Bebelusi de iulie-august 2004 (64)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

Maria , nu stiu daca-i musai ..dar eu sunt putin maniaca din punctul asta de vedere ...merg la control periodic ..vreau sa fiu sigura ca e totul ok si vreau s afac si un Papanicolau si alte analize ...
eu ma simt bine dar aud tot felul de nebunii si vreau sa fiu precauta ...
si eu am batut drumul aspirantelor timp de vreo 6 luni , ca tot se discuta pe aici ..si sincer , nu mai vreau sa-mi amintesc
pup

Simona si bb Luca
http://photos.yahoo.com/ionel_dinu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

'neatza si multumesc cu intarziere pentru raspunsurile referitoare la repetarea BCG-ului.
Ce sa va zic, eu sunt amarata rau , mi s-au inecat toate corabiile, Matei al meu are spasmul hohotului de plans, pentru cine nu stie ce-i, copilul da sa planga si i se taie respiratia, se invineteste la gura si daca nu esti langa el, poti sa-l pierzi. Alaltaieri a facut o criza de sunt neom si acum, s-a lovit cu gura de marginea carutului, a scos un tipat, m-am intors la el si l-am vazut alb la fata, cu buzele negre, l-am piscat de obraz, i-am suflat in fata, nimic, urlam Matei de rasuna blocul, apoi i-am tras ...cu putere o palma peste fata si l-am udat cu apa rece, si-a revenit, a inceput sa urle, l-am impacat si intr-un minut radea in hohote. Sunt disperata, stiu cu ce se mananca, nepotica mea a facut asta de la vaccinul de 6 luni si i-a trecut spre 4 ani, am fost cu ea si sora mea la zeci de doctori, nu exista tratament, copiii sunt normali dar prea sensibili si le trece cu varsta, dar nu trebuie scapati din ochi nici o clipa... Mai rau e ca odata cu varsta incep sa faca si cand vor ceva si nu le dai.

Va inchiputi, cred, ce inseamna asta, nu-l pot lasa cu nimeni, inca sunt sub stare de soc pentru ca efectiv am crezut ca-l pierd.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabrielab_ro/my_photos
Mami+ MATEI-GEORGE (23.08.2004)
Povestea nasterii: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36243

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Roberta - pentru Matei !

BlueAngel - sa dam mana ! Si io`s cu toate la zi si mi se pare corect ! Mi-a luat 2 ani s-o am pe Giulia cu toate controalele ... si eu mai vreau o bebica Da Doamneee !!!

Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099" target="_blank">Povestea-nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Sa nu uit, ANCA, MARIA, DARIA, m-am uitat la bebeii vostri, ce mai, nu exista copii asa frumosi ca ai nostri, nu?:)
Vorbeati de control, eu am fost la 7 luni, am facut testul Papanicolau, a iesit bine, colul e OK, imi era frica pentru ca dupa nastere, datorita placentei previa care a apasat rau de tot, aveam o eroziune dar a trecut. Eu am de gand sa merg periodic la control, deh...varsta...

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabrielab_ro/my_photos
Mami+ MATEI-GEORGE (23.08.2004)
Povestea nasterii: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36243

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

Doamne , Roberta prin ce-ai trecut ..mi s-a facut un gol in stomac si mi-au dat lacrimile ... trebuie sa ai multa rabdare si tact in educatie ... pupam dulce pe Mateiut
eu am tot citit si citit prin carti ce trebuie facut in unele cazuri ,pentru ca eu ma pierd rau cu firea si trebuie sa reactionezi repede ... ufff , sa speram ca nu se va intampla niciodata la nici un bebelus
pup

Simona si bb Luca
http://photos.yahoo.com/ionel_dinu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kity2004 spune:

Le-ati dat vreuna DIFLUCAN la bebei?
Deoartece avem afte bucale de ceva timp ne-a dat in cele dint urma Diflucan . Stiti cumva daca e toxic poentru ficat ?

Oana si Iza-Maria DN 19 iulie 2004
http://community.webshots.com/user/oanavilcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maaria spune:

Of, Robi... bine ca a trecut... e ingrozitor ce vi se intampla. tin pumnii sa treceti repede si fara alte incidente majore si peste asta. pupici la mateiut
ma intreb de fiecare data...de unde atata putere in momente de cumpana? instinctul de mama se pare ca-si spune cuvantul.

Maria si BB Luca (26.08.2004)
POZ(n)E

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adema spune:


Azi nu va mai dau vesti proaste! Codrut s-a dres cu burtica, am inceput reintroducerea mancaricii normale, am fost si la homeopat si ne-a dat in continuare tratamentul pt. piele , dar si pt. refacerea mucoasei gastrice.Oricum, maine iese rezultatul coproculturii si poate ma lamuresc ce-a fost.
Simona, Milumil3 trebuie introdus tot treptat.E parfumat si contine si cereale (nu se mai adauga altceva), ar trebui sa-i placa!
Roxana, l-am vazut pe Patrik! E un dulce!
Mamici din Bucuresti!!!! Spuneti-mi si mie unde gasesc si eu incaltaminte buna pt. bb si bandane frumoase!


Adema&Codrut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Neata,
Roberta imi pare tare rau ca ai trait asemenea spaima Sper din tot sufletul sa nu mai aveti probleme, ai grija de puiut. O sa treceti peste asta cu bine, ca maine fac 4 ani bebicii nostri, nici nu stii cand trece timpul.
Eu slabesc vazand cu ochii Imi ghiortaie mie stomacul ca bate vantul pe acolo, dar merita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Neata!

Ii raspund lui Robi ca e cel mai urgent!
Robi, eu zic sa te linistesti putin! Stiu ca e greu dupa criza prin care ati trecut, da nu e dracul asa de negru. In primul rand, daca asta e prima manifestare de felul asta, nu e obligatoriu sa fie spasmul hohotului de plans. Tudor a facut exact la fel la vaccinul de 2 luni, nu stiu daca va mai amintiti. Ca i s-a unflat piciorusul si eu l-am apasat acolo din (fara sa stiu ca i se umflase sub compresa) si l-a durut atat de tare incat a lesinat de durere. Cu exact aceleasi manifestari. Si-a revenit dupa ce l-am stropit cu apa si l-am scos la aer. De atunci si pana acum nu s-a mai repetat, desi au mai fost crize de plans puternice in care ar fi putut sa faca la fel. deci e foarte posibil sa fi lesinat de durere.
In al doilea rand si daca ar fi vorba de spasm, lucrurile nu sunt chiar asa disperate. Sora mea (mai mica cu mine cu 4 ani) a avut in copilarie spasmul hohotului de plans. Gravida fiind mi-am adus aminte de "crizele" care aveau loc in familia noastra din cand in cand, si am inceput sa citesc despre asta, curioasa fiind. Asa am aflat ca spasmul asta e mai mult o chestie spectaculoasa decat grava. In sensul ca (si am citit asta in carti din diverse surse, romanesti, americane), nu poti pierde copilul cum scriai tu acolo. Deci nu exista pericol sa-si piarda suflarea de tot. Cel mai grav lucru care se poate intampla este sa cada in acel moment, de aceea trebuie sa fii in jurul lui. Si toti autorii scriau ca partea cea mai nasoala a acestei manifestari este ca in timp, copilul invata sa speculeze slabiciunea parintilor si are tendinta de a cere mai mult decat are voie.
Deci, repet, nu e cazul ca l-ai putea pierde, doamne fereste, el isi revine din acel lesin, mai ales daca il stropesti cu putina apa, sau il lovesti usor peste fata, sau il scoti la aer. E drept ca e extrem de traumatizant sa-ti vezi copilul cum lesina.
Uite sora mea, e bine mersi, sanatoasa si desteapta, e drept ca in copilarie toata lumea sarea repede sa-i faca pe plac (si chiar si asa tot ne mai speria din cand in cand), dar pana a mers la gradinita i-a trecut.
Hai curaj si pupici multi lui Matei si sa n-o mai sperie pe mami!

Mergi la inceput