Sfaturi utile despre copii!

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns otis41 spune:

Am trimis cartea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriangi spune:

vreau si eu cartea....pentru diversificare.va rog mult,mi-o trimite-ti???
adresa mea de mail este loriangi@yahoo.com

multumesc mult!

loriangi,mami de pitic Iarinutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina. spune:

Va rog sa imi spuneti care este cea mai buna apa plata pt a prepara latele formula pt un sugar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Flore presevereaza cu ceai sau cu apa, poate ii dai si sucuri deja... si pana la urma vei vedea ca printesa ta o sa accepte si alte lichide decat lapticul de la sanul tau. Si baietelul meu a acceptat destul de greu lichidele mai ales pana la varsta de 5 luni cand s-a intarcat singur.Succes!

Adina eu am folosit cu succes apa plata IZVORUL ALB la recomandarea medicului neonatolog din spitalul in care am nascut. Si in momentul de fata tot aceasta apa o folosesc... pt ceai, pt ca din pacate Nicolas refuza sa bea lapte de la varsta de 7 luni.
Ce am observat.. am facut ceaiul de fructe rosii, granulat, cu apa Carpatina si capata o culoare maronie in schimb daca il prepar cu Izvorul ALB este rosu.

LILIANA si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina. spune:

Multumesc, Teolinda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dylan spune:

Buna ziua, mamici!
Florelor, nu stiu daca ai gasit raspuns la "problema" voastra intre timp.Am trecut si noi prin faza asta si tot ce am citit in materie de specialitate (mai mult publicatii straine decat romanesti) spunea ca laptele de titi asigura aportul necesar de lichid pe zi. Deci, nu-ti face probleme, alapteaza cat de mult poti si o sa ai o puiuta sanatoasa si fericita. Puiul meu a papat titi pana la 1 an si 5 luni, si as fi continuat macar pana la 2 ani daca n-as fi ramas insarcinata. Oricum, Dylan a papat titi ca mancare de baza atat timp cat a fost, abia apoi a inceput sa pape mai bine mancarica si ca atare sa bea si apa. Iar apa a baut-o din pahar cu paiul sau din bidonasele speciale pentru pitici, tot cu pai. Bibi a fost acceptat doar pentru laptic seara si dimineata.
Trebuie sa specific ca Dylan n-a fost bolnavior niciodata de nimic. Si nici nu i-am dat nici un imunostimulent sau vitamine sau altceva. L-am calit de cand am venit din maternitate, iar acum mergem afara cu caciula doar cand temperatura scade aproape de 0 gr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by Dylan

Buna ziua, mamici!
Florelor, nu stiu daca ai gasit raspuns la "problema" voastra intre timp.Am trecut si noi prin faza asta si tot ce am citit in materie de specialitate (mai mult publicatii straine decat romanesti) spunea ca laptele de titi asigura aportul necesar de lichid pe zi. Deci, nu-ti face probleme, alapteaza cat de mult poti si o sa ai o puiuta sanatoasa si fericita. Puiul meu a papat titi pana la 1 an si 5 luni, si as fi continuat macar pana la 2 ani daca n-as fi ramas insarcinata. Oricum, Dylan a papat titi ca mancare de baza atat timp cat a fost, abia apoi a inceput sa pape mai bine mancarica si ca atare sa bea si apa. Iar apa a baut-o din pahar cu paiul sau din bidonasele speciale pentru pitici, tot cu pai. Bibi a fost acceptat doar pentru laptic seara si dimineata.
Trebuie sa specific ca Dylan n-a fost bolnavior niciodata de nimic. Si nici nu i-am dat nici un imunostimulent sau vitamine sau altceva. L-am calit de cand am venit din maternitate, iar acum mergem afara cu caciula doar cand temperatura scade aproape de 0 gr.




Dylan si eu aplic din ziua 0 metoda calitului si pot sa ma laud cu o singura amigdalita in 3 ani.eu cunosc multe alte persoane cu copii caliti, genul de copil cu capul gol si care papa iaurtul de la frigider. poate ne strangem mai multe fete si facem un subekt pe tema asta..mi se pare cea mai eficienta metoda de crestere a rezistentei organismului la boala. sportul si calirea organismului. de exemplu fi-mea sta afara 4 ore minim/zi si ne-am apucat de alergari(avem stadionul langa noi) si iarna asta am facut primele sedinte de ski(inca se mai poate,mai mergem).

Si zau, e...tanc! la capitolul rezistenta. mananca cat zece, alearga cat 20 si la ultima gripa familiala toti am zacut la pat mai putin copilul caruia i-au curs mucii trei zile.

So...sport, alimentatie bogata in fructe/legume crude, calire + o doza mare de iubire = un copil sanatos tun!

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c_gabi77 spune:

buna ziua tuturor. puteti sa imi trimiteti si mie carticica la c_gabi77@yahoo.com, va rog? in curand o sa incepem si noi divesificarea si vrem sa ne inspiram...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Implinim si noi 4 luni peste 9 zile. am dori si noi carticica cu diversificarea va rugam frumos. diana_vancu@hotmail.com
Multumim

Dbunny cu bb Daniel(23.11.2006)
poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna30 spune:

Va rog mult, vreau si eu carticica cu diversificarea.Puiul meu implineste 4 luni peste 8 zile.Multumesc anticipat.
Adresa mea de e-mail : ramonika27@yahoo.com

Mergi la inceput