Sfaturi utile despre copii!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns titziana spune:

Buna! Si eu sunt o mamica incepatoare, am o fetita de o luna si jumatate si cred ca este super subiectul. Am gasit o gramada de solutii salvatoare.

Apropo, ce stiti fetelor despre igiena intima la fetite mici, in afara de faptul ca trebuie sa le stergi din fata spre spate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many spune:

Buna ,sunt din Constanta si am un baiat de aproape 2 luni iar doctorul de familie mi-a spus ca ar trebui sa incep de la 2luni cu suc de morcovi dar eu am citit ca se incepe de la 6 luni.Eu il alaptez la san si a luat in prima luna 1.700g.As dori daca se poate sa-mi trimiteti si mie carticica cu diversificarea manykhater@yahoo.com.Va multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns campianradu spune:

CUM MA DESCURC CU BURICUL ASTA...ASISTENTA NU MI-A SPUS NIMIC...F.F. URGENT VA ROG !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bagoiu spune:

quote:
Originally posted by campianradu

CUM MA DESCURC CU BURICUL ASTA...ASISTENTA NU MI-A SPUS NIMIC...F.F. URGENT VA ROG !!!!

campian radu



il stergi cu spirt si cu mercurocrom, dai cu pudra de baneocin. Pui un pansament si il lasi in pace. Intorci pampersul sa nu stea peste el si cade el in maximum 10 zile.Ii poti face baie fara sa-ti faci probleme cu buricul, nu se intampla nimic.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mircica spune:

campianradu, te sfatuiesc sa lasi pansamentul de pe buric pe loc, umezeste-l doar zilnic cu alcool sanitar. Nu intra in panica daca nu cade prea curand, lasa-l sa cada singur(la noi a durat 14 zile). Desi la iesirea din maternitate mi s-a spus ca pot face baie bebelinei si sa schimb zilnic compresa cu alcool, noi am urmat sfatul medicului de fam.Am imbibat zilnic compresa cu alcool fara sa o schimb si n-am imbaiat copilul decat dupa caderea bontului. Dealtfel,toata literatura de specialitate pe care am consultat-o indica baia numai dupa caderea buricului. Pana atunci, am sters-o pe regiuni cu servetele umede si a fost bine.
Dupa ce a cazut bontul, am continuat sa stergem regiunea cu spirt si sa curatam cu betisoare cu vata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Mircica, inseamna ca doctorii d-aci is proshti, fiinca n-au citit literatura de specialitate shi recomanda baia zilnic, kiar daca buricu n-a cazut...

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
decembrie
degetzeii


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Ajutatzi-o pe micutza Alina sa vada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mircica spune:

Nu, nu cred ca sunt prosti, si nu doresc sa intru in polemica cu nimeni, dar uneori e buna documentarea pe langa ce zice doctorul. Noi am ales varianta cu "paza buna..." recomandata si pe acest site. Sigur, putea sa fie buna si cealalta, dar merita sa risc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fasolica_sufy spune:

Eu am rezolvat problema giardia si a altor paraziti intestinali foarte simplu: mi-am montat un filtru special pe robinetul din bucatarie si folosim toti din familie aceasta apa pentru baut, pentru gatit, pentru spalat pe dinti, spalat vesela. Si sincera sa fiu sunt foarte foarte multumita. Eu ii dau la bebe al meu sa bea aceasta apa fara sa o mai fierb si nu am nici un fel de probleme.
Eu am avut probleme cu sotul meu cu giardia, am crezut ca innebunesc in acea perioada. Asta m-a determinat cand a aparut asta micu sa iau masuri din timp. Asa am rezolvat si cu sotul, care de cand consuma numai apa filtrata nu mai are probleme si cu bebelul sa nu trec prin asa ceva.
Multi pupci si sanatate la bebeii vostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Salutari la mamici! Am si eu nevoie de un sfat, e indicat sa-i dau ceai de tei unui bebe de o luna si o saptamana? Caci ne luptam cu colicile care deocamdata ies victorioase si saracuta nu prea doarme ziua, iar seara e extrem de agitata fiind nedormita. Asa ca ma gandeam ca putin ceai ar ajuta sa o mai calmeze, dar nu stiu daca e ok. Merci. Pupici

Madau si Miruna (15 dec 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elmyra spune:

Daca il alaptezi, ai grija si tu ce manaci(mazarea de exemplu stiu ca da colici, ca si varza).
Ii poti da ceai de colici. Eu nu m-am impacat prea bine cu BabyCalm(il constipa) ci cu Laricol(de la Larix) care il ajuta si la scaun. Poti si sa ii faci ceai de fenicul si anason, desi se regasesc in ceaiurile de colici din comert.
Si rabdare....

Elmira

Mergi la inceput