Povestea nuntii... sau nunti de poveste

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns leistra spune:

Dar de pozele mele nu zice nimeni nimic? Astept si parerile voastre.

http://photos.yahoo.com/adina_roberta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moira spune:

Leistra,
Ai fost o miresica tare frumusica iar rochia este foarte frumoasa. Iti doresc Casa de Piatra si iubire multa!!!
Unde ai facut nunta? Vad ca in biserica ati avut un fel de esarfa pe voi. Si la noi se face asa ceva. Eu sunt din Tulcea insa am facut nunta in Bucuresti unde nu este obiceiul acesta.
Moira

http://pg.photos.yahoo.com/ph/monae78/album?.dir=a060&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisu_miau spune:





Leistra, sunt foarte frumoase pozele tale, iar rochia pur si simplu m-a fermecat...de unde, cat, cum ai luat-o?
Feli, foarte frumoasa ai fost si tu, unde ati avut nunta?

Pisu_Miau
Mai am 4 zile
pana la nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmc_nd spune:

Fetelor, am revenit si eu, dupa ce m-am orientat in spatiu . Haideti sa va spun si povestea nuntii mele, poate vor trage invataminte si alte miserisici (chiar daca am mai postat-o si la "Nunta in Iasi").

Ce sa va zic, tot timpul am avut impresia ca "nunta ca-n povesti" este doar o sintagma. Ei bine, nu-i asa, la noi chiar a fost asa cum mi-am dorit!!!

M-am trezit la 6.45, desi nu prea dormisem cine stie ce zilele precedente oricum. Si pentru ca nu aveam stare, m-am apucat sa calc camasi si alte celea. Mi-am pus muzica si eram taaare bine dispusa cand au venit nasii. A fost fain ca pe la 10 am ramas singura cu nasha (prietena draga de-a mea) si m-a spalat pe caaaap, am mai stat de vorba de una alta, am calcat putin rochia de mireasa (culmea, nici nu era cine stie ce botita, desi am transportat-o de la Bucuresti). Pe la 12.30 am plecat la coafor si machiaj, unde am stat, tot "ca fetele" pana pe la 4.15, de mirele deja ne dadea disparute - nu de alta dar la 4.30 trebuiau sa vina cameramanul si fotograful pentru gatitul miresei. Eu insa nu m-am stresat, am zis ca fara mine oricum nu incepe nici o activitate, nu? Am plecat pe la 5.30, am facut poze in fata la palat si apoi la 6.45 am fost la biserica.

Slujba a fost extraordinara, dar m-am tinut tare si n-am plans :). Parintele a tinut o predica foarte frumoasa, mereu se uita in ochii nostri, a fost foarte impresionant.

Cand am ajuns la restaurant, totul era asa cum imi dorisem, desi nu aveam o imagine bine definita a ceea ce vreau - ati avut senzatia asta vreodata? Treptele aveau candele mici si petale de trandafiri pe ele, totul era luminat discret, nu mai spun ca decorul floral a fost super-super. Nici nu stiu cum sa va descriu, mi-aduc aminte doar povestirea soacrei care, desi mai vazuse localul, a spus ca ramasese gura-casca, de-a trebuit mirele s-o strige sa urce odata treptele :).

Am petrecut pana la miezul-noptii, cand a venit momentul furatului miresei. Eeee, nu era nimic planificat, hahaha, ba chiar ma gandeam sa-l trag de maneca pe fratele meu, sa vad ce are de gand. Si cum stateam de vorba pe teresa cu niste vechi prieteni, vedem artificii frumoase in vale, cred ca de la o nunta la Ciric ( Nushu, n-ar fi fost fain sa avem nunta in acelasi timp, sa ma saluti cu artificii :)). Si le admiram noi, rad ei ca uite, altii dau artificii si pentru noi, ne dam seama ca e miezul noptii si ei zic, pe tine nu te fura nimeni? La care eu le zic " furati-ma odata!" :))). Si uite asa am aterizat direct in masina micutza a unui fost coleg de liceu - cu jupoanele mele pe bord, pardon, da' ce sa fac daca erau asa multe ca nici nu putea conduce calumea :)). Mergem la Pinochio, ne dam seama ca nu aveam nici bani sa platim apa pe care-o luasem :), noroc ca mirele se invoieste repede si imprumutam bani si plecam.

Eee, da' ce ziceti ca mi-au furat si mie mirele!!! Numai ce vad cravata iubitului meu in mana unei don'soare (care-a prins si buchetul pana la urma, sa-i aduca noroc!!!). Si uite asa m-am invoit si eu la niste cutii de ciocolata si mi l-am recuperat.

Una peste alta, nu stiu cand s-a facut 4.30 dimineata, si apoi 6 si cred ca nici atunci nu mi-as fi dat seama daca n-ar fi inceput lumea sa plece. Am inceput sa impart aranjamentele florale si prajituri doamnelor care plecau.

Totul a decurs snur, lumea a fost bine-dispusa, mancarea foarte buna, s-a dansat pana in zori si s-a plecat spre dimineata. Sincer, nici nu m-am asteptat sa fie asa antren! DJ-ul a fost la mare intaltime, ospatarii au fost atenti. Pana acum n-am auzit nici o "plangere" la adresa nuntii - si stiti cum e, mereu e cineva care sa comenteze, dar mai e timp, nu? :) Nici macar fumatorii cica nu ar fi comentat ca i-am rugat sa fumeze pe terasa (aveam placute puse pe masa), unde era si mai racoare oricum.

Alt lucru pe care nu-l intelegeam eu de la alte mirese era cum vine chestia asta ca se termina prea repede nunta si apoi te apuca nostalgia. Ei bine, a noastra e durat O SECUNDA!!! Si a doua zi seara cine bazaia ca mai vrea sa fie mireasa si cauta poze de la nunta? Iaca tocmai eu . Asa-i, dragele mele, totul trece ca o clipita, asa ca lasati grijile si bucurati-va de aceasta zi speciala. Eu una si acum seara ma gandesc la cum a fost (e adevarat ca n-au trecut decat vreo 10 zile :).

Acum sectiunea de sfaturi acum pentru viitoarele mirese (Nushulica, asculta aici bine ):

- DELEGATI e cuvantul cheie. Adica nu faceti cum am facut eu , sa alergati in toate directiile pana cand va apuca plansul de oboseala si consum nervos!
- verificati cu o zi - doua ca toate programarile sunt OK si lumea stie cand sa va astepte (de exemplu la noi fotograful nu primise emailul nostru, asa ca nu stia data si ora cununiei civile :O)
- nu va faceti probleme, totul va iesi super!!! Eu am decis ca in sambata nuntii sa fiu mireasa, adica poa' sa se darame restaurantul ca eu nu ma voi stresa de nimic. Ca mi-ajunsese cat o facusem pana atunci. Stiti exercitiul acela (sau nu's cum sa-i zic) de psihologie in care inveti sa ai incredere in cei din jurul tau prin a te lasa sa cazi pe spate, cu bratele deschise, iar ceilalti te prind? Sper ca v-ati prins despre ce vorbesc - ei bine, gestul acela il tot faceam cu nasha in ziua nuntii, adica ce-o fi o fi :).

Patanie:
Eu cu o seara inaintea nuntii plangeam in balcon de sarea camasa de pe mine - de ce? pentru ca tipa-coafeza mi-a zis ca s-a gandit ea ca numai pentru mine nu mai vine la mine acasaaaa ca nu "se merita". Ei ziceti si voi, sa nu te apuce??? dupa ce ma pusese sa cumpar si agrafe si fixativ, etc. etc. - ma si imaginam alegand in ziua nuntii, din Tatarasi de la machiaj spre zona garii sa ma coafez!!! Ufff!!! Noroc ca a venit draga de nasha si m-a "pus pe directie". Asa ca am reusit sa ma coafez tot la Magenta - mii de multumuri si fetelor de acolo, care m-au suportat :) cateva ceasuri bune cat m-am fatzait de la machiaj la coafat si pictat pe unghii :)) (cand am intrat imi zic, vai, esti agitata de parca esti mireasa :))).

Ia uite cat m-am lungit la vorba, sper sa va foloseasca ce-am scris.
Va pup tare pe toate si viitoarelor miresici le spun sa stea linistite ca totul va iesi excelent!



mmc

http://photos.yahoo.com/mmc_nd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

mmc merci mult tare de sfaturi o sa incerc sa nu ma agit foarte tare
feli acum ti-am vazut si eu toate pozele din album si m-au impresionat e altceva e diferit nu stiu ce dar e superb ...CASA DE PIATRA!!!

nunta
noi doi
http://daisyPath.com/days/050924/1/1/+10/0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leistra spune:

Dragele mele, va multumesc din suflet pentru aprecierile voastre, ma bucura mult sa aud ca v-a placut rochia mea, caci sta o intreaga poveste in spatele acestei rochii. In mai mi-am cumparat-o din Constanta de la firma Bilutzi, m-a costat 12 milioane si este un unicat, este foarte multa lucratura la mana. Apoi m-am intors in Olanda si mi s-a parut ca e prea clasica, am dat chiar si anunturi pe net ca vreau sa mi-o vand. Chiar cu mai putin decat jumatate din pretul ei...Dar din fericire nu a vrut nimeni sa mi-o cumpere! In ziua nuntii m-am simtit printesa, iar toata lumea a fost fascinata pentru ca sunt aplicate mici perlute pe ea intr-un mod inedit.
Moira, eu sunt din Babadag si am facut nunta la Popasul Doi Iepurasi, in padurea Babadag, un loc minunat! Dar patronul de acolo e cam nesimtit, mie mi-a facut probleme in seara nuntii ca eram la mana lui. Dar in rest a fost foarte bine.
Va pup!

http://photos.yahoo.com/adina_roberta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Dragelor mi-a venit si mie randul sa povestesc de cum a fost la nunta, asa ca:

sambata ora 12: mi-am luat bagajelul si am plecat la mama, unde am asteptat cuminte sa vina coafeza si macheoza. In timpul asta al meu barbat era pe la restaurant sa faca diverse chestii pe acolo. A venit Gina (coafeza) si incepe operatiunea, era cam ora 1.Pe la 1.30 vine domnisoara mea de onoare sa fie si ea coafata. Saraca era terminata de emotii, tremura din tot corpul. Ai mei parinti la fel: din 10 in 10 minute mama il trimitea pe tata dupa cate ceva, ca sa ii dea de lucru. Eu eram calma, acum cand scriu am mai multe emotii decat am avut atunci. Toti se agitau pe langa mine si eu ma uitam crucis la ei.
ora 17.- eu nu eram gata. Mama facea istericale ca nu ii place machiajul, ca e prea puternic, macheoza ii zicea ca e bine, ca nu e gata, mama tot se criza.
ora 18- eu nu eram gata, inca se muncea la cocul meu. Musafirii dau telefoane, ca vor sa treaca pe la noi inainte. D-ra de onoare isi da seama cat e ceasu si fuge si ea acasa sa se schimbe.
18.30- eu in blugi si cocul nu era gata.Vin musafirii. Ii intampin in blugi, dar machiat si coafata. Suna mirele ca vine sa ma ia cu tot alaiul. Eu realizez ca mai am jumi de ora. Ma duc sa ma imbrac. Imi iau fusta, dar ceva nu era in regula. Uitasem crinolina. Mama, coafeza, vara-mea se chinuiau sa imi lege corsetul. Fusta rochiei cadea de pe mine, ca slabisem vreo 4 kile. Abia ce m-am imbracat ca vine alaiul.Da-i pupaturi, tipete de veselie, nerabdare. Facem cadoul socrelor: cate o carticica de la "Carti in dar" pentru Soacre. Soacrele se pun pe plans de emotii.
18.45- plecam. tot blocul se uita, eu ma urca gratioasa in mertan alaturi de nas.
19.00- aprope de biserica, soferul nu vrea sa ne duca pana la biserica pt ca nu a plecat de acolo cealalta mireasa si nu trebuie sa ne vedem. Am stat in masina vreo 30 min. Nuntasii asteptau, preotul nu intelegea ce se intampla, dar cealalta mireasa nu vroia sa plece de la biserica, stateau la pozat. Ea la pozat si eu in masina povestindu-le nasului si soferului despre World of Warcraft- misto joc.

19.30 - ajung ca o floare la biserica. Slujba a fost superba.
20.30- 20.45- ajungem la restaurant. Acolo lumea era nerabdatoare. Nu imi mai gasesc socrii: plecasera sa o duca pe Doinita- fetita de 3 ani a nasilor acasa- Andrei al meu se enerveaza. Dar nu gasim nici cameramanul, toata lumea il cauta, nu se putea intra altfel in restaurant. Pana la urma vine cameramanul si intram. In momentul in care am vazut sala de restaurant mi-a stat inima in loc. Era superb! Atunci mi s-au inmuitat picioarele de emotie. Era perfect!
Raluca te pup!!! Si iti multumesc mult de tot!!
Am deschis nunta cu valsul mirilor: 3 saptamani de repetitii si noi uitasem tot! Asa ca am dat din maini si din picioare, ne-a pufnit rasul si asta a fost valsul!

Si a inceput distractia! Nu m-am distrat in viata mea asa de bine. A fost super. A fost perfect!

Singurul lucru care nu mi-a placut si ne-a enervat a fost ca formatia de lautari nu vroia sa mai plece si cineva ii platea sa cate tot felul de porcarii. I-am dat afara din sala pe lautari!

Sper sa nu fi uitat nimic, dar cand imi aduc aminte, ceva mai scriu.

A fost o seara superba, perfecta! Ne-am simtit extraordinar de bine! Am fost fericiti!

Va pup!
Va doresc tuturor multa fericire!



"So if you tried to understand me
Would you crucify or damn me
Or stand by me
Like smoke around the flame" Vaya con Dios
http://community.webshots.com/user/flafi1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

quote:
Originally posted by flafi
Ea la pozat si eu in masina povestindu-le nasului si soferului despre World of Warcraft- misto joc.




"So if you tried to understand me
Would you crucify or damn me
Or stand by me
Like smoke around the flame" Vaya con Dios
http://community.webshots.com/user/flafi1


jocul asta e cel mai mare stres al meu ca iubi meu numai asta il joaca si e nebun sta pana noaptea pe la 3 in fiecare seara noroc ca incepe serviciul de la 10 si poate sa doarma si el un pic
dar intr-adevar misto joc
ai avut o nunta frumoasa si linistita

nunta
noi doi
http://daisyPath.com/days/050924/1/1/+10/0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

la noi e invers!! saracu iubi, in ziua nuntii a vrut sa imi faca un cadou si mi-a luat warcraft III, crezand ca e world of warcraft. Dar a ramas dator, asa ca sunt in asteptare!

A fost o nunta linistita si perfecta! Ce fericiti am fost!

"So if you tried to understand me
Would you crucify or damn me
Or stand by me
Like smoke around the flame" Vaya con Dios
http://community.webshots.com/user/flafi1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucah spune:

Cucoana ...da faza cu buchetu nu ai zis-o :)))...aia ca in filme "buchetu, tata socru si nuntasa de profesie "
las ca zic eu: ma suna madam ca poate fac cumva sa ii aduc si neaei buchetu' de mireasa sa nu plece totusi cu mana goala de acasa. Buuun...eu in graba mare ..ma duc ...iau buchetul si sun...dupa indicatii...incepe flafi a noastra...mergi incolo, faci stanga si iar mergi si tot asa si cand ajungi la intersectie suni din nou...
vara, cald, eu cu geamurile deschise....la cass..Madona ...Justify my love...ajung la intersectie ...sun pe coana flafi..si raspunde un domn...adica tata socru
Eu" sunt raluca, am adus buchetul
El: pai unde esti?
Eu: pai acu trec de inteserctie pe unde o iau?
El: si unde esti?
Eu...taare de tot...la o trecere de pietoni
El....ca capul pe geamul meu .....si eu tot pe trecere...lasa-ma sa traversez...si da si buchetul incoace :)))))


Si de-as avea darul prorociei si tainele toate le-as cunoaste si de-as avea atata credinta incat sa mut si muntii din loc iar dragoste nu am...nimic nu am!

Mergi la inceput