Sfaturi utile despre copii!

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Claudiatony spune:

quote:
Originally posted by maria2mami

Asta seara am cautat de urgenta informatii pentru o prietena si fetita ei de aproape un anisor ce este bolnavioara...la fel ca fetita mea, Maria....si la fel ca bebelusi prietenelor mele care, in aceasta perioada, s-au inbolnavit si au toti, aceleasi simptome: tuse foarte rea, voma, diaree, chiar si constipatie...intr-un caz, nu au febra, nu le curge nasucul .
Nu stiu ce se intampla???

Am gasit cateva site-uri cu informatii foarte utile de la mamici care au trecut prin asa ceva, pe care le-am salvat in carticica, si pe care le voi prezenta aici.

Acest subiect este binevenit pentru toate mamicile si pentru toti taticii super-panicati, este la indemana oricui poate accesa de acasa sau de la serviciu internet-ul,...te poate salva in situatii urgente,drumuri inutile la medicul pediatru, asteptat-ul pe holurile policlinicilor sau spitalelor , servicil ambulantei s.a.m.d
Asta nu inseamna ca nu trebuie luata legatura cat mai urgenta cu pediatrul bebelusului!!!!!Aici gasiti informatii si sfaturi utile...Medicul pediatru este singurul care poate recomanda medicatia si regimuri-le adegvate pentru fiecare pacient!!!


Boala diareica acuta
Se caracterizeaza prin cresterea frecventei scaunelor si/sau diminuarea consistentei lor, ca si prin cresterea cantitatii totale a scaunelor; de cele mai multe ori ele sunt consecinta unor infectii ale tubului digestiv (cauzate de virusuri sau microbi), insotite de deshidratare, care reprezinta elementul de gravitate. De obicei sunt boli autolimitate, ce dureaza la sugarul normal de la cateva zile pana la o saptamana.
Semnele si simptomele sunt:
• scaune apoase multiple, explozive, urat mirositoare
• febra, varsaturi, colici abdominale, agitatie
• uneori deshidratare (pierderea apei din organism)
Tratamentul de urmat implica:
• masuri generale, masuri pentru combaterea febrei si a varsaturilor
• in cazul in care diareea nu este prea severa nu se va opri alimentatia naturala, ci doar se va completa masa cu supa de morcovi si mucilagiu de orez
• prevenirea deshidratarii prin administrarea din abundenta de lichide cu un anumit continut de zahar si sare, pentru a inlocui astfel pierderile de lichide din organism prin scaune si varsaturi; lichidele folosite pentru rehidratare sunt fie ceaiul de menta indulcit cu glucoza, fie solutia de rehidratare orala, pe care o obtii prin dizolvarea plicurilor cu pulbere de saruri pentru rehidratare, existente in farmacii, in apa fiarta si racita.
Apeleaza la medic daca bebelusul a avut scaune diareice timp de sase ore, daca are sange in scaun sau prezinta semne de deshidratare (gura si buze uscate, ochi infundati in orbite, piele "flescaita" si zbarcita, fontanela anterioara deprimata, urina concentrata in cantitate redusa, somnolenta anormala sau letargie).

PENTRU DIAREE
Mucilagiu de orez:
la 1 l de apa pune 2 linguri de orez si fierbe-l binebine de tot. Cand a scazut strecoara-l, presand putin ca sa treaca tot mucilagiul prin sita, completeaza ce ai obtinut pana la 1 l cu ala fiarta, si da-i cu biberonul. lapte Humana HN25, e special pt diaree

Mucilagiu de orez diaree :
La 1 si 1/2 L de apa se pune 1 cana de orez. Cand apa incepe sa fiarba se lasa focul mic si se continua fierberea 45-60 de minute, cu capac. Se trece orezul prin sita fina si se pune din nou la fiert, sa dea cateva clocote. Se poate pastra la rece maxim 24 de ore.

Supa sau piure de morcovi diaree
500 grame de morcovi taiati feliute sau dati prin razatoare se fierb intr-un litru de apa circa 1 ora si 1/2, sau pana sunt foarte bine inmuiati. Se paseaza foarte bine si apoi se pot subtia cu apa si pune in biberon. Sau se pot lasa piure si da cu lingurita. Se pastreaza la frigider maximum 24 de ore.

Orez cu mere coapte de la 4 luni;
bun si pentru copiii cu probleme stomacale Se pune apa la fiert intr-un ibric, cu o lingurita de zahar. Cand fierbe se pune orezul (cam o mana) si se fierbe bine, pana 'infloreste'. Se aleg doua mere mari, se spala, se sterg de apa si se pun intr-o tavita la cuptor, la foc potrivit. Dupa ce s-au copt se alege miezul, se paseaza cu furculita si se amesteca cu orezul fiert si scurs de apa. (Este un foarte bun desert sau gustare de dupa-amiaza. Deasemenea, in cazul in cazul in care copilul are scaune moi, acest desert este recomandat.)

Pilaf de orez cu carne de pui peste 8 luni
- 2 cesti de orez - 100g piept de pui - jumatate de ceapa mica (potrivita) - 2 linguri de ulei - un morcov micut - frunze de patrunjel Puneti intr-o oala uleiul si lasati sa se incinga un pic, adaugati ceapa, morcovul si carnea toacata marunt, prajiti-le bine, apoi adaugati orezul si 2 -3 cani de apa ... lasati sa fiarba bine ca totul sa se farime, amestecati sa nu se lipeasca de fundul oalei in timp ce fierbe (eventual daca se ingroasa mai adaugati apa), cind e aproape gata puneti patrunjelul pt. gust.
Atentie: nu adaugati sare, vegeta sau condimente care nu sint descrise aici. vreti sa schimbati gustul ... puteti adauga o lingurita de pasta de rosii sau o rosie coapta bine fara pielita. ----------------------------------------
Pentru diaree poti incerca: orez pasat cu brinza de vaci, biscuiti cu brinza de vaci, carne de pasare fiarta, supa de morcov, peltea de gutui, gelatina de mure,covrigei, grisine, masline negrepaste fainoase fierte, ou fiert tare, piine prajita, mar ras copt, banane, (toate in functie de virsta copilului)
----------------------------------------
Dieta pe care o tinem noi in caz de diaree: 1 zi: supa de morcov, eventual indulcita cu glucoza 2 zi: in plus se da banana cu brinza de vaci 3 zi: se introduce carnea fiarta de pui Foarte multe lichide, ceai de menta sau pojarnita, apa plata cu un continut mare de sodiu
-------------------------------------------
Recomandari: mult ceai de menta (fetita mea s-a deshidratat si am ajuns in spital) si atentie la lapte pt. ca ajung sa aiba intoleranta la lactoza(daca are bobite albe in scaun este semn ca trebuie sa treci la lapte fara lactoza),supa de morcovi, zeama de orez si/sau orez. Privind antibioticul eu i-am dat acid nalidixic(negram) si a facut un soi de intoxicatie si am fost in spital. Mai bine incerci cu mancarica si ceai. Smecta este f. buna. -----------------------------------------
Laptele, iaurtul, sunt total contra-indicate cand copilul are diaree. Pot agrava diareea. Numai laptele delactozat este bun. Respectiv, Milupa HN25. Si mucilagiul de orez face minuni. Ii poti da carnita de pui fiarta bine, fara nici o grija. Regimul il tii pana cand vezi ca lucrurile incep sa se indrepte, chiar cateva zile dupa ce scaunul a "revenit" la normal.
---------------------------------------
Diaree este termenul pentru scaune dese apoase care ies cu in jeturi si de obicei e o infectie in stomac, daca are scaune dese moi nu inseamna ca are diaree, ci ca are o dereglare, de obicei se face dupa antibiotic, adica antibioticul distruge flora intestinala si nu mai se asimileaza nimic la nivelul stomacului, copilul scade in greutate doarece are malabsortie, nu are pofta de manacare, vitaminele, calciu se pierd, asa am patit noi 3 luni pana sa imi dau seama ca nu are de fapt diaree, ci lipsa flora intestinala, asa ca am facut o cura de Ecoflorina si in 5 zile era alt copil, dupa 10 zile era sanatos tun si se vedeau deja obrajorii mai rotunzi!
De atunci odata cu antibioticul ii dau si ecoflorina si nu mai avem probleme, pediatrii cateodata nu se gandesc la cauze si te pun sa tratezi doar efectele!
Va dati seama ce am indurat cu 5-6 scutece pe zi si analize complicate de antibiograme de infectii la stomac, teste de paraziti giardia, cand colo la sfarsit am gasit un doctor rasarit care a facut teste si de la el putere si a gasit ca nu are bacterii care sa dizolve hrana, trecea mancarea prin intestin ca prin gara, se vedeau alimentele de ex.: rosiile pe sfert digerate, in scaun.
Ecoflorina e dulce, e cu niste bilute ca o drojdie uscata, si un sirop aromat
-------------------------------------
DEBRIDAT actioneaza asupra colonului, in functie de problema (diaree/ constipatie) si este un foarte bun remediu (actiunea acestuia este foarte bine descrisa in prospect)
------------------------------------
Constipatia

- unii sugari au scaune dupa fiecare masa, in timp ce altii doar la cateva zile o data. Constipatia se recunoaste dupa aspectul scaunelor (scaune dure, uscate, ca niste pietricele). Copiii alimentati artificial sunt mult mai des constipati. Daca copilul dumneavoastra este constipat, incercati sa-i dati suc de fructe sau apa fiarta si racita. Sugarilor de peste 4 luni, la care s-a inceput diversificarea, li se pot da legume fierte si pasate. Laxativele nu se dau decat la indicatia medicului.
Pt constipatie in genere merge ceaiul de musetel, iaurtul natural (eventual amestecat cu biscuite sau faina de orez ca biscuitele merge de la 6 luni din cauza de gluten) sucul de morcovi cruzi, pureurile de fructe (la borcanele) cu caise si pere. depinde de copil. la mine s-a rezolvat treptat odata cu trecerea la alimentatia diversificata asa ca nu stiu de la ce anume s-a "desfundat" .
..................
Desi bebica mea are doar 2 luni, la noi constipatia a fost o mare problema. A dat rezultat doar zeama de portocale cu aprox. 10 minute inainte de laptic, pe la 9 a.m. Rezultat vizibil in cel mult 1 ora
...................
de la o banana nu mai face kk 3 zile , cred ca mai usor e sa sti ca urmatoarele constipa:
Banana, orez, morcov, chimin, menta, ou, cascaval, branza de vaci

neutrue: marul, cartof, carnea, face scaunul mai moale: piersica, caisa, musetel, miere, portocala(nu inainte de 9 luni), iaurt(danonino e din branza de vaci si constipa), spanac
Asa ca daca intr-o zi ii dai suc de morcov nu i da si banana si cereale de orez, ca o sa-l constipi, eu foloseam cereale care nu aveu orez si mai aveau si miere in compozitie, mierea pasteurizata nu e pericol pentru copii referitor la botulism, asa ca daca ii dai ceai fierbinte in care ai pus miere si ..apoi racit e perfect pentru burtica(cazuri de botulism in romania nu s-au mai inregistrat de peste 10 ani )
................................
Uite cum facem noi, pentru ca am avut mari probleme de cand era mica: masa de fructe contine banana, mi se pare mie tare sanatoasa, dar amestec tot timpul 3 linguri iaurt cu fructe, noi papam Milli cu piersici, caise sau visine, iar fructe proaspete portocala si para, mar, mai pun morcov, branzica de vaca si biscuiti.
Finul meu care are 2 ani papa acest amestec ca desert si-i merge tare bine.
................................
exista in farmacii( de obicei la Sensiblu sau la Dona), un medicament, produs in Malta, naturist, sub forma de sirop, se numeste Lass Baby, e un pic cam scumpicel, pe la 300-si ceva de mii, incearca cu el.
.................................

Masuri generale
Camera copilului bolnavior trebuie sa fie bine aerisita si iluminata mai discret. Temperatura in camera nu va fi mai mare de 22-23 grade C, iar umidificarea aerului va fi asigurata prin plasarea in camera a unui vas cu musetel sau apa cu suprafata mare de evaporare. Copilul va fi imbracat lejer, nu prea gros sau prea strans; in camera va intra cat mai putina lume si se va evita o atmosfera tensionata in preajma sa.

Masuri pentru combaterea tusei Urmareste in permanenta ca atmosfera din camera copilului sa nu fie uscata si ca acesta sa bea zilnic cat mai multe lichide (foarte potrivite sunt ceaiurile de tei- calde si indulcite cu miere). Pe pieptut, aplica-i comprese calde cu sare sau spirt medicinal. In functie de varsta copilului se pot administra diferite siropuri pentru combaterea tusei. Este bine sa scoti copilul la aer curat zilnic, progresiv, in functie de anotimp.

Masuri pentru combaterea febrei
Temperatura normala a puiului tau este de 37 grade C, dar ea poate varia de la 36 grade C pana la 37,2 grade C. La sugari, temperatura se va masura rectal iar dupa varsta de 1-2 ani este de preferat, din punct de vedere psihologic, sa se masoare temperatura la subsoara. Daca temperatura este moderat crescuta (37,5-38 gradeC), se va administra sugarului paracetamol.

Masuri pentru combaterea obstructiei nazale
In cazul in care puiul are nasucul infundat, pe langa umidificarea atmosferei, va trebui sa i-l cureti cu tampoane curate, umezite in ceai de musetel sau ser fiziologic. In fiecare nara se vor picura cate 2-3 picaturi de ser fiziologic, ceai de musetel sau apa sarata calduta. Iar daca observi secretii nazale abundente se pot picura 2-3 picaturi de ser efedrinat 0,5%, dar nu mai mult de 3-4 zile consecutiv.

Masuri pentru combaterea varsaturilor
Daca acestea au aparut, da-i copilasului sa bea - timp de 6-7 ore - ceai de menta sau chimen indulcit cu glucoza; se pot folosi solutii pentru rehidratarea orala (cauta la farmacie saruri de rehidratare orala sub forma de pulbere, care se dizolva in apa). In tot acest timp vei inceta sa-i mai dai altceva de mancare, in afara de compoturi, sucuri de fructe, supe. Nu-l forta sa manance, iar dupa cura de lichide vei trece la un regim lacto-fainos in doze mici si dese. Daca varsaturile persista peste 24 ore, se consulta de urgenta medicul pediatru (exista pericolul deshidratarii).

Masuri pentru profilaxia si combaterea stomatitei
Vei sterge pe dinauntru gurita bebelusului cu o solutie de bicarbonat 10% (2 lingurite de bicarbonat la 100 ml ceai de musetel) sau cu glicerina boraxata, de cel putin 7-8 ori/zi, inainte de fiecare masa.
Masuri pentru protejarea pielii
In timpul baii, asigura-te ca pielea copilului este in permanenta foarte curata si protejeaz-o cu pudre si creme adecvate. Baia se va face zilnic, chiar daca sugarul este bolnavior.

Infectiile urinare
Sunt, in general, infectii bacteriene ale tractului urinar (vezica, uretere sau rinichi). Ele se intalnesc mai frecvent la fetite, datorita particularitatilor anatomice ale tractului urinar (uretra scurta, cu deschidere mai aproape de anus, ceea ce favorizeaza raspandirea germenilor).
Cum se depisteaza:
• copilasul face des pipi si are dureri in timp ce urineaza, urina este tulbure, cu miros modificat
• temperatura crescuta
• scaderea poftei de mancare
• dureri abominale.
Tratamentul adecvat implica:
• Se va consulta medicul cel mai curand posibil in cazul in care banuiti prezenta unei infectii urinare.
• administrarea de lichide in cantitate mare, pentru a-i mentine rinichii in functie. Stomatita aftoasγ Aftele reprezinta o eruptie dureroasa, iritanta la nivelul mucoasei bucale. Uneori ajunge, prin intestine, sa erupa si in jurul anusului. Daca puiul tau sufera de asa ceva vei observa urmatoarele semne si simptome:
• dureri la nivelul gurii: copilasul refuza orice fel de mancare;
• pete galbui-cremoase, care nu pot fi indepartate, pe dinauntrul obrajorilor, pe limba si pe cerul gurii; Ce-i de facut? Ii vei da copilului alimente usor de inghitit, lichide sau semisolide. Evita sucul de fructe deoarece este prea acid. Da-i, in schimb, sa bea cu paiul sau foloseste un biberon, ca bautul sa fie mai putin dureros. Se va tampona gurita pe dinauntru, inaintea fiecarei mese, cu solutie de bicarbonat de sodiu 10%, sau cu glicerina boraxata sau nistatin. Daca persita, contacteaza neaparat medicul

Sfaturi pentru calatoria cu copilul
Vacanta si calatoriile trebuie sa fie un moment de bucurie pentru intreaga familie, nu doar pentru cei mici. Pentru a te putea relaxa si pentru a trai din plin aceste momente, excursia trebuie pregatita din timp, mai ales cand sanatatea si siguranta copilului sunt in joc. Iti sugeram urmatoarele sfaturi pentru a avea o vacanta frumoasa si fara probleme:
• Daca tineti copilul la soare aveti grija ca acesta sa aiba capul acoprit pentru a evita insolatiile. Deasemenea folositi o crema de protectie cu factor ridicat, iar seara ungeti pielea copilului cu o lotiune de dupa plaja, pentru a o mentine hidratata. Evitati expunerea copilului la soare intre orele 11 AM – 4 PM, deoarece in acest interval soarele este foarte puternic pentru pielea copilasului.
• Pentru o zi de plaja, este bine sa nu lipseasca din bagaj: o umbrela de soare, colacul sau vesta de salvare, galatuse, lopatele si forme de nisip. Nu uitati sa supravegheati copilul in permanenta.
• Atentie la mancarea pe care o va consuma copilul pe perioada calatoriei. Verifica termenele de valabilitate de pe borcanele / cutiile cu mancare pentru copii, iar daca nu ai mai folosit niciodata astfel de preparate nu este indicat sa o faci acum. Incearca sa prepari manacarea cu care este obisnuit copilul si dozeaz-o in borcanele mici pe care inchide-le ermetic.
• Cand mergi in excursii si esti nesigura de calitatea apei este bine sa folosesti apa plata imbuteliata. La preparea diferitelor alimente instant (lapte praf, ceai, piure) si chiar la curatarea dintisorilor este bine sa folosesti tot apa imbuteliata.
• Din bagaje nu trebuie sa lipseasca: alimentele preferate ale copilului (biscuiti, cereale, lapte praf) sau jucariile favorite. Deasemenea este bine sa ai un biberon in plus si o solutie de sterilizare pentru biberoane.
• Pentru a evita iritarea feselor copilasului este bine sa iei cu tine un numar suficient din scutecele cu care el este obisnuit. Exista posibilitatea sa nu gasesti acelasi tip de scutece in statiunea in care vei merge.
• Trusa de prim ajutor nu trebuie sa lipsesca din nici o calatorie. Nu trebuie sa iei toata farmacia cu tine dar daca iei cateva lucruri de baza vei reusi sa treci peste posibilele probleme.
• Din trusa de prim ajutor nu trebuie sa lipseasca: plasturi, bandaje, crema antiseptica, un medicament pentru deranjamente stomacale, o crema impotriva muscaturilor de insecte. In caz in care copilul face febra este bine sa fii echipata cu o solutie de paracetamol
• In agenda care o iei cu tine, este bine sa ai numarul de telefon al pediatrului, care are grija de copilul tau.


Sanatate multa si sa auzim numai de bine!!!
Maria bb Mami Mihaela

Salvati viata lui Mihaita!
http://www.hogas.go.ro/contacte.htm
http://www.cablespeed.com/~minut/mh/index.html
www.site.neogen.ro/mihaita.hogas
www.mihaita.go.ro



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManuV spune:

Va rog, ma poate ajuta si pe mine cineva cu carticica? Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otis41 spune:

Manu,
Da-mi o adresa de mail sa-ti trimit carticica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManuV spune:

quote:
Originally posted by otis41

Manu,
Da-mi o adresa de mail sa-ti trimit carticica!



Adresa mea este: manuela.vasilescu@free.fr
Iti multumesc foarte mult, pentru amabilitate si promptitudine. Si pentru toate interventiile tale pe forum, care ma ajuta sa fiu o mamica mai destinsa si mai... competenta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns llizzie spune:

Buna Otis,
Pot avea si eu carticica? Adresa mea este: llizzie@gmail.com
Multumesc tare mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piersicuta2005 spune:

Buna Otis..numele meu este ,as dori si eu carticica daca se poate...please Adresa mea de email este:fpop@sbcglobal.net .Multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oltica spune:

buna, as dori daca se poate sa primesc si eu carticica cu diversificarea pe adreasa oltea_cotofrea@yahoo.com. va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jonica spune:

Va rog frumos ajutati-ma cu un raspuns (si mai multe): cum determinati daca copilul vostru de nici 4 luni aude bine sau nu? Care ar fi semnele de intrebare (ca sa te decizi sa mergi la doctor cu el)?
V-as fi recunoscatoare pentru ajutor.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Germina spune:

As dori si eu carticica, daca se poate. Adresa mea este luminitanicol@yahoo.com. Multumesc frumos!

Lumi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arsenie spune:

as dori si eu carticica te rog cind ai timp fetita mea are 3 luni si acum suntem la zeama de morcov abia.
iti multumim adresa mea este arsenie@fdx.ro

Mergi la inceput