Sfaturi utile despre copii!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Liliann spune:

buna
sunt mamica unui baietel de 2 luni jumatate si vreau sa va intreb pe voi un lucru, ca poate a trecut cineva prin asa ceva,
serban al meu are buricul umflat cam de pe la 1 luna si ceva, nu mai stiu exact. am intrebat pediatra, s=a si uitat la buricul lui si cica asa e la unii belebelusi, ca este aer in burtica lui si cand o sa i se termine colicii, o sa-si revina la loc buricul, cica sa nu=mi fac probleme.
oare asa este? pana acum am stat linistita, dar el nu mi-a mai facut crize de colici ca atunci cand era foarte mic, cred ca acum 2 saptamani l-a mai durut burtica... parerea mea este ca s-a cam terminat cu colicii....deci,de ce nu i s-a desumflat buricelul???
ufff, vreau sa ma linistesc
va rog, astept cu nerabdare un raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliann spune:

dar aici nu raspunde chiar nimeni???!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Liliann: daca nu este absolut nici un semn de boala si bb tau este sanatos-voinic-voios si dezvolta perfect normal atunci cred ca este un pic prea devreme sa-ti faci griji daca buricul bb-ului tau ramāne sau nu umflat.. Asteapta pāna spre 6 luni-1an si daca nu-si revine atunci poate ca nu a fost taiat foarte estetic la nastere... Ceea ce ar putea implica necesitatea unei micute operatii estetice - cānd va creste mare - daca acesta doreste... Gabriela mea nu are astfel de problema dar cunos o doamna a carei fetita are un buricut mai "altfel" decat alti copii deoarece nu i-a fost taiat bine cordonul ombilical la nastere....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Pediatra a verificat daca nu are o hernie ombilicala? Adica inelul herniar palpabil?



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aska spune:

Buna la toata lumea,
Poate cineva sa ma ajute cu acea schema de diversificare a alimentatiei la bebelusi, schema la care face referire otis41 in postarile de la inceputul subiectului?
Am deschis link-ul dat acolo dar nici urma de carticica sau retete....
Fetita mea are 3,5 luni si cred ca ar fi timpul sa mai manance si altceva decat lapte.
Va multumesc anticipat,
Tatiana si bebe Alicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iacobica spune:

oana78, lorelai, vladhana: fiecare copil cu ritmul sau. bb-ului meu i-a iesit primii dinti(fiindca i-au iesit 2 deodata) la 1 an si doua luni. intr-o saptamana i-au mai iesit 2. si eu ma impacientasem cum ca n-ar avea calciu (pediatra zicea intr-una ca n-are calciu, n-are calciu, sa-i dam calciu si sa-l injectam cu D3). cand i-am facut analizele...surpriza! copilul meu avea calciu mai mult decat este normal.(care calciu se poate depune si prin alte locuri unde n-ar trebui...) asa ca...cel mai bine, pentru linistea voastra puteti sa le faceti analiza sangelui.

Laura si Raducu Stefanucu(16.06.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nexus spune:

otis41 excelenta initiativa ta. Despre dermatita atopica nu adaugi nimic in listuta? Am inteles ca sunt destui copilasi care se confrunta cu asa ceva si sper sa fie o informatie utila si la indemana parintilor daca o vor regasi aici.

Multa sanatate!

Mihaela & Arthuras Ingeras (02.09.2004)
poze Arthur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ship spune:


Stie cineva un remediu naturist pentru Giardia in afara de Helmiflores? Pe acesta nu-l mai gasesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns esty spune:

mamici ati folosit bitter suedez la copii....daca da ...la ce e bun si cum se da....am auzit ca ar fi bun la toate...astept raspunsurile voastre.....va multumesc

timmmy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gratia spune:

Salut
baietelul meu de 2 ani si 5 luni a fost depistat cu giardia.
Doctorita mi-a recomandat Zentel dar eu nu vreau sa ii distrug ficatul si i-am luat ulei de dovleac dar nu scrie cum sa il administrez:
- cantitatea
- de cate ori pe zi(am inteles ca inainte de masa pe stomacul gol)
- cat timp (parca e vorba si de o pauza si repetare)
Stie cineva?
Va rog sa imi spuneti si mie

Mergi la inceput