Bebelusi de iulie-august 2004 (61)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simona R. spune:

Buna ziua!
Vai de mine fetelor ,dar mult ati mai scris1Nu am citit o zi ,iar azi parca nu mai terminam de citit!Noroc ca doarme David....fac si papa....mai si citesc...acum am terminat...asa.....

Andrea,eu cobor de la 4 cu copilul si cu carutul(de cand l-am luat pe asta mai usor),iar cand ajung jos sunt terminata...!M-am gandit si eu sa le cobor pe rand,,,dar...vai....daca l-as lasa 2 min.singur,pana as duce carutul cred ca ar turba!!!!!!!!!!!!!


He he he ...cand ma plangeam eu ca doarme in picioare ,nu ma credeati!
Nu rad...este haz de necaz!!!
Olivia,copilul meu se suprastimuleaza inainte de culcare dar ce sa fac?NU VREA SA SE CULCE!Spui tu sa-l culc mai devreme...dar cum?Nu as avea de ales decat sa-l pun iar pe picioare si taaare nu as vrea!Tu crezi ca eu vreau sa-l las sa se agite atat inainte de somn...si asa...stii tu cu somnul lui....
Pai tu crezi ca daca il pun jos sa se culce el o face????????Da de unde?Fata...nici cu forta nu-l mai pot tine!!!!!!Parca ar fi baut 10 cutii de energizante!!!!!!


Stati ca nu mai stiu ce sa sciu..am citi prea multe....mai vorbim!

http://community.webshots.com/user/simonarida

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roller025 spune:

Buna, buna!
Ce vreme de stat acasa!. N-am kef de nik...

Sanatate la bbi! LMA tuturor care fac lunisoare!

Noi la pampersi suntem de mult la 4. Cred ca o sa incerc unele de alea Active, sa vad cum se comporta...
Ca tot vorbeati de somn noaptea: Victor adoarme in intervalul 19.30 - 20.30 si are in medie 3 treziri: intre 22.30 - 23, pe la 2-3 noaptea si dimineata pe la 5 (astea cu aproximatie, ca nu ma uit la ceas). Si la 7 fara un sfert e treaz si activ. Trezirile de noapte sunt, de regula, ridicari in fund si maraieli. De regula doarme si intinde mainile sa il ia cineva in brate. Si il alaptez si suge dormind. Cred ca e mai mult un reflex. Am incercat ceai, apa sau lapte la bibe si n-au avut succes. Asa ca inca sunt vaca de muls (aka Fulga). Cred ca o sa ii treaca pana la 18 ani. Io m-am obisnuit, asa ca ma odihnesc fractionat...
De mancat mananca in medie 200g la masa (fructe, legume, iaurt de toate neamurile cu toate fructele, cereale, lapte). Ceai doar daca e fff cald si e la plimbare, apa delok.
CAm atat de pe la noi. O zi buna si un w/e de vis. Pupe la toate florile, mari si mici.

Dana si Victor Mihai (10.07.2004)pozici mai vechi si mai noi
altele, daca nu v-ati saturat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona R. spune:

A...mi-am amintit...nu mai stiu exact cine a intrebat,parca tiza mea....SMECTA este acelasi pt.copii si adulti si se dozeaza in functie de varsta;daca bebi are scaun moale se da jumatate de pliculet dim.si jum. seara,dizolvat in putin ceai rece(de preferat de menta).

http://community.webshots.com/user/simonarida

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

va scriu si io pa fuga ca Mielu e turbat rau:-)
vrea sa mearga pe picioarele ei ca atare urla toata ziua in premergator, in pat, pe saltea etc sa nu intelegeti ca plinge NU! Urla continuuuu Aaaaaaaaaaaaaaaaa AAAAAAAAAAAA sau zâaââââââââäääääääää dau orice pt 5 sekunde de liniste.
unde mai pui ca are morcov turbo in fund...ieri a tras o arcada de masa de-mi sari cafeaua in poala, o pusai jos ca daca in premerghator e pericloasa deh...nu stau 3 minute si dete cu fruntea de-o lampa de metal. am luat-o-n bucatarie a urlat ca n-o las la cuptor. am scapat-o din oki maximum maximorum 3 sek...cu mina in cuptor. i se lipise de geam. da-i si urla in reprize. in fine se potoleste. o pun in premergator in sekunda 2 a pus si ailalta mina pe geamu cuptorului. Prizele joase le-am mascat cu mobila...chiar daca le-am pus acoperitoare din aia tot ma ia cu rece cind vaz ca se duce glontz la prize si fire sa le linga... Mielu Kamikaze o cheama! iar pe mäsa Biata Zoamba!
nu-i mai fac mincare separat deoarece la masa lucrurile stau asa: io si tacsu inia o pauzam miez de paine in ciorba si mielu haleste ...apoi noi golim castroanle ei cu piureuri. ca atare a intrat mielu tre pe bors de curcan, supa de taitei etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pako spune:

Olivia m-am uitat la situl care l-ai dat...foarte frumoase lucrusoarele...eu sunt inebunita dupa rochitele cu chilotei
Roxana,bine ca piticul nu a patit-o rau de la bundinca aia....multumim de pont! o incerc si eu in week asta.
Papadie da'cata energie are Mielu'...pupilici de la noi.
Ce ma amuza chestia aia cu "ia o pauza..."

Noi am trecut la pampers nr.5 de vre-o 2 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pako spune:

Na ca am uitat sa va intreb...am facut o ciorbitza de pui....cand au fiert toate cele, am scos zeama cam 100ml(evident ca nu pusesem nici sare nici bors), insa nu stiu cum sa i-o dau.Adica fiind numai zeama limpede o s-o pun in biberon dar io ma intreb cum dati voi ciorbica la bb.
Ma mai gandisem sa-i fierb orez separat si pe urma sa i-l pun in zeama aia oprita sau taitzei...habar nu am....ma lamuriti si pe mine?cum dat ciorbica la bb?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Buna!
Repede, ca sunt intr-o mica pauza la servici
Cum spunea si Roberta, este o vreme urita, urita. Partea buna este ca de duminca cica vine vremea frumoasa.
Dana, deci te fiecare datacans se trezeste ii dai laptic? Dar la programul care il ai cum de ai reusit sa alaptezi asa mult? Eu sunt norocoasa care ma duc acasa pe la 1 (in general, week-end-ul asta fac exceptie ca am o groaza de treaba).
papdie, ce m-am mai distrat. Apoi m-am gindit un pic si ma apuca plansul ca acusi, acusi si noi patim la fel. Pupici la fetita nazdravana!
Si eu vreau sa stiu cum le dati ciorbita. Eu i-am dat de la mine niste ciorba de loboda si s-a cam strambat. Adevarul este ca asa bine mananca la pranz si legumele cu de toate si supa limpede cu biberonul dupa, inca nu prea imi vine sa schimb meniul. La noi variaza doar proteinele, carne, ou, ficat, peste. A, si de cand ii pun unt in loc de ulei de porumb parca mananca si mai bine.
Stefi bea foartemult, numai cu biberonul. Ceai, cam 250-300 ml (in special noaptea si inainte sa adoarma), suc - 70-80 ml, supa - 70-80 ml si apa, dar mai putin si mai rar. Si lapte de la mine.
Gata pauza.


Pupici,
Andrea si Stefania (13.08.2004)
Stefania - printesa mea

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=44241" target="_blank"> O poveste despre o raza de soare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roller025 spune:

Andreea, da, de fiecare data il alaptez. Cum de mai am lapte? PAi cred ca genetica e vinovata . Si numai genetica de pe dreapta, ca aia de pe stanga nu mai functioneaza de muult (la tzatze ma refer ).
De ciorba io nu-i dau ciorba. Si nici zeama de la legume. O incorporez in piure si ce mai ramane arunc. Si asta pentru ca 'mnealui se stramba la zemuri de zici ca-i dau otrava. Da' se baga la berea lu tac'su si la sucurile acidulate ale lu ma'sa. Stie cupilu ce vrea...

Dana si Victor Mihai (10.07.2004)pozici mai vechi si mai noi
altele, daca nu v-ati saturat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

papadique, da` cu cine seamana, brei, ca doar cit ai fost gravida parca mai mult in pat ai stat?!hm??

quote:
Originally posted by papadie

va scriu si io pa fuga ca Mielu e turbat rau:-)
vrea sa mearga pe picioarele ei ca atare urla toata ziua in premergator, in pat, pe saltea etc sa nu intelegeti ca plinge NU! Urla continuuuu Aaaaaaaaaaaaaaaaa AAAAAAAAAAAA sau zâaââââââââäääääääää dau orice pt 5 sekunde de liniste.
unde mai pui ca are morcov turbo in fund...ieri a tras o arcada de masa de-mi sari cafeaua in poala, o pusai jos ca daca in premerghator e pericloasa deh...nu stau 3 minute si dete cu fruntea de-o lampa de metal. am luat-o-n bucatarie a urlat ca n-o las la cuptor. am scapat-o din oki maximum maximorum 3 sek...cu mina in cuptor. i se lipise de geam. da-i si urla in reprize. in fine se potoleste. o pun in premergator in sekunda 2 a pus si ailalta mina pe geamu cuptorului. Prizele joase le-am mascat cu mobila...chiar daca le-am pus acoperitoare din aia tot ma ia cu rece cind vaz ca se duce glontz la prize si fire sa le linga... Mielu Kamikaze o cheama! iar pe mäsa Biata Zoamba!
nu-i mai fac mincare separat deoarece la masa lucrurile stau asa: io si tacsu inia o pauzam miez de paine in ciorba si mielu haleste ...apoi noi golim castroanle ei cu piureuri. ca atare a intrat mielu tre pe bors de curcan, supa de taitei etc



Carmen,Ilinca&Ionut
tzucureii mei

Toti pentru unul!...Iata-ma-s !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

heheheh Carmen, pai vorba Danei, genetica-i de vina la papa....ca o fi stat ea in pat cand era gravida da....nu s-a pus ca-i neastimparata de felu' ei.
Acus Felicia nu te gandi ca si altii or sa faca la fel ca al meu...ca n-or fi toti la fel de haplea. da io m-am invatat minte si azi o sa ii dau doar putin incalzita si rar....ca sa nu mi-l apuce iar nabadaile.
eu ciorba ii iau de la noi (cum zicea Robi, fara sare sau vegeta) si o pasez sau doar zdrobesc legumele cu furculita in zeama lor proprie si personala, cu tot cu bors, paturnjel, leustean, din astea. patrick nu bea zemuri chioare, la asta e frate cu Victor.

Mergi la inceput