Mamici de Noiembrie-Decembrie 2005 (5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns detlo spune:

fetele, am senzatia ca mesajele mele nu sunt vizibile, io una n-am mai intalnit pe alte forumuri chestia asta cu aprobarea de catre moderator. ma rog.

cum am mai zis, sunt 10+ si sunt putin ingrijorata ca n-am facut nici o ecografie pana acum. abia luni am programare. credeti ca e prea tarziu pentru prima ecografie?
ingrijorarea mea a crescut de ieri cand am observat si ceva pete maronii, inspaimantatoarele pete maronii :)

pupici la burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Foarte utile informatiile voastre despre produsele lactate si margarina. Aveam niste idei dar nu credeam ca s-a ajuns chiar asa departe.
Oricum, in ideea asta margarina nu mai mananc de mult, eu imi fac sandwich-uri cu unt sau cu ulei. Si evit pe cat posibil produsele preparate cu zahar. Asta oricum e o chestie tare dificila.


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IrinucaR spune:

lordra, nu merge sa comand pe net... Unde ai gasit sa le cumperi????



IrinucaR 10+




www.irinucasisoru.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

tocmai am fost la cantacuzino sa fac partea aceea de analize care nu sunt gratuite si am platit 4.900.000 lei! e poftim, mai bine cumparam un carucior si-mi dadeam in carti pentru rezultatul analizelor
eu am luni prima eco si am o obsesie cu gemenii. eu sunt potrivita spre slaba, nu mananc mult, sunt in saptamana 7 si am facut burta! e inadmisibil. plus ca visez numai gemeni noaptea, iar doctorul mi-a zis la controlul "manual" ca e cam mare, nu cumva am gresit calculul... exclus, sunt sigura pe data conceptiei... sa vedeti, poate ma loveste cu vreo veste la ecografie... fetele cu gemeni vad ca nu raspund..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Anda...ce sa zic e mult 4.900.000,dar stai sa vezi la Sibiu minune..e o singura clinica unde se pot face(din cate m-am interesat eu) si numai CMV costa 4.500.000..deci cu toate sari bine de 6 mil...Asa ca ..poti zice ca ai scapat rezonabil...
Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Cat despre gemeni nu stiu ce sa zic...si mie la 7 sapt(acum am 8 si 3 zile)incepuse sa mi se vada burtica(si nu exagerez)si nu am gemeni..iar acum mi se vede si mai bine..se mira maica-mea si zice ca e imposibil sa fie burta asa mare la numai 8 sapt...dar se poate...nu e foarte mare..dar iese in evidenta...cineva care nu stia ca sunt insarcinata mi-a zis..mai fata te-ai ingrasat in ultima vreme...fiind obisnuita lumea cu mine slaba(1.69 si 52 de kg)..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

meems, si eu am avut pete rozalii si bej, vreo o saptamana, in saptamana a 9-a. Cand la sf saptamanii l-am sunat pe medic pt altceva si i-am zis de acele pete m-a chemat de urgenta la o eco unde a vazut ca bb e bine. Nu mi-a dat nici un tratament. Eu am mai avut astfel de pete si la primul copil. In ziua cu eco am mai avut, si dupa aceea deloc, si sunt 2 saptamani de atunci.

Deci:
1. s-ar putea sa fie sangerarea de implantare (cam pe la 4 saptamani)
2. s-ar putea sa fie un hematom - nu stiu ce se intampla in ac caz
3. s-ar putea sa fie semne premergatoare pierderii sarcinii si asta e
4. s-ar putea sa nu aiba nici o semnificatie.

La mine a fost prima oara cazul 1, la 4 saptamani si apoi cazul 4, la 8-9 saptamani. Doamne ajuta!

Cu mancarea, eu continui sa cred ce scrie pe eticheta/ambalaj. Altfel as tampi:
-pe eticheta la margarina scrie ca sunt uleiuri vegetale hidrogenate, coloranti si alte alea
-pe maioneza, mai ales pe aia light scrie ca e putin % ulei restul guma de carruba, agenti de ingrosare, coloranti, etc si apa
-pe eticheta la mezeluri scrie ca au proteina vegetala, stabilizatori, nitriti (ca sa pastreze culoarea roz desi in mod normal mezelurile ar deveni gri), stabilizatori, etc
-pe unele iaurturi scrie ca au amidon (pt ingrosare)
-pe laptele LaDorna scrie ca e lapte integral, cu grasime 3.3%.
-pe painea zisa "graham" sau neagra ambalata scrie ca contine amelioratori, stabilizatori si pe unele chiar colorant negru!

Daca as incepe sa suspectez ca e altceva decat scrie as innebuni, n-as mai manca nimica. Ca bani n-am sa-mi cumpar o ferma unde sa cultiv numai produse bio din seminte nemodificate genetic. Asa ca eu cred ce scrie pe ambalaj pt ca conform legii ar trebui sa fie verificati si sa respecte ce scrie. Mai mult decat atat n-am ce face.

Anda77, dar mult ai dat pe analize! Sa vad cu cat ies eu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Coralia, la Bucuresti, IgM de CMV, la Medsana e 600.000. Trebuie sa fie o greseala cu cei 4 milioane jumate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

citez bonul de casa de la Cantacuzino:"recoltare sange-25.000, rubelle IGM 400.000, rub. IGG 400.000 lei, CMV IGM 800.000 lei, CMV IGG 500.000, AG HBS 300.000, AC HCV 400.000 lei, det. Listeria - 450.000 lei, herpes 1IGM 400.000, herpes 2 IGM 400.000, herpes 1 IGG 400.000, herpes 2 IGG- 400.000 lei. TOTAL 4.875.000. Observati ca la herpes sunt cate 2 IGM si 2 IGG, dar aia mi-a zis ca sunt diferite toate 4 si trebuie. poate aici sa ma fi prostit, poate trebuiau doar doua si vor ei sa incaseze mai multi bani ( o sa-l intreb pe doctor), in rest nu e nici o eroare, lavi
pana in luna a-nu-stiu-cata cand ne spun astia sexul bebelusilor, ce metode avem - babesti, of course, sa determinam sau sa banuim daca sunt fetite sau baieti...?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

m-am uitat pe lista de preturi medsana: cele 4 analize herpes ar fi costat 2.760.000 fata de 1.600.000. si listeria e mai scumpa. hai ca ajung sa ma bucur ca am scapat ieftin

Mergi la inceput