Bebelusi de iulie-august 2004 (61)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Buna ziua!
Grasanele la raport!
Mai precis grasana si cupilu'...hahaha

Si io cu bebe atomic, are viermushi in fund! Si i s-a pus pata pe mine rau de tot, nu am voie sa ma duc nici la buda! Asta de cand a plecat taica'su, inainte nu ma baga asa tare in seama...hehehe
Intr-o noapte s-a trezit pe la 1 si a urlat juma de ora si ca sa putem sa dormim am culcat-o pe mine!
Nu in pat cu mine, langa mine, nuuu..la noi nu functioneaza. Pe mine!!!
Salteaua preferata a ramas mica, dar deh, e preferata!
Ea a dormit. Io, cu 10 kile pe plamani, mai putin!

In rest, cum ma prinde de picior prin casa cum se catara pe mine si se tine strans.

Catarat pe tot ce prinde, ros si lins tot ce intalneste in cale dar care nu e de mancare. Biscuiti, pufuleti, covrigi nu servim (decat de poza si ca sa am eu dupa ce sa fac curatenie...:))))

Vomita tot asa des, dar nu e problema. O apuca de obicei cand poate sa murdareasca cat mai mult, pe mine, pe ea, patul, covorul...hehehe
Daca o vad cum casca ciocul si ma duc cu ea la chiuveta nu vomita, nu are suficiente obiective in raza de actiune

Mandra mai sta in premergator, dar recunosc ca nu am tinut-o mult in el pentru ca merge de-a busilea, asa ca am lasat-o sa cutreiere casa la "genunchi". Dar nu sta mult in premergator, o apuca bazdacii daca o tin mai mult de juma' de ora...

Placerea ei maxima e sa ma imbolnaveasca pe mine de inima si sa se catere pe tot ce are roti si se poate deplasa...premergator, scaun de masa, scaunul de la calculator...astea care o iau din loc daca te lasi pe ele....Nebunie!

Carmenp, si io am stat mai mult in pat ca si Papa, crez ca de acolo ni se trage cu bebelinele atomice...ne-om fi odihnit noi prea mult!!!....
Ma duc sa vad daca apuc sa citesc ceva din urma.
O zi exceptionala sa avem.

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
poze si pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hallo, hallo, traim si noi, inca. dar traim ocupati nu oricum, sa simtim ca traim la maxim, cu zahar, fara zahar, numa light nu. Timp de leneveala nu avem, nu are rabdare sa ma vada la calculator deloc. Deci mi-am pus pofta in cui. Acu e ocupat un p;ic ca e satul, cu burta full de pireu si trage de un cablu asa nu foarte convins. Un minut apuc sa va zic:

Io tot n-am dat de cauza ametelilor, mai am de facut investigatii da n-am ajuns saptamana asta ca n-am avut cu cine sa las puiu dimineata, ori numa dimineata se putea. Sa vaz ce o fi sapt viitoare.

Danut e cu premergatoru ocupat de 2 zile, ar sta in el toata ziua, da asta inseamna ca tre sa fiu cu ochi-n 14 ca trage de toate si de sertare si de cabluri si de pe masuta si de pe hol si din bucatarie ce gaseste la nivelu lui si har Domnului are destule tentatii, asa ca galopez sa vad ce face si mai ales daca e liniste e clar ca mestereste ceva. Doreste sa mearga si fara premergator dar cu mine ca suport cocosat la maxim.

Dinti nu are da musca si fara. daca-i dau un mar curatat de coaja il sfredeleste constiincios.

Striga pe ta-su toata ziua, si pe strada cand il scot la aer, io-s apelata numa in caz de emurgency -foame, sete, somn, si plictiseala-, adica extrem de rar pt ca sunt prompta la program si nu astept sa se declanseze alarma. Fac sluj cu castronu de potol in brate la fiecare 4 ore, imi debitez recitalu slab de cantece, apoi astept sa ragaie si-i ofer si ceva de beut, de regula ceai. Supa si apa nu-i trebe. Altfel nu-s interesanta, cred. Io-i zic "mama", si ma-mpung cu destu-n piept, si el rade si zice "tata".

Apoi alta: nu stiu sa-i fac mamaliga, am facut dupe reteta aia a lu cernaianu si mi-a iesit o lingura numa.

hai ca sunt chemata la apel, va pupam
lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina Paula spune:

Buna fetelor.
Am si eu o mica problema cu bebelusul meu (care a facut deja 9 luni). Inca il alaptez, iar de cateva zile se trezeste noaptea incepand cu ora 1 si din ora in ora. Am incercat sa-i introduc si lapte praf dar nici gand sa puna gurita pe biberon (apa o bea din canuta pentru bebelusi cam de 2 luni, iar de ceai nici sa nu auda de la 3 luni). Am incercat sa-i introduc cereale si am avut acelasi rezultat (gurita inchisa si capul in partea opusa de locul unde e lingurita). Banuiesc ca se trezeste si de la dintisori (cred ca ii iese al 6-lea, ca are gingiuta un pic alba.
In rest mananca supa cu legumele mai maricele, fructe (portocale, mar, banane) ca sa nu mai vorbesc de pasiunea lui - biscuitii si painea, pe care il pacalesc sa-i dau mai putin, pentru ca dupa el doar asta ar manca. De iaurt nici vorba. A reusit sa manance ficatei si galbenusul de ou, bineinteles cu painica de rigoare.
Voiam sa va intreb cum sa fac sa doarma noaptea cel putin 2-3 ore consecutiv?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

A, lume noua, lume noua. Lia, iubita, ne era tare dor de tine, sau mai bine spus de Danut! Ne pare bine ca sunteti bine, sper sa-i dai de capat si cu ametelile, iar in rest multi pupici lui Danut!
Cristalina, aveti niste poze super, o pupam si pe dulceata ta si ce sa-i faci, mai mananca cite un catel de usturoi ca sa-ti scada tensiunea
Irina, bine ai venit in grupul nostru! Vrem mai multe amanunte despre bebelusul tau, iar de dormit, s-ar putea sa fie de la dinti daca doar de putin timp face asa. Mai sunt cititva bebelusi care nu dorm prea bine noaptea (inclusiv Stefi a mea), dar eu una m-am resemnat, o sa doarma cind va fi mare si va trebui sa se duca la servici

Pupici,
Andrea si Stefania (13.08.2004)
Stefania - printesa mea

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=44241" target="_blank"> O poveste despre o raza de soare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina Paula spune:

Pe bebelusul meu il chiama Radu, s-a nascut la 15 iulie 2004 si are in prezent 9.500 kg si 75 cm. Are o personalitate destul de bine pronuntata, cere sa fie mereu in centrul atentiei.
Apropo, cum imi pot face album. Imi apare un mesaj ca nu am inca si trebuie sa iau legatura cu un moderator, cred, dar nu stiu cum.
Poate cineva sa ma lamureasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Irina trebuie sa mai astepti putintel, conturile de album se primesc cam la o luna de la data inscrierii.

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

PAPA, tari fazele cu Mielu' da' pe mine m-apuca groaza cand ma gandesc ca mai are un pic si o ia la picior prin casa. Azi l-am pus in premergator si am calcat cam o ora, minune mare, a stat cuminte, s-a jucat, de mers doar cu spatele, dar cum ma ridicam eu, ca am calcat pe jos, o zbughea spre prize, mergand asa, pe-o parte...
Si da-i tata munca pe el sa ajunga inaintea mea acolo, disperat era, scotea niste sunete de urs brun...

PAKO si eu ii pasez in ciorba prin sita de plastic tot ce pica in lingura si mai nou, nu-i mai pun paine ca se face cocoloase daca-i proaspata ci ii pun pesmet si mananca de nu am timp sa-i dau.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabrielab_ro/my_photos
Mami+ MATEI-GEORGE (23.08.2004)
Povestea nasterii: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36243

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

Bun venit Irinei si lui Radu. In privinta somnului, bebul doarme singur sau cu tine? Il alaptezi de fiecare data cand se trezeste? Cum adoarme seara? SUgand sau doarme singurel? LA ce ora se culca? CAt doarme ziua? Te intreb toate astea ca sa-mi fac o idee asupra problemei. Philip a dormit tare rau cand era micut si m-am documentat. Acum doarme toata noaptea si asta de pe la 5 luni. Apropos, de cand s-a ivit problema cu dormitul? Ai incercat sa-i dai ceva pt dintuci sa vezi daca se imbunatateste?
Astept raspuns si-ti mai dau posibile cauze si (sper) solutii


philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

Dragi prietene virtuale, parca am mai lansat o data intrebarea asta, dar na ca-s curioasa iar. Cam cat dorm bebeii vostri acum ziua si noaptea? Stiti voi, la cat se trezesc dimineata, la cat se culca, de cate ori dorm ziua etc...
Sa incep eu: Il pun la culcare seara intre 7 si 8, depinde la cat s-a trezit din ultimul somn, iar dimineata (aici e problema ca nu prea stiu cand se trezeste), cred, se trezeste intre 6 si 7. spun cred, pt ca chiar daca e treaz nu face nici un zgomotel. sta in patut si-si suge degetelul pana la 7 cand ma duc eu la el cu biberonul. evident, eu sunt treaza demult, dar nu vreau sa-l hranesc mai devreme in speranta ca va dormi mai tarziu. voi ce ma sfatuiti? sa incerc sa-l las chiar mai tarziu de 7, paote mai adoarme? cateodata, cand ma duc in camera lui, inca doarme, dar de cele mai multe ori e treaz. asa a fost si azi dimineata si parea tare obosit, ca drept dovada ca la 9 l-am pus iar la nani. Of, cat m-am intins..
Apoi, in jur de 9.30-10 doarme somnicul de dimineata pana pe la 11 si dupa pranz, adica 1.30-2 cel de-al doilea pana pe la 3-4. apoi, seara la nani cum v-am spus.
astept si raspunsurile voastre
pupicei

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

Bun venit Irina si Raducu !!!!da, spune-ne mai multe despre situatia asta .. sunt pe aici mamici care s-au confruntat cu aceeasi problema si au rezolvat-o !!!!
ce faci mai Lia ? tot intreaba lumea de tine pe aici si tu nik !!!
pupici tie si lui Danut !mai zi-ne de voi ...
Azi d-l Pufulescu a udat 16 pampersi ... nu l-am tinut deloc cu pampers-ul ud sa nu dea si in eritem .... i-am dat banana , orez si supa de morcov .. smecta 1/2 pliculetz si o sa-i mai dau 1/2 mai pe seara ... si vad ca s-a mai imbunatatit situatia ..
uff , ce zi grea am avut ... dr mi-a zis ca nu-i nevoie de coprocultura inca !!!
sper sa treaca cu bine !
Papa , sper sa nu te superi pe mine dar am ras cu lacrimi , cat eram eu de abatuta ... dar ai asa un talent de a povesti
o seara buna

Simona si bb Luca
http://photos.yahoo.com/ionel_dinu

Mergi la inceput