Sfaturi utile despre copii!

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionaina spune:

super subiect Otis!!!! chiar daca eu am intrat recent in forum ,subiectul e de actualitate si e binevenit pentru toate mamicile si tatii panicosi, ii poate ajuta in situatii dificile, cand nu poti lualegatura cu pediatrul si crezi ca nu exista cale de iesire. Oricum nu trebuie neglijata parerea medicului pediatru, cel care cunoaste bebelusul, comportamentul lui si poate aproba sau infirma recomandarile si regimurile alimentare ce i se potrivesc acestuia si situatiei respective.
Subiectul merita trecut la "fierbinte" ca sa poata fii accesat de cat mai multi.
Va doresc tuturor sa aveti bebelusi frumosi si sanatosi, caci nu e alta satisfacti mai mare pe lume!!!!!
Sanatate multa si sa cresteti mari!!!


Ioana si bb Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_c spune:

Daca are colici si il alatezi ii poti da ceaiuri speciale pentru colici din comert, in nici un caz ceai de tei nu face bine. Mai mult tu poti consuma ceai de chimen si anason in loc de apa si inearca sa tii un oarecare regim adica renunta pe cat posibil la mancarurile care fermenteaza si baloneaza . Calmeaza mult colicii copilului.

Si inca un secret experimentat : stai insezut sau intinsa si pune-l pe bb pe burtica( ca si cum l-ai tine in brate) . S-ar putea sa-i placa mult la inceput si chiar sa doarma in aceasta pozitie. Se spune ca le aduce aminte de perioada din burtica si ii calmeaza.Unor copii le place sa-i mangai pe spate de sus in jos chiar sa adoarma in acest fel.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printze spune:

mamicilor de puiuti iata alte cateva sfaturi de care am dat pe net:
http://www.formula-as.ro/revista_7026997cateva-?porunci?-pentru-mame.html.
Salutari si pupici!

printze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenmi spune:

Azi e prima data cand scriu pe un forum. Marturisesc ca site-ul acesta il urmaresc de ceva vreme, inca de cand eram insarcinata. mai mult decat atat de multe ori am gasit sfaturi/informatii pe care le-am folosit cu succes.

de data asta am, insa, nevoie de informatii si lamuriri suplimentare pe care sper sa le obtin de la voi.

otis, am citit mesajul tau, acordand o atentie sporita "capitolului" care ma intereseaza acum: giardia.

copilul meu cel mic are 2 ani si are giardia. conform analizelor, e vorba chiar de o parazitoza mai veche. deci, trebuie neaparat sa i-o tratez rapid.

am citit mult pe net despre tratament dar nu stiu ce sa aleg: un tratament medical alopat, naturist, homeopat? parerile sunt impartite. medicii spun ca tratamentele naturiste si chiar cele homeopate sunt mai degraba unele de preventie decat de tratament. pe de alta parte, tratamentul alopat cu fie el zentel, fasigyn say flagyl (parca) se pare ca este unul destul de dur si poate afecta ficatul copilului.

prin urmare, orice sfaturi, informatii sau lamuriri suplimentare mi-ar fi de mare folos.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela99 spune:

Liliann sunt Gabriela99 si am un baietel de 2 luni si o saptamana am patit la fel era constipat si cum se forta ii iesea buricutul si seara dupa baita ii puneam un banut infasurat in tifon si prins cu leucoplast acum este bine dar eu totusi ii mai pun din cand in cind inca ceva curata l cu o bucata de tifon imbibata in spirt si pe urma da cu pudra de Saprosan Sper sa dea rezultate la mine a dat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

cererile pt. "Carticica cu diversificarea" (si multumirile, felicitarile...) va rog sa le faceti pe mail sau PM la Otis, NU in cadrul acestui subiect.

Cu respect,
G.

Suntem urate... si ne tarim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otis41 spune:

Pentru a nu umple aici multe pagini cu adrese de mailuri, cine vrea carticica cu diversificarea alimentatiei la bebelusi, va rog sa-mi trimiteti mail sau PM cu adresa dumneavoastra de e-mail la: CO_Burcea@hotmail.com
Va multumesc,
Cu respect,
Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliska spune:

Legat de colici, am si eu un baietzel de o luna si o zi si la noi a functionat cat de cat Sab Simplexul si babi water. Eu mananc foarte dietetic si beau ceai cu chimen si fenicul in fiecare zi.Daca are crize sa-i pui o compresa calda pe burtica si sa-l iei in brate, chiar poti sa te intinzi pe spate si sa-l pui cu capul pe pieptul tau in dreptul inimii si sa-l masezi pe spate in regiunea lombo-sacrala cu miscari circularein sens invers acelor de ceasornic(acesta e sensul energetic pozitiv).Compresa o poti face calda utilizand o panza incintata cu calcatorul. La noi au functionat toate aceste chestii, sper sa functioneze si la tine.
Legat de ceai anticolici nu se recomanda baby drincul! Iar ceaiul ca sa aiba efect trebuie cantitati impresionante iar in aceasta perioada nu e bine sa-i umflam stomacelul copilului cu ceai.
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mildi spune:

Am si eu o intrebare. Fetita mea are 5 luni jumate. Are 7,200 kg. Cand sta intinsa pe pat si ii dau mana sa o trag sus nu poate veni. Isi lasa capul pe spate si se impinge din picioare si fundulet. Oare nu stie sau e vreo problema? E si mai grasuta. Stiu si ca nu toti copiii sunt la fel dar ma tot framanta gandul asta cand aud ca altii se ridica si ea nu Cand sta rezemata de perini si o prind de manute sa vina, vine. Capul si-l tine bine, doar ca nu se ridica de jos. A mai avut cineva o astfle de problema.
Ildi & Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Eu credeam ca e un subiect cu sfaturi, adica liniuta de la capat, enumerare cu punct sivirgula..

oricum, eu o sa pun aci cateva din ce mi trece acum prin cap :

- pt sughitz - pus la tzatza (daca se mai practica) sau o lingurita cu apa gazoasa;
- pt diaree - coca-cola (dupa ce scuturati bine sa iasa acidul), pana la un pahar/zi, banane uscate (aperitive din acelea din supermagazine);


mai urmeaza..in ep viitor :)

pupici la mamici si pitici

mamica de ( 13oct04 )



"Selon les statistiques, il y a une personne sur cinq qui est déséquilibrée.
S'il y a 4 personnes autour de toi et qu'elles te semblent normales, c'est pas bon."
Tierce de charme Kittie NinaB Ralucule BEWARE!!!

Mergi la inceput