra! E o vreme superba, imprumutam de la un vecin o masa mare din lemn si 2 banci si intindem masa in curte. Ne apucam de desfacut cadouri si se trang toti in jurul nostru. Uau, ce cadouri super am primit!!! Multumim!
Petrecem pana pe la 8 seara cand lumea incepe sa se retraga.

Urmeaza partea a 2-a

I wish I were an angel...

http://photos.yahoo.com/anangel_lexi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luana_ spune:

Draga mea, dar soacra nu ptea calca ea camasa?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Partea a 2-a

Vineri 21.10.2005 Suntem casatoriti oficial de o zi si suntem cei mai fericiti. Maine insa, e ziua CEA MARE! Ne trezim pe la 9. Mai avem de cumparat fructele si de dus sucurile plus fructele la restaurant. Ne apucam sa cautam actele de la masina pe care nu le gaseam ieri. Le gasim aproape imediat. Uff...slava Domnului! Eu, inca in pijama, ies in curte si ma uit la florile primite ieri la cununia civila. Arata splendid. Hotarasc ca nu mai are rost sa merg in piata de flori sa iau flori pentru nunta, le folosesc pe astea. Numai de-ar tine tot atat de bine pana maine! Aleg un fir de crizantema olandeza alba si ii fac cocarda lui ubi. I-o arat, ii place la nebunie. Fac una la fel pentru nasu' si le pun intr-un paharel cu apa. Se trezeste socru-meu, ii spun ca am gasit actele de la masina, gata putem pleca dupa fructe. Mergem luam portocale si banane, nu ne place cum arata strugurii si merele asa ca hotaram sa luam din alta parte. Pe drum ne amintim ca nu avem artificii de tort. Lasa ca luam de la cofetaria de langa piata, am vazut acolo. Uff, Cristi se simte usurat, ii era teama ca n-o sa gasim artificii. Ne oprim sa scot ultimii bani de pe card, de-acu ce-o fi o fi, luam mere de la un aprozar si struguri din piata. Ii zicem vanzatoarei sa ni-i aleaga pe cei mai frumosi ca sunt pentru nunta. Platim, ne ureaza casa de piatra si fericire, suntem incantati, mergem la cofetarie luam 6 artificii mari si plecam spre casa. Mancam repede ceva dupa care ubi si socru-meu incarca sucurile si fructele in masina. Pe la ora 5 dupa-masa suntem la restaurant, le predam tot ce trebuie, inclusiv artificiile de tort. Ajungem acasa, ii calc camasa lui ubi pentru a doua zi...hehe, astazi n-am prea avut multe de facut, dar maine...uff ce zi grea!!!
Sambata 22.10. Azi e marea zi: e 6 dimineata, mi-am pus ceasul sa sune! Uff, ce-as mai dormi! Dar nu se poate, imi fac repede un cappucino si 2 sandvisuri, le mananc, las cappucino-ul sa se raceasca si ma apuc de flori; repede fac cosulete domnisoarelor mici, imi place la nebunie cum au iesit, fac repede si buchetele domnisoarelor mari, SUPERBE! Apoi, cu ubi impreuna merg la masina si lipim florile si legam flori cu fundita la oglinzi. Ii dau lui ubi si florile pe care trebuie sa le puna pe masina nasului. Gata. Ma imbrac, imi dau seama ca tre3buie sa-mi iau numai jachete, nu tricouri, bluze sau altceva care trebuie scoase pe cap, pt. ca imi voi strica viitoarea coafura. Incerc sa-mi calc voalul, iar nu reusesc, iar o scol pe mama soacra "eee, mama la asta nu ma bag, daca ti-l ard?" "Ooooffff" il las asa, arata repede, dar asta e, il indes intr-o punguta, mai sifonat de-atat oricum nu se poate, indes si coronita si plec nu inainte de a-mi saruta puiul. Ne vom revedea abia la biserica si deja mi-e dor de el. Pe drum il sun disperata: " Ubiiii, am uitat sa luam casete video pt. nunta, ce ne facem??? Nu se poate sa nu filmam!" "Lasa, ca fug eu repede sa cumpar" Dupa alte 5 minute "Ubiii, nu uita piscoturile si vinul pt biserica" Dupa inca 5 minute ii scriu un sms ca am uitat sa iau CD-ul cu melodia pe care urma sa deschidem dansul. Ajung la coafor cu juma de ora mai repede dar e mai bine asa. Ma spala repede pe cap si ma pune pe bigudiuri. I-am spus coafezei sa faca ce vrea din parul meu ca eu am incredere in ea. O rog sa-mi refaca si manichiura ca mi s-a dus oja. Cu bigudiurile in cap merg la machiaj. Dureaza o gramada, si pe langa roieste inca o fata care imi face manichiura frantuzeasca. Saraca, trebuie sa mi-o refaca de vreo 3 ori ca eu tot uit de unghii si mi se sterge oja pe haine, pe scaun, pe peste tot. In fine, reuseste pana la urma intre timp cineva imi coase voalul. Ajung pe scaunul de la coafat si se incepe lucrul la frizura mea. Nu trece mult si-mi dau seama ce vrea sa faca Lidia, coafeza, din parul meu. Nu-mi vine sa cred: e EXACT, dar EXACT asa cum ma visam eu mireasa. Si asta fara sa-i fi spus nimic inainte!!! Termina si toata lumea din salon ma admira "esti ca o papusica". Dar eu parca am incremenit. Nu-mi vine sa cred ca aia din oglinda sunt chiar eu. Nu se poate, ii spun Lidiei "o sa zica mirele ca asta nu-i mireasa lui". Radem! Nu am cuvinte sa descriu cat de mult mi-a placut cum m-a facut! Le rog pe fete sa-mi cheme un taxi. Ies in intampinarea lui si astept nerabdatoare. In sfarsit apare taxiul. Ma suna ubi "Ai ajuns acasa?" "Nu, inca" "Pai hai, ce faci atata?" "Ho, ca ajung, nu te stresa ca nu te parasesc la altar!" Ma suna si mami "Unde esti?" "Ajung acusica". Cobor din taxi la un stop, taximetristul imi ureaza casa de piatra si toate cele bune, multumesc, alerg repede spre casa, ies vecinii "sa fie intr-un ceas bun!", "Doamne, cat e de frumoasa!", urc repede la mami, mami era in curtea blocului dar nu conta, domnisoarele deja ma asteptau acasa. Ajung, imi pun repede ciorapii apoi pantofii, crinolina, la rochie ma ajuta una din domnisoare, intre timp soseste si ultima domnisoara de onoare, eu sunt gata cu toate, imi pun manusile si tin capa la indemana desi afara e o vreme superba si calda. Prietenelor mele le dau lacrimile "Esti asa frumoasa..." Ma mai invart prin casa si-l sun pe ubi" Ce ziceai? ca o sa asteptati dupa mine??? Eu sunt gata, nasul unde e?" "Hai ca o sa vina imediat, te sun cand pleaca spre tine" Buuun.
Peste vreo 10 minute ma suna ubi "gata, a plecat nasul spre tine". Bun, incep sa strang lucrurile, sa nu uit servetelele, mobilul, capa, am uitat ceva? Sper ca nu. Ma ajuta si domnisoarele, incui usa, plecam. Coboram pe scari ca eu nu incap in lift cu rochia mea. Asteptam in curtea blocului sa vina nasul. La un moment dat ii aud masina, o recunosc dupa zgomotul motorului Diesel, gata uite-l. Masina arata superb ubi si-a facut bine treaba. Ne suim cu toatele, un pic inghesuite fetele mele in spate dar e distractiv...plecam spre biserica. Ajungem, ni se spune ca trebuie sa mai asteptam putin ca sunt 2 botezuri inainte. Bine. Cobor si sochez pe toata lumea. "Doamne, esti superba, esti frumoasa foc, etc, etc". Bunica mea nu ma recunoaste "uff, inca n-a venit mireasa noastra", "Cum doamna, n-o recunoasteti pe Alexandra?"..."vai, fata lu' bunica, ce frumoasa esti!" Aproape ca plange. Imi vine si mie sa plang cand o prietena de familie imi zice "ce mandru ar fi fost taica-tu sa te vada asa frumoasa!" Dar stiu ca tata ma vede oricum...de-acolo de sus. Facem poze, intram in biserica incepe slujba, corul e superb, de cateva ori imi vine sa plang, dar ma concentrez asupra slujbei ca sa nu plang si-l strang pe ubi de mana. Doar cand preotul zice ceva de genul "parintilor care i-au crescut...sanatate si la multi ani" nu-mi mai pot stapani lacrimile. Ma gandesc la tata...cat as fi vrut sa fie langa noi!!! Dar nu plang, doar lacrimez. Apoi ma cuprinde iar fericirea. Iesim din biserica, iar poze cu gramada, plecam sper casa lui mami. Ne odihnim acolo vreo ora jumate, mananc un snitel, ubi la fel, iau un algocalmin ca ma doare capul rau de tot...ma linistesc. Se face 16.30 pormin spre restaurant. Mami si buni vor s-o ia pe jos, ca e aproape. Ajungem la restaurant, asteptam in fata sa se stranga mai multa lume. Mami imparte orez la toata lumea sa arunce in noi. In fine, intram, ciocnim sampanie si incepe distractia. Pe la 6 deschidem dansul. Vrem sa dansam pe o melodie speciala dar DJ-ul ne zice "nu se poate sa nu dansati valsul miresei" "Ups, dar n-am exersat deloc vals" In fine, acceptam, incepem sa dansam, mie mi se pare ca suntem stangaci rau, dar cel putin reusim sa ne coordonam miscarile si sa nu ne calcam pe bombeuri. Tot e ceva. La sfarsit toata lumea aplauda, e super. Incepe dansul, dansam pana ne iese sufletul, dar eu, invatata fiind din povestile de pe DC, nu vreau sa raman nemancata ca alte miresici si incep sa indes in mine de cate ori am ocazia. Imi insir sarmalele pe corset, asta e, noroc ca e rochia mea, nu trebuie sa dau socoteala nimanui. Pe la 9 o prietena imi zice "Lexi, vino sa-ti zic ceva". Cand ma apropii, ma trage de mana si ma scoate afara din restaurant si fuge cu mine. O intreb "ce faci, fata ma furi?" "Da" Ma pufneste rasul. Ne insoteste logodnicul unei alte prietene, care a ramas sa negocieze. Nu prea au unde sa ma duca, asa ca ma invart in jurul unui bloc. E un McDonalds pe-acolo, ce facem intram, nu intram...'Nu intram ca or sa se prinda si or sa ne caute intai acolo". Bun, ramanem afara. Se opreste lumea de pe strada in loc, se uita lung la mine susotesc intre ei "casa de piatra, sa fiti fericiti" "multumesc!" La un moment dat, il vad pe ubi ca apare alergand la coltul strazii. Mama, nici nu i se vedeau picioarele, asa de repede alerga, saracutu. Astia doi ma trag dupa ei, eu nu prea vroiam sa fug, vroiam sa-l strang pe ubi in brate. Ubi ne ajunge din urma si ma recupereaza dar prietenele mele nu vor sa ma lase sa intru in resturant pana cand nu ma rascumpara nasul. Au loc niste negocieri la sange, filmate de varul lui Cristi si care sunt super haioase. Pana la urma nasul ma rascumpara pentru o sticla de Angelli Sherry si una de sampanie. Pe la 1 apare tortul care ii impresioneaza pe toti. Arata superb. Pe la 2 se termina cu totul. Suntem foarte multumiti si fericiti. A fost totul SUPERB. Am primit si telefoane de felicitare. Nici nu simtim oboseala, dar la 3.30 cand ne bagam in pat adormim bustean.

Inchei prin a va multumi voua, miresicilor de pe forum, pentru sfaturi si ajutor, care mi-au fost de un real folos. Fara voi, poate nu iesea totul atat de MINUNAT A fost cu adevarat cea mai fericita zi din viata noastra.

Scuze ca m-am intins atat la povestit...


I wish I were an angel...

http://photos.yahoo.com/anangel_lexi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Am uitat sa va spun partea cea mai haioasa: buchetul meu l-a prins nepotica lui Cristi, care are 8 ani!!! Atat s-a chinuit sa-l prinda (am vazut pe caseta, ca eu l-am aruncat in spate si nu vedeam ce se intampla) si dupa ce la- prins mergea tantosa cu el prin tot restaurantul. Voalul i l-am dat unei prietene care are nunta anul viitor.

I wish I were an angel...

http://photos.yahoo.com/anangel_lexi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisu_miau spune:

quote:
Originally posted by anangel_lexi

Am uitat sa va spun partea cea mai haioasa: buchetul meu l-a prins nepotica lui Cristi, care are 8 ani!!! Atat s-a chinuit sa-l prinda (am vazut pe caseta, ca eu l-am aruncat in spate si nu vedeam ce se intampla) si dupa ce la- prins mergea tantosa cu el prin tot restaurantul. Voalul i l-am dat unei prietene care are nunta anul viitor.

I wish I were an angel...

http://photos.yahoo.com/anangel_lexi





Inca o data felicitari si casa de piatra! Povestea ta m-a emotionat foarte tare! Iti doresc toata fericirea din lume si sa radiezi asa in fiecare zi alaturi de alesul inimii tale!
Felicitari pentru casatorie!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianette spune:

Imi place cum ai povestit, LEXI! Va doresc sa fiti mereu indragostiti ca acum!

DIANE
cununie
nunta (pe curand si altele)
diverse chestii pentru nunta & cununie
Honey-Moon Albena
Photoshop

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca1977 spune:

Fetelor, a venit si randul meu sa scriu povestea:

Dimineata, ora 6.00-trezirea, la 7.00 venea coafeza sa-mi aranjeze putin parul pentru cununia civila. Eram rupti de somn, dormisem vreo 4-5 ore. La 7.00 vine coafeza, imi umfla putin parul, ne imbracam, la 8.45 eram programati la starea civila, pe la 8.00 plecam de acasa. Ne urcam in masini, dar mama se intoarce, uitase florile acasa...
Ajungem la starea civila, acolo erau multi oameni, ne-am intalnit cu ai nostri si am asteptat putin.
Ne cheama la apel....mai asteptam putin in hol....intram....spunem un DA hotarat, suntem numai zambet....ne felicita cei prezenti....pupaturi, flori, sampanie, bomboane, poze....un zdranganit de acordeon de la nelipsitul lautar de la sectorul 3......in cel mult 20 de minute de la sosirea noastra am si terminat totul.
Ne imbarcam in masini...si fiecare se indreapta spre casa lui....
Ajungem acasa.....ne schimbam in haine de oras...la ora 11 trebuia sa ajung la coafor.....mancam un sanvis, bem o cafeluta....incep sa soseasca invitatii din afara Bucurestiului....muzica incepe sa cante de duduiau peretii, ma emotionez putin si plang cu mama....
Trebuia sa-mi spal parul care era plin de fixativ.....il spal pe ultima suta de metri....am plecat la coafor cu parul ud....noroc ca fac doar 5 minte pana acolo.....am intarziat putin....
Edy merge cu un prieten si cu tatal meu sa ia buchetele, cocardele, lumanarile si aranjamentele...duce aranjamentele la restaurant....
La coafor am fost cu mama care s-a coafat si ea tot acolo.....intru mai intai la machiaj....dureaza cam o ora si un sfert dupa care trec la coafat....fata care o ajuta pe coafeza pleaca sa-mi cumpere trandafiri pentru par si incet, incet mi se contureaza coafura pe care mi-am dorit-o, a iesit impecabil ca si machiajul de altfel, dupa vreo 3 ore de stat la coafor vine Edy sa ma ia cu unchiul meu de la Constanta....e entuziasmat de look-ul meu, stia de fapt ca o sa arat impecabil pentru ca facusem si proba si coafeza e de nota 10...
Ajungem acasa....unde ajunsesera deja rudele din afara Bucurestiului.....ma invart eu prin casa, pun la punct ultimele detalii, ii trimit pe verii mei sa impodobeasca masinile....mai vin invitati....vine si domnisoara de onoare-sora lui Edy....
Se imbraca Edy primul....arata ca un print....ii sta super misto in costumul crem.....isi face freza....si.....urmeaza sa ma imbrac si eu....Edy era nerabdator sa ma vada in rochia pe care nu o stia....mama imi strange corsetul....sunt aproape gata.....
Edy astepta in sufragerie cumintel....si apar....ma indrept usor spre el.....el se minuneaza cand ma vede....zice „mama, ce mistoaca esti, m-ai dat cu roatele in sus, gata”…….ne pupam, ma examineaza si ajunge la concluzia ca sunt frumusica si rochia e minunata….
Vin si parintii, nasii…pe la ora 17 ne indreptam cu totii spre intrarea din pacrul IOR la fantani….facem poze acolo….apoi mergem la biserica…unde preotul ne astepta in usa.
La biserica au venit sa ne vada si foste vecine de la mine de la bloc, prieteni care nu au venit la nunta…a fost frumos din partea lor.
Slujba a fost frumoasa, preotul s-a cam tinut de poante…a fost chiar haios…..iar pupaturi, felicitari…..poze multe si ne indreptam catre restaurant unde in 2 minute ajungem pe jos…acolo ne intampina ospatarii cu sampanie, piscoturi si pentru noi paine si sare.
Inatampinam invitatii, ciocnim un pahar de sampanie, fiecare isi cauta locul deja stabilit de noi si incepe petrecerea….
Deschidem noi dansul cu emotionanta melodie “Predestinati” a lui Lucian Viziru…..toata lumea ne priveste…se sparge jumbo, mie imi curg lacrimi de fericire si emotie, Edy cum ma vede, il apuca si pe el plansul, odata cu noi si pe unii invitati (ne-au spus asta dupa nunta, pentru ca atunci noi nu aveam cum sa-i vedem). Toti au spus ca a fost un moment foarte emotionant, ca se vede cat de mult ne iubim..
Si am dansat de nu mai puteam de dureri de picioare….ne-am simtit in al noualea cer…..centrul atentiei…
Am fost furata si am mers la Arcul de Triumf, am facut poze….si cand m-am intors la mire, una dintre cerintele rapitorilor a fost sa scoata jarteluta….si a facut Edy al meu un show….a facut si striptease…au ras toti, s-au distrat de minune.
La aruncarea buchetului le-am pacalit putin pe fete de doua ori…..m-am facut ca le arunc buchetul…..
La tort ne-am manjit cu frisca la initiative nasei care a inceput……
Spre dimineata obosisem deja….mi-a luat si voalul…..am dansat si hora miresei……si pe la ora 4 am ajuns acasa obositi dar FERICITI, am avut nunta pe care ne-am dorit-o, pe care am planuit-o de un an si care a iesit asa cum trebuia.




Albumul nostru

Mergi la inceput