Sfaturi utile despre copii!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ship spune:

Gratia, te rog spune-mi si mie de unde ai luat ulei de dovleac, ce gramaj si cat a costat !

Multumesc anticipat !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_tirca spune:

cata tinctura de propolis sau echinaceea (cu alcool)pot da la copil de 3 ani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gratia spune:

pentru Ship
Eu sunt din Galati si am luat ulei de dovleac de la un plafar.
Multa sanatate la toti copilasii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gratia spune:

Ship scuze am uitat sa iti spun ca uleiul are 250ml si costa 140.000 lei vechi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ship spune:

Multumesc mult Gratia !
Si baietelului meu i-a fost depistat giardia (la 2 ani si 3 luni), in urma unei analize coproparazitologice pe care am facut-o la sugestia doctorului care il urmareste de cand s-a nascut. Din cand in cand ii mai ieseau bubite pe piele ,gen urticarie, dar o data au iesit foarte multe(cu mici vezicule) pe fese , palme , degete si talpi. Noi am crezut ca e varicela si tot asteptam sa erupa pe tot corpul dar doctorul a intuit bine ca s-ar putea sa aiba giardia. Atunci ne-a interzis sa-i dam Zentel(pe care l-a prescris medicul de familie) si a recomandat sa-i dam HELMIFLORES (extract de plante) care se administra inainte de mese (10 picaturi de 3 ori pe zi) timp de 10 zile urmate de pauza de 10 zile si din nou 10 zile. Se pot face minim 2 serii de tratament pe an. Nu stiu daca a scapat de giardia cert e ca de atunci nu prea am mai avut probleme nici cu scaunele (constipatie) nici cu bubitele, nici nu-i mai mirosea gurita cand se trezea (am uitat sa precizez ca cu o luna inainte de intamplarea cu bubitele am observat ca ii mirosea gurita cand se trezea dimineata).
Din cate am inteles de la doctor copiii fac des giardia si nu strica din cand in cand sa le administram tratamente naturiste. Te-am intrebat de uleiul de dovleac pentru ca nu am mai gasit in plafar Helmiflores. Am sa caut acest ulei in plafar sper sa gasesc.
Inca o data multumesc pentru informatie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caty_m spune:

din pacate copilasi sunt afectati mai mult decat noi de mediul extern si de poluarea din el.un copil moare la 7 secunde datorita diareei provocate de bacteriile cu transmisie hidrica numai....deci cred ca inaite de a incepe sa tratati ar trebui sa preveniti ..nu?as vrea sa deschi un subiect pe tema..preveniri! ma ajutati cu un sfat si voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

amatoare si eu de carticica. astept cu nerabdare.
am si eu o dilema. la noi doctorii ne preseaza cu fier, calciu, vit C. cure din 2 in 2 luni. eu bineinteles ca nu dau decit dupa analize. ce efecte daunatoare pot avea. sa explic la mamici pt a le convinge sa faca analize. cite unele parca sunt incuiate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica007 spune:

Si mai am o problema!
Acum 3 saptamani copilul meu de 6 luni jumate a facut bronhopneumonie. Am fost internati in spital si ne-a trecut. Acum de o saptamana are nasul infundat. Am fost la medici(la 2)si i-au dat picaturi "vibrocil". I-am luat si Karvol dar vad ca nu-i mai trece. Folosim si pompita! ce mai putem folosi sa ne treaca? Doctorii zic ca nu este bolnav: nu are nici rosu in gat, nici la plamani nu se aude. Dar eu sunt stresata sa nu cumva sa se imbolnaveasca iar. Ce ziceti, trebuie sa ma alarmez?

Un copil e o

Mamica,cred ca asa vrei sa arate semnatura ta,nu?In loc de linkul ala pe care l-ai pus tu,scrie simplu [ comoara],eliminand spatiul de dupa paranteza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns svety spune:

eu zic sa-l tii la caldurica si poate-i trece; sau ai putea incerca pompita-minune ce se ataseaza la aspirator pe care o folosesc fetele de aici. poate recuperarea e mai grea. daca nu face febra eu zic sa nu te alarmezi.
mami de dani (26.iulie.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denis spune:

Am si eu nevoie de cateva sfaturi.

Pt ca de la nastere am avut si noi probleme cu asimilarea calciului (acum par a fi rezolvate dar...) eu vreau sa continui cu administrarea periodica de calciu.
Intrebare: pot sa-i administrez in cure lunare calciu natural CIPCAL si 2 pic vit D? (avem 1,8 ani)?
Pot sa-i dau si ulei de peste? Ce ulei de peste pt copii natural si f bun stiti? Se poate admin in paralel cu calciu?
Vitamina C naturala merge si ea asociata la cele de mai sus? Preventiv, pt fixarea fierului...

Denisa, mami lui Cosmnin

Mergi la inceput