Sfaturi utile despre copii!

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

as putea primi si eu carticica, va rog, adresa mea e ralucutzaa@yahoo.com, multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Buna dimineata!
Am intrat pe acest subiect pentru a va povesti cum am scapat simolu de o infectie oculara si o durere de urechi crunta relativ simplu. In primul rand va cer scuze daca deja a fost abordat acest leac babesc, pentru ca , recunosc, nu am apucat sa citesc toate paginile de aici.
acum trei ani, cand l-am nascut pe primul meu baat ne-am pricopsit in maternitate cu o infectie la ochi ( Petru a fost pus in patut cu o fetita care avea infectie la ambii ochi, iar el a luat la ochiul dinspre partea in care statea fetita; pp ca s-au atins cu manutele ).Asa ca am venit acasa cu un ochisor lipit din cauza secretiilor. dupa ce am schimbat, la recomandarea medicului, trei tratamente si am vazut ca nimic nu foloseste si eram deja disperata (bb avea deja vreo 2 sapt ), medicul peditru mi-a zis sa ii pun copilului lapte matern in ochi. Dupa trei ore a inceput sa nu i se mai lipeaca ochisorul si dupa doua zile nu mai avea nimic.
acum unt mamica din nou si acum doua zile cel mic avea un ochi iritat ( probabil am stat in curent afara). De data asta nici nu m-am dus la medic, i-am pus copiluli lapte si nu am avut nici o problema.
Acum doua saptamani sotul meu,l-a luat pe cel mare de la gradi si am inteles ca l-a lasat sa se joace cu geamurile de la masina. Rezultatul: la 2 noaptea tipete crunte: mami, ma doare urechea! Nici nu il puteam atinge, asa il durea pe saracul copil si nici cu accepta sa ii pun ceva cald (sarea calda e excelenta pt calmarea dureilo de urechi ). I-am pus lapte matern in ureche, iar dimineata am putut sa il palpez fara nici o problema.
Asa ca mamicile care alapteaza se pot considear si o mica farmacie ambulanta pt probleme minore.
Sanatate va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmencita spune:

vreau si eu carticica daca se poate.
vintila.carmen@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

As dori si eu carticica daca se poate, te rog frumos. Adresa mea este mcrmiki@yahoo.com. Multumesc frumos!

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga
http://community.webshots.com/user/mcrmiki
Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BOCANILA spune:

As dori si eu carticica.Adresa mea cocuta_alisor@yahoo.com.


poze cu familia mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sophiemam spune:

trimiteti-mi si mie carticica asta va rog
cu multumiri alinamariacalin@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BOCANILA spune:

Am si eu nevoie de un sfat.Baietelul meu(specific sexul ptr.ca mai am cinci fete)in varsta de 7 lunia fost racit la plamanas(pneumonie interstitiala acuta).Doamna doctor mia prescris UNASIM de 250.ok,Iam dat asa cum mia prescris jumatate de lingurita la 12 ore.

AM terminat sticluta in trei zile(farmacista mia aratat semnul la lingurita pana unde trebuie sai dau)cand mam dus la control dupa astea trei zile iam zis doamnei doctor ca am terminattratamentul.Atunci sia dat seama ca mia prescris doza dubla ca trebuia sa ma tina zece zile medicamentul.Copilul meu are opt kg.


Problema mea acuma este ca ia iesit pe testicule si pepiciorus in extremitati niste bubite parca sunt cu apa.Oare sa fie de la medicament?Nu am avut probleme de genul asta pana acum cu el.sau de la pampersi?

cu ce sal dau?Ca la doamna doctor nu mai merg curand,o sami schimb medicul cine stie cemi mai da doamna asta,si am sase copii.




poze cu familia mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Sfatul meu este sa mergi cu copilul la medic. Daca nu mai vrei la medicul ce ti-a prescris tratamentul, du-l macar la spital la camera de garda. Nu e de joaca niciodata cu supradozele de medicamente.DianaD & Alexandru(12 aprilie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BOCANILA spune:

MULTUMESC PTR.SFAT!
DOAMNA DOCTOR care mia prescri s medicamentul cu toate ca a gresit cu supradozarea ma intrebat daca a facut alergie.Am fost la ea vineri atunci cand mam dus la control.Abia aseara ia iesit pe fundulet alea.Merg maine dimineata sa vad ce are si va tin la curent.


poze cu familia mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kryssa spune:

Buna seara! Am o fetita de 9 luni si v-as ruga mult sa-mi dati si mie un sfat...in legatura cu alimentatia ei...este bine sa-i dau iaurt de fructe? Ii dau cam des (asa mi-a recomandat doctorita), dar mie mi se pare prea dulce...si nu cred ca e bine pentru varsta ei...ce altceva imi recomandati sa-i mai dau sa manance? As vrea sa-i mai schimb putin alimentatia (in afara de iaurt, cereale, supa si mere sau banane cu biscuiti). Va multumesc din suflet!
P. S. Stie cineva ce inseamna exact FAINA DE OREZ PREPRAJITA (instant-pt.bebelusi) si unde se poate gasi in Ploiesti? Multumesc inca o data! Va pup!

Mergi la inceput