Mamici de Noiembrie-Decembrie 2005 (5)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Lavi02 eu am intrebat ieri la telefon si mi- a zis asa:Toxoplasma 600000,listeria 600000 si CMV 4.500.000..restul nu tin minte exact preturile..Si eu m-am mirat cand am auzit de suma aia imensa...dar o sa mai intreb inca o data..sa vedem ce zice..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

In momentul asta am mai dat un telefon si mi-a confirmat:4.500.000 costa CMV-ul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Coralia, aia sunt aberanti rau de tot. E chiar atat de necesar sa-ti faci CMV-ul? De banii aia faci o plimbare pana la Bucuresti si ti-l faci aici...

Anda77 eu nu cred in metodele babesti de detectare a sexului copilului. Poti banui daca stii cand a fost conceput bb: daca exact in ziua ovulatiei ai avut c.s., e probabil sa fie baiat. Daca ai avut cu 1-2 maaaxim 3 zile inainte, e fetita. Eu habar n-am nici cand a fost ovulatia exact, nici harjonelile nu mi le amintesc. Astept cu interes eco.

Eu mi le fac la Medsana dar imi fac mai putine: nu-mi face herpesul ca stiu ca am herpes la buza (adica imi iese din cand in cand si asta inseamna ca am virusul; si nici nu mi-a recomandat dr sa fac), rubeola nu ca stiu ca am avut de probabil-sigur am IgG pozitiv si IgM negativ, hepatitele mi le fac iar la toxo si cmv doar IgM-ul. Listeria, mai am vreo 2 ore de gandire, parca as face-o totusi.

Cu herpesul eu stiu ca daca ai herpes genital activ in mom respectiv, n-ai voie sa nasti normal. Atat. Eu n-am avut genital pana acum si cred ca e alt virus decat bucal.

Listeria e 800.000 la Medsana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

quote:
Originally posted by IrinucaR

lordra, nu merge sa comand pe net... Unde ai gasit sa le cumperi????



IrinucaR 10+




www.irinucasisoru.3x.ro



Irinuco, le-am luat de la un plafar de langa Unirii. E chiar in incinta hanului lui Manuc, undeva la strada. Nu-ti spun ca m-am dus juma' de orash pana acolo, fiindca aflasem ca mai au o cutie. (asta se-ntampla acum vreo luna jumate).
Incearca totusi pe la plafarele obisnuite. Eu, prima si prima oara, am gasit chiar si prin Drumul Taberei (doar cutia 2 din pacate, adica pt. ultimile 2 trimestre de sarcina). Poate ca totusi au mai aparut iar, ca e si pacat altfel.
Ura!
Lordra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Da Lavi ai dreptate astia-s nebuni cu preturile lor la analize..dar cand sunt singurii care le fac...isi permit...Intr-adevar as putea veni linistita la Bucuresti pe banii astia.
Cat despre metoda de detectare a sexului copilasului...eu stiu exact data ovulatiei dar am prestat vreo 4 zile inainte si vreo 2 dupa(in fiecare zi)...care sunt sansele mai mari de fetita sau de baietel?
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Salutare gravidutze! Hop shi eu la spartul targului, dar azi am avut o zi din cele nebune...

Sa stiti ca maaare dreptate are cine a zis a avem tot felul de simptome ciudate... eu , de exemplu, am senzatia ca am inceput sa stau prost cu reflexele atunci cand conduc masina .

Mai mult, punctuletzul meu pare a-si fi facut "program de lucru" dupa maica-sa: dimineata e totul OK, ma lasa sa lucrez, iar de pe la 3-4 dupa-amiaza incepe cu greturile si ma tine asa pana ma culc. Nu mai pot manca nimic. Iar azi dimineata m-am trezit cu o durere de stomac cumplita. Eu am ulcer cicatrizat, sper sa nu se redeschida!

Voi cum stati cu hiperaciditatea si meteorismul (gaze la greu)?
Ca eu nu mai stiu ca se fac si sa mai mananc...

Coralia sa ai grija cu raceala, ai vazut ca e zapada pe noi. Iar cu burtica stai linistita, si mie mi se pare ca a aparut ceva, si am numai 6 saptamani!

Va dulce

Tania & Punctuletz 6+
http://community.webshots.com/album/284896936zAybVu?937

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Pai Coralia: din lichidul seminal "prestat" cu 2 zile inainte, pana in ziua O (de la ovulatie) au mai supravietuit numai de fetita, care sunt mai rezistenti. Din cel "prestat" in ziua O, au ajuns mai repede la ovul de baiat, ca ei sunt mai rapizi (dar mor mai repede). Ovulul e fecundabil doar cateva ore, deci de dupa au fost for fun. Acuma daca aia de fetita, mai "cu experienta" erau pe pozitie (adica il asteptau pe ovul in trompa), e fetita. Daca mai "cascau gura la vitrine" prin uter si aia de baietel au luat-o inainte, e baietel. Voua nu vi se pare totusi mai probabil sa fie fatuca? O sa vedem...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IrinucaR spune:

coralia76, uite incearca sa vezi ce iese de aici: fetita sau baiat http://dev.cogenttechnology.com/epl/csovucalcin.html

IrinucaR 10+



www.irinucasisoru.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Dupa acel calendar Irinuca..nu am putut sa deduc nimic..daca puneam fetita..imi dadea zilele cand trebuia sa prestez si am prestat..daca puneam baiat imi dadea tot la fel niste zile si am prestat si in alea...asa ca o sa fie surpriza cred..
Lavi02 tot asa ma gandesc si eu..care o fi fost mai rapid..aia de 2 zile de fetitza sau aia mai proaspeti de baietel?
O sa mai am de asteptat vreo 5-6 saptamani probabil..dar sa fim sanatosi..fie ce o fi.
Pupilici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

irinuca eu nu inteleg cum se face.

Fetele din Cluj ce stiti despre clinica privata a Dr. Nan/Nane? E ok? Imi puteti da mai multe informatii si un numar de telefon daca se poate. Va rog frumos.

Eu am inceput sa ma simt mai bine, adica o zi ma simt bine a doua zi innebunesc si uite asa am trecut in saptamana 9 si incet incet ajungem in cea de-a zecea. Aceleasi simptome, greturi, nas infundat, simt olfactiv extraordinar de dezvoltat etc., le stiti si voi nu le mai repet .



aura

Mergi la inceput